על פרשת דרכים |

השבוע הסוער של תוכנת הניווט ווייז

האם ענקית המחשוב אפל עומדת לרכוש את ווייז? ואם לא, איך ירוויחו יזמי תוכנת הניווט הפופולרית, שהמשתמשים מכורים לה, אבל לא מוכנים לשלם על השירות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

64% מהמשתמשים הישראלים בתוכנות ניווט משתמשים בתוכנה של ווייז. 63% מגדירים אותה הטובה ביותר בשוק, וגם ברדיו משתמשים בה בדיווחי התנועה. עם זאת, 63% מהמשתמשים לא יסכימו לשלם גם סכום זעום של 20 שקל בחודש עבור השימוש בתוכנת הניווט - ו-43% לא יסכימו לשלם גם 10 שקלים, קובע מחקר שערכו במכון הטכנולוגי בחולון הסטודנטים לונה לבונה לישה ושלומי בורוכוב בהנחיית ד"ר אייל בריל.

בנתונים אלה טמונה פרשת הדרכים שבפניה עומדת חברת התוכנה הישראלית, שזכתה להצלחה חסרת תקדים בתחומה. מחד גיסא, פופולריות רבה, קצב צמיחה של 2.5 מיליון משתמשים המצטרפים אליה בכל חודש, וביקורות טובות מצד אלה שנפלו בשבייה; ומאידך גיסא חוסר ודאות לגבי המודל העסקי שבו היא יכולה לממש את כל זה למזומנים, המביא לכך שבעלי השליטה בחברה לא מצליחים להתקרב לתג המחיר שעליו הם חולמים - קרוב יותר למיליארד דולר.

 מנכ"ל ווייז נועם ברדין
מנכ"ל ווייז נועם ברדיןצילום: דניאל בר און

השבוע פורסם כי החברה קיבלה הצעת רכישה פנטסטית מאפל בסכום הקרוב ל-500 מיליון דולר. הפרסום מצטרף לפרסומים קודמים שגרסו שהחברה כבר קיבלה וסירבה להצעה לרכישה ב-200-300 מיליון דולר לפני חצי שנה - ככל הנראה מפייסבוק.

בווייז סירבו אתמול לנהל כל סוג של דיאלוג לגבי האפשרות למכירה וסירבו לשלול או לאשר את הידיעות. בשוק היו דעות חלוקות לגבי בסיס הידיעות, ועלתה תהייה אם מדובר בניסיונות של החברה לייצר עניין מחודש ברכישתה כדי לדחוף ולהאיץ את מועד האקזיט של בעלי המניות. בכירי החברה שהו בארה"ב, כפי שהם עושים בחלק ניכר מזמנם בשנים האחרונות.

האם ווייז בדרך להנפקת ענק? האם אפשר לתרגם את מיליוני המשתמשים בתוכנה להר של מזומנים? הדעות על כך בקרב משקיעים ואנליסטים, חלוקות.

הישועה בפרסום?

ווייז הוקמה ב-2008 על ידי אהוד שבתאי, אמיר שנער ואורי לווין. כמנכ"ל החברה משמש נועם ברדין, שמתגורר כיום בארה"ב. עד כה גייסה החברה 67 מיליון דולר. באוקטובר 2011 המולטי-מיליארדר לי קאשינג השקיע בחברה 30 מיליון דולר באמצעות קרן ההשקעות שלו, הורייזון ונצ'רס, לצד קרן ההון סיכון קליינר פרקינס. כשנה קודם לכן גייסה החברה 25 מיליון דולר לפי שווי של 100 מיליון דולר. בסבב זה השתתפו מיקרוסופט לצד הקרנות ורטקס, מאגמה, בלו ראן וקוואלקום ונצ'רס.

בספטמבר ספגה אפל מכה כאשר תקלה באפליקציית המפות המובנית במערכת ההפעלה של הסמארטפונים שלה השביתה אותה. לאחר המלצת מנכ"ל אפל, טים קוק, להשתמש בתוכנות ניווט אחרות כגון ווייז, זינק נתח השוק של ווייז בארה"ב תוך כמה ימים מ-7% ל-10%.

נדמה שאין סוף להתפתחות האפשרית של החברה בתחום הפרסום. המודל העסקי כאילו קורץ להם מכל פינה. שיתופי פעולה עם מסעדות, בתי מלון, מוסכים, פנצ'ריות, אתרי בילוי ותחנות דלק אמורים להניב לחברה כסף. מדוע שלא נקליד לווייז לפני יציאתנו מהבית מלבד היעד, גם את השעה המשוערת שבה אנו מעוניינים לעצור לארוחת צהריים? את השעה שבה אנו רוצים לעצור לפעילות עם הילדים? את סוג המלון שבו אנו רוצים לעצור?

בנובמבר השיקה החברה פתרון בצורת פלטפורמת פרסום בתוך האפליקציה, שמטרתה לייצר לחברה הכנסות מבלי לגבות כסף מהמשתמשים. פלטפורמת הפרסום של ווייז מציעה לבעלי עסקים את האפשרות להירשם באינדקס של החברה - ולרכוש חבילות שיאפשרו לעסק שלהם להופיע באפליקצה אצל נהגים העוברים בסביבתו ובתוצאות חיפוש של משתמשים בטווח גדול יותר. זאת, תוך שליטה על יעד הפרסום באמצעות הגדרת שעות מועדפות או סוג המשתמשים שלהם יוצג העסק.

ואולם כפי שהזכירו אתמול גורמים בתעשיית ההון סיכון, עוד לא נולדה תוכנת הניווט שהצליחה לייצר הכנסות ולהרוויח כסף - ולא נראה שווייז בדרך לשם. היעדר מודל עסקי מביא לכך שהאופציה של מכירת החברה היא הצעד הבא המתבקש עבורה. "האקזיט הזה יקרה, וברור שזה עניין של מחיר", אומר גורם בכיר בתחום ההון סיכון. "לשחקנים הגדולים, כל התחום של מפות וניווט הוא צורך אסטרטגי. לכולם יהיה בסוף פתרון מפות משלהם - אם זו מיקרוסופט, פייסבוק או אפל. זה חלק אינטגרלי מעולם הפרסום ומעולם המובייל כולו. לאף שחקן אין כיום פתרון טוב לזה חוץ מגוגל, ולכן זה ממקם את ווייז כשחקן משמעותי כל כך.

"הם יכולים לפקשש עם זה, אבל אני לא מאמין שהם יפקששו. השלב הבא של ייצור הכנסות באופן עצמאי הוא מורכב מאוד - והם לא ילכו עליו. הערך האסטרטגי עבורם, בגלל התקלה של אפל, הוא מצוין.

"עם זאת, המעבר לייצור הכנסות מורכב מאוד. הם השיקו לא מזמן מודל פרסומות שאני מאוד סקפטי לגביו. אני לא יודע איך הפרסומות יעבדו פה. לדעתי גם המנכ"ל שלהם לא בטוח שיש לו ביזנס מופלא. בעתיד הקרוב הם ישמחו למצוא בית חדש תמורת הרבה כסף. הם לא פיצחו את המודל העסקי בתחום שלהם ומחיר טוב יגרום להם למכור - ותג המחיר של המכירה יהיה עניין של היצע וביקוש. אם הם לא ימכרו עכשיו וילכו למודל של לעבור לרווחיות בעצמם - הם יצטרכו לגייס עוד כסף".

"נכסים סופר-אסטרטגיים"

אהוד לוי, שותף ממנהל בקרן ורטקס הון סיכון המושקעת בווייז, אומר כי "כל השחקנים הגדולים בעולם המובייל מבינים כיום שאין הרבה חברות בעולם עם נכסים כמו שווייז צברה וממשיכה לצבור באופן מהיר. מדובר בחברה שצוברת נכסים סופר-אסטרטגיים עבור השחקנים הגדולים בתחום".

לדבריו, "זו הסתכלות צרה לבחון את ווייז כחברה המשתייכת לתחום הניווט. זו חברה שיש לה נכסים בצורה של עשרות מיליוני משתמשים, עם יכולת לדעת מה המיקום, הכיוון והכוונות שלהם בכל רגע נתון. יש כיום בעולם חברה קטנה אחרת שקוראים לה גוגל, ואתם רואים שהיא ידעה טוב מאוד להפיק מזה כסף. המודל של ווייז יכול להיות דומה.

"עם עשרות מיליוני משתמשים, שמשתמשים בתוכנה בזמנים ארוכים מאוד - ווייז יודעת את כוונות הפעולה שלהם ומידע נוסף עליהם. אם גוגל יודעת להפיק כסף ממה שעובר לגולשים שלה בראש בכל רגע - זה הכיוון שאליו גם ווייז הולכת. יש כרגע בעולם התחלות של תוכנות שעובדות כמונו, אבל אין מי שעובד כמונו. יש לנו יתרון בתחום החברתי, וביכולת לתת למשתמשים תועלת באלמנטים החברתיים. יתרון בשימושיות ויתרון בכך שתוכנות הניווט - זה מה שאנחנו עושים, ולא דברים אחרים".

זמן אמיתי למשתמש הסופי

"זו חברה ישראלית מרשימה שמהווה הוכחה נוספת לכך שבמדינת ישראל יכולה לקום חברה שמפתחת מוצר המכוון למשתמש הסופי, ומייצרת חוויה יוצאת דופן, נוחה לשימוש וצוברת מיליוני משתמשים ברחבי העולם", אומר יזהר שי מקרן ההון סיכון קינן פרטנרס. השאלה אם ישראלים יכולים לעשות דבר כזה היא דבר שעולה כל הזמן בשנים האחרונות - והנה, הם בהחלט יכולים.

"כשמדובר במדדי צמיחה ואישורים לאיכות המוצר מבחוץ, אני לא מכיר הרבה חברות שמנכ"ל אפל המליץ למשתמשי אפל להשתמש בהן. נכון שהוא עשה את זה בתקופת מצוקה של החברה, אבל כל מי שמשתמש בווייז יודע כמה ההמלצה הזו נכונה. גם מחוץ לישראל היא זוכה לאישור הזה. הרבה אנשים מבלבלים כיום את ווייז עם אפליקציית מפות רגילה, אבל זו לא עוד אפליקציית מפות - זו אפליקציה שנותנת מידע אמין בזמן אמיתי. ווייז עונים לצורך ממוקד ומדויק, עם קהל עצום. קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלהם הוא כל מי שנוהג מתישהו ברחבי העולם - והשימוש הוא ויראלי. אנשים משתמשים בתוכנה שלהם ומשכנעים אנשים אחרים להשתמש גם כן".

לדבריו, "לווייז יש כיום כל מיני רעיונות איך לעשות כסף. הם יכולים לתת למפרסמים לפרסם לאנשים רלוונטים - ולמכור מידע לגופים שחשוב להם לדעת נתוני תעבורה. זה אתגר גדול. צריך מספיק מפרסמים שיירצו בכך - ויש את השאלה אם מפרסמים מבינים על מה מדובר. האם הפרסומת הזאת לא מסובכת מדי עבורם? אתה הרי מוכר פרסומת לאנשים שבהן אתה מנסה לשכנע אותם שכדאי להם לרכוש פרסומת עבור אנשים שיעברו לידם ברדיוס מסוים, במהירות מסוימת בשעות מסוימת - ואחר כך צריך להוכיח למפרסמים שהמכירות עלו בזכות הפרסום הזה.

"אני מאמין שחברות שיש להן כזו כמות משתמשים ומוצר כל כך טוב - יוצרות ערך. הערך הזה לא יהיה בהכרח ברווחים. זה יכול להתאים לחברה כמו אפל, שמחפשת את המוצר שנותן ערך מוסף למשתמשים. הפרסום שהם עושים לא נראים לי כמקום שממנו תבוא הישועה. לוגו קטן של סניף בנק או רשת חנויות הם לא הקטע שירים את החברה. כיוונים אחרים למודל עסקי הם עשייה של כסף מפרסום מבוסס מיקום".

"היתרון בוויז הוא שאחרי שכבר יש לך את הווייז - הוספה של פרסום היא החלק הקל", אומר עופר שושן, יזם בתחום ההון סיכון. "דעתי הצנועה היא שבקונסטלציה שלהם עיקר הערך הוא דווקא מזה שהם יכולים לתת ללקוח גדול את האפשרות לתת עוד ערך למשתמשים שלו".

במקום לקנות - לפתח אלטרנטיבה

בראיונות בפברואר 2012 עוד דיברו בכירים בווייז על כך שאין להם מחשבות על אקזיט והמוצר שלהם עדיין אינו בשל להיות מועבר למישהו אחר. נכון, זה אינו המצב. עם זאת, כשמדובר באפשרות הרכישה של ווייז, יש לזכור גם את הצד של הרוכש. ענקיות ההיי-טק העולמיות, דוגמת אפל או גוגל, צריכות לשאול עצמן אם שווה להן להשקיע מאות מיליוני דולרים ברכישת חברה כמו ווייז, ולא לפתח את השירות בעצמן. בתעשייה העריכו השבוע שעלות פיתוח מוצר זהה עבור הענקיות בתחום תגיע ל-200 מיליון דולר - ותיקח שנתיים.

מבחינות מסוימות, ווייז אולי פיספסה את התזמון לרכישת הענק שהיא חולמת עליה. ב-2012 התפתחה בענף ההיי-טק מעין בועה בתחום רכישת החברות המייצרות אפליקציות. רכישת יצרנית האפליקציה לשיתוף תמונות ברשת אינסטגרם על ידי הרשת החברתית פייסבוק - בסכום עתק של מיליארד דולר - היתה השיא. שיא בהתחשב בכך שהדרך העסקית הן של גוגל והן של אפל גורסת כי הן לא יגבו כסף מהגולשים עבור שירות דוגמת זה שהציעה אינסטגרם או מציעה ווייז. אי גביית כסף מקשה על הכרעה לגבי כדאיות רכישת האפליקציות.

בנוסף, בכירים בתעשיית ההון סיכון גורסים שהמהירות שבה השתלטה ווייז על השוק הישראלי אינה מבטיחה מגמה זהה בשווקים אחרים בעולם. ההתמכרות הישראלית לרשתות חברתיות גורמת לווייז להיות אטרקטיבית במיוחד עבורם, בכך שהיא מאפשרת להם להיות מחוברים ברגעים ביום שבהם יש להם את מירב זמן הפנאי - בפקקים. בישראל גם נהנתה ווייז ממפות באיכות נמוכה שהציגו המתחרות לשטח המקומי. זאת, בעוד שבמדינות כמו ארה"ב המיפוי של מתחרים מפותח הרבה יותר. כל אלה מביאים לכך שאין שום ביטחון שההצלחה של ווייז בשוק הישראלי תחזור על עצמה בחו"ל.

אמנם ווייז פתחה האפליקציה שלה למפרסמים בנובמבר, אך נכון להיום אין מידע על הצלחה יוצאת דופן של מכירות בתחום הפעילותת החדש. לווייז גם אין את כל הזמן שבעולם להגדיר לעצמה את המודל העסקי, מפני שחברה גרמנית מפתחת מוצר דומה. גם האפשרות שחברת אפל תיכנס להשקעה של עשרות מיליוני דולרים בשירות מתחרה עלולה לטרוף את היתרון התחרותי שלה, ולשמוט את הסיכויים לאקזיט ענקי לבעלי המניות שלה.

זווית נוספת שראוי לציין כשמדברים על האפשרות של רכישת החברה על ידי אפל היא שהדבר עשוי להשפיע על כניסתה של ווייז לשוק המרכזי המהווה את יעד הצמיחה שלה כיום, השוק הסיני. בשוק זה שולטים המכשירים המשתמשים בתוכנה המתחרה בזו של אפל - אנדרואיד. כניסתו של לי קאשינג כמשקיע בחברה נועדה לדחוף באופן ממוקד את כיוון הצמיחה הזה, ומכירה לאפל עלולה לטרפד זאת.

ווייז היא גם מותג ישראלי, אבל מדובר בשליטה בשוק המקומי בלבד. משתמשים נאמנים בתוכנה גורסים כי בעמק הסיליקון מעדיפים להשתמש בשירותי המפות של גוגל, המספקים להם מידע טוב יותר על עומסים. בסופו של דבר, בגלל המודל שמתבסס על מידע ממשתמשים, ווייז תלויה אך ורק בהיקף החדירה לשוק. ככל שהיא תחדור יותר - איכות השירות שהיא מספקת ללקוחותיה תהיה טובה יותר. ההשקעה האחרונה של המיליארדר ההונג-קונגי בחברה קבעה לווייז תג מחיר ברור. כל תג מחיר לווייז של פחות מ-350 מיליון דולר יהפוך את השקעתו של קאשינג ללא משתלמת.

ווייז ממוקמת היטב - אך האם לא מאוחר מדי?

ווייז היא אפליקצית המובייל המוצלחת ביותר שיצאה עד כה מבית היוצר של תעשיית היזמות המקומית. החברה, ויזמיה המוכשרים, הצליחו להעמיד ראשונים יישום מהודק ומעוצב היטב המספק ערך אדיר למשתמשים בו. חיבור ה-GPS הישן לרשת היה מהלך מתבקש, אך ווייז השכילו להוסיף על זה רובד מידע נוסף, המתבסס על חוכמת ההמונים.

ווייז לא רק מכוונת אותנו למחוז חפצנו, אלא גם יודעת בזמן אמת להמליץ לנו על הדרך המהירה ביותר בהינתן עומסי תנועה. ערך זה קובר אט-אט חברות כמו Garmin ו-Tom Tom, שמשווקות מכשירי GPS מסורתיים. הם איחרו את הרכבת ולא טרחו לנצל את היכולות האדירות של הסמארפון, מהפחד כי הדבר יפגע להן במודל העסקי. ווייז עשתה זאת במקומן, ועשתה זאת היטב.

אך ערך למשתמשים אינו מספיק. ווייז ניצבת כיום מול האתגר שכל סטארט-אפ דוחה לרגע האחרון: יצירת מודל עסקי בר קיימא, שמסוגל להמיר את תנועת הגולשים למזומנים. אמנם קשה להעריך עד כמה ווייז מצליחה לעמוד באתגר זה, אך לחברה מספר רב של נכסים שהוכח כי הם שווים כסף. 30 מיליון המשתמשים באפליקציה משגרים לווייז מדי יום הרים של מידע אודותיהם: היכן הם גרים, היכן נמצא מקום עבודתם, היכן הם עוצרים לשתות קפה בבוקר, ובאיזה סופר הם עושים את הקניות בערב. ברור כי מידע זה שווה הרבה כסף עבור מפרסמים, אך ווייז מוסיפה לזה ערך: היא יודעת היכן אתם נמצאים בכל רגע. היא יכולה להקפיץ לכם פרסומת התלויה במקום בו אתם נמצאים. עוד ק"מ מגיעים לארומה? ווייז יכולה להקפיץ לכם קופון הנחה. בצומת הבאה יש קניון גדול? ווייז יכולה להכריז בקול רם - כך שהילדים מאחור ישמעו - שקיבלתם הרגע הנחה בדוכן הגלידה בכניסה.

ערכה הגדול של ווייז נמצא ביכולת שלה ללמוד על המשתמש ולהציע לו הצעות שיווקיות רלוונטיות ותלויות מיקום. בניגוד לגוגל, שמאוד פעילה בתחום הלוקלי והפרסום במובייל, אפל אינה חזקה בזירה זו. כך, רכישת ווייז עשויה ליצור לאפל נוכחות בתחום, אך אפל אינה ידועה כחברה שמקצרת את הדרך לשוק באמצעות רכישות. בדרך כלל היא מעדיפה לפתח את היישומים שלה בעצמה, ולבצע רכישות קטנות יחסית של טכנולוגיות. אמנם רכישת ווייז גם תעניק לאפל בסיס נתונים גדול של מפות בכל העולם, אך במקרה זה מדובר בנכס פחות ייחודי, שאותו יכולה אפל לרכוש מאינספור ספקים אחרים. לפיכך, לא ברור בכלל אם רכישה זו תצא פועל.

באשר למחיר, אפל כנראה מוכנה לשלם כ-400 עד 500 מיליון דולר, בעוד שווייז רוצה כ-750 מיליון דולר, כך לפחות טוענים פרסומים ברשת. רבים הביעו אכזבה מהמחיר, וקיוו, אולי כחלק מגאווה לאומית, כי וייז תהיה חברת האינטנרט הישראלית הראשונה שתימכר במחיר הגבוה ממיליארד דולר. להם יש להזכיר כי בועת האינטרנט של 2012 כבר התפוצצה. רכישות במחירים מנופחים ולא כלכליים, כמו אינסטגרם ו-Drawsomething, הם חלק מהעבר. כיום מחפשים ערך, וערך מודדים במזומנים - ובמיוחד חברה כמו אפל.

Waze

שנת ייסוד: 2008 משתמשים: 30 מיליון מספר מדינות שבהן היא פעילה: 45 מייסדים: אהוד שבתאי, אמיר שנער ואורי לווין מנכ"ל: נועם ברדין משקיעים: לי קאשינג באמצעות קרן ההשקעות הורייזון ונצ'רס, קרן ההון סיכון קליינר פרקינס, הקרנות ורטקס, מאגמה, בלו ראן וקוואלקום ונצ'רס קצב צמיחה: 2.5 מיליון לקוחות בחודש

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker