"80% מהערך הכלכלי של חברות טכנולוגיה טמון בנכסי הקניין הרוחני שלהן"

מרשל פלפס, יועץ קניין רוחני שהוביל את האסטרטגיה של יבמ ומיקרוסופט בתחום: "ויתור של מנהלי חברה על נכסי הקניין שלה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך"

TechNation
TechNation

"80% מהערך הכלכלי של חברות טכנולוגיה כיום טמון בנכסי הקניין הרוחני שלהן" - כך אמר השבוע מרשל פלפס, מי שהוביל את אסטרטגיית הקניין הרוחני של יבמ ומיקרוסופט, בכנס השנתי של קבוצת ריינהולד כהן בנושא מסחור ואסטרטגיה של קניין רוחני. במסגרת ביקורו בישראל, מקיים פלפס מפגשים עם חברות סטארט-אפ ישראליות במטרה לייעץ להן בנושא.

כיום מספק פלפס שירותי ייעוץ בנושאי קניין רוחני לחברות טכנולוגיה שונות בעולם. לדבריו, "המצב כיום מחייב לבחון האם המשאבים אשר מוקצים לקניין רוחני בחברות הסטארט-אפ אכן מנוצלים היטב". לדעתו, תהיה זו שגיאה לבצע קיצוץ רוחבי ולא מושכל בתקציב הקניין הרוחני של חברה. "בסופו של יום, ויתור של מנהלי חברה על נכסי הקניין שלה או פגיעה בהם בשל שיקולים קצרי טווח, יכול להביא לנזק בלתי הפיך בה ופגיעה בייחודיות ובכושר התחרותיות שלה בהמשך הדרך", הוא ציין.

פלפס הוסיף כי השקעה של חברות בפטנטים ובקניין רוחני היא לא "חתונה קתולית", והחברות "לא חייבות להחזיק בהם לעולמי עד ולשאת בהוצאות הכרוכות בכך. מדיניות נבונה תאפשר בנסיבות המתאימות למסחר חלק מנכסי הקניין הרוחני, בהתאם לתמונת המצב העסקית של החברה והיעדים שהיא מעוניינת להשיג. למעשה, הבחינה התקופתית של הקניין הרוחני ומידת התאמתו לפעילות המחקר והפיתוח והפעילות העסקית של החברה, היא חלק אינטגרלי מהתרבות שבארגון בנושאי קניין רוחני.

"מניסיוני, אם אין לך קניין רוחני אתה בעמדת נחיתות עסקית מול מתחרים שיש להם", הוא אמר. "בדומה לתכנית עסקית שבלעדיה אין לחברה כיוון ועתיד, יש לבנות תרבות ארגונית של טיפול בקניין רוחני - IP Culture - דינמית כחלק מה- DNA הניהולי בחברה. תהליך זה כמעט ואינו כרוך בהשקעה כספית. כשיש תרבות ארגונית ראויה בחברה בהקשר לטיפול בקניין רוחני, היא מחוייבת לאיתור נכסי ה-IP שפותחו בה ובניית אסטרטגיה עסקית סביב נכסים אלו. חברות סטארטאפ רבות נכשלות בשל קביעת סדרי עדיפויות לא נכונים כבר במהלך הראשוני הזה".

ד"ר אילן כהן, שותף בכיר בקבוצת ריינהולד כהן, אמר בכנס כי "ישראל היא דוגמה בולטת לערך העסקי של קניין רוחני, שכן במרבית המקרים החזר ההשקעה והרווח יובטחו ממכירת קניין רוחני, רישוי או יצירת שותפויות אחרות על בסיס הקניין הרוחני. ה'אקזיט' שמרבים לדבר עליו הוא במרבית המקרים מכירה של כל או חלק מהקניין הרוחני לחברה אחרת".

"המונח 'אסטרטגיית קניין רוחני' שלפני שנים מעטות היה זר לתעשייה, נהפך למרכיב מרכזי במסגרת האסטרטגיה העסקית והחשיבה הניהולית בחברות רבות", אמר עו"ד אהוד האוזמן, שותף בכיר נוסף בקבוצה. "כך, גוברת ההכרה בחשיבות בניית פורטפוליו קוהרנטי של פטנטים שמעניק הגנה מלאה על כלל הפנים של פעילויות החברה, על פני פטנט או פטנטים בודדים או נקודתיים שתרומתם פחותה. מכיוון המשקיעים, התגבשה ההבנה שההשקעה בבניית קניין רוחני מהווה דרך טובה לגידור סיכונים כך שבמקרה של כישלון המיזם, ניתן יהיה להשיב לפחות חלק מההשקעה בדרך של מכירת הפטנטים".

מרשל פלפס וד"ר אילן כהןצילום: אלון הדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker