רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעבר לקווים של HOT

HOT מחויבת לפרוש תשתית בכל יישוב אך אינה עושה זאת

תגובות

יום אחד נקש על דלת ביתו של שמואל (שם בדוי) נציג של HOT. שמואל, חרדי תושב בית שמש, קיבל אותו בסבר פנים יפות והשניים שוחחו על שירותי טלפון.

בני משפחתו של שמואל מדברים כ-1,000 דקות בחודש, וחשבון הטלפון שהם משלמים לבזק גבוה מאוד. לכן, ההצעה של נציג HOT נשמעה אטרקטיווית.

ואולם נציג המכירות הסביר שיש בעיה: תשתית HOT אינה מגיעה לרחוב שבו הם מתגוררים, וכדי שהחיבור יהיה כדאי ל-HOT, צריך להחתים 50 משפחות נוספות שיצטרפו לשירות. שמואל דווקא הצליח לאסוף חתימות של 50 בתי אב בשכונה שרוצים לעבור מבזק ל-HOT ומסר אותן לחברה. למרות זאת, ב-HOT נסוגו והסבירו שרחוב הלל בבית שמש ימשיך לעת עתה לא להיות מחובר לשירותי החברה.

בית שמש אינה יוצאת דופן. בעבר דיווחנו כאן על רחובות בערים גדולות כמו פתח תקוה, בני ברק וירושלים ש-HOT מסרבת לפרוש אליהם תשתית למרות בקשות התושבים. ההיגיון הכלכלי של HOT ברור: חרדים אינם צורכים שירותי טלוויזיה, וגם לא רוצים חיבור אינטרנט - אלא רק שירותי טלפון, שהם לא כל כך רווחיים, בעוד פרישת התשתית הקרקעית עולה כסף רב ל-HOT.

בדצמבר 2007 הגיבה HOT לפרסום כך: "תשתיות הטלפון של HOT מכסות יותר מ-95% מתושבי מדינת ישראל. עם זאת, מסיבות היסטוריות בעיקר, באזורי מגורים של האוכלוסייה החרדית לא קיימת תשתית HOT. זאת בגלל התנגדותהקהילה החרדית לשידורי טלוויזיה. משרד התקשורת אמור להקים ועדת חריגים שתבחן כל מקרה לגופו ותכריע אם על HOT להניח תשתית במקום. כשתקום הוועדה, HOT תכבד את החלטותיה".

לא רק חרדים

יש עוד מקומות רבים בישראל ששירותי החברה אינם מגיעים אליהם: עיר הכרמל (האיחוד של עוספיה ודליית אל כרמל), העיר הבדואית רהט שבה 42 אלף תושבים, התנחלויות מעבר לקו הירוק - מלבד אפרת, גבעת זאב ומעלה אדומים (כאן החובה הרגולטורית לא מוגדרת בפירוש), יישובים רבים ברמת הגולן, יישובי הערבה, יישובים מסוימים בגוש שגב ובגליל המערבי ורשימת ארוכה מאוד של כפרים ערביים.

ההתנהלות הזו של HOT מנוגדת לכאורה לחוק. כך כתוב ברישיון שניתן לחברה ב-2003 תחת הנספח "אזור השירות ואבני הדרך למתן שירותים": "לעניין שירותים שהוספו ברישיון זה במועד מתן רישיון זה:

1. תחילת מתן שירות באזור השירות - לא יאוחר מ-12 חודשים ממועד מתן הרישיון.

2. מתן כל השירותים המוצעים לכל דורש בכל היישובים המונים יותר מ-10,000 תושבים לא יאוחר מ-24 חודשים ממועד מתן הרישיון.

3. מתן כל השירותים המוצעים לכל דורש בכל אזור השירות - לא יאוחר מ-36 חודשים ממתן הרישיון".

לעובדה שהוט אינה עומדת בתנאים אלה השפעה על התחרות בישובים ובשכונות שבהם היא אינה פרושה. במקרה כזה, הלקוח יכול להזמין שירותי טלוויזיה רק מ-yes ולהזמין חיבור ADSL רק מבזק, ללא חלופות כמעט וללא יכולת מיקוח.

גם בתחום הטלפוניה הלקוח מוגבל, ואינו יכול ליהנות ממחירי HOT הנמוכים בטלפון. החלופה הקיימת היא שירותי הטלפון של אקספון או 012 סמייל. עבור לקוחות שלא מעוניינים להזמין גם אינטרנט, כמו משפחות חרדיות, זו הצעה לא כדאית, ולכן הם נאלצים להישאר מחוברים לשירותי בזק.

מי שאמור לדאוג לעמידה של HOT בתנאי הרישיון הוא משרד התקשורת. ברישיון נקבע: "השר ימנה ועדה בת שלושה חברים שבסמכותה לאשר לבעל הרישיון חריגה מהוראות סעיפים לעניין מועד חיבור מבקשים, לעניין חובת חיבור כל מבקש או לעניין קצב ההקמה או מועד ההפעלה של שירות".

בתשובה שמסר משרד התקשורת לפנייתנו בדצמבר 2007 נכתב: "הלשכה המשפטית במשרדנו עמלה בימים אלה על התקנת תקנות להקמתה של ועדת חריגים, שאליה תפנה HOT טלקום בבקשות לבחון מקרים חריגים. בסמכותה של ועדה זו יהיה לפטור את HOT ממחויבותה לספק שירותים באזור שירות מסוים. תקנות אלה אמורות להיות מאושרות על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת".

במארס 2008 פנינו שוב למשרד בעניין והתשובה שקיבלנו היתה: "אנו יוצאים בשימוע על טיוטת תקנות המסדירה הקמתה של ועדת חריגים. בימים אלה אנו בוחנים את התגובות לשימוע, ואני מקווה שבשבועות הקרובים נוכל להעביר לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת טיוטה מעודכנת של התקנות".

באוגוסט שוב פנינו למשרד, הפעם בבקשה לקבל את רשימת היישובים ש-HOT אינה מגיעה אליהם. תשובת המשרד היתה: "אין רשימת יישובים שבהם HOT לא פורשת תשתית, HOT מחויבת לפרוש בפרישה אוניברסלית".

HOT: מחכים למשרד התקשורת

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "בשבוע הקרוב המשרד יקיים שימוע לחברות בעלות חובת השירות האוניברסלית" (HOT ובזק - א"ז).

מ-HOT נמסר בתגובה: "HOT פרושה על פני שטח של כ-98% ממדינת ישראל ופועלת בהתאם לרישיון שניתן לה. חובת הפרישה של החברה כפופה לוועדת חריגים, שאמורה להכריע מתי יש לרשת יישובים מסוימים ומתי לא. ועדה דומה פעלה בשנות ה-90 בנושא שידורים, ובמקרים שבהם היה ברור שהמדובר בחוסר כדאיות כלכלית ברישות, ניתן פטור. מכאן שהתשובה תוכל להינתן רק כשתהיה ועדת חריגים, וחברת HOT מצפה למשרד התקשורת, שיקים את ועדת החריגים.

"עוד ב-2004 פנתה HOT למשרד התקשורת בדרישה שיקים ועדה בנושא חובת הפרישה, ולמרות הזמן שחלף, הוועדה עדיין לא הוקמה. כשזו תקום, נפעל בהתאם להחלטות שיתקבלו בתום הדיונים בעניין. יישובים רבים לא רושתו בעבר בשל התנגדות ראשי המועצות המקומיות להכנסת תשתית כבלים לתוכן, זאת ממניעים דתיים או אידיאולוגיים אחרים".

התואר החדש של מנכ"ל HOT

>> HOT מחויבת על פי תנאי הרישיון שלה בהפרדה מבנית בין חברת השידורים, אשר שמה HOT שידורים, לבין חברת התשתית אשר שמה HOT טלקום. לטענת HOT, היא עומדת בכל כללי ההפרדה המבנית כנדרש ממנה. ואולם פרופ' ראובן גרונאו, למשל, שכתב עבור הממשלה את הדו"ח החשוב ביותר על שוק התקשורת בישראל, סבר אחרת. בדו"ח הוא כותב: "לא יושמו במלואם מאפיינים אחרים של ההפרדה: הפרדת נכסים, הפרדת עובדים ומניעת העברת מידע מסחרי, ולא ברור שלא קיימים יחסי כפיפות בין ההנהלות".

בעניין הכפיפות בין ההנהלות, ממכתבים אחרונים ששיגר מנכ"ל HOT שידורים, דוד קמיניץ, למשרד התקשורת עולה עובדה מעניינת: קמיניץ מכהן זה כמה חודשים בעוד תפקיד, יו"ר HOT טלקום. בנוסף, מנכ"ל HOT טלקום, מכהן גם כסמנכ"ל תהליכים ארגון ושיטות ב-HOT שידורים.

בהקשר הזה הודיע באחרונה שר התקשורת, אריאל אטיאס, כי הוא מאמץ את החלטות ועדת גרונאו לאכוף הפרדה מבנית מלאה בחברה "באופן שההפרדה תכלול שדרות ניהול נפרדות לכל דבר ועניין, איסור על אספקת שירותי כוח אדם בין החברות, הפרדת כלל הנכסים, קיומם של מערכי שיווק נפרדים, ואיסור על העברת מידע בין החברות".

אם אכן ההחלטה תעבור למישור מעשי, HOT תצטרך לשכור משרדים חדשים לעובדי אחת החברות, להפריד בין העובדים ולגייס לא מעט מנהלים חדשים. זה לא הולך להיות מהלך קל או זול.

הירשמו עכשיו: סיכום דו שבועי בנושאי טכנולוגיה והייטק ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם