פרסום ראשון |

נתניהו מקדם הקמת רשות תקשורת; לא ימנה שר חדש

מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר טל יבצע את הקמת הרשות ויעמוד בראשה בתקופת הביניים ■ רשות התקשורת תהיה כפופה למשרד ראש הממשלה ■ גורם פוליטי בכיר: למהלך סיכוי גבוה להצליח

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם מהלך אמיץ של הקמת רשות תקשורת. נתניהו התייעץ עם גורמים שונים והוא שוקל לא למנות שר תקשורת בממשלה הבאה, ולקדם סגירת המשרד והקמת רשות תקשורת עצמאית במקומו.

עד כה, נתניהו לא תמך ברעיון רשות התקשורת מחשש לאבד תיק בממשלה אך כעת חל שינוי בדעתו והוא שוקל ברצינות את היוזמה. גורם פוליטי בכיר העריך את סיכויי הצלחת המהלך כעת ב-60%-80%.

בנימין נתניהוצילום: בלומברג

ראש הממשלה השתכנע לבצע את המהלך בגלל הצורך הקואליציוני והתעקשות מפלגת יש עתיד על ממשלה צרה של 18 שרים, וכן כי על פי המתווה המסמן, רשות התקשורת תהיה כפופה למשרד ראש הממשלה.

בנוסף, נתניהו שוקל למנות את עדן בר טל, מנכ"ל המשרד, כראש הרשות הזמנית. בר טל יהיה זה שאחראי להקמת הרשות והעברת הסמכויות בנושא התקשורת אליה. בר טל יוכל לפעול על פי מתווה הקמת רשות שכבר נוסח בממשלה היוצאת וגם הופץ בין משרדי הממשלה כתזכיר חוק. מינוי מנכ"ל משרד התקשורת המכהן לתקופת ביניים יחסוך פרסום מכרז לתפקיד.  

כפי שפורסם ב-TheMarker בסוף ינואר, גם הדרג המקצועי במשרד האוצר תומך באי מינוי שר תקשורת חדש והקמת רשות תקשורת עצמאית. הרעיון להקמת רשות תקשורת במקום משרד אינו חדש - הוא מתגלגל מאז שנות ה-80 ותומכים בו כל הגורמים המקצועיים, כולל חברות התקשורת ומשרד האוצר. לפני כשנה הזמין משרד האוצר עבודה חיצונית מחברת שלדור, שחקרה את הנושא, ובה נכתב: "כמעט כל המדינות המפותחות אימצו את מודל רשות התקשורת. ישראל נותרה מאחור. מ-33 מדינות OECD, ב-31 יש רשות תקשורת, ויפן מקימה כזו בימים אלה". על פי שלדור, למודל של רגולציה עצמאית בתחום כמה יתרונות על פני משרד ממשלתי, ובהם מקצועיות שאינה מושפעת משיקולים פוליטיים ויצירת סביבה ודאית יותר למשקיעים.

מבקר המדינה נדרש לסוגיה ב-2007 וכתב: "נחיצות הקמתה של רשות לתקשורת נקבעה בידי כמה ועדות מקצועיות, אושרה ארבע פעמים בהחלטות ממשלה ואף הבשילה לכדי טיוטת הצעת חוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker