פרשת בן ציון עדיין לא הסתיימה - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פרשת בן ציון עדיין לא הסתיימה

מעילות: הליכי הפירוק של בנק ארץ ישראל בריטניה נמשכים, 27 שנים לאחר הרשעת המנכ"ל

תגובות

מאת עמית שרביט

אף שעברו 27 שנה מאז הורשע מנכ"ל בנק ארץ ישראל בריטניה לשעבר, יהושע בן ציון, בגניבת כ-40 מיליון דולר מכספי הבנק, הליכי הפירוק של הבנק עדיין לא הסתיימו והכסף שנגנב עדיין לא הושב.

מפרק הבנק, כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר) של מדינת ישראל, הגיש בשעתו תביעת חוב נגד בן ציון, שהוכרז פושט רגל לאחר שלא שילם את הקנס אשר הוטל עליו (נוסף על הדרישה להחזר הכספים שנגנבו) - 25 מיליון לירות כערכן ב-75'. בן ציון עדיין נלחם מול הרשויות בבתי המשפט, והכנ"ר לא מצליח לסיים את הליכי הפירוק שנפתחו נגד הבנק ולגבות את סכום המעילה. משרד המשפטים לא מסר מה היקף הכספים שנגבו בתיק זה, למרות פניות חוזרות ונשנות בעניין.

ההתמוטטויות הבולטות של בנקים בישראל היו של ארץ ישראל בריטניה, שנכנס להליכי פירוק בעקבות גניבה בשנות ה-70; בנק צפון אמריקה, שנכנס להליכי פירוק בעקבות מעילה בשנות ה-80; ובנק למסחר, שבו התגלתה מעילה באחרונה. תהליכי הפירוק בבנק ארץ ישראל בריטניה ובבנק צפון אמריקה עדיין לא הסתיימו. הכסף לא הושב. רוב הסכום שנגבה מהדירקטורים אשר הואשמו ברשלנות בבנק צפון אמריקה לא הגיע לידי המדינה, אלא כיסה את שכר הטרחה של עורכי הדין שטיפלו בגבייה. הדבר העשוי ללמד על הקושי שבו ייתקל המפרק של בנק למסחר, שעדיין לא החל בהליכי הפירוק.

בן ציון נעצר ב-74', בחשד שגנב 39.5 מיליון דולר. הוא נאשם כי העביר את הכספים לידי תאגידים שהיו בבעלות קבוצת ויליאמס, הורשע בפברואר 75', ונידון ל-12 שנות מאסר. פרשת הגניבה הביאה להתמוטטות הבנק ולהליכי פירוקו. מאז 95' משמש הכונס הרשמי נאמן לנכסי בן ציון. לפני כן שימש בתפקיד עו"ד אוריאל גורני, שסירב להגיב לכתבה.


היסטוריה של ערעורים ודחיות

בן ציון לא קיבל את תביעת החוב של המפרק. ב-97' עירער לבית המשפט המחוזי, וביקש להורות על ביטול הקנס שהוטל עליו בגין הרשעתו ב-75'. בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו, ובן ציון עירער ב-98' לבית המשפט העליון, ונדחה גם שם. כעת הגיש בקשה לדיון נוסף בבית המשפט העליון.

עו"ד לבונה קורן, המטפלת בתיק מטעם הכנ"ר, אמרה כי לא ניתן לדעת מתי יתקיים הדיון בתיק ומתי הוא עתיד להסתיים. לדבריה, הכל תלוי בבית המשפט העליון. קורן סירבה להתייחס להשלכות של פרשת בן ציון על הליכי הפירוק של בנק למסחר, או לסיכוי להשבת הכספים שנגנבו בפרשה.

קבוצת ויליאמס, שנוהלה על ידי בן ציון, היתה בשליטת חותנו - זאב ויליאמס. הקבוצה חלשה על תחומים רבים ובהם בנק בלונדון, שתי חברות ביטוח בבריטניה, ופעילויות נוספות בוואדוז, שווייץ ולוקסמבורג. כמו כן היתה הקבוצה פעילה בתחום ספקולטיווי של עסקות עתידיות בתחומי המתכות, חומרי גלם ומט"ח.

ב-68' הגיע הפיקוח על הבנקים למסקנה כי האשראי שנתן הבנק לקבוצה הוא גדול מדי - והגביל אותו במתן אשראי לקבוצה. ב-70' הודיע הפיקוח לבנק כי יש להקטין את מתן האשראי לקבוצה ולהפסיקו עד 74'. השופטים קבעו כי לשם עקיפת האיסור העביר בן ציון כספים לבנקים בשווייץ, בהיקף של כ-40 מיליון דולר. כספים אלה נרשמו בספרי הבנק כפיקדונות אישיים של בן ציון, ולבנקים בשווייץ ניתנה הוראה לתת הלוואות לחברות של קבוצת ויליאמס כנגד פיקדונות אלה.


חנינה בעקבות "מצב בריאותי קשה"

לאחר שריצה שנתיים במאסר זכה בן ציון לחנינה, בעקבות מה שתואר אז כמצב בריאותי קשה. בן ציון נחשב מקורב לחוגי הימין. ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, שהיה גם ממלא מקום שר המשפטים, היה מליץ יושרו של של בן ציון בפני הנשיא אפרים קציר, שהחליט לחון אותו. בגין הסתמך על חוות דעת רפואית שלפיה כל יום במאסר מסכן את בן ציון ועלול לסיים את חייו. ועדה רפואית אחרת, שמונתה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, לא ראתה צורך בשחרורו המוקדם של בן ציון מטעמי בריאות.

שחרורו של בן ציון עורר הד ציבורי גדול. בדיעבד, סיבת שיחרורו של בן ציון התבררה כחסרת שחר; כיום, 27 שנים לאחר שהורשע, הוא חי בדירתו שבשכונת רחביה בירושלים.

מאז פעל בן ציון לקיומו של משפט חוזר, כדי לטהר את שמו ולהשיג חנינה מלאה, שאמורה היתה למחוק את הרשעתו. ואולם עד כה נדחו בקשותיו. הוא הוכרז פושט רגל לאחר שלא שילם את הקנס שהוטל עליו, ובמקביל הגיש הכנ"ר, באמצעות עו"ד אמנון גולדנברג, תביעת חוב בסכום הגניבה - בהתבססו על הכרעת הדין.

ב-97' ביקש בן ציון מבית המשפט המחוזי בתל אביב להורות על ביטול הקנס שהוטל עליו ב-75'. לטענתו, חלפו יותר מ-20 שנה מאז שנדחה ערעורו על ההרשעה, וכפי שחנינה בידי נשיא המדינה על הרשעה בפליליים מבטלת את העונש שהוטל עליו בגלל ההרשעה, כך מחיקתה של אותה הרשעה מחייבת את מחיקת העונש שנגזר בגללה. בן ציון אף דרש מהכנ"ר לגלות מסמכים שברשותו אשר היו מוכיחים, לטענתו, כי הקנס המדובר שולם וכי בקופת הנאמן מצויים כספים המספיקים לכיסוי הקנס.

המדינה והכנ"ר התנגדו לבקשה של בן ציון. הכנ"ר טען כי התנאי להתיישנות ההרשעה הוא ריצוי מלא של העונש, ובן ציון לא ריצה באופן מלא את עונשו. כן טען הכנ"ר כי בן ציון ניסה לעכב את הליכי פשיטת הרגל כנגדו. שופטת בית המשפט המחוזי ורדה אלשיך דחתה את בקשתו של בן ציון, וקבעה כי התנאי למילוי בקשתו הוא ריצוי מלא של העונש שהוטל עליו. היא קבעה כי לא ניתן לראות בו מי שריצה את מלוא העונש, ולכן אינו יכול ליהנות מהוראות החוק בקשר למחיקת ההרשעה וההשלכות של מחיקתה.

ב-98' עירער בן ציון לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי. בן ציון טען כי יש לקזז את התשלומים ששילמו הבנקים השווייציים למדינה. בבנקים אלו הופקדו הכספים שניתנו מאוחר יותר כהלוואות לתאגידים שבשליטת משפחת ויליאמס. בספטמבר 2001 קבע בית המשפט העליון כי אין כל עילה לסתור את מסקנותיו של בית המשפט המחוזי. על פי בית המשפט העליון, בן ציון לא יכול להסתמך על התשלומים של הבנקים השווייציים. כמו כן דחה בית המשפט את הטענה כי יש מקום להקטין את חובו של בן ציון בכספים שנגבו מנכסי קבוצת ויליאמס. קשה להעריך את היקף הסכומים שבהם מדובר.


ביהמ"ש קבע כי הסכומים נוכו מסכום החוב

בית המשפט העליון קבע עוד כי הנאמן לנכסיו של בן ציון אישר שהסכומים אשר שילמו הבנקים השווייציים נוכו מסכום החוב. כן נקבע כי בן ציון עדיין לא פרע את הקנס (25 מיליון לירות), שהיה אמור להיגבות בדרך אזרחית - נוסף על התביעה להחזר הכספים שנגנבו. על פי בית המשפט העליון, "טענתו של בן ציון כי על ידי גילוי המסמכים היה מוכיח שהקנס שולם ושבקופת הנאמן מצויים כספים המספיקים לכך, אינה אלא טענה בעלמא".

בן ציון עדיין טוען כי מצבו הבריאותי אינו שפיר. הוא אינו מוכן להתראיין לכתבה בעניין בנק ארץ ישראל בריטניה. "אין לי אפשרות לדבר. אני לא בקו הבריאות, לא מרגיש טוב. לפעמים אני בבית, ולפעמים בבית החולים". עם זאת הוא אומר כי הגיש ערעור נוסף לבית המשפט העליון בעצמו: "לא הגשתי את הערעור לבית המשפט העליון באמצעות עורכי הדין. הגשתי את הערעור לבד".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "הליכי הפירוק של בנק ארץ ישראל בריטניה עדיין לא הסתיימו, עקב הליכים משפטיים תלויים ועומדים - תוצאה של חקירות ממושכות שהצביעו על הברחות רכוש על ידי יהושע בן ציון, אשר שימש מנכ"ל הבנק והורשע בגניבת 39.5 מיליון דולר. בן ציון הוכרז פושט רגל, ועודנו כזה. מאז 95' משמש הכונס הרשמי נאמן לנכסי החייב בן ציון, ומאז 96' משמש הכונס הרשמי מפרק הבנק".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#