אקזיט ענק: יבמ רוכשת את הסטארט אפ הישראלי גארדיום ב-225 מיליון דולר

בגארדיום הושקעו כ-21 מ' ד' בלבד; המיליונרים החדשים: אמנון קינן, ליאור טל, יוסי שגב וגיל מיגדן

עסקת ענק בהיי-טק הישראלי יוצאת לדרך: יבמ תודיע באופן רשמי בתחילת השבוע הבא, ככל הנראה ביום שני, על רכישת חברת הסטארט אפ הישראלית גארדיום (Guardium), המספקת פתרונות אבטחת מידע למסדי נתונים בסביבת האינטרנט. תג המחיר - 225 מיליון דולר - הוא כזה שלא נראה בסצינת הסטארט אפים הישראלית, בוודאי לא ב-2009, שנחשבת שנה שחונה במיוחד באקזיטים.

מדובר באחת העסקות הטובות ביותר בשנים האחרונות למשקיעי ההון סיכון שהשקיעו בחברה. בגארדיום (לשעבר Defendo) הושקעו כ-21 מיליון דולר מאז הקמתה ב-2002, והמשקיעים צפויים לרשום מכפיל של פי 11 על השקעתם.

המרוויחים הגדולים מהעסקה הם קרנות ההון סיכון שהשקיעו בחברה - אסנט (Partners Ascent Venture) והקרנות הישראליות סטייג'וואן, סידר בניהולם של גל ישראלי ואמנון שוהם ו-וריטאס בניהולו של ידין קאופמן. משקיעה נוספת בגארדיום היא סיסקו.

נתח נוסף מתמורת המכירה יגיע ליזמים - אמנון קינן, שייסד את החברה, וליאור טל, שכבר לא נמצא בגארדיום. שני מרוויחים נוספים הם יוסי שגב וגיל מיגדן, הבעלים של חברת לוג און תוכנה (Log On Software), שגארדיום היא ספין-אוף, חברה שנוצרה מתוך חברה קיימת, שלה.

גארדיום מפתחת פתרונות אבטחת מידע המאפשרים גישה מאובטחת למסדי נתונים של ארגונים וחברות. הפתרונות של גארדיום מגנים על מסדי נתונים של מיקרוסופט, יבמ, אורקל (סיבייס) וחברות אחרות. גארדיום רווחית והמכירות שלה מסתכמות בעשרות מיליוני דולרים בשנה. היא נוסדה ב-2002 על ידי קינן, לשעבר סמנכ"ל באמדוקס, כספין-אוף של לוג און תוכנה. את קינן החליף בניהול החברה רם מצר. עיקר פעילות הפיתוח נעשית מהנהלתה בבוסטון, ארה"ב, ומקצתה נעשית במיקור חוץ על ידי חברת לוג און ברמת גן.

מוצר הדגל של החברה הוא Guard SQL. המוצר מאפשר אבטחה של מסדי נתונים וניהולם, לצד היענות לתקנות רגולוציה. המוצר מאפשר לארגון לעקוב אחרי הגישה למסד הנתונים שלו. לסנן את הנכנסים וגם לבדוק שינויים במסדי הנתונים שנעשו גם לאחר שהועלמו הראיות על ידי הפורצים. הוא משמש להגנה על נתונים קריטיים ומנטר פעילויות של משתמשים בעלי זכויות מיוחדות ביישומיה הארגוניים של החברה.

המוצר של גארדיום הוא מוצר חומרה ומתחרה למשל בזה של אימפרבה של שלמה קרמר, אחד ממייסדי צ'ק פוינט. אלא שבאימפרבה הושקעו עד היום עשרות רבות של מיליוני דולרים לעומת 21 מיליון דולר בגארדיום. חברת סטארט אפ ישראלית נוספת שמתחרה בה היא סנטריגו, שבה מושקעת בנצ'מרק, לה יש פתרון תוכנה להגנה על מסדי נתונים.

העסקה הנוכחית היא השנייה בגודלה בסצינת הסטארט אפים הישראלית ב-2009. האפילה עליה רק עסקת מדטרוניק ו-ונטור שנערכה בפברואר והיה לה תג מחיר של 325 מיליון דולר אלא ש-ונטור היא חברת מכשור רפואי וגארדיום היא חברת IT, וכבר זמן רב לא בוצעה רכישה של סטארט אפ ישראלי בתחום הזה בהיקף דומה. היחידה שמתקרבת אליה בהיקפה היא עסקת קופרגייט שנמכרה לסיגמה עבור 184 מיליון דולר.

העסקה מעניקה תוקף למודל הון סיכון ומחזירה קצת דם ללחיים החיוורות של משקיעי הון סיכון הישראלים שמאז 2006, שנת האקזיטים הגדולה, לא ראו כאלה מספרים.

מבחינת יבמ, גארדיום היא הרכישה התשיעית. ונראה שבשנים האחרונות היא הופכת להיות רוכשת סדרתית של סטארט אפים ישראליים לצד פעילות המו"פ הרחבה שהיא מפעילה בישראל.

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הרשמה לניוזלטר טקניישן
רוצים לקבל למייל את כל חדשות הטכנולוגיה? הירשמו לניוזלטר טקניישן
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
נא להזין כתובת מייל חוקית
הפופולריות בTechNation
הצעות מיוחדות