הבית החכם: להבריח פורצים, לחמם את הבית ולהכין קפה בעזרת הסמארטפון

הטכנולוגיה יורדת מהאולימפוס ומתחילה לעשות לכם קפה: אחרי שנים של הרבה דיבורים ומעט עשייה - המכשירים החשמליים הביתיים והיומיומיים ביותר מתחברים לאינטרנט ולטלפונים החכמים, ונהפכים למוצרים עשירים בתכונות וביכולות, שמאפשרות לבית שלכם לעשות את העבודה במקומכם ■ הנה כמה מחלוצי הגל הבא של המהפכה הדיגיטלית

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

>> ניתן כיום לעשות דברים רבים שבעבר נראו כמו מדע בדיוני - להקליט תוכנית טלוויזיה מרחוק ולראות אותה מהצד השני של העולם, להגיע למגירת הדיסקים הווירטואלית במהלך נסיעה לאילת או לצלם עם הטלפון החכם שלכם וידיאו באיכות גבוהה, לערוך אותו כמו מקצוענים ולפרסם אותו. אבל אם חלילה שכחתם את התנור דולק, תצטרכו למהר הביתה כדי לכבותו. את הדוד לא תוכלו להדליק מרחוק, ואם שכחתם את המפתח תצטרכו ככל הנראה להזמין פורץ.

בכלל, נדמה שהעולם הביתי תקוע בעבר. המבנה הבסיסי של המפסקים, השקעים והתקעים, הכבלים, הידיות והמנעולים, הווסתים, המגירות והברזים - לא ממש השתנה ב-60 השנים האחרונות. לפחות עד עכשיו.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

בתקופה האחרונה שוטף את העולם גל של יוזמות חדשניות לסביבת הבית המודרני, שסובבות סביב המכשירים הפשוטים והיומיומיים ביותר. התופעה מכונה "האינטרנט של הדברים" - Internet of Things (או בקיצור, IoT). תופעה זו משלימה את עולם ה-M2M (מכונה למכונה - Machine to Machine), שמזוהה יותר עם יישומים ארגוניים כמו מעקב אחר צי רכב, קריאת מונים וכדומה. ב-IoT, המוצרים הביתיים המסורתיים מקבלים מנגנון דיגיטלי בסיסי וקישוריות לרשת, לרוב דרך WiFi ולא דרך SIM, ונהפכים למוצרים עשירים בתכונות וביכולות. וזה אפילו לא עולה הרבה כסף. הכירו את החלוצים בתחום.

התרמוסטט הלומד (1)

Nest הוא תרמוסטט שמחליף את המכוון הקלאסי במזגן הביתי או במערכות קירור-חימום אחרות, כמו הסקה מרכזית. לטענת החברה, Nest מתאים ל-95% ממוצרי המיזוג הקיימים בשוק וההתקנה שלו פשוטה ואורכת כ-30 דקות.אחרי ההתקנה, נכנסתם לעתיד ויסות החום הביתי. Nest ניתן לשליטה מרחוק, מהספה או מחוץ לבית, באמצעות הסמארטפון או המחשב. אבל כאן זה רק מתחיל.

הבית שעובד בשבילכם

Nest הוא תרמוסטט לומד. הוא רושם כל פעם שבה מגבירים או מנמיכים את הטמפרטורה בבית, ואת הזמן שבו התבצע השינוי. כך, הוא לומד מתי קר או חם לכם, מתי אתם קמים ומתי אתם הולכים לישון, ויכול לחמם את הבית מראש או לשנות את הטמפרטורה בהתאם. בזכות היכולות האלה, החברה שמייצרת את Nest טוענת כי המוצר מצליח לחסוך 20% מהוצאות משק הבית על חימום וקירור, שמהוות כ-50% מהוצאות החשמל הביתיות. המוצר נמכר כיום בארצות הברית ובקנדה תמורת 249 דולר.

אפשר לוותר על המפתח (2)

Lockitron יגיע לשוק במאי 2013, אבל כבר עכשיו הוא עושה גלים באתרי הטכנולוגיה בעולם. Lockitron הוא מנעול מודרני, שמתלבש על מנגנון הצילינדר הרגיל של הדלת ומאפשר לצאת מהבית בלי מפתח ולפתוח את הדלת באמצעות הסמארטפון.

Lockitron מאפשר גם פתיחה ונעילה של הדלת מרחוק, למשל עבור מסבלטים, הבייביסיטר של הכלב ואחרים. יש לו מנגנון שמתריע כשמישהו נועל או פותח את הדלת באמצעות מפתח, ואפילו מנגנון שמתריע כשמישהו דופק בדלת. בזכות שבב הבלוטות', ה-Lockitron אפילו יפתח לכבודכם את הדלת כשאתם מתקרבים אליה. מחירו: 179 דולר.

DoorBot הוא מוצר משלים ל-Lockitron - עינית דלת חכמה. כאשר מישהו מצלצל בדלתכם, הטלפון החכם מתעורר לחיים, ומאפשר לכם לראות מי נמצא בדלת. המוצר אינו מאפשר פתיחה מרחוק של הדלת, והוא נמצא עדיין בשלב גיוס הכספים באתר מימון ההמונים christiestreet.

התאורה של העתיד (3)

חברת פיליפס משווקת את נורות העתיד, שמכונות Hue. הסט הבסיסי עולה 199 דולר, וכולל יחידת שליטה ו-3 נורות LED. כל נורה נוספת עולה 59 דולר. אחרי התקנת הנורות, ניתן לשלוט בהן מהטאבלט או מהסמארטפון. וכשאנחנו אומרים לשלוט, הכוונה היא לא רק לכיבוי והדלקה של האור. ניתן לשלוט על הנורות הללו ברמת הצבעים שהן מפיקות, ויש גם אפשרות לאפקטים מיוחדים, ולכוון את הנורות לשימוש כשעון מעורר.

יש ל-Hue מתחרים בשוק היום, בהם מיזם Lifx, שהנורות שלו מאפשרות עוד כמה פונקציות. ניתן להורות לנורות של Lifx להבהב בצבע מסוים בעת קבלת SMS, ניתן גם לתכנת תאורת לילה או תאורה נגד גנבים, ואפילו יש אפשרות להורות לנורה לרצד בקצב המוסיקה. שתי נורות Lifx עולות 99 דולר, והן אמורות להחזיק 25 שנה.

סלון מואר בנורות Hue של פיליפסצילום: פיליפס

מוצר נוסף שמאפשר שליטה על התאורה בבית הוא WeMo. למעשה, זוהי סדרת מוצרים מבית היצרנית הוותיקה Belkin, כאשר המוצר הראשי בסדרה הוא WeMo Switch, המתלבש על שקע החשמל הרגיל ומאפשר שליטה מרחוק על השקעים באמצעות הסמארטפון.

המוצר הנלווה ששולט על התאורה הוא WeMo Motion, חיישן תנועה שמגיע בחבילה עם WeMo Switch ומאפשר כיבוי והדלקה אוטומטיים של מכשירי חשמל ונורות בהתאם לתנועה שלכם בבית.

פותחים דלתות, עושים קפה (4)

סוג נוסף של מוצרים, בניגוד למוצרים שפורטו עד כה, אינו מורכב ממוצרים שלמים, אלא מרכיבים שמאפשרים חדשנות בבית. אחד ממוצרים אלה הוא Raspberry Pi, של מיזם בריטי ללא כוונת רווח. המוצר הוא מחשב בסיסי שעלותו 25 דולר וגודלו כגודל כרטיס אשראי בערך - למעשה זהו לוח אם, עם מעבד ARM ומערכת הפעלה לינוקס. הרעיון המקורי היה שהמחשב יסייע לתלמידי תיכון ללמוד מדעי המחשב, אך התפתח למוצר שמאפשר יצירתיות רבה בעולם הטכנולוגי, כמו למשל פונקציות של פתיחת דלת המוסך באמצעות פקודות לתוכנת Siri של אפל. Respberry Pi החל להימכר רק במארס, וכבר נרכש על ידי 500 אלף אנשים.

מיזם דומה הוא IOIO (נהגה יו-יו) של המפתח הישראלי איתי בן צבי, העובד בגוגל לפרנסתו ומפתח את IOIO "בסופי השבוע", לדבריו. "זה לוח אלקטרוני שמאפשר בצורה קלה לחבר מצד אחד טלפון אנדרואיד ומהצד השני להתחבר למכשירים חשמלים קיימים במגוון חיבורים. IOIO הוא גשר פיסי עם די הרבה חיבורים שהמפתח יכול לנצל, ובצד האנדרואיד לפתח אפליקציה מתאימה", אומר בן צבי. על המתחרה הוא אומר: "ל-respberry pi אין תצוגה ואין חיבור לאינטרנט. הלוח שלי מאפשר עוד פונקציונלית בזכות האנדרואיד". ואכן, משתמשים מנצלים את ההזדמנות: אפשר למצוא הדגמה של ה-IOIO מביא ממשק טאץ' חכם ועשיר למכונת קפה פשוטה, ומישהו אחר פיתח תרמוסטט למזגן שנשלט דרך האנדרואיד.

בן צבי עושה את ה-IOIO בשביל הכיף. כל התוכנה וההנדסה שוחררו לאינטרנט, ויש כמה יצרנים שהתחילו לייצר את המוצר. "חלקם משלמים לי קצת תמלוגים, מרצונם הטוב, כי אין להם חובה כזו. זו קהילה שהוגנות מאד חשובה לה", הוא אומר.

פלטפורמות מעקב ובקרה (5)

רשת של מכשירים

SmartThings הוא עוד מיזם מימון המונים שאפתני, שמעוניין להיות פלטפורמה שלמה לבית הדיגיטלי. הפלטפורמה כוללת תוכנה בקוד פתוח, מגוון בקרים לבית שמודדים דברים כמו תנועה, טמפרטורה ולחות, ראוטר שליטה מרכזי וכמובן - אפליקציה לסמארטפון. הפלטפורמה פתוחה לחלוטין, כך שהחברה מקווה שהיא תהפך לזירת חדשנות בתחום.

פרויקט נוסף שמעורר עניין הוא - Twine מולטי-חיישן בקופסה אחת קטנה, שכוללת סנסורים של טמפרטורה, ויברציה, לחות, וגם חיישן מגנטי שמתאים לחווי של פתוח/סגור בדלת או במגירה. Twine מגיע עם תוכנה בעלת ממשק משתמש פשוט, שמאפשרת לקבוע מערכות של תנאים, כמו למשל: "אם הלחות בחדר גבוהה מ-70% והדלת סגורה, שלח SMS למספר הזה עם הודעה 'המחסן מוצף!'". ה-Twine נהפך מסחרי ונמכר תמורת 199 דולר, כולל ערכה שלמה של חיישנים.

חברות התקשורת רוכבות על הגל

כבר שנים מדברים על האינטרנט של הדברים, אבל רק עכשיו זה מתחיל לקרות. מדוע? מיכל הריס, אנליסטית מאמדוקס, אומרת כי "אנחנו סוף סוף רואים את התזוזות הרציניות בכיוון. מתחילה להיווצר בשלות, בעיקר אצל צרכני הקצה, שיודעים עכשיו להשתמש בסמארטפונים ובאפליקציות".

המשותף לכל המיזמים שהוזכרו הוא שהטלפון משמש בהם כשלט. למעשה, חדירת הסמארטפון היא מה שמאפשר את כל גל החדשנות הזה. וכמו שהסמארטפון כבר הרג את השעון המעורר, המצלמה וה-GPS, הוא עתיד להרוג גם את מפתח הבית (הסמארטפון לא ינוח עד שהוא יהיה המוצר היחיד בכיס שלנו. "בעבר, הבית החכם היה מוצר יוקרה. עכשיו, גם בנושא המחירים יש התקדמות. הטכנולוגיה של הבית החכם מקודמת גם על ידי שחקנים אחרים - למשל, ציוד חכם בעולם הרפואה נדחף על ידי חברות ביטוח שרוצות להימנע מתביעות. גם חברות חשמל דוחפות התקנים חכמים כחלק מקידום של סמארט גריד (רשת חשמל חכמה א"ז)", אומרת הריס.

איתי בן צבי, מפתח ה-IOIO, סקפטי יותר. "זו שאלה שאני מתעסק אתה ועדיין אין לי תשובה, מדוע האוטומציה הביתית היא משהו שטרם קרה. אני לא משוכנע שזה עדיין קורה. אולי עכשיו, כשהטלפונים מכניסים טכנולוגיה נגישה לידי כולם - זה יקרה. מפסק חשמל הוא דבר זול, אינטואיטיבי שלא מתקלקל. כדי שהמהפכה תקרה חסרה עוד התבגרות של הטכנולוגיה, שתגיע לרמת אמינות, פשטות שימוש והתקנה ומחיר, כמו המפסק", הוא אומר.

מי שמנסה להצטרף לטרנד האינטרנט של הדברים הן חברות הטלקום בעולם. לדברי הריס, "נכון שמרבית המוצרים החדשים הם נטולי SIM ומתבססים על תקשורת WiFi או בלוטות', ועדיין, לחברות תקשורת זה מהלך מאוד טבעי להצטרף לטרנד. הן מחפשות להדק אחיזה בבית הלקוח, מחפשות לתת ערך מוסף שאבד להן, מחפשות מנועי צמיחה חדשים. הגישות שונות. חברת הכבלים האמריקאית קומקאסט הקימה מערך שלם של 'בית מחובר', עם טכנאים והתקנה. ורייזון הלכה לגישה של DIY - הם מוכרים את המוצרים בנפרד בחנויות קמעוניות, ונותנים ללקוח את אפליקציית השליטה".

חברות תקשורת נוספות שמציעות כבר פתרונות של בית מחובר הן רוג'רס הקנדית ודויטשה טלקום, שלה מיזם בשם Qivicon. במצגת הטרנדים השנתית שלה כותבת אמדוקס: "ב-2013, מגזר הבית המחובר ימשיך להתרחב, עם הכנסות שצפויות לשלש עצמן בארבע השנים הקרובות".

לבסוף, קשה להתעלם מכך שמרבית המיזמים שהוזכרו נשענים על CrowdFunding, מימון המונים, בעיקר דרך אתר קיקסטרטר. עלות החומרה כיום היא די נמוכה, ומאפשרת לבנות לפחות אב טיפוס ולהעלות אותו לרשת לבחינת ההמונים. יש משהו מאוד אינטואיטיבי ומושך במוצרים הללו, כך שהם מגייסים כסף מהר. כותבת בבלוג גיגה-אום, סטאסי היגינבוטאם, מסכמת: "האינטרנט של הדברים צריך לקבל קטגוריה נפרדת משלו בקיקסטרטר". בכנס CES שייפתח עוד כשבוע בלאס וגאס, צפוי להיות מקום של כבוד למוצרים חכמים נוספים לבית הדיגיטלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker