רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אפשר לעשות חברת אינטרנט מצליחה גם בישראל: הכנסות קונדואיט ממכירת סרגלים - 100 מיליון דולר

קונדואיט היא חברת האינטרנט המצליחה ביותר בישראל ■ יותר מ-100 מיליון גולשים כבר התקינו את אחד מ-220 אלף סרגלי הכלים שלה, ובחודשים הקרובים תגייס החברה 100 עובדים חדשים ■ "קונדואיט לא המציאה את סרגל הכלים, זה היה עוד לפנינו - ההבדל היה שאיפשרנו לבעלי אתרים להציע סרגל כלים משלהם מבלי שהם יצטרכו לפתח תוכנה"

תגובות

<<רונן שילה, מנכ"ל חברת קונדואיט (Conduit), מודה שהגיע לשלב שבו הוא כבר אינו יכול לזכור את שמותיהם המלאים של כל העובדים. "יש לי תרגיל. אני נכנס עם מישהו למעלית, שואל אותו לשמו ואז, כשהוא עונה, אני אומר לו שלא זכרתי את שם המשפחה אבל את השם הפרטי דווקא כן. אבל אתה לא יכול לכתוב את זה, כן?". כתבנו. לא משום שאנו רוצים לעשות דווקא לשילה - הדוגמה הזאת משקפת היטב את המצב החדש שאליו הגיעה קונדואיט הישראלית. חמש שנים לאחר שהוקמה הפכה קונדואיט לחברת אינטרנט שמונה 140 עובדים, וצומחת בקצב שכבר מזמן לא ראינו בסצינת האינטרנט הישראלית.

"אנחנו מתכננים לגייס 100 עובדים חדשים בקרוב", אומר יוחאי לוי, סמנכ"ל השיווק של החברה. מתי, אנחנו שואלים. "מצדי אפילו עכשיו", משיב שילה. "כל מי שמתאים, נשכור אותו. אחד האתגרים הגדולים של החברה כעת הוא להתמודד עם השלב שבו אנו נמצאים. אנחנו כבר לא חברה בתחילת דרכה שעוסקת בעיקר בפיתוח. אנחנו צריכים להמשיך להגיע לכמה שיותר לקוחות. אנחנו כבר לא חברת טכנולוגיה אלא חברה שהאתגר הגדול שלה הוא אתגר תפעולי. בכל שנייה מצטרפים 20 משתמשים חדשים לקונדואיט".

בקומה של משרדי קונדואיט ניצב צג מחשב גדול שמקבל את האורחים. בכל שנייה צצה הודעה שמלמדת על גולשים חדשים שמשתמשים בטכנולוגיה של קונדואיט. "באחרונה חגגו חמש שנים לחברה בחוות אלנבי בנצר סירני. אנחנו 140 עובדים, עובד לכל מיליון גולשים שעושים שימוש במוצרים שלנו", אומר לוי.

לפני כמה ימים נכללה קונדואיט בפרויקט 20 חברות האינטרנט המצליחות בישראל של TheMarker. לא דירגנו אותן, כי קשה למצוא פרמטרים אובייקטיביים בחברות פרטיות שיאפשרו דירוג שכזה, אבל מה שלא נחשף בפרויקט וכעת ניתן לגלות הם הביצועים הפיננסיים המעולים של קונדואיט. הביצועים האלו מזכים אותה בתואר חברת האינטרנט הטובה ביותר בישראל, עם הכנסות שנתיות שנעו בין 80 ל-90 מיליון דולר ב-2009 ורווחיות נאה של מיליוני דולרים.

קפיצה מדהימה ב-2009

הצפי הוא שב-2010 תציג קונדואיט מספרים טובים עוד יותר. לפי רשם החברות רשמה קונדואיט הכנסות של 18 מיליון דולר ב-2008, כלומר החברה ביצעה קפיצה מדהימה ב-2009. המשמעות היא שקונדואיט עוקפת בקלילות חברות סטארט-אפ ישראליות אחרות בתחום האינטרנט מבחינת ההכנסות. אדס מרקט ואייבלסטר למשל, שתי חברות שעוסקות בפרסום מקוון, רושמות הכנסות של כ-65 מיליון דולר. כל זאת לאחר שקונדואיט גייסה לאורך חייה בסך הכל כ-9 מיליון דולר מקרנות ההון סיכון בנצ'מרק ויוזמה וממשקיעים פרטיים נוספים.

סבב גיוס האחרון, בהיקף של 8 מיליון דולר, התבצע בינואר 2008 על ידי קרן בנצ'מרק. שילה אומר שהחברה לא השתמשה בשקל ממה שבנצ'מרק העמידה לה: "לא נגענו בכסף שבנצ'מרק השקיעה בנו. אנחנו יכולים להחזיר אותו מחר".

אז למה בכלל לגייס מקרן הון סיכון?

שילה: "ישנן הרבה סיבות לגייס כסף מקרן הון סיכון, לא תמיד כסף היא אחת מהן. חשוב לגייס מקרן הון סיכון מובילה. זה כמו שברזומה חשוב שיופיע שאתה בוגר מוסד יוקרתי".

קונדואיט החלה את דרכה ב-2005 עם שלושה שותפים: רונן שילה, דרור ארז וגבי בילצ'יק. שילה וארז מכירים זה את זה כבר 15 שנה. "מצאנו את עצמנו שואלים מדוע רק אתרים גדולים כמו גוגל ויאהו יכולים להציע סרגלי כלים לגולשים. למה לא כל אתר? חשבנו שיהיה נכון להציע לבעלי אתרים אפשרות להציע לגולשים שלהם סרגל כלים מבלי שהם יצטרכו לפתח תוכנה מסוימת במיוחד בשביל זה. שהכל יהיה אוטומטי ומהיר", מספר שילה על תחילת הדרך.

"קונדואיט לא המציאה את סרגל הכלים. זה היה עוד לפנינו. כל ההבדל היה שאיפשרנו לבעלי אתרים להציע סרגל כלים משלהם מבלי שהם יצטרכו לפתח תוכנה. עד אז אתרים שרצו לעשות זאת היו צריכים לפתח זאת בעצמם", אומר לוי. "הטכנולוגיה של קונדואיט איפשרה לכל אתר ליצור סרגל כלים ממותג משל עצמו", מסביר חי חבות, מנהל הפעילות של קונדואיט בארה"ב.

לדברי שילה, בתחילת הדרך קונדואיט נאלצה להתמודד עם הדימוי השלילי של סרגלי הכלים באותם ימים. "סרגלי הכלים של אותם ימים היו מזוהים עם תוכנות ריגול. היו מספיק חברות שהציעו סרגל כלים אבל התעללו בגולשים".

ובכל זאת, אומר שילה, די מהר הבחינו בעלי האתרים שהגולשים דווקא שמחים להתקין את סרגל הכלים שהם מציעים. הסיבה היתה די פשוטה, והיא תקפה גם כיום. סרגל הכלים הוא דרך טובה עבור הגולש לשמור על קשר עם מותגים. אוהד קבוצת בייסבול מעוניין להתקין סרגל כלים כדי שיוכל לקבל באמצעותו מידע על כרטיסים קרובים למשחקים, על אירועים שהקבוצה מתכננת או חדשות שהקבוצה מפרסמת. לבעל האתר של קבוצת הבייסבול סרגל הכלים של קונדואיט נותן את האופציה להמשיך את הקשר עם הגולש גם כאשר הוא גולש באתרים אחרים.

יותר מסרגל כלים

במובן הזה הטכנולוגיה של קונדואיט היא הרבה יותר מסרגל הכלים שהיא מציעה. למעשה, האלגוריתם החכם שהחברה פיתחה מאפשר לבעלי אתרים להוציא הודעות (Notifications) מיידיות לגולשים שמעוניינים לקבל אותן. בעלי אתרים מפעילים כיום מאמץ רב כדי שגולשים יהיו בקשר עם התוכן שלהם. מעבר לאתר עצמו הם מזינים תכנים של האתר באמצעות כלים חברתיים כמו פייסבוק וטוויטר או דרך כלי עדכון כגון RSS וניוזלטר. סרגל הכלים של קונדואיט מאפשר לקחת את האתר עם הגולש לכל מקום ברשת האינטרנט, מה שמשרת את שני הצדדים: בעל האתר זוכה לכך שהגולש "לוקח את האתר אתו", והגולש מוכן לקבל את התוכן שמגיע מבעל האתר באמצעות סרגל הכלים.

התוכן לא מגיע אך ורק בצורה אחת. בעלי אתרים יכולים לשלב בסרגל הכלים משחקים, סרטוני וידאו ושירותים חברתיים. האפליקציה של הבלוג טק-קראנץ', למשל, מאפשרת לגולשים לקבל חדשות, עדכונים בחשבון של טק-קראנץ' בפייסבוק וגם עדכונים מטוויטר.

שילה אומר שבתחילת הדרך לא היה אפילו די זמן כדי לבדוק מה עבד ומה לא. "לא היה לנו זמן לחשוב. בעל האתר הראשון שהציע את סרגל הכלים שלנו היה מאירלנד. הוא היה מאוד מרוצה. אחרים הגיעו אחריו", אומר שילה.

חבות אומר כי "אחד ההישגים של קונדואיט היה שהיא ידעה לאורך השנים לבחון היטב מה קורה ברשת האינטרנט, כלומר אילו אפליקציות ותכנים מעניינים גולשים, ולהציע אותם במסגרת סרגלי הכלים של קונדואיט. "כל דבר שעיניין גולשים, איפשרנו להציע אותו באמצעות קונדואיט. דוא"ל וובי, שירותים חברתיים, - RSS כל דבר שתפס".

לדברי שילה, זהו הפירוש של קונדואיט: "אנחנו מוליך, צינור. זה לא משנה אם הגולש קורא RSS או פייסבוק. קונדואיט יודעת לדבר עם כולם, וזה לא משנה מהי הטכנולוגיה שבעל האתר משתמש בה".

החלק החסר בפאזל, שקונדואיט עובדת במרץ כדי להשלים אותו, הוא התאמת הטכנולוגיה שלה לא רק לאקספלורר של מיקרוסופט ולפיירפוקס של מוזילה אלא גם לדפדפן כרום מבית גוגל, לאייפון ולעוד מוצרים שהיא עדיין לא מתממשקת אתם. החברה מעוניינת להיות נוכחת בכל פלטפורמה אפשרית, אך כרגע היא עדיין לא שם.

לא רק לדוברי אנגלית

קונדואיט מצהירה כי היא פעילה בכ-100 שפות. "ההכרה בכך שרשת האינטרנט מורכבת מגולשים רבים שלאו דווקא מדברים אנגלית עמדה לזכותנו. מעבר לכך איפשרנו לבעלי אתרים גם יכולת התאמה מלאה של סרגלי הכלים - היכולת לשנות את סרגל הכלים באיזה אופן שהם רוצים ובאופן מיידי", מסביר שילה.

המודל העסקי של קונדואיט מתחלק לשניים. בעלי אתרים שמעוניינים להפיץ סרגל כלים ממותג עם שדה חיפוש של גוגל מאפשרים לקונדואיט להתחלק עם גוגל את הרווחים מהחיפושים שמבצעים הגולשים. אתרים שבוחרים שלא לשלב את חלון החיפוש של גוגל משלמים כסף ישירות לחברה לפי היקף הפעילות של הגולשים והאינטראקציה שלהם עם סרגל הכלים.

האינטראקציה של הגולשים עם סרגל הכלים תלויה בסוג האפליקציה שנמצאת בסרגל הכלים. ההכנסות של החברה יכולות להגיע ממכירת באנרים שנמצאים על סרגל הכלים או מאפליקציות של משחקים, קנייה ברשת או פעולות אחרות. קונדואיט תחלוק למשל רווחים עם אתר מכירות מקוון בעקבות רכישה של גולש שביצע את הקנייה אחרי שהגיע לאתר המכירות מסרגל הכלים. חלק נכבד מההכנסות של קונדואיט נובע מחיפוש.

כיום שולטת קונדואיט באופן כמעט מוחלט בשוק סרגלי הכלים. חבות אומר ש-95% מסרגלי הכלים ברשת האינטרנט מוצעים באמצעות הטכנולוגיה של קונדואיט. לפני כחצי שנה הבינה קונדואיט שהיא אינה חייבת להציע לגולשים סרגל כלים שלם ויכולה להסתפק בחלק ממנו. בקונדואיט שמו לב לכך שגולשים מעוניינים בקשר עם אתרי אינטרנט אבל לא תמיד רוצים להוריד סרגל כלים שלם, ולעתים גם אין ממש צורך בכך. סרגל כלים תופס לא מעט מקום בדפדפן של הגולש. תובנות אלה הובילו להתגבשותו של קונספט חדש שיצרה קונדואיט: יצירת כפתורים המכונים Apps. השוני הוא רק בגודל שתופסים הכפתורים של קונדואיט מתוך שטחו של הדפדפן - במקום סרגל כלים המשתלט על כל רוחב המסך, כפתור קטן.

לקונדואיט 220 אלף לקוחות שעושים שימוש בסרגל הכלים או בכפתורים (Apps) שלה, המשרתים יותר מ-100 מיליון גולשים. אתר מאקו הישראלי יצר כפתור על בסיס המנוע של קונדואיט ואיפשר לגולשים לצפות בשידורי "האח הגדול". "הם השיגו עשרות אלפי גולשים שהוריד את הכפתור הזה", אומר חבות. בעקבות השקת הכפתור יצרה קונדואיט זירה בכתובת apps.conduit.com שמאפשרת לאתרים להציע כפתורים, ולגולשים לגלות כפתורים חדשים.

אתם לא חוששים שיום אחד, כשהממשק של בני אדם עם מחשבים לא יהיה באמצעות דפדפנים אלא למשל באמצעות דיבור, קונדואיט תיעלם?

חבות: "החברה לא מגבילה את עצמה אך ורק למחשבים. אנחנו רוצים להיות בכל מקום שבעלי האתרים רוצים, בכל פלטפורמה ובכל סוג של תוכן. יש לנו כוונה להיות בממירי טלוויזיה. ההנחה היא שהטלוויזיות של העתיד יאפשר גלישה ברשת האינטרנט, ותוכל לקבל עדכונים מאפליקציות שנמצאות על גבי מסך הטלוויזיה".

שילה מוסיף: "נהיה גם בסלולר. כשמשתמש בסלולר יגלוש לאתר, הוא יוכל בקלות להוסיף כפתורים שיאפשרו לו להתעדכן באתרים גם בסלולר".

איך ההרגשה כעת? אתם חברת האינטרנט המצליחה ביותר בישראל.

"לא האמנתי בתחילת הדרך שנגיע לכך. יש 140 איש שמתפרנסים מקונדואיט, ויש לי אחריות עליהם".

אתה יכול לחלוק מעט תובנות או עצות עם יזמים שיקראו את הראיון אתך? איך מיזם האינטרנט שלהם יכול להפוך לקונדואיט הבא?

"העצות שלי לא שוות הרבה. הייתי אומר ליזמים, לכו ועשו את הטעויות שלכם בעצמכם. את הטעויות שלי כבר עשיתי, והיו לי הרבה. לכו עם מה שאתם מאמינים בו. אל תיקחו כסף בשלבים מוקדמים, אם אפשר. לנו זה הצליח, ובגלל זה המייסדים נשארו. אם סטארט-אפ לוקח כסף גדול בשלב מוקדם, הוא מאבד את העצמאות שלו. מצד שני אני מבין את הדילמה - סטארט-אפ שאין לו כלום בהתחלה חייב לקחת כסף, ולכן זו עצה שלא תמיד אפשר לממש.

"עצה נוספת שיש לי ליזמים היא לא לרוץ אחרי כל טרנד ולא להיות סופרמרקט - צריך להיות מפוקסים. אנחנו מתחילת הדרך מפוקסים אך ורק במה שבעלי האתרים צריכים. לאורך השנים היה לנו פיתוי לעשות דברים אחרים. לא עשינו זאת. זיהינו מיהו הלקוח שלנו והתמדנו בכך. זה לא שלא עשינו טעויות - פיתחנו מוצרים לא טובים, אבל ידענו להרוג אותם בזמן. מעבר לכך חשוב שהאנשים בחברה יחלקו אותם ערכים. וקונדואיט היא חברה כזו. אנחנו מתכננים לגייס 100 עובדים חדשים, ואנחנו רוצים אנשים שיחשבו על טובת המוצר ושהדיונים שהם מנהלים יהיו פתוחים וברוח טובה. זה לא שאנחנו חברה שעובדת בשאנטי, אבל חשובה לנו הפתיחות".

החלטתם לא לעבור לארה"ב ולהשאיר את המוקד כאן. לא קשה לכם להיות חברת אינטרנט שלא נמצאת בלב העניינים בסיליקון ואלי?

"לא קשה. אתה רואה? המשקיעים שלנו כמובן רצו שנעבור, והנה אנחנו מסתדרים. רוב האנשים שלנו נמצאים בישראל. אפשר לעשות חברת אינטרנט מצליחה גם מישראל. טסים לחו"ל כשצריך".

TheMarker Online on Facebook

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם