סיסקו, אלביט, ויה-אירופה וטמרס-טלקום יגשו למכרז חברת החשמל - היי-טק - TheMarker

בלעדי // סיסקו, אלביט, ויה-אירופה וטמרס-טלקום יגשו למכרז חברת החשמל

החברות תיכננו בתחילה לגשת למכרז התקשורת בנפרד; כחלון שוקל לאפשר גם לפרטנר וסלקום להתמודד במכרז

>> המתמודדות במיזם התקשורת של חברת החשמל מתכנסות לשתי קבוצות מרכזיות. ל-TheMarker נודע שארבע שחקניות, שעד כה התעניינו באופן עצמאי במכרז, נמצאות במשא ומתן מתקדם להקים קבוצה שתיגש למכרז. הקבוצה החדשה כוללת את: סיסקו, אלביט, ויה-אירופה (ViaEuropa) וטמרס-טלקום.

יוסי אקרמן
יוסי אקרמן
צילום: עופר וקנין

כל חברה מתעניינת במכרז מסיבה מעט אחרת, מלבד התשואה הכספית הצפויה ממנו. סיסקו, כיצרנית ציוד התקשורת הגדולה בעולם, מתעניינת בו כספקית ציוד תקשורת; אלביט מגיעה עם ניסיון בעולם בהקמת רשתות דומות והיא מתעניינת במכרז כאינטגרטורית שלו; ויה-אירופה היא מפעילת מיזם הסיבים השוודי, וטמרס-טלקום סיימה באחרונה לפרוש כבל תת-ימי חדש מאירופה לישראל.

מיזם חברת החשמל עשוי להגדיל את נפח הגלישה בישראל ולכן גם את התעבורה בכבל. בעבר היה נראה כי טמרס-טלקום נסוגה ממכרז הסיבים של חברת החשמל, ולכן ועדת הבחירה פנתה לחברה כדי לברר את עמדתה. אנשי טמרס השיבו כי הם "עדיין בתמונה", כחלק מקבוצה שמתגבשת, וכי הקבוצה שוקלת את מקומה גם לאור ההתפתחויות הרגולטוריות שנוגעות לכבל שלה. הקונסורציום הנוכחי נמצא בשלבי הקמה, וטרם הוחלט על חלוקת אחוזים בין החברות השונות.

הקבוצה המשמעותית השנייה שהתגבשה למכרז עד כה כוללת את רפק מקבוצת אינטרגמא; טריפל-מ, שבבעלות אברהם נניקשווילי, משה טרי ומוטי פרידמן, לשעבר יו"ר חברת החשמל ו-BT הבריטית. שותף בקבוצה גם רם בלינקוב. יש מתעניינים נוספים במכרז שטרם קיבלו החלטה אם להתמודד בו, כמו חברת BATM מד-נאוטילוס והאחים זיספאל. הקבוצות יתמודדו על 51% ממיזם הסיבים, כאשר 49% יישארו בידי חברת החשמל. ההשקעה במיזם מוערכת בכמיליארד שקל לתקופה של כשבע שנים. בסופו של התהליך אמור המיזם להגיע לכל בית בישראל עם סיב אופטי (FTTH).

כיום יש עדיין סימני שאלה רבים לגבי הכדאיות הכלכלית של המיזם, וזאת גם לאור הורדת המחירים שביצעה HOT לחיבור המהיר של 100 מגה-ביט, מהירות שמבטלת במידה רבה את הייחודיות של הסיב האופטי.

אתמול אמר שר התקשורת, משה כחלון, כי משרדו שוקל לאפשר גם לחברות התקשורת כמו פרטנר וסלקום להתמודד במכרז. עם זאת, החלטה בעניין צפויה להתקבל רק במארס. אמירתו של כחלון מצביעה על כך שהוא נחוש להביא להצלחת המיזם.

הירשמו עכשיו: סיכום דו שבועי בנושאי טכנולוגיה והייטק ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
03
גמל
  • 13:11
  • 22.02.12

למה לא לתת לסלקום ופרטנר להקים את התשתית חמישים חמישים ללא מכרז כיוון שהם אלו שישתמשו בתשתית מימלא תיכתבו לכחלון לא?

02
דודי דו
  • 10:59
  • 22.02.12

בשוק התשתית אין היום תחרות בין בזק והוט חייבים עוד תחרות .. המדינה חייבת את זה לנו בתור אזרחים.

בתור מי שבימים הארונים ביצע מעבר מהוט לבזק אני המום מחוסר היכולת האמיתית שלי בניהול משא ומתן מולן ועד כמה אני שבוי של כל אחת מהחברות האלה.

תנו לי עוד בחירה!!

ואני כמובן מצטרף לדברי הנכונים ביותר של מגיב 1 - שולט!!!!11111 :-)

01
דדד
  • 10:34
  • 22.02.12

כל השאר זה שוטויות - אם אין רצון או יכולת לספק אינטרנט סימטרי: העלאה והורדה במהירות נורמלית, ואם אין רצון או יכולת לספק מעבר חופשי ומהיר לשדרה העולמית של האינטרנט (אל תדקדקו בשם), אז כל ה שוטויות.

תוכן מקודם
הפופולריות בTechNation
הצעות מיוחדות