כנס HTIA |

פיטנגו וקרן אל בוואדר מקימים אקסלרטור לעולם האינטרנט הערבי

חמי פרס בכנס ה-HTIA: "החלום הוא לשלב יזמים ישראלים, ירדנים ופלסטינים שיעבדו בצמוד עם יזמים מישראל ומעמק הסיליקון"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

"ישראל הרוויחה הרבה הכרה בעולם כאומת הסטארט-אפ. התפקיד האמיתי שיש לנו הוא להתמקד ביצירת איזור הסטארט-אפ" כך אמר אתמול חמי פרס, שותף מנהל וממייסדי קרן ההון סיכון פיטנגו בפתח מושב במסגרת כנס ה-HTIA (האיגוד לתעשיות מתקדמות) שעסק בהזדמנויות הקיימות במזרח התיכון. במשך שעה התקבצו יחד יזמים, משקיעים ואנשי חזון יהודים, ערבים, חרדים, מישראל, הרשות הפלסטינית, עמק הסיליקון והודו ודנו בחלום על מזרח תיכון המונע על ידי מדינות חדשניות וכלכלות היי-טק משגשגות.

"אנחנו מסתכלים על TIME - טורקיה, ישראל והמזרח התיכון - האיזור הזה הופך למעניין ואנחנו כישראלים נוטים להתעלם ממנו. יש אביב ערבי שהוא באוריינטציה לעסקים, יזמות, ביטוי עצמי. בפעם הראשונה מגזר ההיי-טק בישראל, במיוחד לחברה הערבית בישראל, יש הזדמנות לפתח חברות שפונות לא לשוק העולמי בהכרח אלא לפנות לשוק מעניין שנקרא המזרח התיכון" אמר פרס.

במסגרת האירוע חשפו פיטנגו וקרן אל בוואדר, קרן המיועדת להשקעות במגזר הערבי הפרטי שהוקמה ביוזמה ממשלתית, כי הן מקימות אסקלטור המיועד לחברות הפועלות בעולם האינטרנט הערבי. "החלום הוא לשלב יזמים ישראלים, ירדנים ופלסטינים שיעבדו בצמוד עם יזמים מישראל ומעמק הסיליקון" אמר פרס. האקסלרטור צפוי להתחיל לפעול במהלך שנת 2013 וימוקם בנצרת וביפו. לצורך הקמת האקסלרטור והשקעה ראשונית בחברות שיתקבלו אליו מגייסות הקרנות 10 מיליון דולר. כמו כן, הגיוס ישמש להשקעה בחברות אינטרנט ומובייל מחוץ לישראל.

"אנחנו מחברים את עמק הסיליקון לאיזור של המזרח התיכון" אמר פרס. לדבריו מספר משקיעים כבר הצטרפו להשקעה במיזם. "אנחנו רוצים שיהיו כמה שיותר יזמים ומשקיעים שיתמכו במאמץ הזה. אנחנו חושבים שזו הזדמנות מצויינת" הוסיף פרס. לדבריו, "זה עדיין לא פתר את בעיית המימון של הסטארט-אפים בסבב הגיוס הבא, אבל אנחנו חושבים ששוק האינטרנט דובר הערבית קריטי ושזה יתרום לאקו-סיסטם באיזור כולו".

"שוק האינטרנט זו הזדמנות עצומה לשחקנים באיזור" אמר פרס שהציג נתונים להמחשת הפוטנציאל העסקי למי שמפתחים טכנולוגיות למזרח התיכון: עד סוף שנת 2012 יהיו 250 מיליון מכשירי מובייל במזרח התיכון ו-350 מיליון עד שנת 2016. בכל יום מתווספים במזרח התיכון 69 אלף קווי טלפון ניידים. שיעור החדירה של מכשירי טלפון ניידים במזרח התיכון הוא 96% - גבוה מהממוצע העולמי שעומד על 87% ומהשיעורים בהודו סין ואפריקה. 45% ממשתמשי האינטרנט במזרח התיכון וצפון אפריקה משתמשים במכשיר הטלפון להם כדי לגלוש באינטרנט. השימוש המרכזי באינטרנט במכשירי מובייל במזרח התיכון הוא לדואר אלקטרוני, רשתות חברתיות, חדשות וספורט. ל-44% ממשתמש האינטרנט במובייל יותר ממכשיר טלפון אחד. פוטנציאל לא ממומש נוסף הוא השפה הערבית - השפה הצומחת ביותר באינטרנט לפי פרס. לטענתו פחות מאחוז מהאתרים הם בערבית, למרות שזו השפה השישית המדוברת בעולם כך שיש פער תוכן משמעותי.

העדרם של הערבים מתעשיית ההיי-טק הישראלית נידונה בהרחבה במושב לנוכח הפער בין חלקם באוכלוסייה – 20% - לבין חלקם בתוצר. "ההזדמנות של ישראל להמשיך להגדיל את מנוע ההיי-טק היא להכניס עוד משתתפים למשחק החדשנות והאוכלוסיה הערבית הוא הזדמנות מצויינת בשבילנו" אמר פרס. לאיימן סאיף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים, במשרד ראש הממשלה, שהתייחס לפוטנציאל הטמון בשילוב האוכלוסייה הערבית בכלכלה הישראלית וציין כי חברת אמדוקס חתמה בשבוע שעבר על הסכם לפתיחת המרכז העסקי הבא שלה בנצרת, כפי שכבר נכתב ב-TheMarker.

לדברי ד"ר ג'ימי לוי, שותף מנהל בקרן אל בוואדר שהוקמה ביוזמת הממשלה וממייסדי חברת התוכנה מנצרת גליל סופטוור, 20% מהסטודנטים בטכניון השנה הם ערבים - גודלם היחסי באוכלוסייה, לכן ישנה סיבה לאופטימיות. "אנחנו רואים עתיד בהיר בגלל הכשרון" אמר לוי. "אנחנו מוצאים יזמים מאוד מוכשרים, חלקם צעירים ולא מנוסים וחלקם מנוסים. אנחנו מספקים להם כתובת בה הם יכולים להציג את החברות ואנחנו יוצרים להם את רשת הקשרים" אמר לוי בהתייחסו לפעילות הקרן המשקיעה בחברות ערביות.

קרן אל בוודאר גייסה פחות מ-50 מיליון דולר, מתוכם השקיעה הממשלה כ-20 מיליון דולר. 30 מיליון דולר גוייסו ממשקיעים ישראלים, ערבים ופלסטינים ומשקיעים בינלאומיים במעורבות פינטנגו. הקרן ביצעה 6 השקעות ועומדים לבצע את השביעית שתהיה הגדולה והמשמעותית ביותר.

ד"ר עבדול מליכ אל ג'אבר, MENA Apps, התייחס לפריחת ההיי-טק בעולם הערבי בשנים האחרונות. "החממה הראשונה שהוצגה באיזור מחוץ לישראל הייתה ברמאללה. לא שמעת את המילה אקסלרטור או חממה באיזור, זה נושא שבכלל לא הועלה. היום יש יותר מ-20 קרנות הון סיכון בעולם הערבי" הוא אמר.

השבוע חל מאורע היסטורי כאשר קרן סאדרה הישראלית-פלסטינית ביצעה השקעה ראשונה של מיליון דולר בסטארט-אפ הפלסטיני Yamsafer. "הסביבה בגדה המערבית היום מזכירה לי מאוד את הסביבה שמצאנו כאן בישראל, לא כל כך מזמן" אמר ידין קאופמן, שותף מנהל בקרן סאדרה ומוותיקי ההון סיכון בישראל.

"כשהשקענו בחברות הראשונות בקרן אתנה השקענו באנשים שעוד לא הוכיחו את עצמם בהייטק או במגזר העסקי. חלקם יצאו מהאקדמיה או עשו דברים בצבא, אבל הימרנו על יזמים בפעם הראשונה. השאר זו היסטוריה כמו שכולם יודעים. כשמסתכלים היום על מה שקורה בגדה המערבית זו אוכלוסיה צעירה עם השכלה גבוה, רמת אנגלית אצל צעירים טובה בצורה קיצונית. יש 13 אוניברסיטאת ברשות הפסטינית, הם מייצרים כ-2000 בוגרים בשנה שקשורים לתחומים של טכנולוגיה. יש להם תשתיות IT טובות ומתחילים לראות את הזרעים של אקו סיסטם שם" אמר ידין.

"מחברים את עמק הסיליקון לאיזור של המזרח התיכון". פרסצילום: דן קינן

עוד הוא הוסיף "יש גם אקסלרטורים שם - יותר מדי בעיני". "בכל החברות הפלסטיניות הלחם והחמאה הם שירותי מיקור חוץ לתוכנה, אבל כל אחד מהם בחדר האחורי מפתח מוצר עצמאי" סיפר ידין על תחילת התפתחות יזמות פלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker