חברה ישראלית מצאה שיטה לאבחן אלצהיימר עוד לפני הסימפטומים

חברת נוירוקווסט מצאה שיטת אבחון מבוססת בדיקות דם למציאת סמנים ביולוגיים המאפיינים מחלות ניווניות, מדווח NoCamels

NoCamels
מאיה ירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
NoCamels
מאיה ירובסקי

כמעט אחד מכל שמונה אנשים מעל גיל 65 בארה"ב מאובחנים במחלת אלצהיימר מדי שנה, ומספר זה ממשיך לטפס. אך החברה הישראלית נוירו-קווסט מעוניינת לשנות מגמה זו באמצעות טכנולוגיה חדשה לאבחון מחלות ניווניות. הטכנולוגיה שלה מבוססת על מדידת סמנים ביולוגיים מסוימים של המערכת החיסונית במחזור הדם. הם מקווים כי שיטת האבחון החדשה עשויה גם לשנות את האופן שבו מאבחנים ומטפלים במחלות כמו אלצהיימר.

השימוש של נוירוקווסט בסמנים ביולוגיים לזיהוי מוקדם של מחלות ניווניות מבוססות על מחקרה של פרופ' מיכל שוורץ ממכון ויצמן. שוורץ חקרה את המערכת החיסונית של מטופלים, ועקבה אחר שינויים לאורך זמן באמצעות בדיקות דם פשוטות. אך הפתרון עשוי לספק לחברות תרופות את הכלים להתמודדות עם מחלות ניווניות לפני שמצב המטופלים מחמיר.

המחקר החדשני של שוורץ השתמש בסמנים ביולוגיים לקביעת תפקוד המערכת החיסונית. שוורץ גילתה כי מחלות ניווניות מתחילות להתפתח כשחלקים מסוימים של של המערכת החיסונית מפסיקים לפעול כראוי, וכי אפשר להשתמש בסמנים ביולוגיים בזרם הדם להערכת הסיכון למחלה או לנוכחותה במוח. כיום, הדרך היחידה לזהות מחלות כמו אלצהיימר, פרקינסון או ALS היא לאחר שכבר הופיעו תסמינים.

הטכנולוגיה של נוירוקווסט עדיין לא עברה מבחן המאשר את יעילות האבחון. ניסויים קליניים שהתבצעו בחודשים האחרונים בבתי החולים שיבא, רמב"ם ואברבנל בישראל, ובמכון הנוירולוגי המתודיסטי בטקסס מראים כי הסמנים הביולוגיים הראו דיוק של 85% באבחון אלצהיימר ו-ALS.

איגוד חולי האלצהיימר האמריקאי מעריך כי שנה אחת של טיפול בחולי אלצהיימר בארה"ב עולה כ-200 מיליארד דולר, וסכום זה עשוי לטפס לטריליון דולר עד 2050, אם לא יירשם שינוי בתוצאות.

הצלחת הניסויים הקליניים הובילה להשקעה של חצי מיליון דולר מצד קבוצת אינטרטק מדרום קרוליינה ומצד קרן טרנדליינס מרילנד/ישראל. נוירוקווסט מקבלת מימון גם כחלק מתוכנית החממה משגב של טרנדליינס.

המאמר המלא הופיע לראשונה באתר NoCamels.com - Israeli Innovation News

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker