יום אחרי הקריסה |

מנכ"ל פלאפון: הלקוחות יוכלו לבחור פיצוי - 60 דקות שיחה או 500 מגה בייט גלישה

(עדכון) גיל שרון במסיבת עיתונאים: "מקור התקלה טרם אותר - בסופו של דבר, נוטרלה חלק מהמערכת, רכיב אחד, וכך המערכת כולה יכלה להתאושש באופן מהיר" ■ הנהלת החברה זומנה לדיון במשרד התקשורת מחר ■ במקביל, כבר הוגשה תביעה ייצוגית על סך 450 מיליון שקל

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

(עדכון) יום לאחר קריסת רשת פלאפון, ערך היום המנכ"ל גיל שרון, מסיבת עיתונאים שבה אמר כי טרם אותר מקור התקלה והציג את הפיצוי ללקוחות - 60 דקות שיחה בארץ, 60 דקות שיחה לחו"ל או 500 מגה בייט לגלישה באינטרנט. לדברי שרון, מאחר שחלק מהודעת הטקסט הגיעו כמה פעמים עם סיום התקלה, יזוכו הלקוחות עבור הודעות כפולות.

שרון הסביר כי מהנדסי החברה עדיין לא איתרו את מקור התקלה. "בזמן התקלה שנמשכה שלוש שעות וחצי גויסו למרכז הבקרה והרשת מהנדסי החברה וכן הצטרפו מנהדסי המערכות התומכות כגון אריקסון ו-HP. המטרה בשלב הזה היא לנסות לזהות את מקור התקלה וגם אם לא מזהים הרי שניתן לבודד את אזור התקלה. מכיוון שברשת יש מערכות קריטיות, אם מאתרים את אזור התקלה ניתן לבודד אותו וכך עשו המהנדסים.

"פעלנו באופן שיטתי ומסודר על מנת לנתח ולאתר כל אחד מרכיבי הרשת - מתגים, מסד הנתונים המרכזי HLR, ורשת האיתותים. התקלה היא ככל הנראה בליבת הרשת או רשת המיתוג, כך זיהינו, אך מדובר ברכיבים רבים מאוד וצריך לבודד כל רכיב בנפרד כדי לאתר אם התקלה נגרמת ממנו. מהנדסי החברה היו צריכים לעקוב אחרי צורות שונות של שיחות ולנתח אותן בקור רוח, סבלנות ושיטתיות. היסודיות איפשרה פתרון יחסית מהיר של התקלה.

"בסופו של דבר, נוטרלה חלק מהמערכת, רכיב אחד, וכך המערכת כולה יכלה להתאושש באופן מהיר. יש לציין כי מקור התקלה טרם אותרה. אותר רק האיזור. ומכיוון שהרשת רחבה מספיק, מ-23:00 הרשת חזרה לתפקוד מלא וסביר והצבעים הירוקים על הצגים מראים זאת. אפשר לומר שהתקלה מאחורינו".

הנהלת פלאפון זומנה למשרד התקשורת

בתוך כך, מנכ"ל משרד התקשורת, עדן בר טל, זימן את הנהלת חברת פלאפון לדיון דחוף, מחר, בעקבות התקלה אתמול בערב. התקלה שנמשכה כ-4 שעות, מנעה מ-3 מיליון לקוחות לקבל ולהוציא שיחות ואף לשלוח או לקבל הודעת טקסט (SMS). 

מוקד שירות לקוחות ברשת פלאפוןצילום: תומר אפלבאום

במקביל, הודיע המשרד על נוהל חדש (שיצא עוד קודם לתקלה) שעל החברות להפעיל לצורך התאוששות רשת. על פי משרד התקשורת, במקרה של נפילת רשת ותקלה חמורה, נציג המשרד אמור ללוות את החברה בחדר הבקרה שלה ולהגיש סיוע במידת הצורך, גם בהיבט של תיאום עם גורמי ממשלה וחברות אחרות וכן בהיבט של תיאום עם כוחות הביטחון.

במשרד התקשורת לא היו מעורבים אתמול בטיפול בתקלה אך יהיו מעורבים בתחקור האירוע. "חשוב להדגיש שהמשרד לא בא להחליף את המהנדסים ואנשי הטכנולוגיה של החברות, אלא מוודא שהם אכן שם ופועלים כנדרש תוך מתן סדרי עדיפויות נכונים".

התובע הזריז

במקביל, הוגשה כבר היום תביעה ייצוגית ראשונה בעניין. לבית המשפט המחוזי בנצרת הוגשה הבוקר בקשה לתביעה ייצוגית בסך 450 מיליון שקל נגד החברה בגין התקלה. התביעה הוגשה על ידי עו"ד תום ליפשיץ, תושב יבנה, שטוען כי "אירוע התקלה ונפילת הרשת גרמו לו להיות במצב של חוסר אונים", וכי נכפה עליו על ידי פלאפון ניתוק כפוי ללא רצון וללא הסכמה.

ליפשיץ טוען באמצעות עו"ד נג'אר ריחאן, טנוס האני ואבו דריס באסל כי "כי בימינו אלה הטלפון הנייד נהיה חלק בלתי נפרד ובעל חשיבות בחיינו היומיומיים וכל דקה ללא יכולת לקבל או להוציא שיחות מהווה פגיעה קשה במרקם החיים שלו".

לדבריו "פלאפון הינה חברה עשירה, אמידה ובעלת יכולת מקצועית מהטובות ביותר, והיה עליה להיערך ולהיות מוכנה לכל תרחיש של נפילת רשת". הוא הוסיף כי "פלאפון המשיכה לשלשל מיליוני שקלים ולא דאגה להתכונן ליום סגריר שכזה, דבר שכמותו בסטירת לחי מצלצלת בפניו של הצרכן".

התובע הייצוגי מציין כי לפלאפון ישנם כשלושה מיליון לקוחות לכל הפחות ולדבריו "הם שווים קצת יותר השקעת משאבים לשם התרחשות מקרה כגון התקלה". לטענתו, הוא משלם לפלאפון חשבון חודשי עבור מתן שירותים בגין מתן שירות עבור כל החודש והדבר משתקף במחיר החודשי שמשלם עבור שירותים אלה, ולכן אי מתן השירות לתקופה זו מהווה התעשרות שלא כדין מצידה של פלאפון והדבר כולל עלות שיחות, עלות מכשירים וכיוצא בזה, שירותים עליהם הוא משלם מבלי שיכל לקבל תמורה בעדם.

התובע הייצוגי העמיד את תביעתו על סך של 150 שקל המחולקים ל-50 שקל פיצוי בגין נזק לא ממוני ו-100 שקל פיצוי בגין נזק ממוני. לדבריו, הקבוצה המיוצגת עומדת על 3 מיליון מנויים ולכן הוא מעמיד את התביעה הייצוגית הייצוגית על סך של 450 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום