משבר? ירידה של 50% בהשקעות הון סיכון בסטארט אפים - היי-טק - TheMarker

משבר? ירידה של 50% בהשקעות הון סיכון בסטארט אפים

52% מהקרנות לא ביצעו כלל השקעות ברבעון הראשון ■ ראש מגזר היי-טק ב-PwC ישראל:"הצניחה בהשקעות הון סיכון ברבעון הראשון של שנת 2012 מביאה אותנו חזרה לרמות ההשקעה של ימי אי הוודאות שלאחר קריסת ליהמן"

בשוק ההיי-טק הישראלי האווירה אולי אופטימית על רקע גל האקזיטים מתחילת השנה, אך נתונים חדשים של פירמת רואי החשבון PwC ישראל מצביעים על סימנים מדאיגים. מהנתונים עולה כי ברבעון הראשון של 2012 חלה ירידה של 49% בהשקעות הון סיכון בחברות היי-טק ישראליות בהשוואה לרבעון הקודם, וירידה של 52% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בפירמת רואי החשבון אומרים כי "הצניחה בהשקעות הון סיכון ברבעון הראשון מביאה אותנו חזרה לרמות ההשקעה של ימי אי הוודאות שלאחר קריסת ליהמן".

חוזרים לימי המשבר? למרות האווירה האופטימית בשוק ההיי-טק הישראלי על רקע שורת האקזיטים הגדולים מאז תחילת השנה ולקראת ההנפקה של פייסבוק, נתונים חדשים של פירמת רואי החשבון PwC ישראל מצביעים על סימנים מדאיגים.

צילום: דרימסטיים

מדו"ח MoneyTree הרבעוני שמפרסמת החברה, עולה כי ברבעון הראשון של 2012 חלה ירידה של 49% בהשקעות הון סיכון בחברות היי-טק ישראליות בהשוואה לרבעון הקודם. במהלך הרבעון גוייסו 165 מיליון דולר, ירידה של 52% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד בו גוייסו 342 מיליון דולר. המחקר בוחן השקעות שבוצעו על ידי קרנות ישראליות או קרנות שיש להן נציגות בישראל כמו סקויה או בנצ'מרק.

בסך הכל 48 חברות היי-טק ישראליות הון מקרנות ההון סיכון ברבעון הראשון 165 מיליון דולר, בהשוואה ל-58 חברות שגייסו ברבעון הקודם ו-83 חברות שגייסו ברבעון המקביל אשתקד. גם ממוצע ההשקעה לחברה ירד ל-3.4 מיליון דולר ברבעון הנוכחי, בהשוואה ל-5.6 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-4.1 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

כמו כן, חלה ירידה במספר העסקאות הגדולות מ-10 מיליון דולר: ברבעון הנוכחי הושקעו ב-5 עסקות 70.5 מיליון דולר בהשוואה ל-9 עסקאות שהסתכמו ל-198 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-9 עסקאות בהיקף כולל של 178 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. חברות בתחום התקשורת והרשתות הובילו את הגיוסים ומשכו 37% מההון שגוייס, חברות בתחום התוכנה משכו 19% מהגיוסים, בתחום מדעי החיים 16% מהגיוסים וחברות אינטרנט משכו 15% מהגיוסים. לעומת זאת, חברות בתחום השבבים משכו פחות מ-2% מהגיוסים.

"הצניחה בהשקעות הון סיכון ברבעון הראשון של שנת 2012 מביאה אותנו חזרה לרמות ההשקעה של ימי אי הוודאות שלאחר קריסת ליהמן", מסר על רקע פרסום הנתונים רובי סולימן, שותף, ראש מגזר משותף היי-טק PwC Israel. לטענתו, גם בארה"ב חלה ירידה משמעותית ברבעון זה של כ-20%, אך לא בסדרי הגודל שנצפים בישראל. כמו כן, לדבריו 52% מהקרנות לא ביצעו כלל השקעה - השיעור הקרנות הגדול מאי פעם. "הסיבות הנשנות לירידה הינן גילן המתקדם של הקרנות, הדלדלות הכספים הזמינים להשקעות והקשיים בגיוס קרנות חדשות" הסביר סולימן. בניגוד לתחזיות קודמות, סולימן סבור כי צפי השקעות ההון סיכון בשנת 2012 יהיה נמוך משמעותית משנת 2011.

בינתיים התחזקו בשוק גורמים אשר מפצים על החלשות קרנות ההון סיכון. "השוק מפצה על החוסר בהשקעות הון סיכון ישראליות, בגידול בהשקעות מצד אנג'לים ומיקרו קרנות, כמו גם בגידול השקעות מצד משקיעים אסטרטגים וקרנות זרות" טען סולימן. "חשיבותן של הקרנות הישראליות בפיתוחו וקידומו של ההי-טק הישראלי היא עצומה וברמה הנוכחית של ההשקעות אין ספק כי לאורך זמן תעשיית ההי-טק תפגע. בל נטעה, בגל האקזיטים האחרונים הפוקד את התעשייה יש לקרנות חלק מרכזי ובכדי לבנות את האקזיטים ואף את ההנפקות העתידיות, תעשיית ההי-טק זקוקה לקרנות" הוא הוסיף.

הירשמו עכשיו: סיכום דו שבועי בנושאי טכנולוגיה והייטק ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
02
אני
  • 12:42
  • 16.05.12

מעכשיו הכל מתחיל להתפוצץ...בום חזק בפרצוף

01
מבין עניין
  • 12:03
  • 16.05.12

החברה בקסלמן מדברים שטויות. זה ההבדל בין רואי חשבון שעושים סקר בכדי להכניס את השם לעיתון ובין IVC שמגיעים לכול העסקאות ודיווחו על 483 מיליון דולר שגייסו ברבעון. קסלמן לא ראו 300 מיליון דולר גיוסים.....

תוכן מקודם
הפופולריות בTechNation
הצעות מיוחדות