MWC |

ברצלונה מציגה: כך יתמודדו חברות הסלולר מול גוגל ואפל

תערוכת הסלולר הגדולה בעולם, MWC, נפתחה היום בסימן הזינוק בביקוש לאינטרנט סלולרי לצד היחלשות מפעילי הסלולר והתחזקות ענקיות הטכנולוגיה ■ כמו בכל שנה, הנוכחות של טכנולוגיות ישראליות תהיה בולטת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תערוכת המובייל הגדולה בעולם, MWC - Mobile World Congress‏, תיפתח מחר בברצלונה שבספרד. התערוכה נהפכה לברומטר שמשקף את התנודות בתעשיית המובייל העולמית, ומושכת עניין של כל מי שעוסק בתשתיות הרשת, מכשירי קצה, אפליקציות ומערכות הפעלה.

חברות הסלולר מגיעות השנה לתערוכה מוחלשות תמיד. כל החברות, לא רק בישראל, ניצבות מול תחרות גוברת בשוקי הבית שלהן, הגורמת לשחיקת מחירים. במקביל הן נאלצות להתמודד מול ענקי הטכנולוגיה, בראשם גוגל ואפל, אשר ניכסו לעצמם את הלקוח הסופי. אם בעבר חיפשו החברות בתערוכה בברצלונה דרכים להגדיל את ההכנסות מכל לקוח, עתה הן מחפשות בעיקר דרכים להאט את הירידה ברווחיות שלהן.

מבקרים בוחנים מכשירים חדשים בתערוכה שנה שעברה צילום: בלומברג

בשנה שעברה הציגו באירוע עולם הסלולר כ-1,500 חברות מכל העולם והגיעו אליו כ–70 אלף אורחים. זוהי גם הזירה שבה מציגות החברות הגדלות בעולם את דגמי הסמארטפונים שיושקו בעולם בשנה הקרובה. השנה אמנם לא צפויות הכרזות גדולות; סמסונג ואפל לא יערכו אירועים וגם חלק מהמציגות הבולטות בשנים קודמות, כמו גוגל, יצמצמו את נוכחותן. אבל דווקא בשל כך תיפתח הזדמנות לחברות חדשות, כמו פייסבוק, או יצרניות המכשירים הסיניות.

מעבר להשקת סמארטפונים, המבקרים בתערוכה ייחשפו לחידושים בכמה תחומים בעולם המובייל: פתרונות למצוקה בקיבולת הרשתות של המפעילות הסלולריות בשל העלייה בצריכת דאטה; ברמת התוכן - הדור הבא של האפליקציות; ההתפתחויות האחרונות בתחום של תקשורת בין מכונות.

הביקוש לדאטה לא מספיק לצמוח

במרכז העניין של תערוכת עולם הסלולר תעמוד העלייה בצריכת דאטה - המונעת על ידי הזינוק בשימוש במכשירים חכמים - שמובילה למצוקה בקיבלות הרשתות של המפעילות הסלולריות. השנה הסוגיה רלוונטית גם לחברות הסלולר הישראליות, שמתחילות להיות מודאגות ממחנק הרשת הצפוי להן בעוד כשנה.

"הביקוש לדאטה עולה משנה לשנה בקצבים אקספוננציאליים", נמסר בהודעה שפירסם מנכ"ל פלאפון, גיל שרון, לקראת התערוכה בברצלונה. "על פי נתוני נוקיה־סימנס, ב-2012 הסתכמה תנועת הדאטה בסלולר בעולם ב-1.2 אקסבייט בחודש וצפויה להיות 6.3 אקסבייט בחודש ב-2015, מה שמצריך השקעות עצומות בתשתיות מצד מפעילי הסלולר בעולם".

על פי נתוני אריקסון העולמית, ברבעון השלישי של 2012 הוכפלה תעבורת הדאטה לעומת הרבעון השלישי ב-2011. אריקסון צופה כי ב-2018-2012 תגדל תעבורת הדאטה פי 12, בעיקר בגלל צמיחה בצריכת תוכן וידאו.

"ככל שיגדל קצב מכירות הסמארטפונים ועמו הורדות האפליקציות ושימושי התוכן, כך יגדל הביקוש לתעבורת דאטה ברשתות הסלולר בעולם", מוסיף שרון. "בנוסף, גם מנויי הסמארטפונים הקיימים יגבירו בשנים הקרובות את השימוש בהם. זו תופעה חיובית ומתבקשת, אך משמעות הדבר היא שהלקוחות לא יוכלו ליהנות מחווית גלישה איכותית בסמארטפונים ובטבלטים. רשתות הסלולר חנוקות וכתוצאה מעודף ביקוש, היצע התדרים שלהן מוצה עד תום".

"בערך שנה לאחר כניסת האייפון נוצר פער בין צריכת דאטה להכנסות של החברות", מתאר איל רשף, ראש ה-IMA ‏(איגוד המובייל הישראלי‏), את מצוקת המפעילות הסלולריות שיתורו בברצלונה אחר פתרונות שיאפשרו להן להגדיל את הקיבולת של הרשתות העומדות לרשותן. לדברי רשף, מצד אחד המפעילות נדרשות להשקעות אדירות בתשתיות, ומצד אחר בשווקים כמו בישראל חברות הסלולר נכנסו למלחמת מחירים. המצב הזה מייצר לחברות טכנולוגיה, וגם לישראליות שבהן, הזדמנות להציע פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו לרשתות להגדיל את רוחב הפס שלהן. "האתגר של הסטארט־אפים שמוכרים לתעשיית הטלקום הוא לשפר את הרווחיות של המפעילות עם אותו ציוד", אומר רשף.

פרט לחברות ההזנק, עומס התעבורה הוא כמובן אתגר עצום ליצרניות ציוד הרשת: אריקסון, אלקטל־לוסנט, נוקיה־סימנס וכן הכח העולה מהמזרח: huawei ו־ZTE. הטרנד השולט כרגע אצל יצרניות הציוד הוא לצופף את רשת הסלולר לתאי שידור יותר קטנים, שמשמעם יותר אנטנות, אבל קטנות הרבה יותר - Small Cells. טרנד שני הוא הוספת משדר WiFi ציבורי רחב על האתר הסלולרי, כדי שלקוחות יוכלו לגלוש על רשת ה-WiFi ולהוריד עומס מתדרי הסלולר. כך נוצרות רשתות משולבות המכונות גם רשתות הטרוגניות, HetNet.

אפליקציות ב-12 מיליארד דולר

המפעילות הסלולריות נאבקות לשמור על מיתוגן בשוק כדי לא להיהפך בעיני המשתמש ל"צינור טיפש" בלבד שמעביר אליהם שיחות טלפון ודאטה. שירותי ערך מוסף בצורת אפליקציות הם אחד האמצעים העומדים בפני החברות, כדי לשמר את בסיס הלקוחות שלהן, ולמנוע נזילה של המנויים בין המפעילות שמציעות להן את המחיר הנמוך ביותר בשוק עבור אותו סל שירותים.

ספק אם אמצעי זה יספיק. לכן מפתחי אפליקציות מכל רחבי העולם ינסו ללכוד את תשומת לבן של המפעילות בתערוכה. בשנה שעברה הגיעו לתערוכה בברצלונה 12 אלף מפתחי אפליקציות. אין סיבה שהשנה המספר יהיה נמוך יותר. "שוק האפליקציות העולמי מוערך ב-12 מיליארד דולר ואנחנו צופים שזה יוכפל במאות אחוזים תוך שנים ספורות" אומר מיכאל אדמוני, ראש תחום ההיי־טק בתמכון היצוא. בעמדה של מכון היצוא יוצגו 40 אפליקציות ישראליות בחלל שבו יפוזרו מסכי מגע לשימוש המבקרים, ששמעו כבר על אפליקציות ישראליות כמו ווייז ורוצים לפגוש את סיפור ההצלחה הבא.

העולם רעב למובייל

גוגל נשארת בבית, פייסבוק מגיעה

התפוצצות הרשתות בדאטה ושפע האפליקציות נגרמים ומתאפשרים הודות לכוחות העיבוד של הסמארטפונים, שהולכים ומשתכללים ופותחים אפשרויות חדשות לצריכת תוכן. מי שבוודאי יגנבו את התצוגה בתערוכה הן יצרניות מכשירי הקצה שיציגו את קולקציית המכשירים החדשים מתוצרתן. אמנם לא צפויות הכרזות גדולות, אך באי התערוכה יוכלו לחוש בידיהם את הטכנולוגיות החדישות ביותר שיגיעו לשווקים בהמשך השנה.

שינוי בולט בתערוכה השנה הוא היעדרה של גוגל. בשנים קודמות, אנדרואיד - מערכת ההפעלה מבית גוגל - היתה בולטת בתערוכה והמתחם שהקימה היה המקום להיות בו: צעיר, קולני, צבעוני ובעיקר כיף. דיילות ודיילים הסתובבו בין המבקרים וחילקו בובות אנדרואיד, גרסאות לאספנים. ההשקעה של גוגל במתחם הוערכה ב-5 מיליון דולר. המסר למבקרים היה ברור - גוגל היא חברה גדולה וחזקה שמביאה מוצר מוביל לשוק המובייל. כיום, אנדרואיד כבר לא צריכה להוכיח את עצמה.

כך או כך, השנה גוגל מסתמנת כמי שהנוכחות שלה תחסר בשטח התערוכה. החברה אישרה כי השנה לא יהיה מתחם או דוכן של גוגל ובמקום היא תתמוך בשותפים שלהם, ובהם סמסונג, HTC, חוואווי ו-LG, באמצעות נציגים שיסתובבו בדוכנים. ייתכן שגוגל תעדיף להבליט את הנוכחות שלה דרך הדוכן של החברה הבת הטרייה - מוטורולה מוביליטי. בנוסף, בניגוד לשנים האחרונות, שבהן יו"ר גוגל, אריק שמידט, נאם על במות האירוע, השנה החברה שולחת לאירוע בכירים בדרגים נמוכים יותר, כך לפחות לפי התוכנייה שפורסמה.

בבלוג הטכנולוגי טק קראנץ' מסבירים את השינוי בכמה גורמים. לטענתם, גוגל הפסיקה במאמציה לחזק את המותג של אנדרואיד כשלעצמו, והיא מעדיפה לקדם מותגים כמו נקסוס או גלקסי - סדרות של מכשירי קצה מבוססי אנדרואיד. כמו כן, בטק קראנץ' טוענים כי גוגל לא זקוקה ל-MWC כדי לקדם את מערכת ההפעלה שלה, מכיוון שהיא כבר מובילה בנתח שוק במערכות הפעלה. לפי נתוני חברות המחקר IDC, סטרטג'י אנליטיקס וגרטנר, נתח השוק של מכירות אנדרואיד ברבעון הרביעי של 2012 היה 70% מכלל הסמארטפונים שנמכרו.

לעומת זאת, ענקית טכנולוגיה אחרת עתידה לעשות הופעת בכורה בתערוכה, וזה עשוי להיות מרענן: פייסבוק. הרשת החברתית הגדולה בעולם תציג בתערוכה בברצלונה בפעם הראשונה, כך לפחות לפי מפת האירוע. מה לפייסבוק ולתערוכה של רשתות וטלפונים? ברשת עלו מחדש התהיות האם החברה תשיק טלפון משלה. זה לא מאוד סביר אבל המגמה ברורה: המובייל הוא זירת הקרב שבה מתמקדת פייסבוק בשנה האחרונה, ובה יתמקדו כל חברות ה-WEB בשנים הקרובות. לכן הנוכחות שלה בתערוכה הגיונית.

מה יחפשו מפעילי הסלולר בתערוכה?

אפל וסמסונג 
לא ישיקו מוצרים

כאמור, מעט מאכזב, אך המוצרים הבולטים ביותר שמעניינים את הקהל לא יושקו השנה בברצלונה - סמסונג תערוך אירוע שבו היא צפויה, לפי הערכות בעולם הטכנולוגיה, להכריז על הגלקסי S4 באמצע חודש מארס. כך היא עשתה לפני שנה כשהשיקה את הגלקסי 3 באירוע משלה בלונדון; HTC השיקה את מכשיר הדגל החדש שלה, One, כשבוע לפני תחילת התערוכה, בשאיפה לחזור לקדמת הבמה לאחר שאיבדה נתח שוק בשנה האחרונה; ואפל שמעולם לא השיקה את מכשיריה בברצלונה. עם זאת, חברות שכן יציגו מכשירים חדשים הן נוקיה, שממשיכה בקרב שלה על זירת הסמארטפונים שבינתיים היא משתרכת בו מאחור; אסוס, LG, אייסר וסוני שיקיימו מחר מסיבות עיתונאים בזו אחר זו, ובחלק מהמקרים באותו הזמן ‏(למשל, נוקיה וסוני‏). חלק מהחברות יציגו מכשירי ווינדוז פון.

נוקיה הכריזה על מכשיר הדגל האחרון שלה, נוקיה לומיה 920, רק בספטמבר האחרון - פרק זמן קצר יחסית להשקה חדשה במקרים של חברות כמו סמסונג או אפל, אך בקרב בו נתונה נוקיה, ייתכן שהיא כן תשיק מכשיר חדש. בלקברי הקנדית, שהשיקה בסוף החודש שעבר את מכשירי הבלקברי 10 ושינתה את שמה מ–RIM, תשקיע ככל הנראה בתערוכה מאמצים ניכרים בשיווק, בקרב אולי האחרון על חייה.

המלחמה הבאה של מערכות ההפעלה

באופן חריג סמסונג, שהפכה השנה לגדולה בשוק הסמארטפונים, לא תקיים מסיבת עיתונאים בברצלונה. עם זאת, היא צפוייה לחשוף בתערוכה את 8.0 - Galaxy Note טאבלט חדש בגודל 8 אינץ' - המתחרה ישירות באייפד מיני. כמו כן, ייתכן שסמסונג תציג בתערוכה מכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה שפיתחה - Tizen. אמנם מכשירי סמסונג המובילים מריצים אנדרואיד, אך החברה הקוריאנית מאותתת לגוגל שהיא מוכנה גם ליום סגריר. נזכיר כי גוגל רכשה את מוטורולה מוביליטי כך שיש לה זרוע חומרה שסמסונג חוששת ממנה. אם אכן תשיק סמסונג מערכת הפעלה חדשה, עם כל היכולות השיווקיות שלה, זו עשויה להיות ההכרזה הכי דרמטית בכנס.

עמ' 5 - מכשירי הסמארטפון החדשים שיוצגו בברצלונה: HTC ONE ובלקברי 10

חברות נוספות יציגו מכשירים עם מערכות הפעלה אלטרטנטיביות לדואופול של אנדרואיד 
ו-iOS. קרן מוזילה, מפתחת הדפדפן פיירפוקס, צפוייה להשיק הערב ‏באופן רשמי מערכת הפעלה חדשה שצפוייה למשוך תשומת לב בתערוכה - Firefox OS. מערכת הפעלה למכשירי מובייל תהיה מבוססת קוד פתוח ותפנה למפתחים. לפי דיווחים בבלוגים הטכנולוגים ZTE הסינית תחשוף מכשיר המבוסס על מערכת ההפעלה של פיירפוקס.

בשוליים של התעשייה ישנן עוד מערכות הפעלה מעניינות, Jolla הפינית שהוקמה על בסיס MeeGo ז"ל ועל ידי יוצאי נוקיה, וכן תוצג מערכת הפעלה אובונטו לסלולר ולטאבלטים, לחובבי הלינוקס שבינינו.

בבלוג הטכנולוגי TheVerge מצביעים על כך שהבחירה של החברות להכריז על המוצרים שלהן מחוץ לתערוכה בברצלונה, יפתח חלון הזדמנויות לחברות הסיניות, ובראשן חוואווי ו-ZTE, שיוכלו להתבלט. החברות מגדילות את הנראות שלהן בעולם המערבי, ובחנויות בארה"ב, למשל, כבר לא חריג למצוא מכשירים של היצרניות הסיניות, לצד המכשירים המוכרים. חוואווי צפויה להציג בתערוכה מכשיר דגל עם מעבד בעל שמונה ליבות ומצלמת 13 מגה פיקסל. סין הפכה לשוק מעניין בעולם המובייל, במיוחד לאחר שבתחילת השנה עקפה את ארה"ב כמדינה בעלת מספר המשתמשים הפעילים הגבוה ביותר בפלטפורמות המובייל iOS ‏(ואנדרואיד‏), כך לפי נתוני חברת Flurry. בשתי המדינות יש כיום מעל 220 מיליון מכשירי מובייל.

חברה נוספת שתיצור עניין גדול היא ענקית השבבים אינטל. בדור הראשון של מכשירי המובייל, סמארטפונים וטאבלטים, החמיצה אינטל את הרכבת. בתערוכה תציג אינטל מכשירי אנדרואיד ווינדוז פון המבוססים על מעבדי אטום חדשים מתוצרתה ובעלי פלטפורמת גרפיקה כפולה.

תקשורת בין מכוניות, מקררים ונורות

בנוסף לאלה, יעסיקו את באי התערוכה כמה מגמות שמתאפשרות הודות להתקדמות עולם הרשתות האלחוטיות. חברת המחקר סטרטג'י אנליטיקס פירסמה תחזית לקראת התערוכה, שלפיה אחד מנושאי הדגל יהיה M2M - תקשורת בין מכונות, ואינטרנט של הדברים. שני הטרנדים מתאפשרים הודות ליכולת לחבר חפצים ומוצרים כמו נורות, מקררים או מכוניות לרשת האינטרנט ולנטר את פעילותם. "M2M היה באזז־וורד כמה שנים, אבל השנה זה באמת יקרה", מעריך אנדרו בראון, אנליסט בחברה האחראי על מחשוב בארגונים. לטענתו פתרונות בתערוכה ישלבו פלטפורמות ענן, יכולת לנהל ולנתח כמויות גדולות של דאטה ושותפויות בין יישומים בתחומים שונים.

נושא עיסוק מרכזי, לפי החברה, תהיה תופעת ה-BYOD - כלים להתמודדות של ארגונים עם מכשירי מובייל פרטיים שמביאים עמם העובדים. התחום יתרחב לא רק לעיסוק במכשירי מובייל עצמם, אלא גם לאפליקציות מובייל ואינטרנט. כך למשל, כמה חברות ישראליות יציעו בתערוכה פתרונות להתמודד עם הקושי שבניהול מכשיר רב שימושי שעליו מותקנות מגוון אפליקציות - הן לצרכים פרטיים והן לצרכים ארגוניים.

מעצמת המובייל הישראלית

>> הסיסמה של התערוכה השנה היא New Mobile Horizon. הפעם התערוכה תתקיים ב-Fira Gran Via - מתחם חדש בברצלונה שאמור להיות מרווח וגדול יותר מהמקום שבו נערכה התערוכה בשנים הקודמות.

גם השנה המשלחת הישראלית תהיה אחת מהמשלחות הגדולות בתערוכה. ישראל נהפכה בשנים האחרונות למעצמת סלולר. בביתן של איגוד המובייל הישראלי IMA יציגו כ-40 חברות, החל מסטארט־אפים קטנים ועד חברות היי־טק בוגרות. בביתן של מכון היצוא יציגו כ-100 חברות, מהן 40 חברות שזוהי הפעם הראשונה שבה הן מגיעות לתערוכה. חלק מהחברות יציגו עם שני הארגונים. חברות נוספות יציגו במסגרת עצמאית או בשיתוף עם ענקיות טלקום עולמיות.

מבדיקת TheMarker עולה כי המשלחת הישראלית לתערוכה תהיה החמישית בגודלה והיא תכלול, 110 חברות. בפועל, המשלחת תכלול ככל הנראה יותר חברות מכיוון שחלק מהחברות המשתתפות אינן מופיעות באתר, אחרות אינן רשומות כישראליות וחלק מציגות מרחוק או רק עורכות פגישות. המשלחת הישראלית תשמור על גודלה היחסי משנה שעברה. בשנה שעברה 2% מהאורחים בתערוכה היו ישראלים, נתון גבוה בפני עצמו בהתחשב בגודל האוכלוסייה בישראל, שמעיד על העניין המקומי בתשתיות וטכנולוגיות סלולר.

שיעור החברות הישראליות מתוך החברות המציגות היה 7% - הרבה מעבר לגודלה היחסי של מדינת ישראל. קודמות לישראל בגודל המשלחות ארה"ב - 257 חברות, בריטניה - 193 חברות, צרפת - 176 חברות וספרד המארחת - 127. אחרי ישראל משתרכות כלכלות ענק כמו גרמניה - 95 חברות, סין - 69 חברות ויפן - 35 חברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker