"פעם חיפשו בת של רב; היום, אם המועמדת לשידוך לא מתכנתת - היא נפסלת"

בוועידת ההיי-טק למגזר החרדי ישבו בנפרד נשים וגברים ■ באחד המושבים הוצגו אפשרויות המימון ליזמים חרדים ■ עם זאת, נראה כי הדרך לשילוב חרדים בהיי-טק עדיין ארוכה: על פי נתוני מכון לב, שכרם נמוך משמעותית מאלה של היי-טקיסטים החילונים

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אורפז

מי שהגיע אתמול לועידת ההיי-טק למגזר החרדי חווה אירוע שונה מאלה שאנשי התעשייה המקומית הורגלו אליהם. השוני הורגש כבר באיזור הרישום לאירוע. "יש כאן תור לנשים ותור לגברים?" שאלו שתי נשים חרדיות שהגיעו. בהמשך, באולם בו נערך האירוע, הנשים והגברים התיישבו באיזורים שונים ומופרדים זה מזה, מבלי שהיה סימון או הכוונה מיוחדת.

לרוב, באירועי של תעשיית ההיי-טק החרדים הם חריגים בנוף החילוני. הפעם, חילונים היו במיעוט. למרות שיותר נשים חרדיות עוסקות במקצועות טכנולוגים, הן היה רוב גברי באולם הירושלמי. אפילו חיילים חרדים הגיעו לשמוע על אפשרות ליזמות טכנולוגית חרדית.

כמה מרוויחים חרדים

אבל לא הכל היה שונה. כבר בתור בכניסה התחילו באי האירוע במינגלינג. בחלל נשמעו משפטים כמו "אני מחפש השקעה", "אני כותב קוד גנרי", "יש לנו על מה לדבר, שווה להפגש". לשמות של הדוברים היה גוון מעט שונה, התוכן של השיחות היה דומה.

דוברים מחברות כמו אינטל או קרן ההון סיכון JVP, שארגנה וארחה את האירוע ברובע המדיה שלה בירושלים, הציגו הקדמות והסברים על החברות אותם הם מייצגים - נאום שלא היה נשמע בכנסים "רגילים". באחד המושבים הוצגו אפשרויות המימון לסטארט-אפים ולרישום פטנטים - הכל ברמה מאוד מעשית, כדי לתת כלים ליזמים החרדים להצטרף לעשייה החדשנית בישראל. בין הדוברים הבולטים במושב זה היה איש ההון סיכון והרב פרופ' שלמה קאליש.

למרות שהמשפחה עומדת במקום הראשון והיחס להיי-טק אצל רבים מן הדוברים היה כצורה להתפרנס בכבוד, מסתבר שערכן של מתכנתות עלה בשוק השידוכים. "אמא שלי מחפשת לאח שלי שידוך. אם מישהי לא מתכנתת היא פוסלת אותה. פעם חיפשו בת של רב, היום מבינים שבהיי-טק יש כושר השתכרות עצמאי משמעותי" סיפרה אחת היזמות בהפסקת בראנץ', בה הוגש כמובן כיבוד כשר גלאט.

ועידת ההיי־טק לחרדים. "ההלכה מתירה להתפרנס"צילום: פוטו אייג'נסי

שלמה פארי, סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת NDS שנרכשה על ידי סיסקו שמעסיקה כ-100 עובדים חרדים היה הדובר הראשון שזכה למחיאות כפיים אותנטיות מן הקהל. "לא היינו צריכים להוציא קוד כתוב אלא הסביבה התאימה את עצמה כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחד. אצלנו הבחורות מסתובבות בלבוש שונה ממה שהיו לובשות בחורות בתל-אביב או במרכז" סיפר פארי על שילוב האוכלוסיה החרדית בחברה.

ממצאי סקר שכר שנערך לקראת האירוע על ידי מכון לב, מכון אקדמי המכשיר חרדים במקצועות פיננסיים וטכנולוגיים, שופך אור על יכולת ההשתכרות של חרדים שהקדימו להשתלב במקצועות ההיי-טק. השכר הממוצע שמשתכרים בוגרים חרדים נמוך משמעותית בהשוואה לשכר המקובל בהיי-טק, שלפי נתוני הלמ"ס הוא כ-16 אלף שקל. כמעט מחצית מהבוגרים (48%) משתכרים פחות מ-8,000 שקל בחודש - נמוך מהשכר הממוצע במשק. 24% משתכרים עד 12 אלף שקל בחודש ו-28% מגיעים לשכר של עד 15 אלף שקל בחודש. כך, שהדרך עד לסגירת הפער מול העובדים שאינם חרדים עוד ארוכה.

המקצועות הנלמדים במכון הם מדעי המחשב, הנדסת אלקטרוניקה, ניהול מערכות מידע, הנדסת תעשייה וניהול, חשבונאות ופיזיקה. בשנת הלימודים הנוכחית לומדים במכון כ-1600 סטודנטים, מהם 480 בלבד גברים. יותר ממחצית הסטודנטים לומדים מקצועות טכנולוגיים. הבדיקה בוצעה בקרב כ-4000 בוגרי המסגרות השונות של מכון לב – כאלף בוגרים בשנה בשנים 2008-2011.

שילוב חרדים בהיי-טק ובכלל במעגל העבודה הוא מטרה חשובה למשק, לכלכלה ולחברה הישראלית. עם זאת, לפני השגת יעד זה ישנם מספר אתגרים עליהם נדרשים החרדים להתגבר: השכלה רלבנטית, החל ממקצועות הליבה בבתי ספר; רשת קשרים ענפה שנוצרת בין היתר בשירות צבאי; דיעות קדומות והקושי של מעסיקים ועובדים לקבל עובדים שמקיימים אורח חיים שונה ודורשים התאמות מיוחדות בתחום המזון או אפילו ישיבה משותפת של גברים ונשים.

שילוב חרדים בהיי-טק ובכלל במעגל העבודה הוא מטרה חשובה למשק, לכלכלה ולחברה הישראלית. עם זאת, לפני השגת יעד זה ישנם מספר אתגרים עליהם נדרשים החרדים להתגבר: השכלה רלבנטית, החל ממקצועות הליבה בבתי ספר; רשת קשרים ענפה שנוצרת בין היתר בשירות צבאי; דיעות קדומות והקושי של מעסיקים ועובדים לקבל עובדים שמקיימים אורח חיים שונה ודורשים התאמות מיוחדות בתחום המזון או אפילו ישיבה משותפת של גברים ונשים.

"אנחנו לא מכירים את בוגרי 8200, את בוגרי הטכניון, או הרבה אנשי עסקים. הם לא מסתובבים בבתי כנסת שלנו", אמרה נילי דוידוביץ', מייסדת חברת דעת (רילקומרס). עם זאת ניכר היה כי גם בקרב היזמים החרדים המודל להצלחה דומה - והדוברים ציינו גיבורי תרבות כמו סטיב ג'ובס. ההבדל הוא התהליך, הדרך להצלחה.

בכנס ניתן היה לשמוע אמירות זרות לאוזניים חילוניות. "הרבה שואלים אותי מה הסוד להצלחה - קודם כל סייעתא דשמיא. הלכתי לבקש ברכות מרבנים. הרבה זה ללכת לפי הלכה. כשיש התלבטות עם משא ומתן או שכר לעובד בשבילי טוב שאפשר לבוא ולשמוע דעת תורה", סיפרה דוידוביץ'. "אין שום הלכה שאנחנו לא צריכים להתפרנס בכבוד. שלושת אבותינו היו עשירים גדולים".

כיום, בחלק מהמקרים, החרדים נתפשים כעובדים מסוג ב' ומשתכרים שכר נמוך בהשוואה לעובדים אחרים. כפי שנחשף ב-TheMarker בשבוע שעבר, עובדים חרדים שהועסקו על ידי חברת הקבלן קווליטסט הופלו בשכרם. עובדי חברת MNPM מקבוצת מנפאואר, שהועסקו באותו תפקיד כמפעילי מכונות, קיבלו שכר גבוה יותר בשיעור של עד 30%.

הפרשה עוררה הדים רבים והתגובות משקפות את הפערים שעדיין קיימים בחברה בכל הקשור לשילוב חרדים. המעסיקים החילונים באירוע התייחסו לעלויות ההעסקה הנמוכות יחסית של החרדים כיתרון ברמה המשקית. זיו מנדל, מנכ"ל משותף של ג'ון ברייס ומטריקס גלובל המעסיקה כ-900 חרדיות, אמר כי "אנחנו רואים פעילות שמאפשרת לנו להתחרות בהודו, עדיין ניתן להעלות את המשכורות ולתת את היכולות להתפתח ברמת הקריירה. השלב הבא הוא השאיפה שאנשים יצאו ויקימו סטארטאפים".

עם זאת, רחלי גנות, מייסדת, בעלים ומנכ"לית של חברת שירותי הניר-שור לתכנון שבבים רייצ'יפ, מציגה אלטרנטיבה לתעסוקת חרדים בשכר מכובד. החברה, שהיתה שותפה לפיתוח 50 שבבים של חברות כמו נוקיה, סוני ואינטל, מעסיקה קרוב ל-100 מתכנתות חרדיות בבני ברק ובחיפה. לדברי גנות, עובדת עם ותק של כשנה וחצי בחברה משתכרת 13 אלף שקל, ורמת השכר של מתכנתת מנוסה בחברה היא כ-20 אלף שקל. לצד זאת, עובדות החברה נהנות מתנאים המתאימים לאורח חייהן: הן עובדות 8 שעות ביום, חלקן 7 שעות. יש להן במהלך היום זמן הנקה, שבועיים לפני פסח הן יוצאות לחופשה כדי להכין את הבית ופעמיים בשבוע הן יוצאות יחדיו לחדר כושר.

החרדים שלא רצו להשתתף בחגיגה

למרות האווירה האופטימית של עשייה חדשה וחשיבות הנושא המרכזי שנידון באירוע אתמול, אישים וגופים מרכזיים שמעורבים בשילוב חרדים בתעשיית ההיי-טק הישראלית סרבו לקחת בו חלק והתייחסו אליו כשנוי במחלוקת נוכח התאריך בו התקיים – שבוע לפני הבחירות. שורה מכובדת של פוליטיקאים חרדים וחילונים המתמודדים בבחירות הקרובות הגיעו לאירוע- יואל חסון, אלי ישי, נפתלי בנט, אראל מרגלית והרב שי פירון. בנט למשל ציין כי כלל לא ידע שיש יזמים ויזמות חרדיות. הוועידה עצמה אורגנה על ידי אראל מרגלית, מייסד קרן ההון סיכון JVP, שרשם לזכותו הישגים רבים בקידום היזמות והטכנולוגיה בקהילה בירושלים. בשבוע הבא צפוי מרגלית, מספר 11 ברשימת מפלגת העבודה, להצטרף לכנסת.

"סירבתי להשתתף באירוע כי הוא שבוע אחד לפני הבחירות. אני חושב שהתאריך הזה נבחר בגלל זה וזה תמיד יכול להיות מנוצל על ידי פוליטיקאים בצורה רעה" אמר בשיחה משקיע חרדי. יזם חרדי היה נחרץ יותר בדיעותיו: "כולם חושבים שחשוב לשלב חרדים בתעסוקה ועבודה וחשוב לעזור להם להשתלב. יש הרבה חרדים שרוצים לצאת לעבוד וההנהגה החרדית רוצה שיצאו לעבוד, אבל כשהופכים את זה לנושא פוליטי – החילונים מושכים את החרדים לעבוד והם לא רוצים - זה מעורר אוטומטית הרבה התנגדות בקהילה החרדית. כל הכבוד על הארגון אבל אני מרגיש שלתת לזה גוון פוליטי זו בחירה שגויה שיכולה לגרום הרבה נזק".

"אף אחד מהגופים שפועלים הרבה שנים בתחום לא משתתף בועידה כי לכולם הייתה בעיה עם התאריך של הועידה והגוון הפוליטי. אם היא מתארגנת שבוע לפני הבחירות ע"י אישיות פוליטית (אראל מרגלית) ברור שזו ועידה שהנושא שלה פוליטיקה. אנחנו רוצים לעזור לחברה בישראל ולכלכלה הישראלית לעשות איחוי, חיבור, אינטגרציה, לא להכנס למריבות פוליטיות ורעש פוליטי. יש פחד שהרעש הפוליטי יכול להזיק לנושא במקום להועיל" אמר היזם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker