הפגנות במקסיקו: ״הנשיא החדש נשלט על ידי תאגידי ענק״

גם בסן קריסטובל, עיירה שקטה בדרך כלל, התחוללו הפגנות בסוף השבוע על רקע השבעת הנשיא אנריקה פניה נייטו

תומר מיכלזון
מקסיקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר מיכלזון
מקסיקו

״אוקיי אמיגוס, האוטובוס יעצור עכשיו לשלוש-ארבע שעות בגלל ההפגנות נגד הנשיא החדש שחוסמות את הכבישים. עמכם הסליחה״. כך, כבר לפני כמה ימים על הכביש המהיר שבין מקסיקו סיטי לסן קריסטובל, הגיע האיתות הראשון על המצב הפוליטי המתחמם לקראת השבעתו של אנריקה פניה נייטו לנשיאות בסוף השבוע.

ניסיון להבין מה המשטרה עושה בנדון עלה בתוהו. אחרי שכמה מפגינים נהרגו בהפגנות האחרונות, המשטרה החליטה לנקוט משנה זהירות ולא להתערב בשלבים הראשונים. הנוסעים המקומיים באוטובוס הגיבו לעניין בשלווה מוחלטת, כרגילים להפגנות מסוג זה שהחלו לפרוץ ברחבי המדינה מאז יולי עם ניצחונו של נייטו על מועמדת מפלגת השלטון הנוכחית, חוספינה וסקז מוטה, ועל מי שהוביל את האופוזיציה בשנים האחרונות, אנדרס מנואל לופז אוברדור.

מפגינים במקסיקוצילום: תומר מיכלזון

אז טענו המפגינים, בעיקר קבוצות סטודנטים וצעירים מהצד השמאלני של המפה, כי נייטו, מושל מדינת מקסיקו (המחוז שמקיף את מקסיקו סיטי) לשעבר, פעל לזיוף התוצאות וקנה את הבחירות בכסף כששיחד את העניים בתלושי מזון והטבות שונות. רוב הטענות הופרכו לבסוף על ידי ועדת חקירה שהוקמה לנושא, אבל המפגינים בשלהם.

לבסוף הגיע האוטובוס ליעדו, אבל ההפגנות נמשכו גם בסן קריסטובל השקטה, עיירה ציורית ומוקד עלייה לרגל למטיילים. אחרי תהלוכה צבעונית ושמחה של שבת לכבוד הבתולה הקדושה, שטפו את הרחוב הראשי מאות מפגינים צעירים בקריאות נגד הנשיא החדש שהושבע בסוף השבוע.

״מססיטו, מססיטו!״ (רוצח) צעקו המפגינים, בהתייחס להרג של כמה חוואים מפגינים על ידי המשטרה ולשמועה האורבנית כי נייטו רצח את אשתו הראשונה. אבל המפגינים מודאגים בעיקר מהבשורה הכלכלית שהוא מביא עמו.

לטענתם, נייטו מחובר חזק מדי לאליטות של מקסיקו סיטי, והגישה הניאו ליברלית הקיצונית שלו תשרת בעיקר את בעלי ההון שעמם הוא מיודד. ליאונרדו בורקה, סטודנט לכלכלה שחי במקסיקו סיטי, טוען כי הדוגמה הטובה לכך היתה הרפורמה שיזם לפתיחת שוק הנפט והגז של מקסיקו ליזמים פרטיים. ״הוא מנסה להעביר את אוצרות הטבע של מקסיקו לחברים שלו במחיר מצחיק״.

מייק אנאיה, מנהל שירותי הלוויות מגוואדלחארה, טוען כי נייטו הוא יותר בובה מהלכת מאשר נשיא: ״כולם יודעים שהוא נשלט על ידי תאגידי ענק כמו טלוויזה, ויש גם סיבות טובות רבות להאמין שהוא קשור למאפיה בעקבות הקמפיין שלו והניסיון לכאורה לקנות קולות. הבחירה שלו היא צעד לאחור עבור מקסיקו, אבל לא בטוח שהמועמדים האחרים היו טובים יותר״.

מפגינים במקסיקוצילום: תומר מיכלזון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker