טקסס אינסטרומנטס העולמית תקצץ 1,700 משרות - גם בישראל

החברה תסגור את פעילות השבבים הסלולריים שלה על מנת להתמקד בתחומים רווחיים יותר; החברה מעסיקה בישראל כ-350 עובדים במרכז ברעננה, בהם אנשי פיתוח ומכירות

ענבל אורפז
רויטרס

יצרנית השבבים האמריקאית טקסס אינסטרומנטס (TI) תקצץ 1,700 משרות במסגרת סגירת פעילות השבבים הסלולריים שלה - חלקם בישראל. הקיצוץ מהווה כ-5% מכוח העבודה של TI. החברה מתכוונת להתמקד בייצור שבבים עבור שווקים בעלי שולי רווח גבוהים יותר, כמו מכוניות ומוצרי חשמל ביתיים.

לפי הודעה שפירסם מרכז החברה בישראל, להחלטה ישנה השפעה על מרכז הפיתוח של החברה בארץ, שגם בו ייערכו פיטורים כחלק מהמהלך. אולם, החברה מסרבת לחשוף בשלב זה מה היקף הפיטורים הצפויים בישראל. TI צופה כי המהלך יחסוך לה 450 מיליון דולר עד סוף שנת 2013. החברה מעסיקה כ-350 עובדים במרכז ברעננה, מהם כ-90% אנשי פיתוח. עיקר פעילות המרכז היא פיתוח רכיבי התקשורת האלחוטית לשבבי החברה. המרכז מפתח את קישוריות ה-WiFi, הבלוטות' וה-NFC, בשיתוף פעולה עם מרכזי הפיתוח של החברה בהודו ובארה"ב. החברה סגרה את מרכז הפיתוח שלה בהרצליה לפני כארבע שנים.

ריץ' טמפלטון, מנכ"ל טקסס אינסטרומנטסצילום: אי–פי

"לאחרונה הכריזה TI על כוונותיה למקד את פעילותה בתחום מעבדי ה-OMAP והקישוריות האלחוטית בשווקים חדשים ובמגוון יישומים תעשייתיים וצרכניים. במקביל, החברה בוחרת שלא להתמקד בתחום המובייל שבו ישנה מגמה הולכת וגוברת של חברות המפתחות פתרונות מבית ומייצרות בעצמן שבבים המותאמים לצורכיהן", מסר אבנר גורן, מנכ"ל משותף, טקסס אינסטרומנטס ישראל ומנהל האסטרטגיה העולמית של ה-OMAP.

גורן התייחס להשעת ההחלטה על המרכז בישראל: "שינויים אלו משפיעים לצערי גם על מרכז הפיתוח של טקסס אינסטרומנטס בישראל. אני רוצה להדגיש שעל אף שאנו נאלצים לצמצם את מצבת כוח האדם ולהיפרד מעובדים, טקסס אינסטרומנטס נשארת מחויבת למרכז הפיתוח המקומי שימשיך לקיים את פיתוח הקישוריות האלחוטית וניהול המכירות ללקוחות של החברה בישראל. מרכז הפיתוח בישראל  הוביל וימשיך להוביל בתחום החדשנות הטכנולוגית ונמשיך לשרת את לקוחותינו  ושותפנו העסקיים בתקופת מהלך זה ולאחריו".

TI הודיעה בספטמבר כי תפסיק את ההשקעות הגדולות בשוק הסמארטפונים והטאבלטים התחרותי, מה שהגביר את ההערכות כי חטיבת המעבדים למכשירים ניידים שלה עשויה לעמוד למכירה. "מכירה הייתה עדיפה מארגון מחדש, אך ארגון מחדש ודאי עדיף על לא כלום", אמרה האנליסטית סטייסי רסגון מבית ההשקעות סנפורד ברנסטין. TI מסרה כי הארגון מחדש צפוי לעלות לה כ-325 מיליון דולר, מרביתם ברבעון הנוכחי. החברה צופה כי התכנית תחסוך לה כ-450 מיליון דולר בשנה עד סוף 2013.

TI איבדה נתח שוק בתחום הסלולרי לטובת יריבתה קואלקום, ויצרניות סמארטפונים מובילות כמו אפל וסמסונג מפתחות כיום שבבים משלהן במקום לרכוש אותן מספקיות כמו TI.

במקום להתחרות בטלפונים וטאבלטים, TI מעוניינת למכור את מעבדי OMAP שלה בשווקים הדורשים פחות השקעה, כמו לקוחות תעשייתיים כמו יצרניות מכוניות. TI צפויה להמשיך לשווק שבבים קיימים לטלפונים וטאבלטים כל עוד יש להם ביקוש במוצרים כמו הטאבלט קינדל פייר של אמזון, אך תפסיק לפתח שבבים חדשים בתחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker