ושוב השקר הזה, למידה מרחוק

לימוד מרחוק בפיקוח ושליטה טכנולוגית מנוגד לרוח האקדמיה, וכשהמערכת האקדמית מסכימה להמשיך ללמד כך, היא בעצם אומרת כן לצמצום החופש האישי, או במלים אחרות, למדיניות של סגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים בטקס סיום בפסדינה סיטי קולג'

השנה האקדמית נפתחת בגמגום. מה שהיה צריך להיאמר בקול רם וברור לא נאמר – השנה לא יהיו לימודים מרחוק. המוסדות מחויבים לאפשר הנגשה למי שלא מתחסן מסיבה כזו או אחרת ולא עושה בדיקות. אני כלל לא מתעניין בשאלה מי מתחסן או לא מתחסן, אלא בהשלכות ארוכות הטווח של השנה החולפת על מערכת ההשכלה הגבוהה.

לכאורה, בשנה החולפת הוכח שניתן ללמד שנה שלמה בזום. בפועל, כל מי שהוא חלק מהמערכת יודע שאם משהו אחד לא התרחש בשנה החולפת זה לימוד משמעותי – הדיאלוג בכיתה, הדיונים הם בליבת האקדמיה ואלו לא עובדים טוב במסגרת הטכנולוגית הנוכחית (הטכנולוגיה הנוכחית כן מתאימה למשל לישיבות).

השנה עלינו מדרגה בתהליך הטכנולוגיזציה של המציאות והשליטה בחברה. הרבה אחרי שהקורונה תעבור מהעולם (או יימצא לה פתרון רפואי לפחות), שיטות האיכון, והלגיטימציה להשתמש בהן, יישארו – זו המגיפה האמיתית. בטווח של כמה עשרות שנים שנת 2020 תיזכר כשנה שבה המעקב אחרי פרטים עלה מדרגה והפך לחלק ממציאות חיינו.

מישל פוקו. ממנו למדנו כי מעקב וסגר הם אחים תאומיםצילום: AFP

לניסיון לשדר "עסקים כרגיל" באקדמיה יהיו תוצאות מרחיקות לכת על חיינו. כפי שפוקו לימד אותנו, המעקב והסגר הם אחים תאומים. כאשר מערכת האקדמית מסכימה ללמד מרחוק היא בעצם אומרת כן למדיניות של סגר – בגרסה כזו או אחרת. הקורונה תלך אך הסגר יישאר אתנו. הרי, תאמר ההנהגה, זה לא ממש סגר – אנחנו מאפשרים שגרת חיים רגילה. עובדים מרחוק, לומדים מרחוק, אוהבים מרחוק. אבל זו בסך הכול כליאה מודרנית.

המערכת האקדמית מעולם לא הצטיינה בעמידה איתנה אל מול בעלי הכוח. ההסכמה לאפשר לימוד מרחוק, מכל סוג שהוא, היא הסכמה בשתיקה להפיכת מדיניות של סגר לכלי לגיטימי בטווח הארוך.

המושג "לימוד מרחוק" הוא שקר. מרחוק לא לומדים. לימוד אקדמי הוא לא העברת מידע בסיבים אופטיים, אלא תהליך מורכב שבו סטודנטים ומרצים מייצרים יחד מרחב שבו בטוח להעלות כל שאלה – בכיתות הזום לא היו שאלות, רק שתיקות ומסכים שחורים. אני בטוח שיהיו מי שיסתערו להגן על הזום אך אלו עושים שקר בנפשם – הם טכנאים בכסות של אנשי אקדמיה, אלו כבר החליפו את המחשבה בחישוב.

הסיבה שהמערכות השונות מעודדות לימוד מרחוק היא שהן רוצות להעצים ולהעמיק את היכולת לשלוט. זה נכון, רבים סבורים שלטכנולוגיה פנים רבות, אלא שבפועל, כך מתברר שוב ושוב, טכנולוגיה נוטה להעצים את היכולת של בעלי העוצמה לשלוט בהמון. הגטו הטכנולוגי כאן – אנחנו צרכים לעשות הכל כדי לשבור את חומותיו השקופות.

יוחאי עתריה הוא פרופ' חבר במכללה האקדמית תל חי וראש החוג הרב תחומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker