גם אתם ב-1% העליון של משתמשי לינקדאין? ברוכים הבאים לעידן המשחוק

תוכניות הנוסע המתמיד והקמפיין האחרון של לינקדאין מהווה דוגמה מצויינת לטרנד המשחוק (Gamification) - שילוב של אלמנטים מעולם המשחקים בתהליכים שאינם משחק.

גל רימון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל רימון

לפני כשבועיים שלחה לינקדאין לקבוצת לקוחות גדולה ציון סטטוס על הישגים ברשת החברתית - "הנך ב-1% העליון של הפרופילים הנצפים ברשת". ציניים ככל שנהייה ה-Badge הזה, כמו דרגה בצבא, מעודד מיליונים להיות גאים בסטטוס ואפילו להפיצו לאחרים. נוצר כאן תרחיש של Win-Win: לינקדאין מגבירים את החיבור של הלקוחות לרשת, הלקוחות גאים בכך ומפיצים לחבריהם - ולינקדאין מסוגלים למכור יותר פרסומות.

הקמפיין של לינקדאין מהווה דוגמה מצויינת לטרנד המשחוק (Gamification) - שילוב של אלמנטים מעולם המשחקים בתהליכים שאינם משחק. תוכניות הנוסע המתמיד החדשות שמשלבות התפתחות של הלקוח (השחקן) בסולם דרגות, וניקוד על מיילים והישגים, הן דוגמה נוספת. משחוק הוא נקודת המוצא של אפליקציית Foursquare שמאפשרת למבקרים במסעדות להפוך לראש העיר של המסעדה וגם של Nike+ של נייקי שמחברת את הרצים למשימות של גירוש החורף הנצחי מכדור הארץ באמצעות צבירת מיילים של ריצה.

תחום המשחוק פרץ בסערה לארגונים בשנה האחרונה, ונראה שאנו עומדים בפני הייפ (Hype). אך כפי שההיסטוריה מוכיחה פעם אחרי פעם, בועות שמתנפחות - טבען להתפוצץ.

בדו"ח שפרסמה חברת גרטנר, העריכה החברה כי 50% מהארגונים הגדולים יאמצו את המשחוק על מנת לשפר תפוקות העובדים והקשר עם הלקוחות. לצד ניתוח זה, נאמר כי 80% מהיישומים הראשונים לא יענו על ההבטחה בשל עיצוב כושל.

בעידן שבו דור ה-Y (גילאי 20-32) הופך להיות הדומיננטי בקרב עובדי ולקוחות הארגון, חשוב להבין את מאפייניו של דור זה. אנשי דור ה-Y מחוברים באופן תמידי זה לזה באמצעות רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק וטוויטר. הם אינם מחשיבים סמכות - כיכר תחריר, היא סממן מייצג להשלה זאת של היררכיות. אנשי דור ה-Y הם דינאמיים ואינם מחשיבים יציבות תעסוקתית. הם חדשניים וטכנולוגיים שמשקיעים זמן רב במשחקים ומשתעממים מהר, והם נותנים חשיבות רבה לאמינות ושקיפות בעסקים, כפי שהציפה המחאה החברתית בישראל.

כדי לענות לצרכיהם של אנשי דור ה-Y על ארגונים לנהל דיאלוג פתוח, שקוף ובשפה מעניינת וחווייתית עם העובדים והלקוחות. אחת מהתשובות לנושא הינה הטמעת משחוק בתהליכים ארגוניים. בגישה זו אנו מייצרים התאמה בין יעדי הארגון לבין יעדי העובדים והלקוחות באמצעות דינמיקות ומכניקות מעולם המשחקים.

שיטות תגמול על ביצועים בארגונים מהוות שיטה נפוצה של משחוק בארגונים. הכרה בהצלחת העובד באופן פומבי, ויצירה של סולם דרגות עולה מהווים רכיבים במערכת תגמולים שמבוססת על החלק העליון של פירמידת הצרכים של מאסלו, להבדיל מהחלק התחתון המבוסס על כסף, ולכן האפקטיביות שלו גבוהה יותר.

אך לא כל ניסיון ליצור משחוק של שיטות תגמול ישא פרי. דוגמה אחת למשחוק שגוי היא ניסיון לתגמל עובדי מרכזי שירות לקוחות של חברות על קיצור זמני שיחה. צורה כזו של משחוק יכולה אמנם לעודד את העובדים המצטיינים, אך יכולה בסופו של דבר להביא לקיצור זמני שיחות על חשבון שביעות רצון הלקוחות. אופן המשחוק חייב להיות מותאים לא רק למצטיינים בלבד, אלא גם לעודד את העובדים שיש מקום לשיפור בביצועיהם. בנוסף חשוב למדוד ולבחון באופן תדיר את ההשפעה של הליך המשחוק על ביצועי הארגון.

יעדי המשחק צריכים להתאים לקהל היעד. לצורך כך יש לשקלל היבטים תרבותיים, ופקטורים דמוגרפיים דוגמת מגדר וגיל. מהלך המשחוק שבוצע בבלוג של דובר צה"ל בו משתמשים יכלו להתקדם בסולם הדרגות הצה"לי על ידי השתתפות במהלכים תקשורתיים לשיפור תדמית צה"ל הוא מהלך שענה על דרישות אלו. קהל היעד הוא יהודים שאינם מתגוררים בישראל שרוצים לחזק את צה"ל ולא שירתו בצבא - והקידום בסולם הדרגות משרת עבורם מטרה של תחושת שותפות בעשיה הצבאית בישראל.

NikeFuel Missions של חברת נייקי הוא דוגמה מצויינת להוספת רובד עלילתי מעניין להליך המשחוק. המשתמשים יכולים להתחבר למשחק באמצעות כלי מדידת הביצועים השונים שנייקי מספקת, Nike+ FuelBand ויישום סמארטפון ולהשתתף במשחק שבו הם נלחמים בחורף הנצחי ומצילים את העולם.

לצד התאמה אישית לשחקן, חשוב להקפיד גם על תגמול על דפוסי התנהגות שמשפרים את עבודת הצוות כולו. כך, למשל, באחת מחברות התוכנה הגדולות מעודדים את עובדי מרכז השירות באמצעות משחוק אישי וצוותי להעשיר את מערך הפתרונות של בעיות טכניות למען קריאות עתידיות.

משחוק ארגוני הינו תחום חדשני המשלב את צורכי הארגון לצד חוויה משופרת של העובד והלקוח והובלתם לפעולה. מרבית הארגונים יתנסו בהטמעתו לראשונה בשנה-שנתיים הקרובות. אך, כמו כל תופעה חדשה, בהתחלה מנסים אותה כמו אופנה ללא הבנה מעמיקה ולכן פוטנציאל ההצלחה נמוך. הקפדה על העקרונות מעלה יאפשרו מיצוי פוטנציאל ה-win-win והגעה להצלחת התהליך.

לצפייה בהרצאה מצולמת :

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מנכ"ל ומייסד GamEffective, פלטפורמת משחוק לעולם השירות ומכירות. בעבר שימש כמנכ"ל חברת גילון שנמכרה לנס טכנולוגיות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker