חולמים על סטארט אפ? אלה התחומים בהם השקיעו הקרנות ב-2011 - היי-טק - TheMarker

חולמים על סטארט אפ? אלה התחומים בהם השקיעו הקרנות ב-2011

חברות ההיי-טק המגובות הון סיכון גייסו 1.2 מיליארד דולר במהלך 2011 - עלייה של 39% ■ המגזר המוביל - חברות אינטרנט

מסכמים שנה בהיי-טק, ונראה שלמרות תחושת הפסימיות לגבי היקף הגיוסים בישראל המצב לא כל כך נורא, כך לפחות עולה מדו"ח MoneyTree החדש של פירמת רואי החשבון PwC Israel. לפי הדו"ח, חברות ההיי-טק המגובות הון סיכון (חברות בהן אחד המשקיעים בסבב ההשקעה הוא קרן הון סיכון), גייסו בישראל במהלך 2011 1.2 מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 39% מהסכום שגויס ב-2010, שעמד על 884 מיליון דולר, ועלייה של 67% לעומת שנת 2009, בה גויס סכום של 735 מיליון דולר.

רובי סולימן, שותף וראש מגזר משותף היי-טק PwC Israel, ציין כי שנת 2011 מתאפיינת בשינוי טעמים של קרנות ההון סיכון, כאשר הקרנות שבעבר השקיעו בחברות אינטרנט בזהירות ובסקפטיות, השקיעו ב-2011 סכומי שיא בחברות במגזר זה. 279 מיליון דולר הושקעו במגזר האינטרנט ב-2011, שהפך לראשונה להיות המגזר המוביל בכמות השקעות הון סיכון.

רובי סולימאן
רובי סולימאן
צילום: יח"צ

מגזר הקלינטק זכה אף הוא להשקעות גבוהות יותר מקרנות בשנת 2011, באיחור מה מהתנהגות המשקיעים בארה"ב. במגזר זה הושקעו 106 מיליון דולר.

המגמה הבולטת ביותר העולה מן הדו"ח היא שהקרנות מפנות את מירב השקעותיהן לחברות בשלבים מאוחרים: בשנת 2011 הושקעו 574 מיליון דולר בחברות בסבבים מאוחרים לעומת 281 מיליון דולר בשנת 2010. כמו כן, השקעות בחברות בוגרות (Later Stage) יותר מהוכפל לסך של 304 מיליון דולר.

לדברי סולימן, "הסיבות לשינוי נובעות ממספר גורמים, בראשם צמאונן של חברות היי-טק ישראליות בוגרות להשקעות גדולות למטרות התפתחות בינלאומית. אנו עדים לתקופה בה כמות החברות הישראליות הבוגרות היא מהגדולה אי פעם והפוטנציאל לבנות חברות גדולות הוא יוצא דופן. גורם נוסף הוא גילן המתקדם של הקרנות הישראליות, אשר ברובן הגדול עברו את מחצית התקופה המוקצבת להן ומשקיעות יותר בפורטפוליו הבוגר שלהן".

סולימן אומר כי קשה לחזות כיצד תתפתח 2012. "אנו ניצבים בפני אי-ודאות. מחד, קשיי הקרנות לגייס ייתנו את אותותיהם, ומאידך ישנו שוק חברות בוגרות אטרקטיבי, אשר ביכולתו למשוך משקיעים חדשים ולאזן את המשוואה".

הירשמו עכשיו: סיכום דו שבועי בנושאי טכנולוגיה והייטק ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
02
מישהו?
  • 01:13
  • 23.01.12

01
נעם
  • 16:08
  • 22.01.12

תוכן מקודם
הפופולריות בTechNation
הצעות מיוחדות