דרעי: "לא תמצא מזרחי בצמרת של אף מפלגה - רק בש"ס" - MarkerTV - TheMarker

דרעי: "לא תמצא מזרחי בצמרת של אף מפלגה - רק בש"ס"

לאחר 13 שנות היעדרות - שכללו שנתיים בכלא - חוזר אריה דרעי לפוליטיקה, במקום השני ברשימת ש"ס ■ הוא יוצא נגד קיפוח המזרחים, אבל מאשר תשדיר גזעני נגד רוסיות ■ הוא גם חושב שהמפלגות הסקטוריאליות מיצו את עצמן, אך מקבל את דין הרב

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

Play 00:00 / 00:00

ש"ס בלחץ. הירידה הנמשכת במנדטים, ניסיונות ההתנערות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרגיל לחזר אחריהם והעובדה שהיא כבר לא ממש מהווה לשון מאזניים גורמים לראשי המפלגה כאב ראש גדול.

כדי לעורר את ציבור מצביעיה בחרו השבוע ראשי ש"ס לפתוח את תעמולת הבחירות עם התשדיר "כוכבית גיור", שבו נראית כלה ממוצא רוסי באמצע החופה מחייגת ומקבלת בו במקום הכשר לגיורה, לתדהמתו של הבעל הטרי. התשדיר עורר מהומה רבה, ויומיים לאחר שידורו הראשון החליטה ש"ס להורידו.

אריה דרעי, בחרתם להשיק את הקמפיין עם תשדיר גזעני ומכוער. זה היה באישורך?

"לא עם זה התחלנו את הקמפיין, אלא עם הרב עובדיה יוסף, עם כבד את אביך ואת אמך ועם אמי מורתי שתחיה. אתם צריכים לשבח את ש"ס על חופש הביטוי ועל ההומור. זה תשדיר שהכינו הקמפיינרים שרוצים להבליט את הנושא. אנחנו מעודדים נישואי תערובת של מזרחיים ושל עולים מבריה"מ. קחו את זה בהומור. רצינו להבליט את נושא הגיור, ואני שמח שזה בולט".

יש לי אח מזרחי שנשוי לגיורת ממוצא רוסי, ויש להם ילדים נהדרים. הם עובדים, משלמים מסים ומשרתים בצבא, ובעיניי הם ישראלים הרבה יותר יפים מהישראלים שאתה מתיימר לייצג.

"אנחנו לא נגד גרים, להפך. 'כוכבית גיור' בא להגיד דבר אחד: ישראל ביתנו, שהצטרפה לליכוד, רוצה לקדם את 'ברית הזוגיות'. את מה שאנו רואים כגיור כהלכה וחופה וקידושין כדת משה וישראל הם רוצים לבטל".

אבל הציבור מסתכל על זה כעל מפגן של גזענות.

"הציבור שאני מסתובב בו בנתיבות, בשדרות ובאופקים אומר שסוף־סוף הגיע מישהו שאומר את האמת. אנו רוצים מדינה עם זהות יהודית. עכשיו סוטים עם זה הצדה, חוטאים למטרה".

אחרי גלות פוליטית של יותר מעשור, דרעי חזר לש"ס. נער הפלא שנחשב בשנות ה–80 וה–90 ל"אלוף הפוליטיקאים" וכמי ששום מהלך פוליטי או קומבינה לא זזים בלעדיו, לא מחפש כיום תארים, ובוודאי לא ריבים. הוא חזר לש"ס כדי להביא יותר מנדטים. זאת אולי הסיבה לכך שכששאלנו אותו אם אפשר לפנות אליו כיו"ר ש"ס, והוא השיב במהירות: "אריה זה הכי טוב".

בסקרים מדשדשת ש"ס סביב 11 מנדטים, ולכן דרעי חייב לספק את הסחורה. אחרת יאמרו המלעיזים שההילה שדבקה בו, שגרמה לרבים להאמין ששובו ישמש כמגנט של מנדטים, פגה. אם זה היה תלוי רק בו, הוא בכלל היה רץ בראש רשימה חברתית עצמאית ורק אחר כך משתף פעולה עם ש"ס - אלא שהרב עובדיה יוסף סירב לרעיון הזה.

וכך דרעי, המנהיג המיתולוגי של ש"ס, חזר למפלגה, אבל במקום השני. הוא ספג את העלבון ונרתם כדי להחזיר את העטרה ליושנה. אלא שהפעם המיקום של ש"ס פחות נוח מאשר בעבר. דרעי מודע לכך שש"ס כבר אינה לשון מאזניים, ובנימין נתניהו פוזל לעבר יאיר לפיד. לכן, על אף שדרעי וש"ס ימליצו בפני הנשיא פרס לתת לנתניהו להרכיב את הממשלה, ייתכן שנתניהו יוותר עליהם. אולי בגלל זה דרעי לא יוצא כנגד נתניהו, אף שהוא מסתייג ממדיניותו החברתית־כלכלית.

לדרעי חשוב השיח החברתי־כלכלי, בתקווה שההבטחה שש"ס תגן על הציבור מפני קיצוצים בקצבאות תביא לגידול במספר המנדטים שלה. אם ש"ס לא תשיג יותר מנדטים מלפיד, ספק אם נתניהו יזמין אותה ראשונה לצוות המשא ומתן.

מהי התרומה של ש"ס, אם יש כזו, לישראליות במיטבה? אתם קיימים קרוב לשלושה עשורים. מה קרה למזרחיות מאז? יש הרבה מזרחים שהסתדרו בחיים. אתה הסתדרת, ואלי ישי הסתדר, ואטיאס הסתדר, ואני מניח שגם כמה קרובי משפחה ומקורבים. אבל המזרחיות כתוצאה מההקמה של ש"ס מאופיינת בכך שלא התחברה יותר מדי להשכלה.

בעבר דרעי אולי היה קופץ נסער בעקבות שאלה כזאת, אבל הפעם העיר: "אתם שמים לב שאני יושב בשקט. כואב לי הלב".

על השאלה הבאה, שנגעה למעורבות של חלק גדול ממנהיגי ש"ס בעבירות פליליות, הוא כבר לא יכול היה לשבת בשקט. "זאת כבר לא שאלה, זה כבר נאום. כואב לי הלב שדווקא אתה, סמי פרץ, שואל את זה, בסגנון כזה, להראות שאתה לא כמוני".
אני לא מראה שאני לא כמוך. אני אומר שלמזרחים...

"תתמודד עם הנתון שעל כל חמישה מובטלים ספרדים יש מובטל אחד אשכנזי. תסתכל לי בעיניים ותגיד לי איך אתה חי עם זה. איך אתה חי עם זה ש–9% מהסגל האקדמי הם ספרדים? ש"ס אשמה בזה? בגלי צה"ל 90% מהמגישים ומהכתבים הם לא בני עדות המזרח".

איך אתה חי עם זה שבבתי הסוהר יש יותר מזרחים מאשר אשכנזים? מה ש"ס עשתה למען צמצום הנוכחות של אסירים מזרחים בבתי הסוהר?

"ש"ס קמה רק על רקע אחד: אפליה של הציבור הספרדי בתוך הציבור החרדי. אבל גם בציבור הכללי הספרדים היו אסקופה נדרסת. היינו המצביעים של מנחם בגין, שקנה אותם עם הכבוד הפולני. לא עשינו מספיק, אבל ש"ס הרימה קצת את הכבוד של הספרדים".

היועץ לטייקונים

יאיר לפיד אמר שאתם מטיפים לשנאה וליהדות חשוכה.

"אני מכבד את לפיד, אבל הוא עושה כבר שנים חופה וקידושים חילוניים לפי חוזה. הוא טוען שהכתובה זה המסמך הכי חשוך שיש ליהדות. אני אומר שאנו אור לגויים. הכתובה היא המסמך הכי פמיניסטי שיש לאשה, כי הבעל מתחייב לפרנס אותה. מדובר בכתובה מלפני 2,000 שנה, כשהנשים היו שפחות ואסקופה נדרסת. לפיד הולך להרוס את כל המרקם של הבית היהודי".

דרעי מודל 2013 שקול יותר, רגוע ומחושב יותר מהדרעי ההוא, שהוביל את ש"ס ל–17 מנדטים. אולי הגיל עשה קצת את שלו. דרעי כיום בן 52 עם 13 נכדים, אבל הוא עדיין מתעצבן כשהוא מתבקש להתייחס לכך שראשי ש"ס "מסודרים", אבל ש"ס לא השכילה לדרבן את בוחריה להשתלב בחברה, בהשכלה ובשוק העבודה.

אז למה אתה, אלי ישי ואריאל אטיאס שלחתם את הילדים שלכם להתחנך במוסדות האשכנזיים?

"יש לי שבע בנות ושני בנים. שש מהבנות למדו מכיתה א' עד ח' במוסדות שייסדנו על שם מרגלית יוסף ‏(רעייתו המנוחה של הרב עובדיה יוסף, ס"פ וצ"ז‏). בתוך המסגרת של ש"ס יש בסך הכל 20–30 אלף ילדים. שאר הילדים המזרחיים לא לומדים במערכת שלנו. בכל בתי הספר של ש"ס, מעיין החינוך התורני, כולם מלמדים לימודי ליבה. תבדילו אותנו מהמוסדות האשכנזיים של ה'חינוך עצמאי' ‏(של "יהדות התורה", ס"פ וצ"ז‏)".

האם ש"ס תרמה להשתלבות המזרחים באקדמיה, בעבודה ובבתי המשפט? או שתרמה ליצירת גטו של מזרחים שמספקים עבודה זה לזה?

"בכל ההנהגות הפוליטיות של המפלגות, חוץ מש"ס, לא נמצא את המזרחים. אם לא היתה ש"ס, גם את הקישוטים שהם עשו בתוך המפלגות לא היינו מוצאים. קחו את נתניהו, שאנו הולכים להמליץ עליו כראש הממשלה: בחמישה־שישה תפקידים מרכזיים שהוא הולך לאייש בממשלה החדשה, כמו אוצר, חוץ וביטחון, אין אף מזרחי. עכשיו נזכרו שמשה כחלון קיים, ורוצים לתת לו את תיק השיכון. הוא לא אוהב שאני משתמש בשם שלו, אבל עכשיו הם מזכירים אותו כמועמד לשר השיכון כדי להחזיר מנדטים".

מצד שני, העליות המזרחיות הגיעו לארץ לפני 50-60 שנה ואתה עדיין רוצה לשמר אותן בגטו, בעוד שהרוסים שהגיעו לפני שני עשורים כבר הולכים עם רשימה ישראלית. למה אתה לא עושה מפלגה משותפת עם אשכנזים?

"גם זה יגיע. לא אני יוצר את הגטאות. רוב הספרדים נמצאים בפריפריה, ולצערי הם נשארים שם. אני רוצה להוציא אותם מהמעגל הזה".

למה אין בש"ס אף אשה ואף אשכנזי? אתם נעולים עם העסקונה שלכם ואין חידושים?

"אני אומר לך מה לעשות בציבור שלך? למה אתם רוצים להכתיב לנו את התרבות שלנו? אם תמצא אצלנו קבוצה של נשים שדורשות ומקופחות, אז זכותך לשאול כעיתונאי. לנו יש שני מרחבים, יש את המרחב של הגברים ואת המרחב של הנשים. הרבנית עדינה בר שלום ורעייתי מרגישות הכי הכי במרחב שלהן. הן לא רוצות להגיע לכנסת".

ממה התפרנסת ב-13 השנים שבהן נעדרת מהפוליטיקה?

"לא הרבה. יש לי פנסיה מהמדינה בסך של 12-13 אלף שקל בחודש נטו ‏(בגין עבודתו כמנכ"ל משרד הפנים, ח"כ ושר בעבר, ס"פ וצ"ז‏)".

מזה חיית?

"לא, אבל זה הבסיס שלי כשלא היה לי משהו אחר. אנחנו לא חיים ברמת חיים גבוהה. מסתפקים במה שיש. היו תקופות שנתתי שירותי ייעוץ לאפריקה ישראל, ואחר כך לכלל תעשיות ולאי.די.בי פיתוח בענייני תכנון ובנייה, בעניינים אורבניים ובעניינים של הציבור. למפעלי נייר חדרה היתה בעיה של מפעל שלא שובת בשבת ואיך אפשר למצוא לכך פתרונות הלכתיים, שזה תהליך מאוד קשה ומסובך. או שופרסל. אבל הפסקתי את זה כבר לפני שלוש שנים. מזה לא יצא לי הרבה משכורת".

על פי תחקיר שמתפרסם הבוקר במוסף "הארץ", קיבלת 2 מיליון שקל מנוחי דנקנר.

"אם אתה עושה עשר שנים, אז זה 2 מיליון. קיבלתי כמה עשרות אלפי שקלים, 30–35 אלף שקל בחודש, עבור שירותי ייעוץ. מזה שילמתי מסים על פי חוק. הייתי אדם פרטי ומותר לי לעשות את זה. לא קיבלתי בונוסים ולא אופציות".

ועכשיו, כשאתה חוזר, תהיה מחויב לאותם אנשים?

"לא, לא. כבר שלוש שנים שהפסקתי את זה. ברגע שהרגשתי שפניי יותר לחיים הציבוריים, הפסקתי את הקשר. עם לב לבייב הפסקתי כבר לפני שבע־שמונה שנים, לכלל תעשיות הודעתי ‏על הפסקת הייעוץ לפני שלוש שנים. לא הייתי שם שותף, לא קיבלתי אופציות ולא קיבלתי בונוסים. קיבלתי את מה שקיבלתי ואני מודה להם על כך.
"אני לא אפגע היום באף בן אדם כדי לפגוע. אני לא אפגע בטייקונים לשם מלחמה, אבל כשצריך יהיה להיאבק על נושאים - אין לי שום בעיה בעולם. אני לא מרגיש חייב לאף אחד. אני לא עושה את זה בשביל אף אחד. אני עושה את מה שאני מאמין. אני לא נחשב אדם שפוחד ממישהו".

עם היבחרך לכנסת או לממשלה תצטרך להגיש הצהרת הון. יש לך ניגודי עניינים שידרשו דיווח?

"לא שידוע לי, אבל מובן שאמלא את החוק".

"יצטרכו לקצץ בביטחון"

אם היית צריך לחזור אחורה לתקופת הזוהר שלך כיו"ר ש"ס, מה היית עושה אחרת?

"אם היה לי את הניסיון של היום, את הרגישות, את הסבלנות ואת המרץ שהיה לי אז, הייתי סופרמן. אבל אין לי את המרץ שהיה לי אז, ולצערי אז לא היו לי את הניסיון, הרגישות והסבלנות שיש לי היום. היום אני סבא ל-13 נכדים. אני הרבה יותר שקול. לפני שאני מגיב ולפני שאני מקבל החלטה אני לוקח נשימה, ואם אני צריך לישון לילה אני ישן לילה. אני לא ממהר לשום מקום".

כשחזרת לש"ס היתה ציפיה שהיא תמריא בסקרים, וזה לא קורה. סר חנו של אריה דרעי?

"זה קרה. היינו כבר ב–14–15 מנדטים. לא סר חנו של אריה דרעי. אנו עוד נפתיע בבחירות האלה, ונקבל להערכתי 14–15 מנדטים".

ש"ס היתה בממשלה בעשרות השנים האחרונות, למעט ממשלת רבין וממשלת שרון השנייה, והפערים והעוני נשמרו. לא חוללתם שינוי משמעותי.

"אם חבריי לא היו שם הפערים היו יותר גדולים. ב–2003–2006, שבהן ש"ס לא היתה בממשלה, היו נתוני צמיחה גבוהים, אבל הצמיחה הזו זלגה רק לקבוצות מסוימות".

נתניהו אמר שבניכוי החרדים והערבים מצבה של ישראל מצוין. אתה מסכים אתו?

"אפשר להחליף עם? יש השקפת חיים שונה מאוד בינינו לבין נתניהו. אני מרגיש הרבה יותר מחובר לשלי יחימוביץ' בעניין הזה. עם כל הכבוד, נתניהו בא עם השקפת חיים אמריקאית שמדברת אחרת לגמרי. אין בה חמלה, אין בה ערבות הדדית. אין בה רשת ביטחון חברתית. בשלוש השנים שלו כשר אוצר גדלו הפערים באופן משמעותי ביותר".

איך תצטרפו לממשלת נתניהו נוכח הביקורת שלך על המדיניות הכלכלית־חברתית שלו?

"אם הקיצוץ של 15 מיליארד שקל בתקציב המדינה יהיה לפי ההצעות של האוצר - קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה שנותנים שירותים, העלאת המע"מ וקיצוץ דרסטי בקצבאות - לא נשב בממשלה הזו. אני בטח לא אשב. יש דרכים אחרות לקיצוץ, כמו הנהגת מבחני הכנסה לכל הקצבאות ולא רק לקצבאות הילדים. 30 שנה אנחנו מדברים על זה אבל אף אחד לא רוצה להרים את הכפפה, כי קשה לעשות את זה. המע"מ חייב להיות דיפרנציאלי. אי אפשר שהמע"מ על מוצרי היסוד יהיה אותו דבר ‏כמו המע"מ הכללי. יצטרכו לעשות קיצוץ אמיץ במשרד הביטחון. זו החלטה קשה, ונצטרך לקחת אחריות".

"אין ספק שלמדנו לקח"

מה הפתרון שלך לחוק טל?

"אסור לחוקק בכפייה פתרון לחוק טל. אם יגייסו בכוח את החרדים נחזור 50 שנה אחורנית למלחמת תרבות, לא נשיג שום דבר ויצטרכו להקים עוד הרבה מחנות מעצר. צריך להגיע למתווה שבכל שנה יהיו מספרים קצובים מראש של חרדים שיתגייסו לצבא, עד שבמשך חמש שנים נגיע למתווה שנותן פתרון, כך שרוב החרדים או חלק גדול מהם יהיה בשירות אזרחי או במסגרות אחרות של הצבא".

נפתלי בנט אמר שלתשעה מתוך עשרת הח"כים הראשונים ברשימה שלו יש עבר קרבי בצבא. כמה מהעשירייה הראשונה שלכם היו קרביים?

"כל העשירייה הראשונה שלנו היו בצבא, כולל עבדך הג'ובניק הקטן. היחידי שלא התגייס אצלנו בקדנציה היוצאת הוא חיים אמסלם. מי שלא לומד תורה חייב להתגייס. יש כיום אלפי חרדים שמשרתים בצבא, אבל זה לא מספיק. עד לפני כמה חודשים הצבא הסתכל על הכל דרך החור של התקציב והצורך הביטחוני. הוא לא הבין ששילוב חרדים בצבא זה צורך אסטרטגי של מדינת ישראל".

אחרי שהרבה מהחברים בש"ס היו מעורבים בעבירות פליליות, האם יש הפקת לקחים וניסיון שלך להוביל לכך שש"ס תשמור על שלטון החוק מכל משמר?

"מעולם לא היה בש"ס דגל לעבור על החוק. היו אולי טעויות שנעשו מחוסר ניסיון, וגם, לא צריך להסתיר, הלכו עם חלק מחברים בש"ס ב'ייקוב הדין את ההר', מה שלא עשו עם מפלגות אחרות. אין ספק שלמדנו לקח. ב–10–15 השנים האחרונות אנו עוברים את כל הדו"חות של מבקר המדינה עם פרס. ניתן דגש על הצעירים שלנו ונגיד להם: רבותיי, צריך להיזהר, בודקים אתכם, תשמרו ותדקדקו".

אילו תיקים תתבעו לאחר הבחירות? ליברמן שלח אתכם לתיקי התשתיות והתיירות.

"איווט הוא חבר שלי, ידיד שלי. אני לא רוצה לפגוע בו, אבל הוא עשה טעות גדולה ואמרתי לו את זה. זה מתאים יותר לשלטון מפא"י ההיסטורי של הפטרונות, שנתנו לעדות המזרח את תיק הדואר והמשטרה. אני חושב שהוא לא היה חוזר על הטעות הזו, כיוון שמה אתה מחלק תיקים לפני שהרכבת את הממשלה. פינקלשטיין הבטיח להם 47 מנדטים, עכשיו הם נמצאים ב–33–34 מנדטים. הם מבינים שהם צריכים קואליציה, ובקואליציה יושבים שווים בין שווים ומחלקים את התיקים על פי מפתח של מנדטים. לכן אני לא מתעסק בחלוקת תיקים".

תסכימו להיות בממשלה בלי תיק השיכון?

"שום תיק הוא לא ייהרג ובל יעבור. אבל אני לא אסכים בשום מצב שבעולם שיפסלו מישהו".

אבל תיקי השיכון והפנים היו בידיכם בארבע השנים האחרונות, ומחירי הדיור עלו.

"לפני שאטיאס נכנס לשיכון ולמינהל מקרקעי ישראל משרד השיכון היה אחד התפקידים הזניחים ביותר. בא בחורצ'יק צעיר ומוכשר והציף את הבעיה, נאבק עם האוצר ושיווק קרקעות בכמויות גדולות. דיור לא פותרים מהרגע להרגע, וזה לא תלוי רק בו. אין ספק שעוד שנה־שנתיים יגזרו הרבה סרטים ממה שהוא עשה. אבל לבוא ולפסול אותו ולומר שכיוון שלנתניהו יש עניין של קמפיין..."

אז אם אתה מתחבר לקו החברתי של יחימוביץ', למה אתה נותן את הקול שלך מראש לנתניהו?

"עד לפני שבוע יחימוביץ' לא העלתה על דל שפתיה שהיא מתמודדת על ראשות הממשלה. רק כשראו שהיא יורדת בסקרים היא החליטה להתמודד על ראשות הממשלה. אני מאוד רוצה ששלי תהיה בממשלה. באופן אישי אין לנו קשר, והיא אפילו תקפה אותי, אבל אני לא משנה את העמדות שלי. העמדות שלה, גם בנושא דת ומדינה, מתונות ושקולות מאוד. היא לא רצה לכותרות פופוליסטיות. לא על הכל אנחנו מסכימים, ואני מרגיש שותפות אתה יותר מעם לפיד או לבני, ובטח לא עם המדיניות - אני לא רוצה לומר מלים קשות - המדיניות החברתית־כלכלית של הליכוד ביתנו. אשמח שהיא תהיה בממשלה בתפקיד בכיר ונשתף פעולה. אני עוקב אחריה בארבע השנים האחרונות, ובנושאים חברתיים ובנושאי דת ומדינה היא היתה עקבית. זה מוצא חן בעיני.

"אנו נמליץ על נתניהו כראש ממשלה ושואפים להצטרף לממשלה שלו. אם הם רוצים אותנו או לא - אני לא יודע. אני שומע אמירות שהוא רוצה את לפיד או את לבני. המאבק בבחירות הוא מי יהיה חזק ואת מי הם יצטרכו".

אתה מעלה על דעתך שש"ס תשב באופוזיציה?

"כן. יכול להיות. ש"ס כבר ישבה באופוזיציה. מה, נולדנו עם דנ"א של קואליציה? עם כל הכבוד לאופוזיציה ולהצעות לסדר היום. אנו מודעים לכך שחלק מהליכוד ביתנו שואפים להקים קואליציה בלי ש"ס. נתמודד עם זה. אנו עובדים קשה להביא מנדטים כדי שיצטרכו אותנו".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
143
תמיר
 • 23:24
 • 14.02.13

יש פה כמה תגובות שממש מזכירות את תורת הגזע, תתבייישו אנשים, מה זה חשוב ארץ מוצא בתור סטודנט באוניברסיטה אני יכול להעיד שיש נציגות מכובדת לכל הגוונים באוכלוסיה וכל הויכוחים האלה כבר לא רלוונטים לימינו

140
הדרת מזרחיים
 • 18:52
 • 14.01.13

למה בבתי המשפט ובסגל האקדמי וברוב המפלגות הגדולות יש רוב אשכנזי מוחץ ? הכי קל לזרוק משפטים של גזענות והסתה . אבל אלו העובדות . תתמודדו.

139
לדיק
 • 16:14
 • 14.01.13

138
גניבה
 • 21:34
 • 13.01.13

לא רק מזרחי

137
בשם האמת
 • 16:35
 • 13.01.13

ככה זה אצל הערסים....זה עניין של תרבות, קידמה, מערביות (לא ערביות)...

אבל הרבה יותר קל לצעוק, עשו לי, שתו לי, אכלו לי.....

133
רוני צדוק
 • 08:59
 • 13.01.13

אריה אתה צודק, אבל...באף מפלגה אין כמות עבריניים מורשעים גנבים כמו בש"ס,
באף מפלגה לא עומדים על הבמה שלושה לבושים בחליפות של אלפי דולרים ומבקשים שנתמוך בהם כי הם מיצגים את העניים.
את העניים להזכירך אדון גנב חסר בושה אתם יצרתם בכך שמנעתם השתלבות של אותם עניים בלימודי ליבה והתגיסות לצבא ויציאה לעבודה,אתם ודאי תהיו האחרונים לעזור למעמד זה.באף מפלגה אין כמות מורשעים כזאת,כלום אין בושה בפניך !!!!!!!!!!!!!!!

129
ותרומות במיליונים מהממשלה ומחו"ל לישיבות.
 • 03:28
 • 13.01.13

ורשות המסים שותקת.בושה!!!

125
מיקו
 • 19:48
 • 12.01.13

121
רונן
 • 15:12
 • 12.01.13

תומכי שס האם אתם יודעים מדוע אתם נמצאים בעשירון התחתון , במצב כלכלי קשה .
הדבר נוסע מכיוון שאתם נותנים לדרעי עבריין שישב בכלא לקבוע את תכני החינוך של ילדכם . שמונעים ממכם אפשרות לקבל השכלה , ש"ס כופה עליכם נחות השכלתית שאיננה מאפשרת לכם ללמוד את מקצועות הליבה , אין לכם אפשרות ללכת לאוניברסיטה ללמוד מקצוע שיאפשר להם להתפרנס בכבוד .
ש"ס הנהגת ש"ס מעונינת בהרבה עוני ומצוקה בשכבות שלה על מנת שאלו יהיו תלויים בנדבות שש"ס תספק להם

זהו תרגיל הונאה בהובלת הרב דרעי וחבורתו , נוכלים ואינטרסנטים שהורסים אלפי משפחות שגורמים להם חיי עוני / בטלה / ותלות בלתי אפשרית בעסקנים פולטים .

תומכי ש"ס תחשבו על הילדים שלכם , על העתיד שלהם הצביעו עבור יאיר לפיד . בטווח הארוך כולם נרוויח מזה

118
אחמד
 • 13:53
 • 12.01.13

בבלד יש רק מזרחים! יותר מזרחים מאלו של שס ואפילו מדברים עיברית טובה משל השסניקים הבורים וחסרי השכלה

117
שושנה
 • 13:52
 • 12.01.13

אלה שתולים של האשכנזים ששרים שירים באידיש מתלבשים כמו האשכנזים ושולחים את הילדים שלהם ללמוד בבתי ספר ובישיבות של האשכנזים אכן מחזירים את העטרה של האשכנזים ומחזקים אותה על חשבון המזרחים הפרירים

116
ספרדי טהור
 • 13:41
 • 12.01.13

אותנו בבית לא למדו לגנוב ולרמות. אותנו לא למדו לסחוט. לספרדים יש מוסר מאד גבוה מהבית. אתה ממש לא מייצג אותנו. רק בגלל הגועל ממך אני אצביע ליאיר לפיד.

115
אבירי
 • 13:14
 • 12.01.13

הילד שרצח את הוריו ובוכה שהוא יתום. דרעי אתה דואג שמצביעי ש"ס יהיו עניים ולא משכילים ולכן קשה להם להשיג עבודה ולכן הם מובטלים. אז הפיתרון לא בש"ס אלא בהפיכתם לאזרחים רגילים שנמצאים במערכת הרגילה כולל צבא (לא 4 חודשים) מלא .חובות וזכויות גם יחד. אבל מנהיגי ש"ס האפלים מתפרנסים ממצביעי ש"ס שתלויים בהם וראה אותך דרעי איזה מליונר אתה. אגב בש"ס רוצים לראות אותך נופל כדי שתעזוב אותם לנפשם. אגב אתה מחזיק עובדת קיבוצניקית לא בדיוק ספרדיה ושם אתה מדבר אחרת לגמרי.שם אתה הגביר המליונר.

112
ג'אי בינאר
 • 11:21
 • 12.01.13

ומה חשבתם,שיתחבק עם בוזגלו מדימונה וחבריו שנשארו ללא עבודה וקיום ?,
בבדאיי שעם שפיץ ויברציית ריכוזיות,הרי הרבנים היועצים הספרדים הפילו את דנקנר ושות' ב"עצות חכמות",למה לא,הרי זה כספי ציבור
שדרעי בתפקידיו ניווט מיליונים לכלומניקים,עבדים טיפשים ללא חינוך אלמנטרי
להשתבות,עבודה,צבא ותרומת מיסים לחיזוק וקיום המדינה. זה טרייפה וזה נ בלה באיסור ל א לנגוע בהם. ניצול שואה.

106
עדי
 • 10:19
 • 12.01.13

זה כמו שמנהל סניף בבנק יכנוב מהבנק ואחרי שישתחרר מהכלא ימנו אותו ליו"ר הבנק ?
אסור לתת לדרעי להיות בכלל שר. הוא עבריין שגנב כספי ציבור.

101
בדיוק כמו לפיד
 • 02:39
 • 12.01.13

דרעי ולפיד הם זוג מושחתים שדואגים רק לעצמם ויעבדו בשביל הטייקונים תמורת טובות הנאה ושוחד. אסור להצביע לשניהםק

95
אסיכאסם
 • 23:11
 • 11.01.13

איגרת הרמב״ן בהתייחס ל -כ ב ו ד

94
איציק
 • 23:06
 • 11.01.13

ההיא שכל פעם נחשף מחדש עד כמה התנהלותה עמוסת שקרים מניפולציות והונאת הציבור

89
.
 • 21:04
 • 11.01.13

להחזיר את העובדי אלילים העאלק יהודים האלה למאיפה שבאו. למערות במרוקו ועיראק.
מצידי אפשר גם להגיע להסדר עם הממשלה הספרדית, שיקחו אותם ויקימו את האינקוויזיציה מחדש. וואטאבר. העיקר שיעופו כבר מהמדינה.

88
.
 • 20:57
 • 11.01.13

כמו שארסור להקים את "מפלגת הכוח הלבן", כך אסור להתייחס בסלחנות למי שרוצה להקים את מפלגת "הכוח השחור".

מעבר לזה, חבל שאין חוק נגד שקרים.
שאול מופז לא בכיר? ועמיר פרץ?

87
ד"ר שקשוקה
 • 20:55
 • 11.01.13

הארץ עשו תחקיר על אריה דרעי שעבד בשביל הטייקונים, אבל הם התעלמו מהשחיתות האמיתית זאת שגורמת לתקציב המדינה לתפוח. הפנסיה המנופחת של נבחרי ציבור וצה"ל. איך יכול להיות שאריה דרעי בין 52 מקבל 12-13 אלף שקל נטו לחודש פנסיה!!!???
מדובר במשכורת של עובד הייטק ממוצע שעובד ותורם לחברה.
הוא מקבל את הכסף הזה בשביל לשבת בבית.
לא יכול להיות שאנשים בגיל 40 - 50 מקבלים כאלה פנסיות מהמדינה ובדרך כלל יש להם הכנסה נוספת מכובדת.
חייבים לעצור את שוד הקופה הציבורית, זה הרבה יותר גרוע מסרטוני השיטה ...

86
Cade
 • 20:37
 • 11.01.13

That's not even 10 mntuies well spent!

84
אזרח
 • 19:39
 • 11.01.13

חופש הביטוי, אדון דרעי, זה החופש של האזרחים להביע את דעתם מבלי חשש של התנכלות בגלל דעתם - שלא יאסרו אותם או יפטרו אותם או יתקפו אותם ברחוב. זה לא החופש של פוליטיקאים להגיד שטויות (או אפילו דברים נכונים) ולצפות שאף אחד לא יבקר אותם בגלל זה. חופש הביטוי, בקיצור, איננו החופש מביקורת. ואם יש חופש ביטוי, למה שנשבח את ש"ס עליו? מה ש"ס עשתה כדי לבצר ולהרחיב את חופש הביטוי? אם היינו משבחים מישהו, זה היה מן הסתם את האגודה לזכויות האזרח, או אולי את דור המייסדים, או את בית המשפט העליון. בטח לא את ש"ס שמנצלת את חופש הביטוי לרעה.

בקיצור, דרעי לא יודע מה זה חופש הביטוי - או שלא אכפת לו להגיד כל שטות ובלבד שלא יישאר ללא מענה.

83
ע
 • 19:23
 • 11.01.13

נמאסתם כבר עם המזרחיות שלכם , מקופחים מסכנים , אסור לדבר עלהם ,אסור לא לתת להם הזדמנויות ,יום לא למדתם , מעשה אחד לא עשיתם , חוץ מלהתבייכן לא זוכר אותכם בכלל מופעים במשהו!!! חלאס! לכו תסיימו תואר ,שניים ,קבלו דוקטורט במשהו ואז נדבר! כמה אפשר לממן את בורות ואת בכיינות הזאת?!?!?

82
אסף
 • 19:02
 • 11.01.13

מה עם עמיר פרץ? הוא מפולין?

הוא צודק שבימין אין מזרחיים בצמרת המפלגות. אבל בכל זאת, המזרחיים ימשיכו להצביע לימין. מה לעשות.

77
דוגמה בפנים
 • 17:20
 • 11.01.13

הסתכלתי על הרשימה של יש עתיד,
מס' 2 הוא שי פירון - ספרדי מצד אחד (ואשכנזי מאחר).
מס' 4 - מאיר כהן.
וזו עוד רשימת המפלגה שדרעי הכי תוקף.

במפלגת העבודה - פרץ נבחר למקום 2 (ועכשיו הוא מקום 2 ברשימת לבני)

76
קדימה
 • 17:17
 • 11.01.13

75
70
דרעי, אני ספרדי ואני מבקש ממך תפסיק לתפוס עליי טרמפ. אנני זקוק לייצוג שלך. אנו צאצאי יהדות ספרד המפוארת חיים ברוח המתינות הדתית והליברלית שתחילתה עוד מימי הרמב"ם מלפני 1000 שנה. אנו אנשים עובדים מלומדים ובעלי כבוד שמחנכים את ילדינו ברוח פתוחה שכוללת גם השכלה גם מסורת . אין לנו צורך להתלבש שחורים כמו יהודי מזרח אירופה כדי להחשב דתיים. את הארס וההסתה שפיך מפיק תשמור לעצמך ,יהדות ספרד התאפיינה שנים ברוח מתינות הן דתית והן באורח החיים. ואתה וחברייך בש"ס זה האסון הגדול ביותר שקרה ליהדות ספרד. אתם משבשים את ההלכה בכוונה תחילה כדי לעשותה קרדום לחפור בה. בנצלכם את העוני של הציבור שלכם כדי להסית ולרכוב על גבו כמרפרנסיו במכוניות פאר וחליפות יוקרה. כל שכבת ההנהגה של ש"ס חיה בדירות פאר וזאת בלי להיות מדענים אנשי עסקים מהנדסים, אלא מתוך עסקנות דתית. היכן נשמע ביהדות ספרד לאורך הדורות שגבר יישב בטל מעבודה בשעה שאישתו מפרנסת אותו? במקום לגדל את הרמב"ם הבא שהיה גם רב וגם רופא ומדען ופילוסוף ,אתם מגדלים בורים ועמי ארצות שיהוו מעמסה על החברה,ובמקום שיפארו את יהדות ספרד כמו שהיה במשך מאות שנים יהיו מקור לבושה. יידע הציבור היקר אלה לא הפנים של יהדות ספרד יש דגם אחר
אין לנו חלק איתך אדון דרעי
 • 15:04
 • 11.01.13

68
עדי
 • 13:53
 • 11.01.13

היום כבר לא יודעים מי מזרחי ומי אשכנזי. רק בש"ס מפרידים וגורמים למצביעים שלהם להישאר עניים.
טמבל מי שמצביע ש"ס. תמשיכו להיתקע בחיים שלכם. תפעילו קצת שכל ותפסיקו ללכת אחרי אנשים שרק מנצלים אותכם.

65
להוציא אותם מחוץ לחוק על גזענות
 • 13:32
 • 11.01.13

רק כך אפשר להסביר את הפנייה למכנה המשותף הנמוך ביותר. דרעי, ישי, אטיאס הם חבורה של עסקנים שמובילים ציבור מטומטם בסיסמאות

63
עמרן
 • 12:59
 • 11.01.13

אני ספרדי איני בוחר ש"ס, אך אני מכיר בוחרי ש"ס ספרדים שהם עניים בלבד
היו ונשארות במסגרת הפעילות ההתנדבודית שלי אני יודע שחלקם מסתייעים
בעמותות גמ"ח. בוחרי ש"ס היחידים שאני מכיר ושמסודרים הם המקורבים בלבד, ש"ס היא הונאה לא מתוחכמת שרוכבת על גל השיסוי לגזענות ושנאה.

תתביישו!

62
.
 • 12:40
 • 11.01.13

מסית, גזען, מזיק למדינה על מנת להיבחר בשימוש בגזע ומוצא. הבן אדם ערבי מדת יהודית.

61
קוןפלביץ
 • 12:39
 • 11.01.13

דרעי אתה ואחמנג'גאד אותו דבר ועל זה נאמר מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו

60
ך
 • 12:33
 • 11.01.13

כי וא תחמן גזלן ססכן בכיין .. הא כן ועובד בשביל משפחות העוק - שעושקים את העניים ש"כאילו" הוא דואג להם.

59
רמי שוורץ
 • 12:06
 • 11.01.13

אריה דרעי הוא אחד מהפולטיקאים הגדולים שקמו למדינת ישראל.

58
תימוני
 • 12:03
 • 11.01.13

56
חי שדרות
 • 11:39
 • 11.01.13

ובצמרת ש"ס או בש"ס בכלל תמצא מישהו שהוא אינו מזרחי ? או איזה אשכנזי

להכתמת ה"גזע"?

נוכל גנב מקבל שוחד לעולם ישאר עבריין מניסיוני יש כזו מילה ייחודית מסויימת שמסמנת ומאפיינת כל עברין חוזר ולא בתשובה

55
עז עיוורת
 • 11:38
 • 11.01.13

הם מיצרים עוד דור של קיפוח ושינאת ישראל

53
קובי
 • 11:31
 • 11.01.13

שחיתות בחסות דת. גניבות בחסות אלוקים. הסתה בחסות רב סנילי ומטומטם. רוע בחסות פסוקים מתקתקים.
יש ספרדים מקסימים אבל אתם תרכיז של גועל

51
חילוני ספרדי גאה
 • 10:58
 • 11.01.13

אני ספרדי ולא מוצא כל קשר ביני לבין העסקנות הרדודה שלך.
תפסיק לטעון לייצוג הספרדים, אתה מייצג את אלו שאתה דוחק לעוני ומחזק את התלות שלהם בך ובשכמותך על בסיס בערות וניצול ציני.
לך לעבוד ותשלח גם את הציבור שלך ללמוד ולעבוד. ספרדים, אשכנזים ממש לא משנה - מי שבנוי מהחומר הנכון מנטלית ולא מחפש קיצורי דרך יכול להרויח בכבוד בלי קשר למוצאו וללא שום אפליה שאתה ושכמותך מעמיקים.

48
מוסר כפול
 • 10:48
 • 11.01.13

אז אל תבלבל את המוח!!!

47
אלי
 • 10:43
 • 11.01.13

אני מזרחי. אבל מתבייש בשס. בגלל מסע הבורות בתי הכנסת המזרחיים הפכו למקדש הלל ושבח לכם ולבזנס שלכם. הפסקתי ללכת! אי אפשר לשמוע קצת ניגונים של בית אבא מבלי לשמוע את ההטפות של והמניפולציות שלכם. בזנס מצוץ מהאצבע.
אני מתבייש שרשת אל המעיין היא רשמת שאמורה לייצג מזרחיות. היא מייצגת בורות ונבערות. כאלו שימשיכו להיות עניים כדי שתגידו שאתם מייצגים אותם.
רק במפלגה מזרחית פושע יכול להיות המייצג של המזרחים. אולי הרב אמסלם יוכל לתקן קצת את הכבוד המזרחי הלעוג של עסקנים כל כך רדודוים!

46
גל
 • 10:41
 • 11.01.13

תפרוש מהחיים הציבוריים - היו לך כבר שעות טובות יותר.
מה זה מזרחי? כולם בני אדם, למה אתה מסמן אנשים?
איך אתה רוצה שלציבור המזרחי תיהיה סטטיסטיקה אחרת? איזה חינוך אתה מקדמים? כזה שלא מלמדים בו אפילו כלים בסיסיים הנדרשים לצורך כניסה לשוק העבודה? לימודי ליבה? אולי תפרסמו את הססטיסטיקה שלכם?
כבוד? - על מה אתה מדבר? עסקי אוויר וחארטה.
מגדל דור של ספרדים גאים? על מה הגאווה בדיוק על זה שאתה מרחיק אותם מהאקדמיה?

42
חילוני חרד
 • 09:56
 • 11.01.13

היה לי חשש כחילוני שהוא יחולל שינוי במאזן העדין בין חרדים וחילונים. אין ספק שהוא חזר כפושע לשעבר עם הזנב בין הרגליים. נגמרו לש"ב התותחים הכבדים וביום שעובדיה יחזיר נשמתו לבורא הם נמחקים מהפוליטיקה.

40
ספרדי טהור
 • 09:51
 • 11.01.13

ש"ס מקדמת סדר יום של הפלית נשים, שמירה על עוני של המזרחיים, כדי שתמיד תוכל לקושש מדנדטים אצל העניים המזרחיים.
שמירת בערות של המזרחיים ע"י אי תלמוד מקצועות ליבה בבתי ספר שלהם.
התרפסות וקבלת תכתיבים מרב סנילי , מנותק, על סף המוגבלות הנפשית.
העצמת השחיתות והשוחד בכל המשרדים עליהם הם אחראים :משרד הדתות, ממשרד הבינוי, משרד הפנים.

39
אור
 • 09:47
 • 11.01.13

אילו היו עושים באמת את השירות של גיור למשהו קל אז בסדר, אבל כל המטרה של המפלגה הזו היא ללבות שינאת חינם.

37
דוד לוי
 • 09:38
 • 11.01.13

מר דרעי, דבריך משעממים להחריד. די עם לדכא את הספרדים, אתם מנצלים באופן ציני את אימי ואבי ודומיהם בשם היהדות. ספרדים עורו וניטשו את שס. לו זו היא תורתינו ומסורתינו.

35
ואתה עבריין
 • 09:22
 • 11.01.13

34
דוד מזרחי
 • 09:21
 • 11.01.13

31
ינשוף
 • 09:09
 • 11.01.13

מפלגה של גזענים !!!!

30
blond10
 • 09:06
 • 11.01.13

ממתי מעריכים אנשים לפי מוצאם ולא לפי מישהם?

28
חיים
 • 09:04
 • 11.01.13

נגמר הדור של צבעים ועדות אתה הצלחת לא בגלל שם המשפחה אלה בגלל אתה ובן האתה שלך לשלי אתה מגעיל אותי

26
מזרחי
 • 09:00
 • 11.01.13

מי נתן לך רשות להשתמש בשמנו למטרות פוליטיות נפסדות, לך הביתה!

25
דרעי גזען בור מגעיל
 • 09:00
 • 11.01.13

24
רפי
 • 08:48
 • 11.01.13

אמא תימנייה ואבא סורי מיצרי ואני אומר לך מכל הלב מר דרעי: לך להזדיין גזען מסריח (ואל נשכח גנב). אתה בושה לכל עדה או עם שאתה חלק ממנו

23
ישראל
 • 08:41
 • 11.01.13

וכל השאר בבחינת תפאורה.

20
פרץ מזרחי
 • 08:28
 • 11.01.13

דרעי רוכב על רגשות חמלה עצמית של בלתי מצליחים כדי להמשיך לינוק ולסחוט את הקופה הציבורית עבור עדת פרזיטים שלא עובדים ולא משרתים בצה"ל. דרעי החרון שיכול לטעון שיוצאי מדינות ערב לא נושאים במשרות בכירות והעובדה שהוא העצמו היה שר בממשלות ישראל שנים רבות עד שנתפס ונשפט כגנב מהקופה הציבורית.

19
מיקי
 • 08:25
 • 11.01.13

פרט ששכח להזכיר.

17
עזרא מועלם
 • 08:05
 • 11.01.13

תחושת רטורו חריפה מצד אחד מצד שני השנים בכל זאת עשו את שלהם. דרעי כבר לא זה. הקסם פג. הוא נשמע דהוי לא נבון לא רהוט ולא מעניין מאי פעם. האיש שיחד עם הרבדיה אחראי ישירות לדירדור לחיים של עוני ומצוקה של מאות אלפי אנשים ראוי שיעוף מהחיים הפוליטיים ויעלם מהעיין הציבורית. ולא בגלל שהוא גנב או לא גנב מושחת או לא מושחת. תפיסת העולם שלו, הציניות שדוחקת אנשים לעוני ובמקביל יוצרת שכבה של מיליונרים בני מלכות היא תפיסת עולם דוחה בזויה ומקוממת.

16
מספיק לתת במה לגזענים האפלים
 • 08:04
 • 11.01.13

15
paz
 • 07:22
 • 11.01.13

דרקעי מושחת מושחת מושחת 30 שנה אתם בכל הממשלות והצלחתם להכפיל את העוני אתם חיים מהעוני שלנו מספיק

14
יוסי
 • 07:07
 • 11.01.13

אבל בסך הכול היה ראיון טוב..

12
דודו
 • 05:50
 • 11.01.13

היא התגיירה כדי להנשא, נראה גם כמה זמן זה יחזיק?

10
אזרח טוב
 • 01:12
 • 11.01.13

אריה דרעי תוקף את "הרוסים הלבנים" ואת יהדותם, שכידוע, רובם מצביעים לימין. בתור אזרח טוב וותיק, אני מעדיף את הרוסים הלבנים שרובם אנשים משכילים וחרוצים, שגם משרתים בצבא, על- פני הערבים בני הדת היהודית שמצביעים לש"ס. אלה האחרונים הינם אנשי בערות, שאינם תורמים כלום למדינה, ממלאים את בתי הכלא והבסטות, ומשתמטים משרות בצבא, והכל בחסות שקרניהו.

09
דוד-ים
 • 01:00
 • 11.01.13

,כבר 5-צילצולים התקשרו השודדי שס אלי בית=אני כימני נאבקתי הרבה הן
בעבודה והן במגזרים שונים
2.זה מדינה קטנה-וכולם יודעים לשם מה נכנסנו למערבולת-יש חוב ענק על כולנו
מה היה קורה הנשיא מזמין ראשי מפלגות לפי סקר מבלי להכנס למשחק
כל מפלגה של 5-מנדת קח לך שר ותעבוד--
ציפי לפיד קח-שר או שתיים-סגנים-אפילו שלי-מספיק-2-שרים-סגנים גם שס המבלבלי מוח שתי שרים
ו2סגנים-די להם כי כבר הספיקו לרוקון הרבה מקופה{זובים ברשיות ועוד}
--ליכוד-4-שר וראש די לו
-ההון שהולך לבזבוז-ילך לשקם נזק טבע חקלאות-ועוד הקופות שהתרוקנו- יושקע לבניה בצפון,דרום,לוד,רמלה
יפו-ועוד משהוא בהתישבות
מה זה מועיל ויכוחים עדיפ להשקיע אנרגיה למעשים--באו נגיד לזה ממשל
חירום-ל3-שנים--- אחרי כל זה נראה אז איפה עומדים ומצבינו הכלכלי,
חברתי,בטחוני---זה התרופה שלי לשחקני מדינה{כאילו יהי שונה אחרי בחירות\
וכן אני אזכיר תגובה זה-ב-23\1\2013
---המשחק- 0-0לכל הצדדים-כי עניים כמו יוון-ולא עשיר כמו קוויט

07
חנוכה
 • 00:17
 • 11.01.13

אנחנו יראי שמים,ועלקן השם עם אוהבב

05
Ariel
 • 23:51
 • 10.01.13

הפופולריות בMarkerTV
הצעות מיוחדות