אמיתי זיו

הדרג המקצועי במשרד האוצר ימליץ למי שיעמוד בראש הממשלה הבאה לא לאייש את תפקיד שר התקשורת. ל-TheMarker נודע כי באוצר סבורים שאפשר לנצל את ההזדמנות הנוצרת כעת, עם החלפת הממשלה ועזיבת השר משה כחלון את המשרד, כדי לא למנות שר ובתוך זמן קצר להקים רשות תקשורת מקצועית במקום המשרד - כנהוג בעולם.

המלצתו של האוצר עולה בקנה אחד עם הצהרות יאיר לפיד, השותף הקואליציוני הפוטנציאלי, שאמר לפני הבחירות כי הוא מאמין שעל הממשלה להיות צרה יחסית. בכנס בחיפה אמר לפיד באחרונה כי "הממשלה הבאה תשנה את החוק כך שבבחירות הבאות יהיו 18 שרים. זו המטרה שלנו".

כחלון הוא תומך נלהב בהקמת רשות תקשורת. הוא קידם הצעת חוק לרשות תקשורת אך המהלך נבלם בהוראת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שחשש לאבד תיק פוטנציאלי שניתן יהיה להשתמש בו בעת הרכבת ממשלה. ממשרד ראש הממשלה נמסר בעבר בעניין כי "בניגוד לנטען, ראש הממשלה לא הביע עד כה עמדה בנושא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התקשורת משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

הרעיון להקמת רשות תקשורת במקום משרד אינו חדש - הוא מתגלגל מאז 1996 ותומכים בו כל הגורמים המקצועיים, כולל חברות התקשורת ומשרד האוצר. לפני כשנה הזמין משרד האוצר עבודה חיצונית מחברת שלדור, שחקרה את הנושא, ובה נכתב: "כמעט כל המדינות המפותחות אימצו את מודל רשות התקשורת. ישראל נותרה מאחור. מ-33 מדינות OECD, ב-31 יש רשות תקשורת, ויפן מקימה כזו בימים אלה".

על פי שלדור, למודל של רגולציה עצמאית בתחום כמה יתרונות על פני משרד ממשלתי, ובהם מקצועיות שאינה מושפעת משיקולים פוליטיים ויצירת סביבה ודאית יותר למשקיעים.

לאורך שנות ה-2000 סבל משרד התקשורת מתחלופה גבוהה של שרים, שכיהנו בו תקופה קצרה, והתקשה לקבוע מדיניות ארוכת טווח וגם להוציאה לפועל. מבקר המדינה נדרש לסוגיה ב-2007 וכתב: "נחיצות הקמתה של רשות לתקשורת נקבעה בידי כמה ועדות מקצועיות, אושרה ארבע פעמים בהחלטות ממשלה ואף הבשילה לכדי טיוטת הצעת חוק".

גם בדברי ההסבר להצעות התקציב השנתיות, ואף בהצעת התקציב ל-2007, נכתב כי "באוגוסט 2005 קיבלה הממשלה החלטה בדבר הקמת רשות לאומית לתקשורת, בדומה למתכונת הרגולטורית הנהוגה לעניין זה במדינות מערביות רבות. גם ארגונים בינלאומיים לתקשורת מגדירים מדינה ללא רשות לתקשורת כמדינה נחשלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker