כנס HTIA |

בכיר ב-TI: "בארבע השנים האחרונות נוסדו כאן מעט מאוד חברות שבבים"

לדברי אבנר גורן בכנס איגוד תעשיות ההיי-טק בירושלים תחום השבבים סובל מירידה בהשקעות הון סיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים


"מוליכים למחצה הוא תחום מפתח בהיי-טק הישראלי. 150 חברות בינלאומיות מפתחות כאן שבבים. בין השנים 2000-2010 הניבו רכישות ופיתוחים בתחום השבבים בישראל 15.2 מיליארד דולר. לפני אקזיט מגויסים לחברות כאלו 27 מיליון דולר", אמר אבנר גורן,  האחראי על האסטרטגיה העולמית של פלטפורמת OMAP - מעבדים בתחום המובייל, ב-Texas Instruments העולמית, בפאנל שבבים בכנס איגוד תעשיות ההיי-טק שנערך היום בירושלים.

לפי גורן תחום השבבים היה חלק ניכר מתעשיית ההיי-טק הישראלית בעשור הקודם, אך כעת רואים ירידה משמעותית בכמות החברות הישראליות שקמות בתחום. "בשנים המוקדמות של העשור הקודם - 7-15 חברות בתחום הוקמו כל שנה. אך בארבע השנים האחרונות נוסדו כאן מעט מאוד חברות בתחום", אמר גורן. לדבריו היום מוקמות בישראל עד 3 חברות בתחום השבבים כל שנה, אם בכלל.

להערכתו הדבר נובע מהמשבר הכלכלי ב-2008, בשל עליית כמות ההשקעה הדרושה בטרם ההגעה למוצר ומירידה בהשקעות הון סיכון בתחום.

אבנר גורןצילום: אילייה מלניקוב

בפאנל התארחו בכירים מתעשיית השבבים העולמית, שניסו לנתח את מצבה של התעשיה. "התנ"ך של התחום מזה 20 שנה נקרע לגזרים", אמר ז'ילה דלפסי, מסוכנות הייעוץ Delfassy Consulting ולשעבר בכיר ב-TI. "מובייל הוא המלך והוא מנפץ את כל מה שסביבו. היום מובילים את התעשייה לא חברות השבבים אלא חברות המערכת (סיסטם), המתכננות את השבבים", אמר דלפסי והביא כדוגמה את קוואלקום, שזכתה להצלחה בזכות שבבים שמתוכננים ע"י ARM.

"חברות השבבים צריכות לקחת בחזרה את תכנון השבבים עצמם", הוסיף ז'אק בנקוסטי, בוגר הטכניון ועובד ב-US Venture Partners ב-7 השנים האחרונות שהשתתף בפאנל.

"תעשיית השבבים לא יכולה להתחרות בתעשיית המובייל מאפס. המיקוד צריך להשתנות ל"אינטרנט של הדברים", בו יש לנו יכולת טובה יותר להתחרות. שילוב של מובייל עם הענן לדוגמה הוא משהוא שסטארט-אפים בתחום יכולים לעסוק בו", אמר חוסיין יסאי מחברת הסמי קונדוקטור Imagination טכנולוגיות.

לשאלה מה מצפה לתעשיית השבבים בחמש השנים הקרובות, ענה יסאי: "אחד הדברים המרגשים יהיה להביא מחשבי על לתוך כל מכשיר נייד. בדומה למהפכת התוכנה והאפליקציות תהיה מהפכה משולבת שתאפשר ממשקים חדשים, חישה, ושיפור בתחומים כמו רפואה".

אמיר פיינטוך מקוואלקום השיב כי עתיד התעשיה נמצא בשבבים משולבים. "מכוניות, למשל, כוללות יותר ויותר מערכות משולבות שמודדות את הלחץ בצמיגים, או מבדרות את הנוסעים. בעתיד יתרחב השימוש בזה עם התרחבות הקישוריות בין מכשירים", אמר פיינטוך.

לדברי דלפסי גם בתים חכמים יהוו מנוע צמיחה עבור תעשיית השבבים בשנים הקרובות.
בפאנל התייחסו הדוברים גם לנושא הקניין הרוחני, שנטוע בבסיס המודל העסקי בחלק ניכר מתעשיית השבבים היום.

"ARM הרגה את תעשיית ה-IP. אף חברה לא יכולה להגיע להגיע להכנסות רציניות כמו שלה מ-IP ולכן היום לא הייתי משקיע בחברה כזו", אמר בנקוסטי.

"יש הבדל בין מכירת IP למכירת פיתרון", אמר יסאי. "חברה שמתכננת פיתרון היא בבעיה, אבל מי שמוכר IP ונותן ללקוחות לעשות איתו מה שנוח להם – יצליח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker