הבנק לפיתוח התעשייה נקלע לקשיי נזילות חמורים שמעמידים בספק את יכולתו לפרוע התחייבויותיו - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבנק לפיתוח התעשייה נקלע לקשיי נזילות חמורים שמעמידים בספק את יכולתו לפרוע התחייבויותיו

זאת, על רקע משיכת פקדונות מוגברת ע"י הציבור, שהביאה לצניחה של 1.1 מיליארד ש' בפקדונות בחודשיים האחרונים; לבנק יתרת חובה של 813 מ' ש' בבנק ישראל, הדורש לחסל אותה תוך שבוע
* חשש בבנק לפיתוח התעשייה מגל משיכת פקדונות הבוקר * הבנק לפיתוח התעשייה מזהיר: הפסד של 100 מ' ש' ברבעון * בנק ישראל בתגובה לדו"חות: בימים הקרובים נשלים ההסדר לבנק

תגובות

מסתבר כי מצבו של הבנק לפיתוח התעשייה גרוע בהרבה ממה שהיה צפוי. מהדו"חות הכספיים שפירסם הבנק היום עולה כי משיכת פקדונות מוגברת על ידי הציבור בימים האחרונים הביאה אותו לקשיי נזילות חמורים אשר מעמידים בספק את המשך פעילותו כתאגיד בנקאי ואת יכולתו לפרוע את התחייבותיו. מהדו"חות הכספיים עולה כי מה-30 ביוני ירדה יתרת פקדונות הציבור בבנק בכ-1.1 מיליארד שקל והם הסתכמו ב-2.6 מיליארד שקל, לעומת 3.66 מיליארד שקל ב-30 ביוני השנה ו-4.4 מיליארד שקל ב-31 בדצמבר 2001.

בעקבות הפסדי הבנק, ירד ההון העצמי שלו ל-527.5 מיליון שקל, לעומת 780 מיליון שקל בסיום המחצית השנייה של 2001. יחס הלימות ההון של הבנק ירד ל-11% ב-30 ליוני 2002, לעומת 13.9% ב-31 לדצמבר 2001 ו-15.4% ב-30 ביוני 2001. יחס הלימות ההון נמוך משמעותית מהרמה בה נדרש הבנק לעמוד לפי הוראת בנק ישראל - 15%. הירידה בהון העצמי של הבנק הביאה לכך שמספר לווים חרגו ממגבלות לווה בודד של בנק ישראל, וכתוצאה מכך הבנק נאלץ לבצע הפרשה של 5.1 מיליון שקל.

הנהלת הבנק מציינת בדו"ח הכספי כי המטרה היא להגיע ליחס הלימות הון של 15.5% עד סוף השנה. זאת, על ידי הקטנת האשראי של הבנק וצמצום במתן אשראים חדשים. הנהלת הבנק מציינת כי היא לא תוכל לחזור ליחס הלימות ההון הנדרש על ידי בנק ישראל, ללא הזרמת הון.

יש לציין כי החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, מתנגד בתוקף למהלך שכזה, ולכן סוכם על העמדת קווי אשראי בלבד. הבנק מדווח כי עד כה לא סוכמו עם בנק ישראל התנאים להעמדת קווי האשראי וטרם נמסרה הודעה ממשרד האוצר על שינוי מעמדם של פקדונות המדינה לפקדונות נדחים.

בשל אי העמדת קו האשראי עד כה, מצוי חשבון הבנק לפיתוח התעשייה שבבנק ישראל ביתרת חובה של 813 מיליון שקל שנושאת ריבית חריגה בשיעור שנתי של 48% או ריבית מתואמת של 61%. הבנק מציין כי שיעור ריבית זה אינו מקובל על דירקטוריון הבנק.

בנק ישראל שלח אתמול מכתב לבנק לפיתוח התעשייה, בו הוא דורש ממנו לפעול להקטנת יתרת החובה עד לחיסולה תוך שבוע ימים, ובמידה שהבנק ימשיך למשוך כספים מהחשבון, המפקח ינקוט בצעדים שיגבילו פעולות מסוימות שהבנק יוכל לבצע.

סך האשראי שהעמיד הבנק לציבור עמד על 11.9 מיליארד שקל בסיום המחצית הראשונה של השנה, בהשוואה ל-12.4 מיליארד שקל בסיום שנת 2001. 74% מהאשראי הינו במט"ח, כך שאלמלא הפיחות בשער השקל, היקף האשראי היה נמוך יותר כיום.

על תיק האשראי הבעייתי של הבנק ניתן ללמוד מגידול של 21% בחובות בעייתיים שאינם נושאים הכנסה ל-528.8 מיליון שקל. ומגידול זהה בסיכון האשראי הכולל בגין לווים בעייתיים ל-1.4 מיליארד שקל.


הפסד של 128.5 מיליון שקל ברבעון השני

הבנק סיים את הרבעון השני של השנה עם הפסד גדול של 128.5 מיליון שקל בהשוואה להפסד של כ-32.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה ורווח בסך 3.7 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2001.

ההפסד עליו מדווח הבנק גבוה בהרבה מההפסד הצפוי לפי אזהרת הרווח שפירסם הבנק לאחרונה - הבנק צפה הפסד של 100 מיליון שקל. ההפסד נובע בעיקר מגידול ניכר בהפרשות לחובות מסופקים ומהירידה ברווח מפעולות מימון, שנבעו ממשבר כלכלי מתמשך ומיתון חריף במשק שהשפיע על מצב הלווים. ההפסד של הבנק מהווה שיעור תשואה שלילי של 39.8% על ההון (בשיעור שנתי).

ההפרשות לחומ"ס הסתכמו במחצית הראשונה של השנה בכ-177.4 מיליון שקל - גידול ניכר של 665% בהשוואה להפרשות במחצית הראשונה של 2001, שעמדו על 23.2 מיליון שקל. עיקר ההפרשות - 134.3 מיליון שקל בוצעו ברבעון השני של השנה. רווחי הבנק מפעולות מימון צנחו בכ-43% ברבעון השני של השנה, בין היתר כתוצאה מגידול בחובות שאינם נושאים הכנסה.

הבנק לפיתוח התעשייה חילק, למרות הפסדיו, דיווידנד של 9.6 מיליון שקל ברבעון השני של השנה ומדווח כי עדיין לא התקבלה החלטה לגבי הדיווידנד לרבעון השלישי של השנה.

על הדו"חות שפורסמו היום חתום היו"ר החדש של הבנק, דר" רענן כהן, שנכנס לתפקידו במהלך החודש. הבנק התחייב להעסיק את כהן במשך ארבע שנים בשכר חודשי של 49.5 אלף שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#