קרנות ההון סיכון הפעילות בארץ: כרמל ו-Horizons של קאשינג

"מספר מצומצם של שחקנים מבצעים כמות גדולה של השקעות, בעוד עשרות רבות של קרנות מבצעות שתי השקעות או פחות", מסבירה מנהלת המחקר ב-IVC שערכה את הדירוג

אור הירשאוגה
ענבל אורפז

עם 11 השקעות חדשות, קרן ההון סיכון הישראלית כרמל ונצ'רס ניצבת בראש דירוג קרנות ההון סיכון הפעילות בישראל לשנת 2012 אותו פרסמה הבוקר (ג') חברת IVC. במקום השני בדירוג ניצבת Horizons Ventures של לי קאשינג, שביצעה עשר השקעות חדשות. לפי נתוני IVC, כ-90 קרנות סיכון ביצעו ב-2012 השקעות חדשות (First Investments) בחברות היי-טק ישראליות או כאלו שיזמיהן ישראליות ומחזיקות בישראל פעילות משמעותית.

אבי זאבי, כרמל ונצ'רסצילום: כרמל ונצ'רס

"19 קרנות הון סיכון ישראליות וזרות הפגינו רמת פעילות גבוהה יחסית, וביצעו שלוש השקעות חדשות או יותר", כותבים מחברי הדו"ח. אחרי כרמל ו-Horizons ניצבות הקרנות הישראליות ג'נסיס וג'מיני, שביצעו כל אחת שבע השקעות חדשות. אחריהן ניצבת JVP עם שש השקעות חדשות ואחריה מאגמה עם חמש השקעות חדשות.

בנוסף, ויולה קרדיט (לשעבר פלנוס), קרן ההלוואות מקבוצת ויולה - אליה שייכת גם כרמל ונצ'רס, הודיעה הבוקר כי היא העניקה ב-2012 הלוואות בהיקף 60 מיליון דולר. רוב הסכום הולווה לסטארט-אפים ישראלים. כמו כן, הקרן הודיעה על מתן אשראי בהיקף 11 מיליון דולר לחברה האירופאית eBuzzing שעוסקת בהפצת וידאו ברשת.

לי קאשינג, יו"ר האצ'יסוןצילום: בלומברג

חמש קרנות שונות, ובהן פיטנגו, הקרן הגדולה בישראל, ביצעו ארבע השקעות ראשונות ב-2012. שמונה קרנות שונות ביצעו שלוש השקעות חדשות. 19 קרנות, בהן מיקרו קרנות ישראליות, השקיעו בשתי חברות חדשות ו-52 קרנות ביצעו השקעה אחת בלבד.

"נתוני פעילות קרנות ההון סיכון המקומיות והזרות בישראל בשנת 2012 מלמדים כי השוק שוקק חיים ורווי שחקנים", אומרת מריאנה שפירא, מנהלת המחקר ב-IVC. "עם זאת, יש מובחנות בולטת בין מספר מצומצם יחסית של שחקנים שמבצעים כמות גדולה של השקעות, בעוד עשרות רבות של קרנות מבצעות שתי השקעות או פחות".

השקעות בולטות של לי קאשינג בחברות טכנולוגיה

עוד מסבירה שפירא כי "מרבית ההשקעות הראשונות שביצעו קרנות בישראל בשנה החולפת היו קטנות יחסית בהיקפי ההשקעה, מה שמלמד על זהירות מסוימת מצד המשקיעים, שמעדיפים להעריך את הפוטנציאל המלא של החברה לפני שהם מבצעים התחייבויות גדולות בסטרט-אפים".

ההשקעה הגדולה ביותר של כרמל ונצ'רס שמנהלת לפי נתוני IVC הון של 608 מיליון ב-2012 היתה השקעה כוללת של כ-15 מיליון דולר לפי הערכות בצמד החברות הממוזגות Volonet שהפכה ל-Facemoods ו-ironSource. מוצר הליבה של קבוצת החברות של ironSource הוא תוכנת התקנה בה נעשה שימוש ברבים מאתרי הורדות התוכנה הגדולים בעולם, שמספקת פלטפורמה להפצת תוכנות במודל באנדלינג.

בנוסף השקיעה כרמל בחברות האינטרנט Abe's Market, אתר לחיפוש ורכישה של מוצרים אורגניים, ובאתר הילדים אקולוקו, השקעה שלפי כרמל מוגדרת כהשקעות סיד. בתחום יישומי המובייל השקיעה כרמל בחברות Tapingo, שמפתחת פלטפורמה סלולרית לרכישת מוצרי מזון ומוצרים נוספים בקמפוסים בארה"ב, בחברת Tonara, שמפתחת יישום אינטראקטיבי להצגת תווים וחנות תווים וב-Desti, יישום נסיעות מופעל קולית, האחרונה אף היא השקעת סיד. חברות נוספות בהן השקיעה כרמל הן SAManage הפועלת בזירת האנטרפרייז ומפתחת פתרון לניהול ציוד מחשוב ותוכנות בארגונים, TradAir שמספתחת תוכנה למסחר מוסדי במט"ח בשווקים. הקרן ביצעה שתי עסקאות סיד נוספות - בחברת השבבים AdapTeva, חברה אמריקאית שהוקמה על ידי ישראלים יוצאי Analog Devices, ובחברת האנליטיקה הצעירה Cooladata.

Horizons Ventures ביצעה ב-2012 עשר השקעות חדשות. מרבית החברות החדשות בהן השקיעה הקרן הן חברות אינטרנט דוגמת Wibbitz, שהופכת טקסט כתוב לקטעי וידיאו, Preen.me, אתר לעצות טיפוח מותאמות אישית, Stevie שמציעה ערוץ טלוויזיה אינטרנט שמבוסס על תכנים מותאמים אישית שלקוחים מרשתות חברתיות, וחברות שמפתחות יישומי מובייל דוגמת PlayMyTone, שמפתחת יישום ליצירת רימיקסים משירים, Everything.me, שמפתחת מנוע חיפוש לסמארטפונים, ו-Invi שמפתחת יישום שמאפשר לשלב תמונות, קול ווידיאו בהודעות טקסט. לצד חברות אלו השקיעה Horizons ב-2012 בחברת האבטחה Shine Security, ב-!hola של היזם עופר וילנסקי, בחברת Ginger Software וב-Mishor 3D שפועלת מתחת לרדאר.

ג'מיני שמנהלת לפי נתוני IVC הון של 696 מיליון דולר ביצעה ב-2012 שבע השקעות חדשות. הקרן השקיעה בחברות האינטרנט WalkMe ו-Sportority ובחברות המובייל MoMinis ,Moovit. בנוסף השקיעה הקרן בחברת ניהול פרוייקטי התוכנה ועדכוני התוכנה JFrog, בחברת ניהול משאבי המחשוב הארגוניים SAManage ובחברת השבבים Sckipio.

בדומה לג'מיני ביצעה גם קרן ג'נסיס שמנהלת לפי נתוני חברת המחקר 618 מיליון דולר שבע השקעות ב-2012. הקרן השקיעה בחברת EatWith, רשת חברתית לאירוח ארוחות בבתים, שהשתתפה גם ב-The Junction, חלל הסטארט-אפים אותו הקימה ג'נסיס. חברת אינטרנט נוספת בה השקיעה ג'נסיס היא Preen.Me. חברות נוספות בהן השקיעה הקרן הן Commerce Sciences שמפתחת מערכת שמסייעת לאתרי מסחר לבצע התאמה אישית ללקוח, TradAir ו-DaPulse שמפתחת רשת חברתית ארגונית, בחברת השבבים Sckipio. חברת 3D Soles, חברה נוספת בה השקיעה השנה ג'נסיס, מפתחת מערכת לאבחון רפואי לבעיות בכפות הרגליים המבוססת על ניתוח תמונה. 

קרן JVP הירושלמית שמנהלת לפי נתוני IVC 901 מיליון דולר ביצעה בשנה האחרונה שש השקעות, כולן בחברות שהצטרפו לחממת הסטארט-אפים של הקרן. לצד שתי חברות גיימינג, Gamba Gamez שמפתחת פלטפורמה לפיתוח משחקי וידיאו, ו-PlayShift, השקיעה JVP בשתי חברות אינטרנט, בחברת אבטחה ובחברת אחסון. Correlor, שהצטרפה במהלך השנה האחרונה לחממה של JVP מפתחת טכנולוגיה לניתוח אישיות לפי מידע שהעלה משתמש לפרופיל הפייסבוק שלו. Wishi, שביצעה פיבוט והצטרפה לחממה מפתחת כעת רשת חברתית להמלצה על שילובי בגדים שמבוססת על ארון הבגדים של המשתמש. לצידן של חברות המשחקים והאינטרנט השקיעה JVP בחברת הסייבר Theta Ray ובחברת אחסון המידע ReduxIO. Theta Ray שפיתוחיה מבוססים על מחקריו של פרופ' אמיר אברבוך מאוניברסיטת תל-אביב, מזהה אנומליות ברשת התקשורת הארוגנית על סמך ניתוחי ביג-דייטא. ReduxIO מפתחת התקן אחסון מידע. 

במהלך 2012 ביצעה פיטנגו שמנהלת 1.49 מיליארד דולר ארבע השקעות בחברות חדשות. לצד השקעה של 4.5 מיליון דולר ב-JethroData שמפתחת מסד נתונים לסביבת Hadoop, הובילה פיטנגו סבב גיוס של 3 מיליון דולר ב-Skycure שמפתחת טכנולוגיית אבטחת מידע למכשירים ניידים וסבב גיוס של 4 מיליון דולר בחברת Magenta Medical. בנוסף השקיעה החברה ב-DudaMobile שמפתחת פלטפורמה להתאמת אתרים למכשירים ניידים. 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום