מהפכת האוהלים עדיין מורגשת: הפסימיות גוברת

הציבור צופה להרעת המצב הכלכלי ואי יכולת לחסוך: מדד אמון הצרכן באוגוסט ירד לרמה של (24% -), הרמה הנמוכה מאז מארס

מדד אמון הצרכן לחודש אוגוסט ירד וניצב על רמה של (24% -), הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש מארס, כשערכו השלילי מבטא הערכות פסימיות של הפרטים בנוגע להתפתחויות הכלכליות בשנה הקרובה, כך עולה מנתונים שפורסמו היום על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הירידה נובעת מהרעה בשלושת מרכיבי המדד מתוך ארבעה: ציפיות לשינוי במצב הכלכלי, לאפשרות חסכון של משקי הבית והערכות לגבי מספר המובטלים במדינה.

הרמה השלילית של המדד, מעידה על רמת פסימיות במשק שהולכת ומתגברת. מדד אמון הצרכנים תחום בטווח שבין (100-) ל-100. ככל שערך המדד קרוב יותר לגבול העליון, הוא מעיד על אופטימיות גדולה יותר בקרב הפרטים ולהיפך. כאשר המדד קרוב לאפס, מדובר בהיעדר ציפיות לשינוי במצב הקיים. כך, בחודשים מארס-יולי, נע המדד בין רמה של (18.6%- ) ל-(14.4%-), קרי - הציבור נותר פסימי לאורך כל התקופה ואף מיתן את ציפיותיו לגבי השיפור העתידי לקראת החודש הנוכחי.

משפחה במאהל רוטשילדצילום: מילרוד מוטי

בחודש אוגוסט, ההרעה המשמעותית ביותר במדד האמון של משקי הבית ובראיית העתיד שלהם, נרשמה בעיקר בציפיות לגבי חסכון ולגבי צפי לשינוי במספר המובטלים. ראוי לציין, כי רמת האבטלה במשק המקומי ירדה בחודש האחרון לשפל של כל הזמנים, 5.5%, כך שציפיות להרעה נובעות בעיקר מרמת האבטלה הנמוכה אי פעם, בעת שמצב שוק העובדה יציב למדי.

יתרה מזו, ישנו גידול ברמת הפסימיות בקרב הנשאלים לגבי שינוי במצב הכלכלי של משק הבית שלהם בשנה שחלפה. אחוז התשובות השליליות הצופות החמרה, גבר על אלו הצופות שיפור והמדד ירד מרמה של (18.1%-) ביולי ל-(26%-) באוגוסט.

המדד הוא סקר המתבצע בקרב אוכלוסייית בני 21 ומעלה ב-OECD, בסטנדרטים של ארגון השווקים המפותחים. הסקר נועד לאסוף מידע על הערכות הפרטים לגבי השינויים הצפויים במצב הכלכלי, כגון ציפיות לשינויים במדד המחירים לצרכן, לרכישות גדולות ולשינוים ברמת החיסכון של האוכלוסייה. כמו כן, הסקר נועד לסייע לזהות תפניות במצב המשק לצורך מעקב אחר מחזור העסקים.

"היצוא הישראלי חווה תקופה קשה מאוד עם צפי להתחדשות המיתון העולמי, ומה שאנחנו רואים עכשיו יכול להתגמד לעומת מה שעוד צפוי לקרות בשנת 2012", כך אמר היום נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, בתגובה לנתוני הלמ"ס.

ברוש הוסיף, כי "אם יתממש התרחיש של הישנות המשבר העולמי, היצוא הישראלי ואיתו המשק כולו, צפויים להיקלע למשבר. יש להקים באופן מיידי קרן לעידוד השיווק לחו"ל כדי לסייע ליצואנים קטנים ובינוניים לחדור לשווקים חדשים ולפזר את הסיכונים. פרטי הקרן סוכמו לפני חודשים רבים ולא ברור לי מדוע המדינה לא מוציאה את הקרן לפועל. המצב הביטחוני-מדיני אינו מזהיר בלשון המעטה ואנו חווים חרמות הן מחוץ ולצערי הן מבית וחוששים מאוד לעתיד היצוא", הוסיף ברוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker