פרילנסרים שעבדו באמצעות חברות שכר: הביטוח הלאומי דורש עשרות אלפי שקלים - עושים עסק - TheMarker

פרילנסרים שעבדו באמצעות חברות שכר: הביטוח הלאומי דורש עשרות אלפי שקלים

חברות השכר נתנו לפרילנסרים דיל משתלם: הן רשמו אותם כשכירים, התעסקו עם החשבוניות, התרוצצו מול הרשויות - ובתמורה גבו עמלה ■ כעת טוען הביטוח הלאומי כי הצטברו לעובדים חובות ענק ■ ח"כ מיקי רוזנטל: "הביטוח הלאומי משתמש בפרילנסרים כבכלי משחק"

זה כמה שבועות שפרילנסרים רבים מקבלים שיחות טלפוניות לא מזוהות וחוששים לענות להן. השיחות מגיעות מהמוסד לביטוח לאומי, שתובע מהם להשיב חובות של עשרות אלפי שקלים. לטענתם, הם שילמו לביטוח הלאומי את כל חובותיהם.

מהיכן צצו החובות האלה? התשובה לכך נעוצה בכך שהפרילנסרים, בדרך כלל נותני שירותים, בין היתר בתחומי המדיה והטלוויזיה, ייעוץ עסקי ואדריכלות, לא הציגו עצמם בפני הרשויות כעצמאים, אלא כשכירים. מי שאיפשרו להם לבצע את המהפך הזה הן חברות הקיימות בשוק כבר שני עשורים ומכונות "חשבונית לשכיר", "חברות שכר" או "חברות העסקה".

משה מאיר
משה מאיר
צילום: מורן מעיין

ואולם מה שאולי נראה היה כפתרון קסם עבור עצמאים שביקשו לעצמם ראש שקט כשל שכיר בהתמודדות מול הרשויות, מתגלה כעת כתסבוכת הגובה מהם מחיר כבד. חברות השכר אכן נתנו לעצמאי דיל משתלם: במקום שיתרוצץ מול הרשויות ויתעסק עם חשבוניות, הן עושות עבורו את העבודה, ואף רושמות אותו כשכיר בחברה ומנפיקות לו תלוש, בניכוי העמלה שלהן. העצמאי, לפיכך, זוכה בתנאים ובסטטוס של שכיר אף שאינו כזה. יתרון בולט הטמון בשיטת ההעסקה הזו הוא היכולת של עצמאים לתבוע דמי אבטלה, אף שהזכות הזו נתונה כעיקרון רק לשכירים.

"זה כמו ללכת על חוט דק בתחום האפור", מסביר רו"ח עמירם קליין את פעילותן של חברות השכר. לדבריו, אמנם מערכת המיסוי ‏(מס הכנסה, מע"מ‏) אינה נפגעת מן השימוש בחברות - שכן המס משולם במלואו - אבל הביטוח הלאומי עלול להיפגע, בעיקר בשל היכולת של פרילנסר לתבוע דמי אבטלה, אף שאין בינו לבין חברת השכר יחסי עובד־מעביד.

קליין מוסיף כי בהתנהלותן של החברות "יש היבטים הנוגדים את רוח החוק". הוא מתייחס לכך שלפי חוק מנפיק החשבונית צריך להיות נותן השירות, ואילו כאשר נעזרים בחברות שכר - הן שמנפיקות את החשבונית אף שאינן נותנות השירות. "יש פה התחכמות ועיוותים שהמערכת כנראה לא יכולה להתמודד עמם".

חברות השכר, אם כך, מטעות במידת מה את הרשויות בכך שהן משחקות עם הסטטוס של העובד, ואולם הן מעולם לא הוכרו כבלתי חוקיות ולכן המשיכו לפעול בחופשיות. עם זאת, הביטוח הלאומי טוען שטמונה בעייתיות בכך שעובדים מזדהים כבעלי סטטוס שאינו באמת שלהם, ולכך יש גם השלכות כלכליות - למשל היכולת של עצמאים להערים על הביטוח הלאומי ולתבוע דמי אבטלה.

מיקי רוזנטל
מיקי רוזנטל
צילום: נויברג תומר

אז מהיכן הגיעו החובות שלגביהם טוען הביטוח הלאומי? כאן קיימות כמה גרסאות: ייתכן שהכסף לביטוח לאומי לא הועבר בידי אותן חברות שכר, או שאולי כגרסת ביטוח לאומי - העצמאים כלל לא דיווחו על מלא הכנסתם ולכן חייבים לביטוח הלאומי יותר כסף מאשר שולם בפועל. עוד טוען הביטוח הלאומי שלא כל הכספים המגיעים לו אכן שולמו. כך או כך, נראה כי אותן חברות שכר ועובדיהן סומנו בידי ביטוח לאומי, אף שבמקרים קודמים בעבר פסק בית הדין לעבודה כי ניתן לראות בחברות אלה מעסיקות של פרילנסרים. כמו כן הוצאו צווי מניעה נגד הביטוח הלאומי כשביקש לגבות כספים מעובדים אלה.

מאיפה אביא את הסכום הזה?

"הרבה בתל אביב עובדים עם חברות השכר האלה. רוב הפרילנסרים שמועסקים אצלן מגיעים מתעשיית הטלוויזיה - צלמים, תאורנים וכותבים", אומר דני ‏(שם בדוי‏), שמתמודד עם דרישות לחוב לכאורה של כ–60 אלף שקל לביטוח הלאומי.

"איימו עלי בכל מיני דרכים. הם אמרו שמס הכנסה בדרך אלי. זה מפחיד. טפסים ותלושי שכר שברשותי מוכיחים בבירור שהכסף שולם. ואם לא שולם, מדוע הביטוח הלאומי נזכר עכשיו? לאורך שנים הוא אמר שהכל בסדר. לא ניסינו לרמות או לגנוב את המדינה. כעת אנחנו מנסים ליישב את הסוגיה ולהתקזז אם צריך, והוא פשוט לא מגיב לבקשותינו".

מיכאל ‏(שם בדוי‏), מספר כי נדהם מההתנהלות של הביטוח הלאומי. לטענת המוסד לביטוח לאומי, החוב שלו כלפיו הוא של כ–100 אלף שקל. "אני עובד דרך חברות שכר כבר שמונה שנים, וביצעתי בדיקות רבות בכדי לוודא שהחברות מוכרות וחוקיות. אם היו פונים אלי אחרי שנה ואומרים 'אתה לא יכול לעבוד כך', הייתי מתקזז אתם ובזה זה היה נגמר. מדוע הם נזכרים כעת? מאיפה אני אמור להביא את הסכום הזה? אני מאבד את האמון במוסדותיה של המדינה".

בחלק מחברות השכר אכן היו סימנים לכך שכדאי לעובדיהן לוותר על מודל ההעסקה הזה - כמה מהן נסגרו לאורך הדרך ואף נמצא כי בעליהן ביצעו עבירות. בתוך הסבך הזה, העצמאים המאוימים הם במידת מה השעיר לעזאזל. חלקם אכן חשדו כי פעילותן של חברות השכר אינה לגמרי לגיטימית והיו צריכים בדיעבד להימנע מהתחזות לשכירים, אך העובדה שהחברות פעלו באופן חוקי גרמה לכך שהסירו דאגה מלבם. מעבר לכך, בידי העצמאים יש מכתבי הודאה מהביטוח הלאומי כי אינם חייבים לו כספים - ומקצת מהמכתבים האלה הגיעו לידי המערכת.

אלא שכעת - כנראה על רקע שיתוף פעולה שבין מס הכנסה לביטוח לאומי שבעקבותיו התגלו חובות והתנהלות בעייתית של חלק מחברות השכר - מסיר הביטוח הלאומי את הכפפות ולא מתכוון לוותר. 16 עובדים פרילנסרים שהביטוח הלאומי תבע מהם לשלם לו חוב, הקימו באחרונה קבוצה המיוצגת בידי עו"ד משה מאיר ממשרד תבל מאיר ושות'. מאיר מספר כי פניות חוזרות ונשנות לביטוח הלאומי לצורך בירור העניין לא נענו, ולכן נאלצה הקבוצה להגיש ערעור לבית הדין לעבודה נגדו.

"אנחנו רוצים להידבר, לראות מהם הסכומים החסרים ומדוע, ואם צריך - להתקזז לצערי לא ענו לנו", מספר מאיר. "הביטוח הלאומי אומר, 'אין יחסי עובד־מעביד בין הפרילנסרים לחברות השכר, אני לא מכיר בהם, ולכן יש לשלם לי'. הכוונה היא לסחוט עוד ועוד כספים. אנחנו לא מערערים על עניין יחסי עובד־מעביד, אלא על כך שהכסף לא שולם. הביטוח הלאומי פשוט מתחמק מלתת תשובה".

"הפרילנסרים זקוקים למסגרת מגוננת"

ח"כ מיקי רוזנטל ‏(העבודה‏) נרתם לעזרת הפרילנסרים המאוימים ואף שלח בשבוע שעבר מכתב בירור למנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, בכותרת: "גביית כספים שלא כדין על ידי המוסד לביטוח לאומי". במכתב נאמר: "עובדים ים שמדי חודש משלמים ביטוח לאומי נדהמו אל מול דרישת החוב מהמוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי אינו משיב פניות כדי לעמוד על הפרטים בסוגיה, כמו גם מסרב להיפגש עמם לביאור הדברים... מדובר בהתנהלות מחפירה שמטילה טרור ואימים על האזרח הפשוט. כיצד ייתכן שהביטוח הלאומי מפר הוראה של בית הדין לעבודה? כיצד ייתכן שמוסד ממשלתי שאמור לפעול למען האזרח בעצם פועל נגדו בבריונות גלויה"?

רוזנטל סבור כי ייתכן שחברות השכר אכן בעייתיות, ועל כן נדרש בירור של המחוקק בעניינן של החברות, אבל הפרילנסרים אינם צד לעניין. 
מדוע המחוקק לא הכריע עד היום בעניינן של החברות האלה?

"אני לא יודע, אך אני מתחייב ללמוד את הנושא. ייתכן שאכן מדובר באחריותו של המחוקק לקבוע מהו מעמדן".

פרופ' שרון רבין־מרגליות, מומחית לדיני עבודה ודקאן בית ספר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה, סבורה כי יש מקום להכיר בחברות השכר, במיוחד כאשר מדובר בפרילנסרים החסרים חוסן כלכלי וביטחון תעסוקתי. "בשני העשורים האחרונים חלו שינויים בשוק העבודה הישראלי, ובתוך כך נולדה שכבה גדולה של עובדים פרילנסרים. חלקם עבדו מול לקוח עיקרי אחד בלי שהיו להם זכויות סוציאליות או קרן פנסיה. מעמדם הוא בין עובד שכיר לעצמאי, אבל הביטוח הלאומי רוצה לכפות עליהם מעמד של עצמאי.

"אם הלקוח מסיים את הקשר מולם, לא ברור אם פיטרו אותם או לא ולמה הם זכאים. חברות ההעסקה מציעות להם פתרון ומאפשרות להם לעבוד מסודר. כאשר הן מתנהלות היטב, הכל בסדר. הן גם מונעות תופעות של העלמת מס ולכן זו חלמאות להתעמר בפרילנסרים. היקף ההשתכרות שלהם נמוך ולא היתה כל כוונה לרמות, להפך".

"לא התקיימו יחסי עובד־מעביד"

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות אנו נתקלים בתופעה שחברות מדווחות על עובדים למרות שלמעשה הן אינן מעסיקות אותם אלא משמשות רק כגורם מדווח. "החברה אף אינה מהווה גורם מקשר בינם לבין מקומות העבודה. למעשה, האיש מתקשר אתם באופן עצמאי. מאחר שיש השלכות משמעותיות הנגזרות ממעמד העובד אם זה שכיר או עצמאי, על זכויותיו וחובותיו בביטוח הלאומי, הכרחי לבדוק את המצב לאשורו. במקרים שבהם עולה כי לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד, על פי החוק והפסיקה בין החברה לבין העובד, מעמדו של האיש משתנה מעובד שכיר לעובד עצמאי. מכאן, מחויב האיש בסכום הפרש הכספים ששולמו על ידו כשכיר לבין מה שהיה אמור לשלם כעצמאי לביטוח הלאומי.

"בבדיקות ובחקירות שעורך הביטוח הלאומי נבדקים מקרים מסוימים, שבהם יש חשד לכאורה שמלבד התהליך הפיקטיבי של ההעסקה, דיווח השכר של העובד על ידי החברה לא כלל את מלוא ההכנסות שהיו לו בפועל".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "הרשות תאסוף את המידע לגבי החברות האמורות, תבדוק את המידע שנאסף ותפעל בהתאם".

הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
63
החשבונית של השכיר בע"מ
 • 16:09
 • 10.11.13

ופסק הדין "התקדימי" הוא בערעור בבית הדין הארצי,
ובכלל, פסק הדין ההוא, נוגע רק לאלו מהחברות שתבעו את הביטוח הלאומי, והן לא יכולות להיות נכונות ותקדימיות לאף אחד אחר, כמו שהן, בהכרעת בית הדין האיזורי לעבודה,
נכון שהמוסד מפרשן ומותח את גבולחות ההחלטה עד בלי די, אבל זה לא יעבוד,
אנחנו ממשיכים להבטיח את מה שהבטחנו כל השנים - עובד שלנו לא ייפגע ע"י הביטוח הלאומי, זכויותיו לא יגזלו ממנו והיא יכול להמשיך ולעבוד איתנו,

בברכה,

משה ספיר
מנהל החשבונית של השכיר בע"מ

62
מנקה הביבים
 • 09:25
 • 23.05.13

סוף סוף נתן הש' טטנבוים מבית הדין האזורי בת"א פסק דין תקדימי ומכריע בתיק של כל החברות הנ"ל

61
מנקה הביבים
 • 08:27
 • 20.05.13

ניתן סוף סוף פסק דין תקדימי בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב [הש' טננבוים]

60
פרילנסרית
 • 10:21
 • 19.05.13

יש לך קישור לפסק דין?

59
שוליית הנפח
 • 16:59
 • 17.05.13

סוף סוף ניתן פסק דין עקרוני ותקדימי בנושא
כדאי לח"כ רוזנטל שימהר לקרוא אותו

58
מישהו חכם
 • 18:27
 • 30.04.13

למה עצמאי צריך לשלם סכומים מטורפים לביטוח לאומי אבל לא זכאי לכלום. אפילו לא דמי אבטלה מינימליים בעת סגירת העסק (פשיטת רגל או הפסדים אחרים)

56
חשב
 • 14:25
 • 20.03.13

לפי החוק שלכם במקרים מסוימים גם על עצמאי מי שמעסיק אותו צריך לשלם ביטוח לאומי והוא נחשב כשכיר.
ככה שהכללות בתגובה לא רציניות מצדכם, יכול להתקיים קשר של עובד מעביד גם עם עצמאי שעבד תקופה ארוכה עם אותו לקוח. למשל -מרצה, מורה או מדריך, וכן אחרים המועסקים באמצעי תקשורת ציבוריים-
ועוד מקרים רבים.
אתם מתעסקים בדקויות, באותה מידה ניתן לומר כי החברה שעבד דרכה כפרילנסר ושלמה לו כסף גם אם הוא היה עצמאי, בסופו של דבר תצטרך לשלם ביטוח לאומי כי הוא עבד אצלהם תקופה ארוכה. שלא לדבר על זה שמדובר בחברות שעושות עבודה דומה לחברות השמה וגם לוקחות על כך כסף, כך שישנו סוג של תיווך בין הצדדים.
הנה החוק המלא-
http://www.btl.gov.il/Laws1/03_0001_000008.pdf

55
יעל
 • 10:45
 • 18.03.13

לפני שנים רבות נעזרתי בשרותיו כשעסקתי בייעוץ בהיקף קטן. השרות היה מוקפד, מדוייק, הגון ויעיל. אני שמחה לראות שעודו פעיל ואף תומך בלקוחותיו ובאחרים מול הבריונות של המדינה

54
ניר
 • 07:46
 • 18.03.13

על מה נרדפים הפרילנסרים. האם לרצות דמי אבטלה זה פשע? גם לפרילנס, אלוהים ישמור, יש תקופות בהן הוא מחוסר עבודה. אבל תשלומי הביטוח הלאומי אותם הוא משלם ככל אזרח שוללים ממנו זכות זו. המוסד לביטוח לאומי- על הזכות לתבוע דמי אבטלה לא אמורים להענש! תרדפו אחרי אלו שמרמים ותובעים שלא בצדק ומכתימים תוך כדי ציבור שלם! 

53
gabi
 • 23:42
 • 16.03.13

הביטוח הלאומי נוהג כבריון שכונתי המכה ללא רחם באזרחים השלווים!!

מאחר ואני מכיר את המצב מקרוב, אני יכול לומר שהביטוח לאומי מתנכל לעובדים למרות שבפועל הם משלמים יותר מעצמאים קטנים!! הם באים לחברות השכר האלה ופשוט מציקים לבעלי החברה או לפקידים של החברות האלה!! בתואנות מתואנות שונות, במקום ללכת למי שבאמת גונב, הם מתעמרים במי שמשלם!!!
יש לדעת כי חברות השכר משלמות דמי ביטוח לאומי פעמיים, פעם אחת של השכיר ופעם נוספת של המעביד. היה וכל חברות השכר יחדלו מלפעול [ זו רשעות לשמה ] העובדים האלה או ש...יעבדו בשחור או שישלמו פחות דמי ביטוח לאומי, כך או אחרת...המדינה תפסיד !!
כל הכבוד לחבר כנסת מיקי רוזנטל, הוא ידוע כבולדוזר!! אני מקווה שהוא יכה בעובדי המל"ל בדיוק כפי שהם מכים בעובדים של חברות השכר!!!

52
ביובית יוסי גולן
 • 08:58
 • 16.03.13

יש פיתרון קל להזמין את ביובית יוסי גולן שישאב את הביוב ויפתח את הסתימות שיש למוסדות המדינה

51
ע
 • 19:34
 • 15.03.13

על כל עובדי המחשוב בממשלה גוזרים קופון והחברות לא מכירות אותך אז שיתחילו מהסכמי הממשלה

49
דורון
 • 13:05
 • 15.03.13

למה משלם מיסים אינו זכאי לביטוח לאומי.
מה הרעיון האיוולתי הזה?
אם מישהו לא הצליח בעסק, או הצליח ומסיבות שונות עסקו קרס - מדוע אינו זכאי בין היתר לדמי אבטלה מרגע שעסקו נסגר?

48
רו"ח שנמאס לו
 • 09:54
 • 15.03.13

מה לנו כי נלין על תשובה, בן דוב , נוחי דנקנר ודומיהם ?

אפילו מבחן סבירות קטן לא עוברות הטענות של ביטוח לאומי - אם תבדוק כמה הם הרוויחו וכמה מיסים אמורים לשלם האנשים , שכל חטאם הוא שהם ... עובדים !!!!! , תגלה שהמדינה מתעקשת שמעבודה אי אפשר יהיה לחיות בכבוד.

גם מס הכנסה הוריד כפפות והתחיל להתנהג בצורה "מלוכלכת" לאחרונה ... מישהו קבע להם יעדים של גיוס הון והם הולכים יותר מידי על הקו האפור בין מה שהוא צודק והגון לבין מה שהוא פרשנות חוק בעיתיית ומנוולת.

מה יהיה ? מקווה ששר האוצר החדש יעצור את המגמות נגד בני מעמד הביניים ויפנה את האנרגיות לאה שלא עובדים , או עובדים בשחור.

47
אורה פישמן-מנכ"ל סוירם ניהול עסקים בע"מ
 • 00:19
 • 15.03.13


אני מבקשת להבהיר את הנושא עד כמה שאפשר..
בשנים האחרונות המוסד לביטוח לאומי [מל"ל] מתנכל לחברות כמו סוירם, מסיבה מאוד פשוטה, פרילנסרים לאחר תקופת עבודה מזכה... מבקשים דמי אבטלה וזה מאוד לא מוצא חן בעיני המל"ל
ולכן הם מנסים להכשיל אותנו בכל דרך.
גם בכתבה הזאת כתוב בפירוש שבית הדין לענייני עבודה מכיר בכך פרילסרים מוכרים כשכירים ויש לכם את הזכות כמו לכל שכיר.
מכל מקום, המצב כרגע טרם הוכרע וממתינים להחלטה סופית בעניין הזה.
אשר על כן, כל עוד המצב הוא כזה, אנו ממשיכים לעבוד כרגיל. היה ותתקבל החלטה נגדנו, אנו נבקש את כל הכספים ששולמו למל"ל עבור כל הפרילסרים, .
ונחזיר את הכסף לכ מי ששילם למל"ל דרכי
על פי הכתבה...ח"כ מיקי רוזנטל פנה למל"ל וביקש הבהרות בנושא. הוא לא ישקוט עד אשר תתקבל החלטה בעניין הזה.
יש אנשים מאוד מכובדים ומוכרים הטוענים כי זו דרך טובה מאוד לטפל בפרילנסרים .
אני מאמינה שבסוף תתקבל החלטה לטובת השיטה הזו. אנו משלמים הכל כחוק ויש לנו קבלות על כך.

בברכה אורה

43
אזרח ישראלי
 • 16:35
 • 13.03.13

מדייטק הפקות עקצה את שכיריה ולא שילמה מיסים כחוק. הבעלים בכלא ואני שהייתי שכיר בחברה נדרש לשלם לביטוח לאומי 22 אלף שקל בתור התחלה ולכמה מחברי למקצוע מאות אלפי שקלים. לפני שנשאב לקורבנות שרשות המיסים מטפחת באדיקות לאזרח הישראלי והרבה לפני שנכיר במקרה דומה למשה סולימאן ז״ל, נשבור את כל הכלים!!! כי מישהו שכח שבסופו של דבר מדובר בבני אדם .

42
משה ספיר
 • 16:31
 • 13.03.13

שלום, אנשים טובים,

להלן תגובתה הרשמית של חברת החשבונית של השכיר בע"מ, אשר מספקת את שירותי "חשבונית שכיר" משנת 1992,

המוסד לביטוח לאומי לא מקיים את פסיקתה של שופטת בית הדין לעבודה , במשפט שנערך בתאריך 12/11/12, בת"א, ושמספרו הוא 25447-11-11,
ממש כמו שאינו מקיים את פסיקתו של בית הדין לעבודה מתאריך 28/12/2004, ומספרו ב"ל 4988/04,
המוסד גם לא מקיים את התחייבותו לשופט בית הדין לעבודה, במשפט שמתנהל עדיין והחל בשנת 2007, ומספרו 3327/07, לקיים את נוהליו של המוסד עצמו - כי כזה הוא המוסד לביטוח הלאומי, וזה טבעו,

והרי החדשות הטובות:

המוסד אומנם לעולם לא ישפט על בזיון בית המשפט, אבל בית המשפט גם לא יתן לו לגבות פרוטה נוספת – מאיתנו או מהעובד שלנו,
וגם יתן לעובד את מלוא זכויותיו המגיעות לו כשכיר מקבל משכורת אצלנו,
כך היא ההסטוריה שלנו עם המוסד, וכך גם ימשיך ויהיה,

זו התחייבותנו, בקול רם ובכל פורום,

ולכל מי שמקבל את השירות הזה, גם אם אינו עובד החשבונית של השכיר עצמה, אנחנו מציעים את עזרתנו בהתייצבות מול המוסד, ביעוץ ובחומר משפטי,

בברכה,

משה ספיר
מנהל חברת החשבונית של השכיר בע"מ

41
פרילנסר
 • 16:12
 • 13.03.13

מעניין איך נולדו חברות כאלה, עם חוקים מסובכים, מלא טפסים, מובן מאליו כבר שכול עובד מוכן לשלם על "מתאם" בינו לבין חוקי המדינה. הפיתרון פשוט מאוד, והיא להפוך את החוק לפשוט, ברור, ונגיש לכולם. המדינה או הביטוח הלאומי יכולים לתת את השירות שחברות אלו נותנות מה הבעיה, להקים אתר שבו פרילנסירים יכולו להוציא חשבוניות ולדווח על ההכנסות שלהם!!!

40
עו"ד משה (מוש) גבע
 • 15:48
 • 13.03.13

משרדנו המתמחה במסים נחשף לבעיה הזו מיד בראשיתה. אני מאשר את כל מה שנאמר בכתבה על ההתנהלות של ביטוח לאומי בעניין. חלק מהתנהלות זו מהווה, ולו לכאורה, פגיעה של ממש בזכויות אזרח בסיסיות. אנחנו מוצפים בפניות רבות על הרקע הזה ומנסים בשיתוף עורכי דין נוספים להקל על מצוקת הפרילנסרים. מניסיוננו לאחרונה שככל שיהיה הד תקשורתי וציבורי גדול יותר, ניתן יהיה להגיע להישגים. אז לא לוותר ולא להתייאש!

39
T
 • 15:42
 • 13.03.13

לסגור תיק עצמאי במע"מ, במס הכנסה ובביטוח הלאומי לוקח שנתיים וזה רק אם נעזרת בשרותיו של רו"ח שקורע את הצורה!

38
משה ספיר
 • 15:28
 • 13.03.13

לידיעתך, אין כאן כל מקום להעלמות מס, ולתכנוני/תכמוני מס בשירות הזה,
יש מקום לרמאויות, לאי העברת הכספים לרשויות המס - אבל רמאויות תמיד יהיו.
אז אל תעבוד אצל "יגעת ומצאת" וכן תעבוד אצל "כבדהו וחשדהו", וזהו,

בברכה,

ספיר

37
משה ספיר
 • 14:57
 • 13.03.13

שלום לכם, עורכים יקרים,

למה אתם מתירים את הרושם שאנו גובים עמלה מהעובד?

אנחנו בפירוש לא עושים כך - אנחנו גובים את העמלה מהלקוח מקבל השירות...

שיהיה לגמרי ברור,

בברכה,

ספיר

35
פרילנסר
 • 14:05
 • 13.03.13

האם יש למישהו ספק כי מדובר בהתחכמויות מלאכותיות ובצעדים שנעשו על מנת להימנע מתשלומים המחוייבים עפ״י החוק?

34
אחד
 • 12:42
 • 13.03.13

רק השבוע פורסם בכלי התקשורת על גירעון של מליונים בקופת ביטוח לאומי, בגלל שהמדינה מימנה בזה תספורות לטייקונים. עכשיו רוצים להעלות את גיל קבלת קצבת זקנה בגלל זה . ועל חשבון מי? על חשבון משלמי המסים שנוהגים כחוק.
מי שפועל על פי חוק - מוסדות המדינה ירדפו אותו. הכל הפוך פה, מוצצים לנו את הדם, צריך הפיכה אזרחית

32
לא ביטוח ולא כלום רק גזל ללא תמורה
 • 12:34
 • 13.03.13

ביטוח לאומי גובה מכל אחד מאות אלפי שקלים ולא מקבלים ממנו כלום בתמורה כשצריך אותם. זה מוסד גזל בחסות המדינה ונמאס מהם! רק חייבים להם כל הזמן...וכשצריך מהם משהו אתה מטורטר הלוך ושוב בלי לקבל כלום. צריך לסגור אותם לאלתר ולאפשר לאנשים לחסוך בעצמם

27
עצמאי מיואש
 • 11:41
 • 13.03.13

למה האפליה? למה לי אין שום ביטחון למרות שאני משלם לגניבה הלאומית כפול משכיר שמרוויח אותו דבר כמוני? למה הוא מקבל את כל הזכויות הסוציאליות וזכאי גם לדמי אבטלה אם במקרה שאין לו עבודה?? ומה אני עושה אם אין עבודה? אין שום רשת הגנה. חרא של מוסד וחרא של מדינה

26
לחקירת המשטרה !
 • 11:33
 • 13.03.13

לשיטתי הפקיד שלא ענה בזמן צריך לעמוד לדין, או לחלופין מנכ"ל ביטוח לאומי.

25
דויד
 • 11:32
 • 13.03.13

1. שכיר+מעביד משלמים יותר ביטוח לאומי מעצמאי
2. איך לא דיווחו על כל השכר הרי הם מקבלים תלושים
3. תובעים אבטלה אבל משלמים ביטוח אבטלה

24
Yosef
 • 11:25
 • 13.03.13

ביטוח לאומי הוא המוסד הגרוע במדינה - אם לא הגרוע שבהם. כול החיים אנחנו משלמים ע״פ חוק וכשנזדקק לו חלילא , יהרגו אותנו רק לא לשלם לנו.!!!!!

19
רפי
 • 10:46
 • 13.03.13

כולם יודעים שהקבלן לא עושה כלום והוא רק גורם מתווך שמוציא תלושים,
בהרבה מקומות הקבלן מתחלף והעובדים נשארים עם הקבלן החדש (אוניברסיטת בן גוריון לדוגמא).
לכן ביטוח לאומי צריך להיכנס בהם - לעקל להם את המשכורת מינימום בתור התחלה.

18
גונבים מעובדים , נותנים לבטלנים
 • 10:44
 • 13.03.13

16
פרילנסר
 • 10:14
 • 13.03.13

יש פסק דין של בית משפט שאוסר על ביטוח לאומי לפעול נגד העובדים
אלא רק נגד החברות!
והם פשוט מתעלמים. ביטוח לאומי זהו פשוט מוסד ביריוני!

15
אין לך מה לצפות מהביטוח הלאומי
 • 10:08
 • 13.03.13

ומקבל מענק לידה שלוש פעמים בשנה לערך

13
לונג ג'ון סילבר
 • 10:06
 • 13.03.13

מס הכנסה זה פיצוחים ופיסטוקים ליד ביטוח לאומי, שהוא למעשה "מס הכנסה ב' ". מדובר במס גולגולת שגם אם לא עובדים יש לשלם כ-160 ש"ח לחודש ובנוסף לעצמאים אסור לקזז הוצאות. הם ממוסים על כל ההכנסה בשיעורי "ביטוח" מאוד גבוהים. הצילו !!!!

12
אורי
 • 10:00
 • 13.03.13

לגבות דמי ביטוח לאומי מתלוש השכר "הפיקטיבי" - הביטוח לאומי קבל את הכסף ועצם את עינו,

10
שור רואי חשבון
 • 09:57
 • 13.03.13

ברגע שמגיעים למחזור קבוע חברות אלו לא משתלמות בכל מקרה, על עצמאי לעבוד עם רואה חשבון המתמחה בעסקים קטנים ובינוניים ולוודא כי הוא משלם מס כחוק וכן דואג להפרשות סוציאליות אשר יבטיחו לו בעתיד ביטחון כלכלי, בניגוד לשכירים אשר לא נדרשים לפעול בנושא, עצמאים רבים מזניחים את האפשרות להפריש לחסכון פנסיוני, זהו מצב מסוכן אשר לעתים הופך עצמאי עמיד לפנסיונר עני ! אין להקל ראש בניהול החשבונות, בתור עצמאים זוהי חובתכם לוודא כי ענייניכם הכספיים מתנהלים על הדרך הטובה ביותר.

 •  
  עדי
  • 23:27
  • 18.03.13

  (עוסק פטור- כלומר- מחזור מומצע של 6000 ש"ח לחודש לפני מיסים והוצאות-כלומר בפועל- בערך 4000 ש"ח לחודש) כשאני משלמת הון לביטוח לאומי? בוא נשכח שחוץ מחיסכון צריך גם לאכול ולגור איפשהוא בהווה. אני משלמת יותר משכיר ואם חלילה אני חולה (כי הרי יודע שעצמאיים הם על אנודיים-אף פעם לא חולים ,אף פעם לא נפצעים ובטח שלא צריכים לקחת חופש מידי פעם) אין מי שיגבה אותי כלכלית. אז לכל פחות-פנסיה ביטוח לאומי אמור לשלם לנו? לא כך? ממה אנחנו אמורים לחיות בדיוק אחרי כל המיסים?

06
דני זקן
 • 09:32
 • 13.03.13

אין ספק כי אנשי המוסד לביטוח לאומי אינם מבינים את תפקידם ואת מהות הארגון בו הם עובדים. מי שאמורים להיות אמונים על רווחת המבוטחים, תוך שמירה על מערכת גביה אמינה ואחראית, מתנהלים כאילו היו ארגון פשיעה לכל דבר ועניין.

הביטוח הלאומי רואה במבוטחים כאויב בר חיסול, ועושה כטוב בעיניו על מנת למרר את החיים של כל אזרח שבא איתו במגע.

עצוב, כי במקום לנסות להתחיל ולתקן את הכשלים והרעות החולות, בוחר המוסד להמשיך ולהתעלל באזרחים תמימים, החל בנצולי שואה, דרך נכים, וכמובן, אויב המדינה מספר 1: העצמאיים.

04
דניאל
 • 09:09
 • 13.03.13

השוואת תנאי הביטוח בין שכירים ועצמאיים ואז נראה אם ביטוח לאומי ייתעסק בזוטות האלו.


הירשמו לניוזלטר עושים עסק
רוצים לקבל למייל את כל החדשות והמדריכים שיעזרו לכם לעסק? הירשמו לניוזלטר
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
נא להזין כתובת מייל חוקית
הפופולריות בעושים עסק
הצעות מיוחדות