דעה

כך תבחרו את הדומיין הטוב ביותר לעסק שלכם - וגם גוגל תשתף פעולה

נדמה כי דווקא בחירת הדומיין של אתר האינטרנט המייצג של העסק לא נחשבת, משום מה, להחלטה כה מהותית וחשובה - אך זוהי הנחה שגויה

אורן שץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן שץ

ההחלטות האחרונות של גוגל ו-ICANN הפכו את היוצרות בכל הנוגע לבחירת דומיין לאתר החדש שלכם.

פתיחת עסק חדש היא תהליך המלווה בהחלטות עסקיות ושיווקיות לא פשוטות, הנתפסות כמכריעות על הצלחתו של העסק בעתיד. אך נדמה כי דווקא בחירת שם מתחם (דומיין) של אתר האינטרנט המייצג של העסק לא נחשבת, משום מה, להחלטה כה מהותית וחשובה. מדובר בהנחה רווחת אך שגויה, מכוון שלבחירת שם דומיין יכולה להיות השפעה מכרעת בתחומים הבאים:
• מיתוג, מיצוב ושיווק החברה.
• הגברת היכולת לקידום האתר ברשת.
• הגדלת כמות תנועת הגולשים לאתר, או במילים אחרות - הגדלת ההכנסות לעסק.
אז בבואנו לבחור שם דומיין לעסק, כדאי לקחת בחשבון מספר שיקולים היכולים לעזור לנו לעשות זאת נכון:

איש מתעצבן על מחשב

מי זוכר את שם הדומיין שלך?

אופציה אחת העומדת בפני כל עסק חדש היא שם דומיין שיכלול בתוכו את שמו של המוצר או השירות אותו העסק מספק. למשל, חברה שפיתחה מוצר המיועד להפקה עצמית של אלבומי תמונות דיגיטלים. אותה חברה יכולה לקנות את הדומיין www.photo-album.com (בהנחה, כמובן, שהוא לא תפוס) או לחילופין, היא יכולה לאמץ שם דומיין שנקלט טוב יותר בזיכרון עם צליל קליט וייחודי, שאולי יישמע גם קצת מוזר. לדוגמה, במקום photo album לבחור את הדומיין Lupa. אם לגוגל, יאהו, וואלה או מאקו זה עובד, אין שום סיבה שזה לא יעבוד גם עבור העסק שלך.

Exact Match Domain: קוקה קולה יש רק אחת

אופציה נוספת היא בחירה בשם דומיין המתאים במדויק לביטוי חיפוש פופולרי של גולשים בגוגל, ורלוונטי לעסק שלך (או אם להשתמש במונח המקצועי EMD - Exact Match Domain).

בחירה כזאת היתה הגיונית במיוחד עד לאחרונה, מאחר שגוגל העניקה לאתרים מסוג EMD עדיפות בתוצאות החיפוש: אם גולש הקליד בחיפוש "קוקה קולה", שם המתחם cocacola.com היה מקבל יתרון משמעותי בדירוג בדף התוצאות. נקודת המוצא של ענקית החיפוש למדיניות זו היתה, כי גולשים רבים מעדיפים להשתמש בגוגל כאמצעי ניווט, כלומר, במקום להקליד את כתובת האתר בשורה המתאימה בדפדפן שלהם, הם מקלידים את שם החברה או את שם האתר בתיבת החיפוש בגוגל - שברוב המקרים זהים לדומיין אליו הם מעוניינים להגיע.

מדיניות זו השתנתה לפני מספר חודשים כאשר בוצע שינוי בגוגל המצמצם בצורה ניכרת את היתרון ההתחלתי שהוענק לאתרי EMD בדירוג תוצאות החיפוש. השינוי נבע מהעובדה שמקדמי אתרים זריזים ניצלו את היתרון שניתן לדומיינים מסוג זה, והחלו לרכוש אלפי דומיינים שכללו בתוכם בצורה מדויקת ביטויי חיפוש פופולאריים. בצורה זו זכו ליתרון בתוצאות החיפוש כאשר גולשים חיפשו את הביטויים שנכללו בצורה מדויקת באותם שמות דומיין. החלטה זו של גוגל הפכה את היוצרות, וכיום נראה כי השיקול של בחירת שם קליט וזכיר הוא משמעותי יותר בתהליך בחירת שם דומיין לעסק - משום שקל יותר לזכור שם כזה, להגיד אותו ולהעביר אותו מפה לאוזן (וואלה! אמזון, או גוגל).

Internationalized Domain Name (או בקיצור IDN): הדומיין העברי הראשון
מגמה נוספת שהתאפשרה בעקבות החלטה של איגוד האינטרנט העולמי (ICCAN) היא לרכוש שמות דומיין הכוללים סימנים ואותיות שאינן אלפא-נומריות (IDN – International Domain Name). כלומר, דומיינים בשפות כמו עברית (ואף עברית עם ניקוד), ערבית ואפילו סינית, הודית ועוד. המשמעות היא שהדפדפן יכול לזהות שמות דומיין בשפות שאינן משתמשות באותיות האלפא-נומריות.

אין ספק כי דומיין הכתוב בשפת המקור מעניק עדיפות שיווקית לאתר. כך, הקלדת האתר על ידי הציבור המקומי הופכת להיות הרבה יותר קלה (למעט בשפות בהן הכתיבה נעשית מימין לשמאל, כמו בעברית לדוגמה, בה ההקלדה דווקא מסתבכת).

מעבר לכך, אתרי IDN נהנו מיתרון משמעותי בגוגל בעקבות נושא ההתאמה המדויקת של שם הדומיין (EMD) שהוזכר קודם. בעקבות שינוי הקריטריונים בנושא ה-EMD, דומיינים מסוג זה ירדו משמעותית בדף התוצאות. אגב, בזמן הקרוב איגוד האינטרנט הישראלי מתכנן להשלים את המהלך ולאפשר לאתרי IDN, שכיום הסיומת שלהם היא עדיין באותיות לועזיות (למשל, co.il), להמיר זאת לעברית (כנראה באמצעות הסיומת קו.יל). דבר, שימנע את הבעיות הכרוכות בהחלפת כיוון הכתיבה באמצע הקלדת הדומיין.

סיומת האתר: במה אתה עוסק ואיפה אתה ממוקם?

ומה קורה עם החלק השני של הדומיין, הסיומת? בעבר מספר הסיומות שעמד לרשות הציבור היה מועט יחסית והסתכם בעיקר ב-com, org, Net או הסיומת המקומית של המדינה - מה שצימצם מאוד את מגוון אפשרויות הבחירה שעמד לרשותנו. בהמשך, הצטרפו סיומות כגון biz, travel, info, mobi ואפילו XXX (זו לא טעות, מדובר בשלושה איקסים - כאשר מדובר באתרים בעלי תכנים הפונים למבוגרים).

הסיומות המקומיות של המדינות השונות משמשות בדרך כלל אתרים שקהל היעד שלהם מקומי ומרוכז במדינה מסוימת. כך, לדוגמה, אתר עם סיומת co.il יהיה מיועד בדרך כלל לקהל ישראלי, בעוד שאתר עם סיומת co.ps יהיה מכוון אל קהל הנמצא בשטחי הרשות הפלסטינית.

גם גוגל מתייחס ברצינות לנושא המיקוד הגיאוגרפי של שמות הדומיין, ודומיין עם סיומת co.il יקבל עדיפות משמעותית עבור גולשים המבצעים חיפוש בישראל או באתר google.co.il. כך, שהשימוש בסיומת של המדינה - שאל הקהל שלה אתם פונים - מעניק עדיפות בתוצאות החיפוש בגוגל לגולשים מאותה מדינה. סיומת fm תקבל עדיפות בדירוג תוצאות החיפוש לציבור הגולשים ממיקרונזיה. לכן, אם אותו ערוץ רדיו מעוניין לפנות לציבור הישראלי ולהגדיל תנועת גולשים ישראליים אליו, יתכן כי בכל זאת האופציה של הסיומת הישראלית, co.il, תהיה טובה יותר עבורו.

בעניין זה כדאי להזכיר כי קיימות סיומות "המתחפשות" לסיומות בינלאומיות, אך למעשה הינן סיומות מקומיות. לא רבים יודעים זאת אך הסיומת fm, שמוכרת כמי שמשמשת אתרים של תחנות רדיו רבות בארץ, היא למעשה הסיומת הבינלאומית של מיקרונזיה. גם הסיומת tv, המשמשת אתרים של ערוצי טלוויזיה, שייכת, למעשה, לאיי טובאלו שבאוקיינוס השקט.

גם הבחירה ב- com, שממתגת את האתר כגלובלי עלולה להיות בעייתית כיוון שהאלגוריתמים של גוגל אינם מזהים אותו כשייך למדינה כלשהי, ולכן לא מעניקים לאתר כזה עדיפות מול קהל יעד מסוים (למרות שאפשר לשנות את ההגדרות ולציין בכל זאת, גם עבור דומיין בינלאומי, את המדינה בה נמצא קהל היעד שלו דרך מערכת webmaster tools של גוגל).

בבואנו לחפש שם דומיין טוב עבור עסק חדש, נדמה לפעמים כי רוב שמות הדומיינים ה"טובים" כבר תפוסים. אך בעזרת יצירתיות וחשיבה שיווקית נכונה ולא שגרתית, ניתן למצוא את שם הדומיין הנכון לעסק שלך שיהיה גם קליט וקל לזכירה, בהתאם לעידן השיווק הוויראלי. שם דומיין כזה יכול בהחלט להיות המקדם הטוב ביותר לאתר שלכם - ואף להגדיל את הכנסות העסק באופן משמעותי.

המחבר הוא מייסד ומנכ"ל חברת SEO ישראל, מהחברות הוותיקות בתחום שיווק באינטרנט וקידום אתרים במנועי חיפוש. את דרכו בתחום החל באמצע שנות ה-90 כשותף ויזם בחברות סטארט אפ בתחום השיווק והפרסום באינטרנט, ולאחר מכן כמנהל פיתוח של חברת תוכנה בתחום מסדי הנתונים. בשנת 2004 הקים את חברת SEO ישראל ובשנת 2009 הקים את SEO College, קורס קידום אתרים מקצועי. במקביל, יזם שץ אתרי אינטרנט בארץ ובחו"ל בתחומי עיסוק מגוונים כגון הריון ולידה, נסיעות, לימודים ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום