OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות - גלובל - TheMarker

OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות

פערי ההכנסות בישראל - מהגבוהים ביותר מבין 34 המדינות בארגון; אי השוויון בעולם המפותח המשיך לטפס כתוצאה מהמשבר הכלכלי לשיא, כשהאוכלוסיות החלשות נפגעו במיוחד והחזקות הכי פחות; "מדיניות של משמעת תקציבית תפגע קשות באוכלוסיות החלשות בחברה", מזהירים ב-OECD

שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר בין 34 הכלכלות המפותחות, לפי נתונים מעודכנים שפירסם ביום רביעי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD). בנוסף, ישראל ממשיכה להיות אחת המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר בהכנסות, כשבין 2007 ל-2010 כמעט ולא נרשם בה שינוי במדד ג'יני לאי שוויון. בתקופה זאת גדל העוני בקרב ילדים וצעירים בישראל בשיעור הרביעי בגודלו מבין מדינות ה-OECD, בעוד שיעור העוני בקרב קשישים ירד.

בניגוד למגמה העולמית, בה נרשמה ירידה בשכר הן בקרב העשירים ביותר והן בקרב העשירון התחתון, בישראל נרשמה עלייה קלה בהכנסות שני העשירונים הקוטביים. הגידול באוכלוסיה הענייה בישראל היה הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. בכך הפכה ישראל למדינה המובילה בשיעור אזרחיה העניים, ועקפה את מקסיקו.

צילום: אלכס ליבק

לכתבות נוספות ב-TheMarker

דעה // שרים יקרים, הופתעתם מגובה הגירעון? חמור מאוד

פרשת הליבור של מגזר האנרגיה? חשד לזיוף מחירים בשוק הנפט באירופה

בדו"ח הקודם ישראל היתה המדינה הענייה ביותר, פרט למקסיקו. בדו"ח הנוכחי ישראל היא הענייה ביותר עם שיעור עוני של כ-20.9%, לעומת 13.8% ב-1995. שיעור העוני במקסיקו עומד על כ-20.4%. מדובר בגידול החד ביותר בעוני מבין מדינות ה-OECD, שקיימים לגביהם נתונים (של 7%). לשם השוואה, שיעור העוני במדינות מוכות המיתון והמשבר באירופה, נמוך יותר: בספרד הוא 15.4%, וביוון 14.3%.

דו"ח OECD מצביע על עלייה באי השוויון לשיא כל הזמנים כתוצאה מהמשבר הכלכלי העולמי. הדו"ח מציין כי "אי השוויון העולמי גדל בשלוש השנים עד 2010 בשיעור חד יותר מאשר ב-12 השנים שקדמו להן", כלומר בין 1995 ל-2007. כמעט בכל המדינות החברות בארגון נרשמה ירידה בהכנסות ועלייה באי השוויון. עם זאת, בארגון מציינים כי הגדלת תקציבי רווחה ותוכניות תמריצים למשק שהונהגו בחלק מהמדינות המפותחות בלמו גידול חד יותר באי שוויון ובירידה נוספת בהכנסות העשירונים הנמוכים.

במבט קדימה, ב-OECD מזהירים כי ככל שיימשך המשבר העולמי בכלכלה ובשוק התעסוקה, יחד עם מדיניות של משמעת תקציבית שמשמעותה קיצוצים בתקציבי רווחה, "קיים סיכון גובר שהאוכלוסיות החלשות ביותר בחברה ייפגעו קשה יותר כתוצאה מהשלכות המשבר המתעצם".

ישראל - הענייה ביותר בעולם המפותח

שיעור העוני בישראל, המוגדר על ידי הארגון כשיעור מקבלי ההכנסות שמשכורתם קטנה ממחצית ההכנסה החציונית במדינה, גדול יותר מאשר במדינות כמו טורקיה, מקסיקו, צ'ילה, ספרד ופולין, וגבוה מ-20%, נכון לשנת 2010. מאז 1995 העוני בישראל זינק מ-14% ל-21%, לפי דו"ח ה-OECD.

עלייה משמעותית בעוני נרשמה גם בטורקיה, יפן, אוסטרליה, ניו זילנד, שוודיה וגרמניה, אם כי בשיעורים נמוכים יותר. בשוודיה זינק העוני מ-4% ב-1995 לכמעט 10% ב-2010. איטליה היא המדינה היחידה שבה העוני ירד משמעותית - מ-15% ב-1995 לכ-12.5% ב-2010. שיעור העוני בארה"ב נותר כמעט זהה - כ-17%.

ישראל היא גם בין חמש המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר מבין מדינות ה-OECD. ישראל דורגה במקום החמישי מתוך 34 מדינות במידת האי שוויון בהכנסות, לפי מדד ג'יני לאי שוויון. רק בצ'ילה, מקסיקו, טורקיה וארה"ב יש פערים גדולים יותר. מנגד, המדינות הנורדיות - נורווגיה, פינלנד, שוודיה ודנמרק, ממשיכות לשמור על הרמה הנמוכה ביותר של פערי הכנסות, וכמוהן איסלנד, סלובניה, צ'כיה, סלובקיה ובלגיה.

בישראל כמעט ולא חל שינוי בפערים בחברה בין השנים 2007-2011 – שרשמו ירידה של 0.1%, בעוד שבארה"ב, שאזרחיה ספגו מכה קשה במשבר הכלכלי, אי השוויון גדל ב-1.5% לשיעור גבוה במקצת מאשר בישראל. בין 2007 ל-2010 אי השוויון המשיך לגדול בשיעור החד ביותר באירלנד (קרוב ל-7%), ספרד (6%), ובפער גדול מהן אסטוניה (פחות מ-4%), הונגריה (3%) ויפן (2.5%). בבריטניה וצרפת צמח אי השוויון בעוד 2%. המדינה היחידה שהצליחה להקטין משמעותית את הפערים בהכנסות היא פולין, בה ירד אי השוויון בכ-2%. בהולנד וצ'כיה הצטצמם אי השוויון בפחות מ-1%. בממוצע, אי השוויון ב-OECD עלה ב-1% בין 2007 ל-2010.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, דיווח לאחרונה כי הקיצוץ בקצבאות ילדים צפוי להגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני ובפרט את מספר הילדים העניים. לדבריו, "הקיצוץ המסתמן בקצבאות הילדים יגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני. 40-30 אלף ילדים נוספים ייכנסו אל מתחת לקו העוני העומד כיום על 4,000 שקל לחודש לזוג".

"אחד ההסברים העיקריים לגידול העוני בישראל נעוץ בצמצום הסיוע שניתן לאוכלוסיה החלשה, בעקבות התוכנית הכלכלית שהובילה הממשלה ב-2003", קובע פרופ' מומי דהן, ראש בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית ומהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "אחד היסודות העיקריים של התוכנית היה קיצוץ בקצבאות מתוך מחשבה שהאוכלוסיה הענייה תגביר כך יותר את השתתפותה בשוק העבודה ושיעור העוני יירד. הדו"ח הנוכחי מראה שוב פעם שבדיוק ההפך קרה - העלייה המסוימת בהשתתפות בשיעור העבודה, לא הצליחה לכסות את אובדן ההכנסה שהגיע קודם לכן מהסיוע הממשלתי". שיעור עוני גבוה הוא אחד הבלמים לצמיחה כלכלית ארוכת טווח", אומר דהן. "אוכלוסיה ענייה לא יכולה להשקיע ברמה נאותה בחינוך ילדיה. הם בעצם נותרים לגורלם".

לדבריו, "התקציב הנוכחי ממשיך במסורת של קודמיו ושוב מקצץ בסיוע לאוכלוסיות החלשות. הקיצוץ בקצבאות ילדים והעלאת המע"מ ב-2013-2014 בא לידי ביטוי בפגיעה ישירה של כ-10 מיליארד שקל, שיפגעו יותר באוכלוסיות החלשות בחברה". דבריו עולים בקנה אחד עם מסקנות הדו"ח, שמדגיש כי הסרת הסיוע לאוכלוסיות חלשות היא הגורם המשמעותי בגידול בפערים.

יותר עניים בקרב ילדים וצעירים בישראל מאשר בספרד וטורקיה

בין 2007 ל-2010, העוני בקרב ילדים וצעירים ביחס לשאר האוכלוסיה גדל בממוצע בקרב מדינות ה-OECD, בעוד שבקרב בני 65 ומעלה הוא פחת בלמעלה מ-2%. המגמה בישראל היתה דומה - העוני בקרב ילדים עד גיל 17 צמח ב-2% - הקפיצה הרביעית בגובהה בקרב מדינות ה-OECD. בקרב צעירים בני 25-18 הוא גדל בשיעור של קרוב ל-2%. מנגד, בקרב בני 65 ומעלה שיעור העוני ירד ב-1%. בישראל יותר משליש מהילדים עניים, והיא מובילה בשיעור העוני בקרב ילדים מבין המדינות המפותחות.

ספרד וטורקיה הן המדינות שאוכלוסייתן הצעירה ספגה את המכה הקשה ביותר. העוני בקרב טורקים וספרדים צעירים קפץ בקרוב ל-5%. בקרב ילדים טורקים הוא עלה ב-4% ובקרב ילדים בספרד הוא עלה ביותר מ-3% - אך הוא עדיין נמוך יותר משיעורי העוני בקרב ילדים בישראל. אולם בעוד שבטורקיה גם האוכלוסיה הקשישה ספגה עלייה של 3% בעוני, בספרד ירד שיעור העוני בקרב בני 65 ומעלה ב-8%.

אי השוויון גדל

בארה"ב נרשמה קפיצה בעוני בקרב צעירים (2%-), אולם ירידה קלה בעוני בקרב ילדים (כחצי אחוז) וירידה גדולה יותר בקרב קשישים (-2%).

קפיצה בעוני בקרב צעירים נרשמה גם בהולנד (3.5%), בריטניה (4%), אירלנד (קרוב ל-4%), דנמרק (2%) ויוון (2.5%). המדינה היחידה בה נרשמה ירידה משמעותית בעוני בקרב צעירים היא גרמניה (2%-), אם כי העוני עלה בקרב ילדים (1%) וקשישים (0.5%). בקרב ילדים עלה שיעור העוני באופן חד בבלגיה וסלובניה (קרוב ל-3%), באיטליה (2%) ובצרפת (קרוב ל-2%).

העשירים ספגו מכה - אבל העניים סבלו יותר

המשבר הכלכלי העולמי אמנם השפיע לרעה על כולם, אולם לא באופן שווה - העשירונים התחתונים סבלו מירידה חדה יותר בהכנסות מאשר בעלי ההכנסות הגבוהות. מנתוני ה-OECD עולה כי ברוב המדינות נרשמה ירידה בשכר של העשירון התחתון בין השנים 2007 ל-2010, וכמעט בכל המקרים היא היתה חדה יותר מאשר של העשירון העליון.

בישראל, שבה אי השוויון הוא בין הגבוהים בקרב מדינות ה-OECD, דווקא חלה עלייה קלה בהכנסות עבור שני קצוות העשירונים. הכנסות ה-10% העשירים ביותר עלו בכ-1%, מעט יותר מהכנסות ה-10% התחתונים. למרות זאת, לפי דו"ח של בנק ישראל, חלקו של העשירון התחתון בחלוקת ההכנסות כיום נמוך יותר מאשר חלקו בסוף שנות ה-90.

ישראל סובלת מאי שוויון גבוה

בארה"ב העניים ספגו מכה קשה יותר מהעשירים - ירידה של כ-4% בשכר לעשירון התחתון לעומת פחות מ-1% לעשירון העליון. בצרפת תחת סרקוזי העשירים הרוויחו תוספת של 2% בהכנסות, בעוד העניים ספגו ירידה של כ-1% בהכנסות. בפולין נהנו שני הקצוות מעליות כמעט שוות בהכנסות - סביב 4-3%

בספרד, שסובלת מהאבטלה הקשה ביותר מאז הפכה לדמוקרטיה ב-1976, נרשמה נפילה של קרוב ל-15% בהכנסות העשירון התחתון, בעוד העשירון העליון ספג ירידה של כ-1% בלבד בהכנסות. גם באיטליה נרשם פער אדיר - ירידה של 7.5% בהכנסות העשירון התחתון לעומת כ-1% בלבד לעשירון העליון. במפתיע, פורטוגל מוכת הצנע היא אחת המדינות היחידות שבהן חלה עלייה בהכנסות העשירון התחתון - כ-2%, לעומת ירידה בהכנסות של ה-10% העשירים ביותר: כ-1.5%. מגמה דומה נרשמה באוסטרליה, אם כי מתונה יותר (1% לעומת 1%). באיסלנד, שהגיעה לסף פשיטת רגל בעקבות המשבר העולמי, העשירים ספגו מכה קשה יותר מהעניים בין 2007 ל-2010, כשהכנסותיהם צנחו ביותר מ-12%, לעומת ירידה של כ-8% בהכנסות העשירון התחתון.

"מדינות רבות נכנסו למשבר הכלכלי העולמי כשהן כבר ניצבות בפני רמות גבוהות של אי שוויון. המשבר לא רק הביא לירידה כללית על ההכנסות מעבודה והון, אלא גם גרם לאי שוויון גדול יותר בחלוקת ההכנסות", מציינים ב-OECD בדברי הסיכום של הדו"ח. "משקי בית עניים איבדו חלק גדול יותר מהכנסותיהם כתוצאה מהמשבר, או שהרוויחו פחות מההתאוששות. העוני גדל משמעותית בקרב ילדים וצעירים, אף שבקרב קשישים הוא נפל בכמעט 20%".

ב-OECD מבהירים כי "חשוב לזכור שתוצאות אלה מספרות רק את ראשיתו של הסיפור - עד 2010", היות שמאז ההתאוששות הכלכלית היתה "אנמית" במספר מדינות, וחלקן נגררו חזרה למיתון. "אם הצמיחה האיטית תימשך וצעדי המשמעת התקציבית ייושמו, היכולת של מערכת הטבות המס להקל על העוני ולהקטין את האי שוויון תוצב בפני אתגר".

לדברי דהן, הדגש ששם ה-OECD על כך שצעדים לריסון תקציבים פוגעת באוכלוסיות החלשות הוא אחת הנקודות המרכזיות בדו"ח. "הסיבה העיקרית לכך שהעוני בישראל הוא גבוה היא הרמה הנמוכה של שירותי הרווחה, בריאות וחינוך. למעשה, הדו"ח של ה-OECD נותן עוד חותמת לקביעה הזאת. לא ניתן באמת לצמצם את שיעור העוני בצורה משמעותית בישראל מבלי להעלות לאורך זמן את רמת השירותים בתחום הבריאות והחינוך ובמיוחד ברווחה. זו אחת הפעמים הראשונות שבה ה-OECD מודה שלא ניתן לצמצם שיעורי עוני מבלי לטפל ברמת השירותים שניתנת לציבור.

נתוני ה-OECD מצטרפים לנתונים שפירסם בנק ישראל בחודש שעבר בדו"ח השנתי שלו. לפי הבנק, גם ב-2011 אי השוויון בישראל היה מהגבוהים בעולם. לפי הבנק, עד ל-2011, חלה ירידה מסוימת באי השוויון - אך היא התבטלה בפועל, בבחינת ההכנסות נטו.

הבנק כתב אז כי המדיניות הנהוגה בישראל מאז 2003 - שבחלקה נועדה לעודד גידול בשיעור התעסוקה על ידי קיצוץ בקצבאות - הביאה לגידול משמעותי במספר העובדים העניים. שיעור המשפחות שבהן שני מפרנסים אך הן מצויות מתחת לקו העוני, כמעט והוכפל בעשור האחרון, לכ-4.6%.

בנוסף, לפי הבנק, בעקבות המדיניות הכלכלית בישראל נשחקה היכולת לצמצם את הפערים. "תרומתה של המדינה לצמצום תוחלת העוני נשחקה, בין היתר בגלל צמצומן הניכר של קצבאות ילדים והבטחת ההכנסה מראשית שנות ה-2000".

"איתות אזהרה חריף וחמור"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), אמרה כי כי קביעת ארגון ה-OECD שישראל היא במקום הראשון בעוני מבין המדינות המפותחות, היא איתות אזהרה חריף וחמור לממשלה שאישרה השבוע תוכנית כלכלית שתוסיף רבים אל מעגל העוני. עוני הוא סבל עמוק של רבים, כשל מוסרי חברתי, ובעיה כלכלית חריפה. הפחתת העוני היא יעד לאומי שאותו יש למדוד ובו יש להיאבק לא פחות מאשר באינפלציה או בגירעון. למרבה הצער, התוכנית הכלכלית מכילה מחוללי עוני וגזירות במקום מחוללי היחלצות ממנו. למרות הממשלה, ניאבק כדי שהכתם הזה יוסר".

ח"כ נחמן שי (עבודה) אמר בתגובה כי "ה-OECD, שישראל כה גאה בחברותה בו, הציג היום בפניה מראה שבו היא נראית מכוערת ומבישה. בחג השבועות, חג של צדק חברתי, ישראל מובילה את רשימת המדינות באחוז העוני - 21%, ובפערים בין עניים ועשירים. זוהי המציאות הכואבת והאמיתית שהממשלה זה עתה התעלמה ממנה כאשר אישרה תקציב שיגדיל את העוני ואת הפערים".

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, מסר בתגובה כי "ישראל כובשת שוב את המקום הראשון המפוקפק בשיעורי העוני בעולם המערבי, וזאת עוד טרם יישום תקציב הגזירות, שידרדר עוד עשרות אלפי משפחות לחיי מצוקה ומציאות הישרדותית בלתי אפשרית. אנו קוראים לממשלה החדשה לגבש באופן מיידי תוכנית חירום לאומית לטיפול בעוני, להציב יעד שנתי לצמצום העוני ולממש את התחייבות שר האוצר להקצות 200 מיליון שקל לטיפול באי ביטחון תזונתי. העוני הוא לא אחת הגזירות, אלא תוצאה של מדיניות ממשלתית וסדר עדיפות לאומי שגוי. תוכנית ממשלתית חוצה משרדי ממשלה והצבת הטיפול בעוני כיעד מרכזי של הממשלה, יאפשרו להגיע תוך עשר שנים לממוצע שיעורי העוני ב-OECD ולעצור את התפרקות והתחלקות החברה הישראלית למעמד של עשירים ומעמד של חסרי כל".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) מסר בתגובה כי "הדו"ח הזה רק מחזק את מה שכולנו מרגישים בבטן כבר מזמן: יותר מדי עניים נמצאים בתוכנו, וגם הפערים בין אלה שיש להם לבין אלה שאין להם הולכים וגדלים. את המציאות העגומה והמבישה הזו אפילו תקציב הנקיון והאיפור המנופח של בית ראש הממשלה לא יצליח לטשטש. זוהי תוצאה של מדיניות כושלת, שלא רק שהותירה את ישראל עם בור תקציבי של 42 מיליארד שקל אלא גם הטיסה אותה אל ראש המדינות העניות ביותר. כדאי ששר האוצר יתעורר ויבין שתוכניתו תרע את המצב עוד יותר ותטביע עוד 50 אלף ילדים ו-20 אלף קשישים אל מתחת לקו העוני; אלה שהיו שם קודם ישקעו שם סופית. הצעתי לשר האוצר להתחייב יחד להפחתת העוני על ידי הצבת יעדים חברתיים בחקיקה - הוא אפילו לא טרח לענות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הצג את כל התגובות פתוחות
217
איש
 • 22:52
 • 13.12.13

ישראל היא רפובליקת בננות עם שיטות ניהול של מדינה באפריקה והיא יותר מדינת עולם שלישי מאשר מדינה מפותחת.
הפער תמיד ישאר כל עוד העשירים ימשיכו לעשות מיליונים ולהחזיק בחברות ולשלם לעובדים שלהם מינימום

216
קודריוס
 • 12:56
 • 13.12.13


לא הבנתם שהממשלה היא גוף פרטי ולא ציבורי ? שהיא נשלטת על ידי מאפיות כמו בסיציליה?
שוול סטריט יותר משפיעה מכל בנט או לפיד? לא הבנתם שאתם חיים בשלטון פיאודלי של ימי הביניים? שכל הדיבורים הגבוהים גבוהים האלה באים לכסות את התחת על זה שהעוני כאן הוא אינטרס של הOECD?
זה לא קשור לערבים או לדתיים בכלל – זה קשור לזה שזו תופעה גלובאלית - האזרח הקטן לא מייצר מספיק כסף בשביל שהוא יהיה מעניין בשביל התאגיד שנקרא ממשלה. אין להם שום אינטרס
שנחיה מעבר למחיה בסיסית –כרגע. רק שישתנה להם האינטרס – תראו שינוי.

215
אלון
 • 23:33
 • 30.10.13

כואב לי מהמדיניות הכושלת של הממשלה. כואב לי מחוסר האכפתיות. אבל מה שהכי כואב, זה לראות את אותם אנשים אדישים שלא שמים על האזרחים - ילדים, קשישים ומיעוטים שהולכים וגוססים תחת הנטל, לראות אותם קוראים לעצמם מגשימי הציונות, מממשי החזון של העם היהודי ומבשרי הרעיונות הציוניים והחופשיים.

214
תם
 • 21:42
 • 23.05.13

שימו לב אחוז האבטלה בישראל כשליש מאחוז העוני.
גם כשעובדים פה נשארים עניים

213
איתי
 • 15:30
 • 20.05.13

שאנשים משריצים תינוקות בלי שמץ של מושג איך לפרנס אותם בכבוד

211
ירון
 • 21:29
 • 18.05.13

האם הנתונים כוללים את החרדים? אם כן, אז ברור שנהיה בתחתית הרשימה. באיזו מדינה 20% מהאוכלוסיה לא עובדת? הכל אצלנו עבודה בעיניים. איך זה שעיתון מכובד לא מציג את הנתונים האמיתיים? כנראה שהכל אינטרסים. אולי לקדם את הסוציאליזם בארץ?

210
ראובן גרפיט
 • 22:01
 • 17.05.13

רק ישראל ,בגלל חוק השבות האבסורדי מקבצת מאות אלפי עניים, זקנים, חסרי השכלה, חולים סופניים, פושעים . מה משקלם בעוני הם או ילדיהם?

209
דני
 • 17:31
 • 17.05.13

חזירות בהמיות ומה שבינהם
דני
17:02
17.05.13
יש להניח שבבית ראש הממשלה שלנו יש תפקיד סודי שאף אחד לא יודע על קיומו,התפקיד הזה מיועד לאחד מהיועצים הרבים שמעסיקה הוד רוממותה הגברת הראשונה המלכה נתניהו לבית בן ארצי. תפקידו של יועץ הסתרים הזה הוא לעבור על כל עיתוני החינם שמסופקים לבית, ולגזור מתוכם את כל הכתבות הארסיות והמשמיצות שעם ישראל הבור וכפוי הטובה כותב נגד האישה שבסך הכל דואגת להחזיק את ידו של ראש הממשלה שלא ימעד חלילה וישאיר אותנו ללא מנהיג. אנשים טיפשים לא מבינים שמנהיג שעובד קשה למען עמו חייב לאכול טוב, (גם גלידה) ולישון טוב, כיוון שרק מנהיג בריאאאא עם אישה דשנה ואוהבת יכול לעמוד בעומס הנורא שרובץ עליו להנהיג עם קשה עורף. מתי כבר יש להם הזדמנות לישון יחד, מה הוא לא גבר? חבל להמשיך, אתם סתם אנשים צרי עין. אם לא הבנתם זאת עד עכשיו, אתם לא ראויים למנהיגות שלהם.
צפצפי עליהם מיס פיגי !!!

208
שמעון
 • 17:25
 • 17.05.13

שאלה למבינים - אם החציון ב 2010 היה 5900 בערך, אז מחצית ממנו היא קצת פחות מ 3000 מה שאומר שהיא מתחת לשכר מינימום.. איך זה הגיוני??

207
שמאלני הגון
 • 12:37
 • 17.05.13

אתה מאמין לאחד שקורא לעצמו 'מומי' ?
הערבים הם כ-20% מתושבי ישראל, ובאותו יחס כ-20% מכוח העבודה הפוטנציאלי.
כ-40% מסך הערבים לא עובדים וזה כ-8% מכלל תושבי ישראל מעל גיל 15 ומעלה (הנספרים ע"י ה-OECD).
חלקם של החרדים הוא כ-12% באוכלוסיית העובדים הפוטנציאלית ומאחר שכ-70% מהם מובטלים הם מהווים כ-9.4% מסך תושבי ישראל בכלל.
בישראל כ--20.9% נחשבים לעניים. כלומר מתוכם 17.4% הם ערבים וחרדים.

מתוך יתר האוכלוסיה 3.5% ממנה הם עניים ולא ערבים או חרדים.

כאן הממשלה צריכה להשקיע יותר. אם כי כמו שכתבתי בפוסט קודם, גם בתוכם יש חלק נכבד של בעלי מלאכה עצמאיים שעוסקים שמכירות ובשירותים ללא דיווח ללשכת המס וגורפים רווחים גדולים בלי לשלם מס. הללו נרשמים בביטחו לאומי כמובטלים ונחשבים לעניים, בעודש שהם חיים הרבה יותר טוב ממך!

206
דני
 • 11:43
 • 17.05.13

אין לי ספק שרמת חייהם תהיה טובה יותר, בספרד או ביוון, ששם לפי ה-OECD יש פחות עוני, ומצד שני - אחרי שיהגרו גם פה יהיה פחות עוני. וין וין סיטואיישן.

205
דקל
 • 09:24
 • 17.05.13

עם חוב ממשלתי של 700 מיליארד שקלים שאותו אין שום סיכוי להחזיר
בדור הקרוב אין ספק שאנו חיים מעל ליכולתנו. אנחנו פשוט עניים,
אפשר להודות...

204
אבי
 • 08:41
 • 17.05.13

יש להכביד את עול המסים על העשירון החמישי והשישי. בדרך זו נקטין את השכר החציוני(לאחר המסים-זה מה שמודדים בOECD) ועקב כך מספר המשתכרים מחצית מהשכר התציוני יקטן.
אפשר גם להגדיל במקצת את ההטבות לאלו שמשתכרים מחצית מהשכר החציוני ומטה , לא צריך לכולם רק לחלק קטן מהם (אלו שנמצאים בעשירון השני) שיעביר אותם מעל לסף הקודם.

בשיטה הראשונה המדינה גם תרוויח. בשיטה השניה המדינה תצטרך להשקיע מעט

200
יס
 • 14:40
 • 16.05.13

יש הרבה מה לתקן במדינה (כמו חוק להגבלת שכר הבכירים), אך זהו פופוליזם זול.
1. צריך היה גם להוסיף לציבור את המידע מהי רמת העני שלנו לעומת העני המקסיקני.
2. בישראל לעומת מדינות האירופיות יש קבוצות החלשות מראש:
א. עולים מבוגרים שהגיעו ללא פנסיות מארץ מוצאם.
ב.חרדים שהם עניים מרצון לפי החלטת ההנהגה החרדית.
ג. חלק מהערבים שבגלל רגשות לאומניים שגאו לאחרונה, מסרבים להשתלב במרקם המדינה.

198
רותי,ת"א
 • 11:51
 • 16.05.13

בשנת 2003 היה ביבי נתניהו שר האוצר. הוא עשה עבודה "חשובה" ביותר לקראת הפרטת כל מה שזז בישראל לטובת חבריו הטייקונים. הנפגעים הראשונים היו חוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות של ההסתדרות.חישובי הפנסיה שונו. הקרנות הוכרזו כ-קורסות, למרות שלא היו במצב כל כך ירוד, אך נתניהו רצה למכור אותן.כאן החלה הרעה הגדולה ורבים ידעו ושתקו. למשל, אדון פרץ, אז יו"ר ההסתדרות ששיתף פעולה ושתק. נתניהו צבר כוח וזלזול בקהל והיום אנו שומעים על הדרך בה הוא מרוקן את הקופה הציבורית, כאשר חלק גדול הולך עבורו !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 אז הגיע הזמן להעיף אותו , אך קודם לחקור, ביושר, את התנהלותו ולתבוע אותו על שימוש לא תקין בכספי ציבור. היש מי שירים את הכפפה?

192
חרדי
 • 09:57
 • 16.05.13

החרדיים רוצים לעבוד? אין לכם מושג על מה אתם מדברים. מדובר באידיאולוגיה מושרשת מאוד. מי שעובד נחשב סוג ב'. אין לכם מושג על מה אתם מקשקשים.

191
רפי
 • 09:25
 • 16.05.13

תמרור האזהרה האדום שניתן לנו עתה ע"י ה OECD מהווה נקודת משבר אמיתית בחברה הישראלית ובראשה ראש הממשלה הנהנתן ללא גבולות בנימין נתניהו שעזר ותמך בחוקיו שלו וגידל דור של טייקטנים שממצצו כל מה שניתן מהמדינה ושהוא בעצמו שכח שהוא לא מלך העולם אלה בסה"כ ראש ממשלה של מדינה בין הקטנות בעולם. התנהגות מבישה וחסרת אחריות זאת גרמה וגורמת לאי נורמטיביות ששוררת בארץ של קח וגנוב כפי יכולתה. ראשי ממשלה כמו ביבי (בכוונה מציין ביבי) אסור שינהיגו עם נאור כשלנו ובכך להראות חושך לגויים ולעם איך ניתן לירוק בפרצופה של החברה הישראלית , אדם מורם מעם יחד עם אשתו הנהנתנית ללא מעצור שאין לו מקום לשמש דוגמא ולא לאשתו שרה ששכחה שאנחנו ממנים את עלותה כשלרבים אין את הבסיס המינימלי להשען עליו.

187
יצחק אגם
 • 05:32
 • 16.05.13


אם כל המאמר מתבסס על ההגדרה ש"עוני" הוא "מחצית מהחציון של השכר", יש לו גם בעייה של חשבון וגם של הגדרה.
בעיית חשבון כי מחצית החציון זה 25% בהגדרה. אי-אפשר לעלות או לרדת מזה. בכל המדינות מכל הסוגים זה בדיוק אותו הדבר. 25%. אין לזה קשר ל"עוני" ל"רווחה" וכו'. זאת ההגדרה שלהם.
בעיית הגדרה כי מי אמר ש"מחצית חציון השכר" זה עוני? אולי זה עושר?
נניח שבישראל יש 2,000,000 בעלי הכנסה. מתוכם 1,999,998 מרוויחים 100,000 $ בשנה, אחד מרוויח 201,000$ והאחרון מרוויח 202,000 $ בשנה.
ע"פ מדד או.אי.סי.די., החציון הוא 201,000 $ ולכן כל שאר 1,999,998 תושבי המדינה שמרוויחים 100,000 $ בשנה (פחות ממחצית החציון) הם "עניים" ולמרות שיש שוויון כמעט מוחלט של ההכנסה, יש בישראל "פער עוני" משווע על פי הגדרתם.
כל מי שטוען שבישראל יש עוני גדול מאשר מבמקסיקו צריך או בדיקת אינטליגנציה או בדיקת דמגוגיה. זו שטות גמורה.
בקיצור, מאמר שכולו דמגוגיה
יש לצאת במרד נגד כותבי המאמר מיד!
איציק אגם

185
מאור
 • 03:19
 • 16.05.13

מסתבר כבר שמצבנו רע יותר משלהם בזכות המדיניות הכלכלית הקפיטליסטית

183
שטויות במיץ
 • 00:12
 • 16.05.13

מדינת ישראל במקום להשקיע את הכסף במצוינות והתקשורת במקום להלל את המדענים והמהנדסים המדינה משקיעה את כספיה בעניים שמהם לא יצא שום דבר ועיתון, שטוען שהוא עיתון לאנשים חושבים, מוביל אג׳נדה להאדרת מעמדו של העני. החיים הם משחק אכזר, בעולם הגלובלי של היום ילד ישראלי מתחרה מול ילדים מכל העולם. מספיק שיש מסה קריטית של מדינות שמשקיעות רק במצוינות והילד הישראלי נשאר מאחור, כי בכיתה יש ילד שיש להם 5 אחים ובעיות בבית (שממש לא מעניינות או חשובות) והוא לא מבין, המורה. הרצון להוציא אדם מעוני הוא פנטזיה מסוכנת. לעניים אף אחד לא יכול לעזור אלא עצמם. ראוי שהמדינה תצמצם את כמות העניים על ידי הטלת מגבלות ילודה או קיצוץ מוחלט של הקצבאות - ומי שלא יכול להסתדר לא נבכה אם ניפרד ממנו

182
בארמון ביביפיגי מוציאים מיליון מאתיים שקל בשנה רק לניקיון.
 • 23:28
 • 15.05.13

179
אלכס
 • 22:36
 • 15.05.13

מחצית מכל העובדים משולמות - לפחות - 4000 shek.a משמעות הדבר היא כי 80% מהאוכלוסייה - העניים, לחסרי הבית, עבדים מרצון של זקני ציון .. לחיות כאילו תחת הנאצים בגטו, כל אדם לעצמו ..

176
אריאל
 • 21:04
 • 15.05.13

כשמדובר ביהודים חמדנים ( היהודים והכסף תמיד הלכו יחד יותר מכל עם אחר) , וישראלים חצופים שלא מתביישים לעשוק ולחמוד בראש חוצות ולקבל ללא בושה שכר ואופציות סופר שערורייתיות במיליונים ועשרות מיליונים, וכשמנופאי בנמל משתכר יותר מראש ממשלה- אין מה להתפלא. הפערים עוד יגדלו אם לא יחןקקו כאן חוקים בהתאם. שוק חופשי וכלכלה חופשית מתאימים לגויים הגונים ולא לישראלים חמדנים ותחמנים.

174
אריאל
 • 20:47
 • 15.05.13

כל אדם שמסוגל לטעון כי ישראל עניה ממקסיקו לוקה בתפיסת מציאות בעייתית ביותר או לחילופין מעולם לא ביקר במקסיקו.
לא זאת בלבד ששיעור העוני במקסיקו הוא רחב בהרבה מהמצוין בד"וח אלא שטיב העוני קיצוני בהרבה.אין מדובר על אי יכולת להחזיק מכשיר סלולרי או ללכת לקולנוע אלא על רעב שגם עבודת פרך לאורך רוב שעות היום אינה מרחיקה אותו וזאת מבלי להזכיר את המיליונים הנדחפים לפשע ולזנות.

170
Rudi
 • 20:02
 • 15.05.13

The prime minister who spends so much on ICE CREAM
HIS GARDEN IN 2-3 HOUSES
FLYING BED ROOM
TAKING MANY PEOPLE WITH HIM ON A STATE VISIT
SPENDS SO MUCH MONEY ON FOOD AND CATERES
SPENDS A LOT OF MONEY ON A PRIVATE BARBER
etc etc etc etc

long list

165
אלי
 • 17:53
 • 15.05.13

השאלה אם הנתונים מתחשבים בהון השחור הטס למעלה?

163
ג
 • 17:14
 • 15.05.13

ששוכחים, או מתעלמים מהתנאים השונים לחלוטין ששוררים בשתי המדינות, המימדים שונים, התרבות, התנאים הגיאו-פוליטיים ומה לא בעצם? רוצים אמריקה! כך מקבלים את תחלואי הכלכלה האמריקאית בגירסה מוקצנת במדינת ישראל הקטנטנה, כלומר, ההשלכות של ההתנהלות הזו הן גרועות יותר ממה שהן בארה״ב. על הדברים הטובים שניתן ללמוד מהאמריקאים, ויש גם כאלו, אף אחד לא חושב כי הם יותר מתחת לפני השטח, כמו: תרבות, נימוס, יעילות, שירות...

162
אבי
 • 16:43
 • 15.05.13

ואז ניראה מה יהיה מצבה ...

 •  
  אבנר
  • 18:01
  • 15.05.13

  למען האמת, אנחנו גם המדינה עם השתתפות הכי נמוכה של אזרחים בשוק העבודה (מי שלא עובד, ומי שעובד שחור). בארץ ההשתפות נמוכה מ- 60%, ובשאר מדינות ה- OECD הוא מעל 70%.
  זה אחת הסיבות לבעיות של מדינת ישראל. העוני יגדל ככל שאחוז ההשתתפות בשוק העבודה יקטן.

160
צבי
 • 16:10
 • 15.05.13

לעומת זאת יכול ראש הממשלה לנום ארבע שעות במחיר 30000 $ ל'שעה.

158
ויקטור
 • 15:57
 • 15.05.13

156
ישראל
 • 15:49
 • 15.05.13

שני מומחים כלכליים מהמעלה הראשונה. מוצע להעניק לשניהם פרס נובל לכלכלה. גם הנשיא פרס קיבל פרס נובל לשלום.

155
אפלטון
 • 15:45
 • 15.05.13

בגין ושמיר היו אחרוני המנהיגיםשלנו שאולי באמת היה איכפת להם מהאזרחים . מאז המצב רק הלך והידרדר ועכשיו אנחנו רגע לפני הנפילה לתהום .

154
עולם שלישי זה פה
 • 15:45
 • 15.05.13

ישראל היא גטו שבה רק קומץ מחוברים ומקושרים יכולים להרויח משכורת שאפשר לחיות ממנה. כל השאר מרויחים פירורים ורמת החיים בישראל נמוכה משל מזרח אירופה.הסיבה לכך היא אי יצור מספיק מקומת עבודה לאקדמאים. אין פה תעשיה מפותחת ומשכורות מאוד נמוכות.אנחנו דומים יותר לרוסיה מבחינת שיעורי העוני

150
זוהר
 • 15:37
 • 15.05.13

איפה יוני נתניהו גיבור גדול ואיפה בנימין נתניהו 0 גדול

148
דני
 • 14:50
 • 15.05.13

כמי שחי במקסיקו זמן רב, לא הגיוני שאצלנו יותר גרוע. אני יכול לתת הרבה דוגמאות, אבל ברור שמשהוא מעוות בסטטיסטיקה אם זו התוצאה.

146
זעקי ארץ אהובה
 • 14:18
 • 15.05.13

120 חברי כנסת אינם חותמת גומי של אף אחד ! כנבחר ציבור הם חייבים לייצג את הציבור מתוך מחשבה עצמאית ובלתי תלויה לחלוטין - בוודאי שאינם תלויים באיש חסר הבגרות יאירקה ולא בביביהו האמריקאי שיחזור מחר לאמריקה שלו ! חייבים להצביע נגד התקציב - נ ג ד - כפי שעשה עמיר פרץ, והיה נאמן לבוחריו ולמצפונו. 120 ח"כים נגד- נ ג ד - ה ת ק צ י ב .

145
מוטי
 • 14:12
 • 15.05.13

מפגרות או ממומנות לא ברור מה יותר גרוע. המצב במדינת הגנבים הוא הכי גרוע למרות הצמיחה ולמרות שהאבטלה עלק נמוכה. אתם חיים במטרעקס וטוב שייש מישהו מבחוץ שנותן לכם קצת מהגלולה האדומה. תמשיכו לחיות בסרט.

144
רועי
 • 14:05
 • 15.05.13

ההטעייה היא שזאת השוואה להכנסה החציונית בכל מדינה בנפרד. אפשר לפי זה להסיק מסקנות על "אי שוויון" בתוך המדינה, אבל לא על עושר ועוני יחסית למדינות אחרות.

המסקנה שארץ ישראל ענייה יחסית היא מסקנה לא נכונה. להפך. בארץ ישראל ההכנסה החציונית היא יחסית גבוהה, וגם ממשיכה לעלות בקצב זריז יותר מבמדינות אחרות. ובגלל זה, אחוז גבוהה יותר של האוכלוסייה ישראל נחשב עני מבעבר, למרות שההכנסה גם של אחוז זה של האוכלוסייה ממשיך לעלות ולא לרדת.

כלומר, מי שנחשב עני בארץ ישראל לפי הקריטריון של המחקר הזה, אותו אדם עם אותה הכנסה היה נחשב עשיר אם היה גר במקסיקו, או אפילו ברוב ארצות אירופה.

דרך אגב, בהרבה ממדינות אירופה השוויון הוא יחסית גבוהה בגלל שהשיטה הסוציאליסטית נוטה לדכא עושר. כתוצאה מזה, השוויון עולה וההכנסה החציונית יורדת. כאוכלוסיה, כולם יותר עניים. זאת לא מטרה שכדאי לחתור אליה.

143
אהרון
 • 14:04
 • 15.05.13

ואם אין מקום לרגליים במחלקת תיירים, תטוסו במטוס עם מיטה זוגית.

141
כותרת שיקרית
 • 13:56
 • 15.05.13

כך, יתכן בהחלט שבמדינה א' העוני המוחלט גדול בהרבה מאשר במדינה ב', אבל אי השיוויון קטן יותר (כמו במדינות הסוציאליסטיות בעבר) ואז עפ"י חכמי הליברלים שלנו "יוצא" שבמדינה א' דווקא העוני קטן יותר.

140
אור
 • 13:56
 • 15.05.13

הייתם רוצים, שם המצב הרבה יותר טוב למרות המשבר הקשה והאבטלה הגואה. מעניין מה יהייה המצב פה כשהמשבר יגיע, והוא בו יגיע.

139
The other side
 • 13:45
 • 15.05.13

It is impossible to separate between the Arabs and religious people from the rest of the population.
We pay taxes to support the poor and there is no difference between an arab/religious/secular families.

And this debate further separate people which does not contribute to anything apart from more hatred,

The solution is to increase welfare, regardless to the background of the poor.

Probably not in the next couple of years or with this useless government.

137
הערה
 • 13:33
 • 15.05.13

לדוגמא קחו שני קשישים לשניהם יש הכנסות רק מקצבאות זקנה או נכות
לאחד יש דירה בבעלותו בשכונות וערים ותיקות כגון ירושלים רחביה טלביה מושבה גרמנית או צפון תל אביב הותיקה לקשיש השני אין דירה בבעלותו והוא מתגורר בשכירות הביטוח הלאומי ומדינת ישראל מחשבים את שני הקשישים הללו
לפי גובה הקצבה שהם מקבלים ומתעלמים מהנכסים שיש או אין בבעלותם
הואיל ושניהם חיים רק מקצבת ביטוח לאומי ללא פנסיה וללא שכר עבודה
שניהם נמצאים באותו עשירון. במציאות האחד יוציא את כל הקצבה או מרביתה על שכר דירה[אולי הוא יקבל מהמדינה 700-900 שקל סיוע בשכר דירה אם לא היתה אי פעם דירה בבעלותו.
כנל הנתונים לגבי אזרחים במעגל העבודה לדוגמא
זוג עם 3 ילדים שניהם עובדים מרוויחים שכר מינימום או שכר ממוצע
קיבלו דירה בירושה לא משלמים שכר דירה ולא משכנתא לעומתם זוג עם 3 ילדים מרוויחים שכר מינימום או שכר ממוצע אך משלמים שכר דירה
לכן נתוני הOECD ממעיטים ברמת העוני בישראל
מדינת ישראל וביטוח לאומי יודעים גם יודעים שהנתונים שלהם וצורת המדידה איננה משקפת מציאות אמיתית כי אין להם כל ענין להראות את העוני האמיתי

135
רפי
 • 13:14
 • 15.05.13

יש להכניס לבתי הכלא את כל הפושעים שפוגעים באזרחי המדינה.צריכה להפתח חקירה לאן נעלם הכסף של המדינה בקדנציה הקודמת של ביבי.

133
אחד שקרא את הדו"ח
 • 13:06
 • 15.05.13

ניתן לקרוא את הדו"ח (לא ארוך) http://www.oecd.org/social/family/44394444.pdf
הדו"ח מחלק את האוכלוסיה ל 3 קבוצות, חרדים, ערבים, ואוכלוסיה יהודית כללית. באוכלוסיה היהודית הכללית שעור העוני הוא 10% , כמו הממוצע של ה oecd. בשתי הקבוצות האחרות שעור העוני עצום ומגיע ל 60%. זה נובע מכך שאחוז העובדים בהן נמוך יחסית, ומכך שמדד העוני מתבסס על הכנסה לנפש ולכן מושפע חזק מכמות הילדים.

132
סטודנט
 • 13:01
 • 15.05.13

או.קיי. אז גיליתי שאני עני.
אני משתכר עכשיו פחות ממחצית השכר החציוני בארץ (החציון שווה ל- 6000 ש"ח בערך) אבל כשאסיים את לימודי אקבל פי 3 מהשכר החציוני במשק בחודש הראשון להעסקתי. לא ידעתי יום אחד של רעב, המקרר שלי מלא באוכל והארון מפוצץ בגדים.
טוב להיות עני בעד ארצנו.

130
איש
 • 12:58
 • 15.05.13

http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty_in_Mexico
במקיסקו
ל40% מהאוכלוסיה אין גישה לשירותי רפואה.
21% לא מסיימים 6 שנות לימוד.
שנתחיל לדבר על פשע? סמים? תוחלת חיים?
ביץ' פליז.

National estimates are based on population-weighted subgroup estimates from household surveys. Definitions of the poverty line may vary considerably among nations. For example, rich nations generally employ more generous standards of poverty than poor nations. Thus, the numbers are not comparable among countries.

128
רונן
 • 12:54
 • 15.05.13

להשוות את ההכנסה כפקטור יחידי לרמת החיים מהווה ביזוי של המושג סטטיסטיקה.
לא ניתן להשוות את ההכנסה כפקטור לעוני ,כאשר מיקום המגורים של האזרח מתבטל. באותה הכנסה יכול אדם לחיות בעוני כאשר הוא חי בעיר גדולה. וברווחה כאשר הוא חי ביישוב ערבי או מושב .כך שעוני אינו ליטוגרפיה. זוהי תמונה עם הרבה מאוד גווני אפור.

126
אזרחית ותיקה
 • 12:50
 • 15.05.13

הנתונים מ 1995-2013 מלמדים ש נתניהו הוא ראש הממשלה הגרוע בתולדות מדינת ישראל מדינת היהודים העלתה את המלך שוויין הראשון שוויין השני שויוין השלישי אשר מדרדר את החברה הישראלית ומרושש אותה לטובת האלפיון העליון
ומי שהמציא את הסיסמא את השלטים ברחבי המדינה "ביבי טוב ליהודים" יזכר לדרעון עולם
וואלה שהרימו את האצבע בכל ממשלותיו של ביבי והצביע בעד חוק ההסדרים תקציבי המדינה יזכר לדרעון
כן בישראל יש תעשיה יזומה של עניים
מצער שבישראל התפתחה" תעשיה " מכוונת שמיצרת עניים ועוני שמרעיבה אזרחים יהודים ולא יהודים ללא הבדל דת גזע מין זוהי מדיניות יזומה של נביאי השקר החזיריים מבית מדרשו של נתניהו

123
דיבי
 • 12:40
 • 15.05.13

רחוב תאוות הבצע או שדרות החזיר או סמטת חמדני

120
רוני
 • 12:30
 • 15.05.13

אנשים מחטטים בפחי אשפה כדי למצוא מזון. הם היו מזועזעים ומדוכאים מכך.

שנות האלפיים, ישראל: אנשים מחטטים בפחי אשפה כדי למצוא מזון: מראה נפוץ.

מה שיש לשאול הוא איך הגענו לזה ובזמן כל כך קצר? ואיך אפשר להפסיק את זה. ולא רק את זה - אלא איך להבטיח קיום בכבוד לכולם. משהו שבוודאי מעולם לא עלה על דעתו של בנימין נתניהו. משהו שבוודאי לא עלה מעולם על דעתו של יובל שטייניץ. משהו שמעולם לא עלה על דעתו של יאיר לפיד.

איזה חזון חברתי רואים בעיני רוחם האנשים האלה?

115
נחוםק
 • 12:15
 • 15.05.13

הייתי שמח אם לכל השוואה שלילית שכזו לעומת ה OECD היו מצרפים גם השוואה של פרמטרים מסבירים כגון:
א שיעור הילודה בכלל ושיעור הילודה בקרב אוכלוסיות עניות, שאינן רוצות לשפר את מצבן אלא לחיות על חשבון קצבת הביטוח הלאומי. עם שני מגזרים גדולים כאלה כמו החרדים והערבים, ייתכן שישראל היא במקום הראשון בפרמטר הזה.
ב שיעור האנשים העובדים בשכר שעתי נטו, ולפי הנתונים הרשמיים הם נחשבים לעניים למרות שאינם כאלה. ה"עוזרת" הישראלית שלי למשל, איננה מדווחת למס הכנסה, איננה מתאמצת בעבודה אצלי כי היא צריכה כוח לעבוד בעוד דירה בהמשך היום. בעלה עובד כשומר/ מאבטח בשכר מינימום. לא מכבר הם קנו מזדה 3 חדשה, ועכשיו נוסעים לשלשה שבועות לחו"ל. אני מסיר בפניהם את הכובע, על החריצות, ועל זה שבמקום ליפול לחסדי מוסדות הרווחה הם דואגים לעצמם. אבל איפה הם בהשוואה ל OECD? אני לא היחיד בארץ שמחזיק עוזרת כזו, או גנן כזה, או בנאי מהמגזר הערבי ישראלי, שכולם עובדים ומשתכרים יפה (נכון, לא מיליונים) אך פורמלית נחשבים לעניים.
האם כל בעלי הרכב החדשים והמפוארים שייכים לעשירון העליון? האם העשירון העליון הוא שממלא עד אפס מקום את כל המקומות בצימרים ובטיולים לחו"ל.

113
מודרניסט .
 • 12:12
 • 15.05.13

בישראל יש שתי קבוצות אוכלוסיה - החרדים, ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, הערבים - שאין להן שום קשר לסטטיסטיקה. אלה ואלה עובדים ברובם בשחור, כשהם עובדים. כל מחקר שאינו מתחשב בעובדות אלה שווה לתחת. מצד שני, למה לא לנגח קצת את נתניהו? הרי זה מה שהפמפלט עושה....

112
בעעעעעעעעעעע.האידוטים שבוחרים בו הם בדיוק אלה
 • 12:11
 • 15.05.13

105
לוג
 • 11:47
 • 15.05.13

ושירדו לי מהגרון. לא רוצה לפרנס פרזיטים. נכים, מוגבלים,,, בסדר ואפילו להגדיל קצבאות. פרזיטים שלא רוצים לעבוד כי הם נהרגים באוהלה של תורה או בבתי קפה או בעבודות שחירות - שימותו.

104
מני
 • 11:46
 • 15.05.13

עם חלומות הדוקטור נתגלה כהחלילן מהמלין (Hameln) אבל
שרלטן כמו שרלטן את העברושים הוא לא הטביע אלא רק את
הילדים (ואת הוריהם!). . .

101
ליאו
 • 11:36
 • 15.05.13

משנת 1995 ועד היום זה בדיוק הזמן שמר בנימין נתניהו נבחר לראשות הממשלה ועד היום והפך את ישראל למדינה הענייה ביותר, במיוחד בארבע השנים האחרונות!! אבל הוא ואישתו יותר מהכפילו את הוצאות מעון ראש הממשלה... ממש לא שונה מרוב הרודנים בעולם, אומרים שהם עוזרים לעם אבל, בעצם מרוקנים את העם: צ'אבס, מוברק, אסד.....

 •  
  סביח
  • 12:13
  • 15.05.13

  יש לו פ*קינג 31 מנדטים, זה אומר שאולי רבע מישראל תומכים בו.. יש פה פשוט שיטת בחירות קלוקלת. להחזיר את הבחירה הישירה - בחירה לראשות הממשלה (שתופרד לחלוטין מהכנסת) ומינוי שרים מקצועיים, ובחירה לסנאט/פרלמנט/כנסת ע"י מפלגות.

98
אורנית
 • 11:21
 • 15.05.13

כששעור העוני במדינה מוגדר כשיעור מקבלי ההכנסות שמשכורתם קטנה ממחצית ההכנסה החציונית במדינה, אז מתקבלת תוצאה שהיא מעוותת לחלוטין (וזאת בלי לומר מלה טובה על קברניטי הכלכלה בישראל). מדד העוני משקף בעצם את אי השוויון בהכנסות, והופך דווקא את המדינות העשירות בתבל למאורות עוני.
העוני חייב להמדד בכלים שמשקפים עוני, קרי, מה היחס בין ההכנסה הכוללת (מעבודה, מקצבאות, מהנחות) של תושב במדינה לסל המצרכים הבסיסי, הכולל מזון, שכר דירה, הוצאות בריאות וחינוך הילדים. האם שעור הישראלים הסובלים מחוסר בטחון תזונתי או שאין להם קורת גג גדול מאשר במדינות OECD אחרות? הרי לכל אזרחי ישראלי ביטוח בריאות מלא גם אם לא עבדו יום אחד בחייהם. אסור לשכוח גם את העניים מרצון, החרדים למשל, שהכנסתם המוצהרת אינה משקפת את הכנסתם האמיתית מקצבאות ותמיכות ממלכתיות. הם אמנם חיים בצניעות אך כולם נהנים מחינוך לטעמם, קורת גג לכל ילד שמתחתן וביטוח בריאות ללא תקרה. אין בדברי כדי להחמיא להנהגת המדינה הנוכחית. חברת הרווחה הישראלית קמה הודות לעקרונות שנקבעו בזמנים יפים יותר למדינת ישראל, בהם עוד לא פחדו מהמלה סוציאליזם.

95
אהוד
 • 11:16
 • 15.05.13

תוציאו את החרדים, שהכנסתם המדווחת היא 0, ותראו מספרים אחרים (עדיין המדד הזה לא שווה כלום, כי עוני מוגדר פה יחסית. מי שמרוויח 5000 ₪ בפולין נחשב עשירון העליון!)

91
בן
 • 11:13
 • 15.05.13

הבעיה עם מדדי היא שהיא לא יודעת למצא את המתחזים לעניים ויש רבים כאלה . נדרוש מהמנהיגות הכלכלית לדאוג לרווחתם של העניים האמתיים ולעשות פעולה לנפות את המתחזים שכאמור הם לא קטן שמשפיע על המדד הלא מדויק .

88
גיא
 • 11:01
 • 15.05.13

הרי הר דר' שטייניץ טען שכלכלת ישראל נהדרת. תפסיקו להאמין לכל השטויות של הגויים האנטישמיים האלה. תאמינו רק לפוליטיקאים שלנו !(בעיקר אם הם יוצאי סיירת מטכ"ל או עיתון המחנה) .

85
אושר
 • 10:53
 • 15.05.13

למה אין מס על ירושות? יש צורך להטיל מס ירושות זה צדק חברתי.

 •  
  יובל שפיר
  • 12:29
  • 15.05.13

  מצד אחד מס עזבון הוא לכאורה פגיעה ברכוש פרטי. מצד שני, המוסכמה החברתית של ׳רכוש פרטי׳ נוצרה כדי להיטיב עם אנשים בסופו של דבר, ואם היא עושה מעט אנשים עשירים והרבה אנשים עניים צריך לעשות בה רפורמה מבלי לשפוך את התינוק עם המים. מס עיזבון הוא דרך מצוינת לחלק ולו במעט את הקלפים מחדש כדי למנוע קיבעון של דורות של עניים שלא מצליחים לצאת מזה ודורות של עשירים שהופכים יותר ויותר מופלגים, כפי שאכן קורה.

83
אלינה
 • 10:38
 • 15.05.13

אם להוריד את הערבים והחרדים מהחישוב - אנחנו מקום טוב באמצע.

82
אחת שעשתה את זה
 • 10:36
 • 15.05.13

מתי כבר יתנו סטרייב לכל המדינה? תכנית שמחזירה למעגל העבודה ועוזרת, אבל ממש, לצאת מעוני

81
אלון
 • 10:32
 • 15.05.13

80
קרמל
 • 10:27
 • 15.05.13

לא נראה לי שמצבינו הוטב מאז השנים שהמחקר בחן. הפער בין העשירים לעניים בטוח גדל. ישראל טובה לעשירים בלבד.

78
שולה
 • 10:25
 • 15.05.13

יש לנו ראש ממשלה נהנתן בן נהנתן מדינת ישראל צריכה להתבייש בראש ממשלה שאשתו מכתיבה לו באיזה מיטה לישון לאיזה ארצות לסוע לפני שיהייה מאוחר. אני רק מקווה שיום יבוא שמיס פיגי תחתת בזבל כמו המסכנים
שקשה להם לגמור את היום לא את החודש. יומך יבוא ביבי כל כלאב ביגי
יומו.


76
רוני
 • 10:21
 • 15.05.13


כשעלות הדיור זינקה פי 2 בעשור האחרון
נכנסו משפחות ממעמד הביניים לתוך המעגל השורד
כיום נדרשת משפחה ממוצעת להוציא במקום בין 2500 ל 3000 שח לחודש
עבור הוצאות דיור )לדירה של 80מ"ר 3 חדרים)
להוציא בערך כ4500 עד 6000 לחודש עבור אותו המוצר
הפער של 2000 עד 3000 שח זה בדיוק מה שחסר למשפחה
על מנת להתייצב מעל קו העוני. יוצר מצב ששני אנשים עובדים
מתקשים לגמור את החודש.

הבעייה הנוספת היא בסעיף תקציב הבטחון
כל אזרח תורם בעקיפין כ300 שח לחודש לתקציב הבטחון המנופח
משפחה ממוצעת (5 נפשות) תורמת כ1500 שח מהשכר ברוטו לתקציב הבטחון.(הוצאות מיותרות פנסיות שמנות מגיל 48 על הגב שלנו.
צריך לעשות מאמץ לשלום כדי להוריד את ההוצאה לפחות בחצי..

75
-
 • 10:15
 • 15.05.13

הידד לצריכה מופרזת
הידד ללהרוס את העולם
הידד לאנושות.

71
יאיר
 • 10:09
 • 15.05.13

והם יביאו לפה את עושרם.

70
Davidoff
 • 10:05
 • 15.05.13

Here is a comment from a smart person. Read it!

69
עמי חיון
 • 10:04
 • 15.05.13

כי הפולנים זקוקים לאפרקנים הם חלמו על משרתים עוד בפולין.לבשל נקיון כמעט בחינם זה משאת נפשם אז מדוע להעיף.

68
עמי חיון
 • 10:02
 • 15.05.13

למה לא לבטל ליוצא שואה עם פנסיה יפה חסכון נאה רנטה וקיצבת זיקנה את הכספים הרבים אליו.למה לא לעצור ולהעביר לנזקקים קקשים באמת.אין יותר טאבו בשום נושא.

67
עמי חיון
 • 10:01
 • 15.05.13

מדוע לא לבטל ליוצא שואה העמידים עם פנסיות רנטות וקיצבת זיקנה את הכספים שמעבירים להם.כמה כסף קשיש זקוק מה זה הולבי .אפשרי לתת לנזקקים באמת.

65
חלי חן
 • 09:59
 • 15.05.13

תגידו באמת תגידו היתם היום נכנסים לאיזה בנק או חברת ניהול כספים ויודעים שיושב מולכם אחד בלי שגמר תיכון ובגרות,בכלל ידבר אתכם.אז איך הסכמתם כשידעתם מה הוא נוכל ?או את מטומטמים כנראה שניהם גם יחד.אז תוכלו את החרה שבישלם בתאבון.

64
ח. א .נ
 • 09:56
 • 15.05.13

איך נתנו למי שאין בגרות לנהל לנו את כספינו איך?הגרעון הוא מכמעט 4 שנים.מה נכון וטוב לחלק ולפרוס את הגזרות ל3 שנים למשל מה קרה?אבל אמרתי מי שאין בגרות ינהל את כספינו אכלנו אותה.הבוחרים שלו הם בעיקר צעירים אשכנזים.לילה טוב.

62
נדיב חי
 • 09:53
 • 15.05.13

אני בדקתי,העוני בגדול מאוד מתחלק לשניי חצי עמים כאן לאשכנזים והמיזרחים וממה הוא נובע,בבקשה :בקום המדינה כולם הגיעו עם מיזודות ריקות,חצי עם קבל כאן שילומים ברח מיד לישכונים חדשים,מי זוכר בואדי סליב כאן עברו לנוה שאנן,והחצי השני של סלח שבאתי מטובל בהרבה ילדים נשאר בבוץ המעברות,יתר על כן הלובי המשיך לתמוך עד עצם היום הזה כעת בכנסת בתקשורת כמה קשה להם כלכלית,והכיצד?מקיסמום היה להם ילד אחד,ועבדו כאן כמנהלים פקדים בעצם האליטה שבעבודות.גם הגרמנים שהעבירו סכום חד פעמי לחיזוק כלל העם ,כשאמרו איך ניתן בכלל לבנות מדינה אחת לשניי עמים?בפער הולך ומתחזק.כאן מתחיל ומסתיים הכול.גם בגין אמר בזמנו שזה בכייה לדורות הפער הבלתי נסבל כאן.אמר גם לטיוט :הגרמנים מפרשים את השילומים מצידם כסייום האוול חד וחלק אבל מי שמע בבהלה לכסף.

60
מקס
 • 09:51
 • 15.05.13

בו נהייה אמיתיים, מי הם העניים ואיך הם מעלים את אחוז הענייות?
דתי חרדי שהכנסתו מתחת למשכורת מינימום וחיי על חשבון הזולת, ערבי פלאח שעדיין לא הבין שבלי השכלה לבניו לא יוכלו להתקיים בכבוד, עולים מאפריקה והבה"מ שחיים בבית 4 על 4 ומתפרנסים במינימום, בני הארץ רבים שלא יצליחו לעולם להיות בעלי בית, הבדויים ועוד כמה מיעוטים במדינה. הם המעלים את האינדקס והממשל הנוכחי רק מוסיף אחוזים.

59
רותם
 • 09:49
 • 15.05.13

קונים מכוניות יוקרה , קורנים דירות ודברים שהם לא צריכים
עגלות מפוצצות בשבועות בדברי חלב לא בריאים
לא קונה את הדוח הזה
יש כאן לציבור כסף והרבה ולמי שאין שיאכל אותה וימשיך להצביע ליכוד

58
מושיק
 • 09:47
 • 15.05.13

לראיה גם אחרי הקיצוצים שווה להשקיע רק בנדלן

57
King Bibi
 • 09:46
 • 15.05.13

קצת קשה להתייחס לממצאים האלה של ה-OECD מתוך הכרות עם הפוליטיקה המקומית. הרי המלך ביבי הראשון ושותפיו הטבעיים הם אלו שחתומים על הדו״ח הזה. אני כבר לא יכול לחכות לדו״ח הבא שיציב אותנו במקום הראשון במימדי העוני בשנים 2010-2020... מישהוא מאמין שמאיר כהן יצליח לשנות במשהו את התמונה?!!

55
אזרח מוטרד ומודאג מאוד
 • 09:41
 • 15.05.13

מר בנימין נתניהו הוא היורש האידיאולוגי במובן הכלכלי של שני ראשי המדינות שגרמו לאזרחי מדינותיהם נזקים כלכליים וחברתיים עצומים (ונוספים).
אבל הו הצליח בזאת מאוד ממדינה מתקדמת ומובילה בחינוך ובחברה הוא מדרדר אותנו למדינה המובילה בקפיטליזים החזירי.
סילוקו מעמדת הנהגה והשפעה רק תואיל לאזרחי המדינה וכך גם למדינה, ויפה שעה אחת קודם (שייעשה לביתו על חשבונו !)

54
T
 • 09:40
 • 15.05.13

הכל ממש דבש!

53
דנה
 • 09:37
 • 15.05.13

הידד לקיסרות לליברמן שמאפשר לחיזבאלה לקבל טילים מפוטין ואסד, ללפיד שתוקע את מעמד הביינים. לשרה שחוגגת בקניות ובמסעדות פאר ובקינוח של גלידת פיסטוק והאדון ביבי בכלל לא יודע שזה המצב.

51
אזרח
 • 09:35
 • 15.05.13

הגזירות הכלכליות מורידות את המשכורות לכולם, דווקא מי שמרוויח מינימום לא נפגע כמעט. החישוב של ההכנסה שמתחתיה נחשבים לעניים דווקא ירד בגלל הגזירות הכלכליות כי ההכנסה הממוצעת והחציונית בישראל דווקא ירדו.
את המע"מ אפשר להעלות ל 40% מכיוון שהחישוב של קו העוני לא מתיחס אליו בכלל.
(קו העוני אינו בודק את היכולת "לגמור את החודש".)

קצבאות הילדים צריכות להינתן בתור נקודות זיכוי במס הכנסה, כדי לעודד אנשים לצאת לעבוד, וכדי שיהיה להם תלוש משכורת ולא יעבדו בשחור.

50
טוני
 • 09:34
 • 15.05.13

העליה הדפוקה שהסוכנות שלחה לישראל ממדינות עולם שלישי חשוך והנפולת משאר המדינות [אך ורק בכדי לשמור על משרתם] גורמת לישראל תדמית שלילית בעולם--אנשי הסוכנות ומשפחותיהם חיים יפה במדינות העולם ועם דרכונים בהתאם--"את הסוכנות" יש לבטל-גורמת נזק למדינה-זו כבר לא הסוכנות שידענו--בגללה רמת החיים והביקורת הגלובלית גורמים נזק עצום "לאזרחים האמיתיים"-

48
אלכסנדר
 • 09:30
 • 15.05.13

לו הסקר היה בודק ומגדיר עוני לא במונחים יחסיים , אז אפילו בתנאי כלכלה שחורה עניי ישראל האמיתיים מספרם מועט .

47
יליד האטרץ
 • 09:30
 • 15.05.13

הוא רק צריך היה את קוולותיהם. אם הוא יגיע לראשות הממשלה,אי פעם,יהיה גרוע מביבי.

46
דעתי שירקבו לדורותיהם האחראים על הנושא בכללתם!
 • 09:29
 • 15.05.13

 •  
  יענקל
  • 09:42
  • 15.05.13

  אז הרי לך עוד נתון: בישראל 29 אחוז מן הכלכלה היא שחורה. איש לא ידוע באמת כמה ה"עניים" מרוויחים בעיקר מקרב הערבים והחרדים שמאכלסים את שורות הסטטיסטיקה השגויה הזו.

44
דנון
 • 09:24
 • 15.05.13

עוני נמדד על פי אפשרויות התצרוכת היומיומית של האזרח כאשר בני הזוג עובדים ורוצים לעבוד--ערבים וחלק לא קטן מהדתיים למינהם עושקים את הביטוח הלאומי וחלקם עובד בסתר בעיקר ערבים למרות שהם גם בעלי קרקעות ולא קטנים-"עוני" נבדק אישית מאדם לאדם כולל נכסיו -פלפונים-חשמל מים וכדומה ולא סטטיסטית יבשה ללא קבלות כנ"ל- "אנחנו בהחלט לא עניים" =ספין אינטרסנטי -- אר"הב ומדינות אירופה "עניים בהרבה מאיתנו--" ומספיק עם הבכי והיללות- ובנוסף-באיזו מדינה אין "עניים"?--קישקושי תקשורת

43
פשוט לא מקצועי
 • 09:23
 • 15.05.13

מצ"ב קישור למאמר המקורי של ה-OECD
http://www.ft.com/intl/cms/60e5805a-bcb6-11e2-b344-00144feab7de.pdf
קריאה מהירה של תראה לכם ש:
1. כל המדינות שנמצאות ב-OECD חטפו כהוגן מהמשבר, כולל: נורוווגיה, שבדיה, פינלנד ועוד כל מיני מדינות חביבות על כותבי דמרקר
2. המסקנות של המאמר שונות משמעותית ממה שנכתב בכתבה, אם כבר כתוב שקצבאות וביטוח לאומי לא ממש עוזרות לצמצום העוני, המילה שירותים לציבור לא מוזכרת אפילו פעם אחת כמוגם המילה בריאות - ראו עמוד 3

האובססיה של דה מרקר עם העוני, העניים והמסכנים יצאה מפרופורציה! מי שיכול לצאת מעוני, לא רואה את עצמו כעני ועובד קשה ולא מתלונן. מי שאומר שהוא עני, נהנה מהמצב של עודף תשומת לב בענייניו הלא חשובים בעליל שנובעים מחוסר חשיבה וכמות לא סבירה של ילדים

42
כלכלת בכי-רעות
 • 09:22
 • 15.05.13

כנראה שכל עוד לאלפיון העליון טוב - הכל טוב

41
משה
 • 09:21
 • 15.05.13

בקצב העוני בישראל בקרוב יבנו עוד בתי סוהר לעניים שדרכם לפשע קצרה אך מובנת הכונו לגיוס סוהרים ושוטרים לשמירה על רכוש העשירים.

38
אחד
 • 09:18
 • 15.05.13

שוב מנסים לשים את ישראל בסטטיסטיקה יחד עם מדינות נורמליות למרות שישראל היא רחוקה מלהיות כזאת.
מדידת העוני כהכנסה מתחת למחצית השכר החציוני גורמת לכך שככל שהשכר עולה בחלק העליון של האוכלוסיה יותר אנשים "הופכים" להיות עניים למרות שייתכן שהשכר שלהם ע ל ה !!!!!!
בישראל יש עשרים אחוז חרדים שבוחרים לחיות בעוני לא מדווחים הכנסות ועוד אחוז דומה של ערבים שמנהלים כלכלה שחורה ברובה. אם ננקרה את שתי הקבוצות האלה נגלה שמצבנו טוב מרוב מדינות ה OECD
למי שמכיר מדינות כמו צכיה והונגריה שלפי הניתוח הדבילי שבכתבה רמת העוני היא מהנמוכות ביותר מבין עד כמה אבסורדית התמונה שמתוארת.
אז או שיש אנשים מפגרים בOECD או שאנשי הביטוח לאומי מנסים ליצור תמונה מעוותת כדי לשמר את מקום עבודתם
אני לא קונה את השטויות האלה. ואתם???????

35
ג
 • 09:11
 • 15.05.13

עם כל הכבוד בן של פורש קבע ומורה בפנסיה יכול להחזיק משפחה ממינימום+עזרה מההורים ללא מאמץ אך ייחשב עני בספרים

32
אני
 • 09:07
 • 15.05.13

עבודה, אלא רק עבודה לשם שמיים, לא צריכה ליהיות מופתעת. יש פה מפלגות שחרטו על דגלן את העמקת הבורות והעוני, ש"ס, אגודה והדומות להן. את זה אין ביון ובספרד, שם הם סתם עצלנים.

29
מוש
 • 09:02
 • 15.05.13

מדובר בשני מגזרים שבהם 80% מהכלכלה היא שחורה. מי שפעם קיבל חשבונית מערבי או חרדי, שיקום.

 •  
  כלכלן
  • 11:45
  • 15.05.13

  כמעט 70% מהעניים בישראל הם אנשים עובדים בעלי הכנסה מדווחת. כלכלה שחורה פורחת ומשגשגת בכלכלות עוני, לא בכלכלות של שכר חציוני גבוה (כלומר גם שכר ממוצע גבוה וגם פערים חברתיים נמוכים)

28
רק מרד
 • 08:59
 • 15.05.13

27
עינת
 • 08:58
 • 15.05.13

קחו כל משפחה עם הכנסה סבירה ותעמיסו עליה 12 ילדים והיא מיד יורדת לרמת עוניץ לא כל שכן שמרבית החרדים הגברים אינם עובדים כלל

26
אזרח
 • 08:51
 • 15.05.13

סופסוף אישור רישמי שאנחנו הכי טובים במשהו!!!, שבו בבית יש גשם ו"האח הגדול" ,למה לצאת לרחובות???

24
עוזבים
 • 08:41
 • 15.05.13

בקרוב יהיה עצוב, עצוב מאד!

19
גד
 • 08:17
 • 15.05.13

והעניים הם תומכי ביבי, ליברמן, ש'ס ויהדות התורה. הכלכלה של ביבי של עובדי קבלן, שחיקת שכר, פגיעה בפנסיות, תוך כדי טיפוח עגל הזהב של "הביטחון" ושל ההתנחלויות. מרמים את העם בגדול. לפיד רק חודשיים בתפקיד - הוא לא אשם.

18
שרגא
 • 08:17
 • 15.05.13

רגע...

17
כי כיצד כל ח"כק מאיזה חור עלוב נהפך תוך זמן קצר למיליונר
 • 08:16
 • 15.05.13

16
מישהו צריך לממן את המיליארדים שהטייקונים וראשי הבנקים שדדו מקופות הפנסיה של הציבור
 • 08:15
 • 15.05.13

15
מישהו צריך לשלם על המיטות המעופפות
 • 08:14
 • 15.05.13

14
ממשלת הביבים
 • 08:13
 • 15.05.13

13
מצד שני יש לעלות את שכר המינימום שוב
 • 08:12
 • 15.05.13

12
בן
 • 08:09
 • 15.05.13

11
אבי שרדר
 • 08:07
 • 15.05.13

הצמד לפיד ונתניהו. העם צריך לשים לו למטרה להחליף את ההנהגה הכושלת הזו. מי שלא היה אחראי ויצר גרעון של 40 מיליארד צריך ללכת הביתה. מי שהיה חסר רגישות למצב מעמד הביניים ובמצח נחושה עיוות את כל הבטחותיו ממערכת הבחירות צריך ללכת הביתה.

10
קשישא
 • 07:56
 • 15.05.13

הOECD אינם מבינים דבר בכלכלה יאמרו שטייניץ את נתניהו,
אנחנו הכלכלה הטובה בעולם ושטייניץ אומר כי פישר אומר כי אנו הכלכלה הטובה מאד בעולם,
רק שטייניץ את נתניהו מבינים בכלכלה כל השאר מקשקשים עצמם לדעת,
העוני בארץ הרבה יותר גדול מהסטטיסטיקה,
רוב הציבור העני מתבייש בעוני שלו ולא נכנס לסטטיסטיקה,
הדבר החשוב ביותר הוא שלזוג נתניהו תהיה מיטה בטיסה של 4 שעות בעלות של 500,000 שח'

09
יודע לא יודע
 • 07:49
 • 15.05.13

זה לא מבשר טובות. עוני מוביל לאנרכיה, פשע ועוד. אתמול הייתי באזור תחנה מרכזית תל אביב, כלומר באפריקה. אפשר להריח את זה באוויר והכתובת גם נמצאת על הקיר.

08
אחד שאין לו מושג
 • 07:47
 • 15.05.13

07
Dan
 • 07:46
 • 15.05.13

החרדים הם עניים מבחירה. זו תופעה שלא קיימת באף מדינה אחרת בoecd

03
בנימין שטייניץ
 • 07:41
 • 15.05.13

טלו קורה מעיניכם. תתרכזו לשניה.
המשבר הכלכלי הוא תוצאה של חוסר איזון בזרימת הכסף. לא מלחמות, לא אסונות טבע, אלא תהליכים סוציואקונומיים פשוטים. הכסף זרם לעשירים, המשרות נלקחו מהבינוניים והעניים. (אוטומציה גלובליזציה וכו,)
הדרך היחידה להתמודד עם זה היא של הממשלים, למסות יותר את העשירים מאשר את העניים, לאזן מחדש את זרימת הכסף.
כל דרך אחרת היא אחיזת עיניים אשר לא תחזיק מים.
עם הכסף שיתקבל המימשלים צריכים לפתח תחומי כלכלה זנוחים או חדשים, למשל, אפשר להתמודד טוב יותר עם ההתחממות הגלובלית אשר תסחוף איתה בסופו של דבר גם את העשירים ואת השטייניצים עוזריהם, לאבדון.

01
אם הוא יודע קרוא וכתוב
 • 07:21
 • 15.05.13

תוכן מקודם
הפופולריות בגלובל
הצעות מיוחדות