רשות השידור גובה אגרה גם מבעלי מסך מחשב: "יש פוטנציאל לקליטה"

מתלונות רבות שהגיעו ל-TheMarker עולה כי הרשות החלה לחייב גם לקוחות שאין בבעלותם טלוויזיה, אלא מסך מחשב בלבד ■ רשות השידור: "איך אפשר לדעת שמחר לקוח לא מחבר למסך ממיר עיד"ן או HOT ו-yes?"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

תלונות של לקוחות רבים שהגיעו ל-TheMarker מראות על שינוי מדיניות של רשות השידור. הרשות התחילה לחייב גם לקוחות שלהם מסך מחשב בסלון הבית.

אמש (ג'), הגיעו נציגים של אגף הגבייה לבית של זוג תל אביבי צעיר. הזוג הזמין את אנשי אגף השידור להיכנס והראו להם: מסך הטלוויזיה שלהם משמש רק כצג מחשב ואינו מחובר לשום מכשיר אחר. למסך אין טיונר דיגיטלי ולכן גם אינו יכול לקלוט שידורים. אלא שהנציגים לא התרצו וטענו שעצם אחזקת מסך שיש לו "פוטנציאל קליטה" מחייבת אותם בתשלום, ומכיוון שבידי הזוג אין חשבונית על מועד קניית המסך, הם חייבים בתשלום אגרה שנתיים אחורה, כולל קנס פיגורים וריבית.

אמיר גילת, יו"ר רשות השידורצילום: טל כהן

טיעון "פוטנציאל הקליטה" הוא חדש אך אומץ בעוז על ידי רשות השידור. בביתו של ענר, עורך וידאו במקצועו, מסך הטלוויזיה מחובר למחשבי העריכה בלבד. אלא שגם אליו הגיע אגף הגבייה בדרישה לשלם אגרה. כך כתבה לו עו"ד אלינה מינץ, ממשרד פרנקל את קורן - משרד הגבייה הגדול ביותר של הרשות: "רשות השידור מתייחסת למקלט טלוויזיה כמכשיר שיש לו פוטנציאל לקליטת שידורים, גם אם פוטנציאל עתידי".

עמית נתקל בבעיה דומה והחל להתכתב עם רשות השידור. כך הוא כתב לרשות: "שמי עמית ואני מתגורר באבן גבירול בתל אביב. קיבלתי שיחת טלפון (ממספר חסוי) מאדם שהציג עצמו כנציג רשות השידור. בשיחה נשאלתי על המצאות מכשיר טלוויזיה בדירתי. עניתי שקיים מכשיר שמחובר אך ורק למחשב 'סטרימר', קבלות יסופקו עפ"י דרישה, והוא אינו מסוגל - לקלוט בשום אופן שידורי טלוויזיה כלשהם

"כידוע, מחודש מארס 2011 הופסקו בישראל שידורי הטלוויזיה האנלוגים. בהיעדר ממיר דיגיטלי כלשהו בביתי, לא 'HOT' ולא 'yes', אין באפשרותי לקלוט את שידורי רשות השידור או כל שידורי טלוויזיה אחרים - בשום צורה. אני מבקש להצהיר באופן רשמי שבדירתי אף לא קיימת תשתית טלוויזיה דיגיטלית כלשהי ואינני מנוי לאף אחד מהשירותים לעיל. מהנכתב לעיל מוגדר המכשיר שברשותי: 'לא מתאים לקליטת שידורים' ועל כן לא חייב באגרה, בהתאם לתוצאות בתביעה של 'קולנוע חדש'".

בניין רשות השידורצילום: תומר אפלבאום

פסק הדין שעמית ציין התקבל לאחרונה ובו קיבל בית המשפט את עמדת בעל רשת חנויות שטען כי אחזקת מסכי טלוויזיה לשימוש שאינו קליטת שידורים (במקרה הזה טלוויזיה במעגל סגור), פוטרת אותו מתשלום אגרה. אלא שרשות השידור בוחרת להתעלם מהפסיקה, בטענה כי מדובר בפסיקה שאינה של בית משפט עליון ולכן אינה תקדימית או מחייבת.

כך כתבה רשות השידור לעמית בתשובה: "הפס"ד היה של בית משפט מחוזי ולא מחייב! מה עוד שזה מקרה ספציפי ואינו נוגע לאזרח אלא לעסק. תשלום האגרה עפ"י חוק הינו בעבור החזקת מקלט טלוויזיה ללא קשר לתוכן השידורים, הצפייה, אופן ואפשרויות הקליטה או איכותה. כל עוד הינך מחזיק בביתך מקלט טלוויזיה שהוא בעל אופציה לקלוט שידורים כלשהם אתה חייב בתשלום האגרה".

כך נכתב מאגף הגבייה ללקוחה בשום אורית שנתקלה במקרה דומה: "בנוגע לפס"ד קולנוע חדש, הלשכה המשפטית של רשות השידור בוחנת כעת את הפסיקה ומכיוון שהיא ניתנה בבית משפט השלום, רשות השידור אינה מחויבת לה".

בשיחה עימנו הבהירה דוברת הרשות כי הגבייה מבעלי צג תימשך כל עוד הנושא לא יגיע לבית המשפט העליון והסבירה את המושג פוטנציאל קליטה: "איך אני יכולה לדעת שמחר לקוח לא מחבר למסך ממיר עיד"ן או HOT ו-yes?". לשאלתנו אם לא מפריע להן לגבות כסף דווקא מאנשים שהוכיחו שאינם צופים בערוץ הראשון, מסרה שמנגד ישנם הרבה שכן צופים ולא משלמים את האגרה.

על פי התרבות המקרים, ניתן להניח כי בסוף ימצא ארגון הצרכנים או עורך הדין שירים את הכפפה ויקח את רשות השידור לעליון.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker