פשרה בייצוגית בנושא קרינה: חברות הסלולר ימכרו אוזנייה ב-10 שקל

התובעים טענו כי בעת תיקון המכשיר משתנים בו ערכי הקרינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקרוב תוכלו לרכוש אוזנייה לסלולר במחיר של 10 שקל - כך עולה מפשרה בתביעה ייצוגית, פשרה עליה חתמו בימים האחרונים פלאפון ופרטנר, ומירס חתמה עליה כבר במאי 2012. התביעה נגעה לנושא הקרינה הסלולרית בכלל, ונטען בה כי חברות הסלולר אינן מספקות כיסוי סלולרי מספק (שמשמעו גם יותר קרינה מהמכשיר), אינן מזהירות צרכנים מפני הצמדת המכשיר לגוף, אף שערכי הקרינה של המכשיר משתנים לעתים בעת תיקון המכשיר, או כפי שנכתב: "החברה מפרה את חובותיה לוודא לאחר תיקון טלפון נייד שהוא אינו פולט קרינה אסורה".

הסכם פשרה שהושג השבוע בין התובע ופלאפון (כאמור קיים הסכם דומה מול חברות אחרות, א"ז) קובע כך: "פלאפון תמכור ללקוחותיה בעבר או בהווה אוזניות חוט המתאימות לכל סוגי המכשירים, בעלות של 10 שקל ליחידה, וזאת במשך 9 חודשים". נכתב עוד שבחשבוניות החודשית ובמוקדי השירות, החברה תודיע לכל לקוח שבאפשרותו לרכוש את האוזנייה, או מספר אוזניות, כל עוד זה לא לשימוש סיטונאי.

כמו כן, פלאפון מתחייבת בהסכם לבצע "בדיקה השוואתית" אשר משווה בין ערכי הקרינה המותרים לכל דגם מכשיר, לבין הקרינה שהוא פולט בפועל. החברה צריכה לוודא שאין חריגה של מעל 12% בערכי הקרינה המותרים לאותו הדגם. פלאפון מתחייבת לבצע את הבדיקה בחינם בכל מכשיר שיתוקן אצלה, והתיקון כולל טיפול ברכיבי הרדיו (RF). בנוסף, כל לקוח אחר של החברה שזכאי לשירות תיקונים יוכל לדרוש בדיקה כזו למכשיר בעלות של 70 שקל, או 88 שקל במידה והוא לא זכאי לשירות תיקונים. מחיר הבדיקה הוא מחיר שפלאפון טוענת שהוא מחיר עלות עבורה, ולא ישתנה למשך 30 חודשים לפחות.

להסכם יש השלכות גם בתחום האזהרות בנושא הקרינה האלקטרומגנטית. נקבע כי בעמוד הראשון של מסמכי התקשרות של לקוח מול פלאפון וכן בעלון לצרכן המצורף למכשיר נייד תופיע האזהרה: "שימוש במכשיר הנייד לרבות נשיאותו על הגוף עלולים להשליך על רמת החשיפה לקרינה. קיימות אזהרות בטיחות שוות אצל יצרנים שונים בנוגע לנשאית המכשיר במרחק הנמוך מ- 2.5 ס"מ מהגוף".

צילום: דרימסטיים

התביעה הייצוגית הוגשה על ידי אמיר ברוט במאי 2010 באמצעות עורך הדין רוני קרדונר. ברוט הוא איש שוק הון וגם תובע ייצוגי סדרתי. הוא הגיש בעבר תביעות נגד תנובה ושטראוס בטיעון להתנהגות מונופולסטית, נגד חברת החשמל, ובעבר כבר הגיש תביעה אחרת נגד פרטנר. בני משפחת ברוט חתומים על עוד שורה של תביעות ייצוגיות מול חברות גז, ביטוח, סלולר ובנקים. לברוט גם פעילות פילנטרופית תחת השם "העמותה לאנשים שמחים".

בנושא התמורה לתביעה נכתב בהסכם: "לא עלה בידי הצדדים להגיע להסכמה לגבי שיעורו של סכום שכר הטרחה והגמול לתובעים הייצוגים ועל הכן הוסכם ביניהם כי בית המשפט יכריע בעניין שכר הטרחה לעורך הדין המייצג והגמול לתובעים הייצוגיים". ברוט מסר ל-TheMarker: "אני חושב שההסכם הנוכחי יוביל לחסכון של עשרות אלפי חיי אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker