פיתוח ישראלי: סמארטפון לעיוורים

טלפון האנדרואיד פותח בשיתוף חברת Ray, קוואלקום והספריה המרכזית לעיוורים; הוא יגיע לשוק בעוד כחודש במחיר שיתחיל ב-1500 שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

פיתוח ישראלי חדש מנסה להביא את מהפכת הסמארטפונים גם לקהילת העיוורים וכבדי הראייה. חברת ההזנק הצעירה Ray מחממת אקספלורר ביקנעם, השיקה היום טלפון חכם אנדרואידי לעיוורים.

Ray הוא פרויקט שהוקם בשיתוף מספר גורמים, בראשם קוואלקום (Qualcomm). הפרויקט מומן ברובו על ידי יוזמת ה- Wireless Reachשל החברה, זרוע ההשקעות החברתית של קוואלקום. דונלנד רוזנברג, סגן נשיא בחברה הסביר על היוזמה: "תקשורת מאפשרת לשפר את חייהם של אנשים ברחבי העולם. יוזמת ה- Wireless Reachנועדה להנגיש תקשורת לכל העולם והיא תומכת במיזמי בטיחות, חינוך, בריאות וקיימות סביתית. יש לנו 73 פרויקטים שונים ב- 32 מדינות בעולם, וזהו הפרויקט הראשון בישראל. אנחנו מאמינים שלמכשיר Rayיש פוטנציאל לשפר את יכולתם של עיוורים וכבדי ראיה לגשת למשאבים ולמידע". קוואלקום ישראל סייעה בפיתוח המוצר.

שותפה מרכזית נוספת במיזם היא הספריה המרכזית לעיוורים וכבדי ראייה, עמותה רשומה מזה 60 שנה שמשרתת 10000 מנויים. מיזם Rayמאפשר לעיוורים לשמוע את קטלוג הספרים הישר מהטלפון. עד כה היו צריכים העיוורים להזמין את הספרים ולקבל אותם כדיסקים בדואר.

בועז זילברמן, מייסד ומנכ"ל Ray הסביר: "החומרה במכשיר טלפון נותנת הרבה חיישנים, למשל המצלמה שבשביל הרואים היא רק לצילום, בשביל העיוור היא יכולה לשמש לראות אם האור בחדר דולק או כבוי, מה צבע החולצה שהוא הוציא מהארון, איזה שטר לתת לנהג מונית ואפילו האם הרמזור אדום". כרגע המכשיר אינו מאפשר פונקציות מורכבות כאלו אלא רק את השימושים הבסיסים של ניווט ברשימת אנשי קשר, חיוג ו- SMS.

ממשק המשתמש של הטלפון מבוסס על כך שכל נקודה עלייה לוחץ המשתמש מוגדרת כמרכז המסך. מהשלב הזה העיוור מתפעל את המשך במחוות של ימינה-שמאלה, למעלה-למטה, כאשר התפריטים מוקראים בקול. ה-Ray הוא בעצם פתרון תוכנה ושם לסדרה של טלפונים. שני הראשונים יצאו לשוק בעוד כחודש, על בסיס טלפונים קיימים של Huawei. מחירם ינוע בין 1500 ל- 2500 שקל. "בעתיד נשיק את Ray על טלפונים יותר חזקים ועם יותר סנסורים", אמר זילברמן.

פרויקט Ray הוצג לקוואלקום העולמית על ידי מרכז הפיתוח הישראלי. רוזנברג מספר: "אהבתי את הטכנולוגיה ואני חושב שנוכל ללמוד ממנה הרבה על איך לנצל את המכשיר, גם מעבר לשימוש של העיוורים. למשל, פוקנציה של מציאות רבודה בה העיוור מרים את המכשיר והוא מקריא לו שלט, יכולה לשמש גם אנשים רואים".

רוזנברג הוא מזכיר החברה ויועץ משפטי בקוואלקום העולמית. עוד קודם לכן כיהן כיועץ משפטי באפל וב- IBM. ניצלנו את ביקורו לדבר על מלחמות הפטנטים הנוכחיות בין חברות הטכנולוגיה הגדולות.

"אני מבלה הרבה זמן בלהסביר שהחדשנות הטכנולוגית תלויה בהגנה שמערכת הפטנטים נותנת לה. אנשים עוסקים בחדשנות רק כי הם יודעים שיש להם הגנה והם יוכלו להחזיר את ההשקעה - אחרת לא הייתה מוטיבציה להמצאות. תביט על קוואלקום, החברה משקיעה 20% מהמחזור שלה על מחקר ופיתוח. התחלנו לפני 20 שנה כחברה של 7 אנשים ונעזרנו בהון סיכון, אך לא היו משקיעים בחברה אם לא היו יודעים שיש הגנה על הפטנטים. צריך לזכור שהפטנטים תלויים גם בלתרום מידע ולאפשר לאנשים אחרים לבנות משהו חדש על בסיס הפטנט".

הטיעון הוא שרק הגדולות יכולות לשרוד במלחמות הפטנטים והקטנות מפסידות.

"זה רק טיעון תיאורטי. ישנן תביעות והן בפרופיל גבוה אבל תמיד היו כאלו, גם סביב מכונות הכותנה ומכונות התפירה ואפילו על הטלפון הראשון. בפועל הטכנולוגיה מתקדמת, מספר המתחרים גדל והמחירים יורדים.  שיטת הפטנטנים אינה מושלמת אך לאורך זמן היא מטיבה עם החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker