מדוע לא תמצאו "משה סילמן" בויקיפדיה

כיצד זה שבמקום שמחלוקות יבואו לידי ביטוי, הן גורמות להיעדר מידע

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

לפני כשבועיים וחצי חיפשתי אחר הערך "משה סילמן" בוויקיפדיה בעברית. רציתי מאוד לראות כיצד אנציקלופדיה אינטרנטית מתארת מעשה של הצתה עצמית, את חלקו של המעשה במחאה החברתית ואת הדיון הציבורי שהתעורר סביבו.

כשגיליתי שאין ערך כזה, כתבתי : "איך זה שאין עדיין ערך 'משה סילמן' בוויקיפדיה?". מיד לאחר מכן מישהי ענתה לי: "קח יוזמה". חשבתי שזו תשובה ראויה ומיד לאחר מכן ישבתי וכתבתי ערך על משה סילמן והעליתי אותו לוויקיפדיה.

למרות שלא היתה הודעה שגיאה, משום מה הערך לא נקלט, כאילו היתה שגיאה. העליתי אותו שוב, ואז קפצה לי הודעה למסך הדפדפן שבישרה לי שיש מה שנקרא בלשון וויקיפדיה "דף שיחה" – דף שבו הגולשים מקיימים שיחה על ערכים, גם כשעדיין אינם קיימים, ושהערך נחסם להקמה. במלים אחרות, כל מי שניסה וינסה להקים ערך למשה סילמן – הניסיון ייחסם.

הניסיון הראשון להקים ערך עבור משה סילמן אירע כנראה ב-15 ביולי, יום אחד אחרי שהצית את עצמו, מכיוון שזהו התאריך שבו נפתח. בדף השיחה סביב משה סילמן התנהלה, ועדיין מתנהלת, שיחה ארוכה בין מצדדי הקמת הערך לבין המתנגדים.

טיעוני המתנגדים רבים ומגוונים. משתתפת אחת כתבה "ראוי ורצוי לחסוך מאדם הנמצא במצב כה קשה מבחינה רפואית והן מקרוביו, דיון או הצבעה מיותרים שעלולים בעקיפין לפגוע בכבודו של אדם". משתתף אחר כתב "מוקדם מדי, עוד לא ברור, אין השלכות. אני בספק בנוגע לחשיבות, בטח שלא עכשיו" ומשתתף נוסף כתב "מוחמד בועזיזי הוא לא, למה יש חשיבות לערך עצמאי?".

ערך הויקיפדיה אודות משה סילמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker