כך מתדלקים ההורים את הבועה: 50% מרוכשי הדירות היו מוותרים על רכישת דירה בלי העזרה - נדל"ן - TheMarker

כך מתדלקים ההורים את הבועה: 50% מרוכשי הדירות היו מוותרים על רכישת דירה בלי העזרה

סביב שולחנות הסלון ברחבי ישראל נרקמות התוכניות החשובות באמת: 100 אלף שקל מהצד שלו, 100 אלף מהצד שלה, משכנתא - ונכנסים לדירה החדשה ■ הכסף מההורים, אם תשאלו את סטנלי פישר, הוא השמן בגלגלי שוק הנדל"ן ■ אז אמנם ההורים הם האשמים בזינוק במחירי הדיור?

לפנינה לדרברג יש שלושה ילדים - כולם בעלי דירות "ולכולם עזרתי לקנות את הדירה", היא מתגאה. "זה טבעי, גם חברים שלי עוזרים לילדים שלהם. אני לא מכירה הרבה זוגות שהצליחו לקנות דירה בלי עזרת ההורים. גם לי ההורים עזרו. כך חונכתי בבית".

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמנם לא מכיר באופן אישי את פנינה, אבל נדמה שהוא בהחלט מכיר את הלך הרוח שלה ושל בני גילה - שמסייעים לילדיהם לקנות בתים. בשבוע שעבר הפנה פישר זרקור לאחד הגורמים שמותירים את שוק הנדל"ן בישראל חי ובועט, על אף עליית המחירים המואצת: ההורים. במדינות אחרות, אמר פישר, לא נהוג שזוג צעיר ירכוש דירה. אלא שבישראל זה אחרת, כי ההורים משתתפים בקניית הדירה.

ההורים הישראלים לא רק נותנים כסף, אלא מסייעים לזוגות צעירים בדרכים נוספות - לעתים הם מאפשרים לילדיהם הנשואים לגור אצלם בבית ולחסוך את דמי השכירות, או מסייעים בטיפול בנכדים כדי לחסוך בהוצאות המטפלת - הכל כדי שאפשר יהיה לקנות דירה. במלים אחרות: ההורים מתדלקים ומשמנים את גלגלי שוק הנדל"ן.

"אם להורים אין אפשרות לעזור לילדים, מצבם לא טוב", מסבירה פנינה. "אולי בפריפריה הרחוקה הם יכולים למצוא דירה ב-600 אלף שקל, שם הם יכולים לתת סכום התחלתי נמוך ולקחת משכנתא".

אריה (שם בדוי) מאזור המרכז אמנם עוד לא קנה דירה לשתי בנותיו, אבל הוא כבר מתחיל לחשב את הסכומים שייתן לבתו שתתחתן בקרוב. "אנחנו ניתן כ-300 אלף שקל; הצד השני יביא 300 אלף; הזוג יתן עוד 100-200 אלף מחסכונות והשאר במשכנתא ל-25 שנה. זה טבעי שהורים עוזרים לילדים לקנות דירה", הוא מסביר. "מי שאין לו - אין מה לעשות, ומי שיש לו ולא נותן - זה גועל נפש".

הורים וילדים נוהגים לשבת סביב שולחן הסלון ולחבר מספרים שיסתכמו בסופו של דבר בארבעה קירות וגג, רצוי עם נוף. אלא שהמציאות מסתבכת והולכת כשכל שנה היצע הדירות יורד והמחירים עולים.

מנתוני השמאי הממשלתי עולה כי בשנתיים האחרונות עלו מחירי הדירות בישראל בשיעור ממוצע של 24%. בכל רבעון נרשמה עלייה של 2.5%-3.5%. העלייה הגבוהה ביותר היתה בתל אביב - 42%.

"הבן הצעיר שלי קנה את הדירה הראשונה, ארבעה חדרים ברעננה, ב-150 אלף דולר לפני 15 שנה. אם הוא היה מתחתן כיום, הכסף שנתתי לו אז לא היה מספיק לו לכלום", אומרת פנינה. "דירת ארבעה חדרים בהרצליה או ברעננה עולה כיום לפחות 1.6 מיליון שקל".

משכנתא בכל מחיר

גם הקבלנים יודעים מאיזה צד של הצ'ק מרוחה החמאה. "ככל שהאזור יקר יותר, שיעור העזרה של ההורים גבוה יותר", מספר דרור תורן, סמנכ"ל שיווק בחברת הנדל"ן אמריקה ישראל. "למשל, בפרויקט שלנו בפתח תקוה מחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים הוא 1.4 מיליון שקל, ואילו דירה בפרויקט בהרצליה עולה 2.5 מיליון. ברור שהזוג בהרצליה זקוק לסיוע גדול יותר מההורים, אבל גם בפתח תקוה ההורים צריכים לעזור, כי גם אם הזוג לוקח 900 אלף שקל משכנתא, הוא עדיין צריך להביא חצי מיליון שקל מהבית".

יזמי הנדל"ן אמנם לא מבצעים סקרים ואין זה מעניינם לבדוק כיצד הזוגות מממנים את הדירה, אבל תחושות הבטן של תורן מצביעות על כך שרבע מרוכשי הדירות במחירים סבירים נעזרים בהורים. בדירות יקרות יותר השיעור עולה למחצית מהזוגות.

תורן מתאר למעשה שוק שנושם את החמצן שמספקים ההורים של הרוכשים. גם עמוס דבוש, סמנכ"ל שיווק בחברת י.ח דמרי, מסכים: "לדעתי, 60% מהזוגות הצעירים נעזרים בהורים באופן משמעותי בקניית הדירה הראשונה".

"גם פעם ההורים היו עוזרים לילדים ברכישת דירה", אומר דבוש, "אבל אין ספק שככל שרמת המחירים עלתה - העזרה של ההורים נהפכה משמעותית והכרחית יותר. לדוגמה, עד לפני שנתיים דירה באשקלון עלתה 600 אלף שקל - מספיק שכל צד נתן 70 אלף שקל והזוג הביא 100 אלף שקל, ועם משכנתא אפשר היה לקנות דירה. כיום דירה כזו עולה 900 אלף שקל. זה עוד 300 אלף שקל שצריכים להגיע מאיפשהו".

כלומר, הגענו למצב שגם מי שמביא 200 אלף שקל מכל צד לא יכול לקנות דירה?

דבוש: "בהוד השרון, לדוגמה, מחיר דירת ארבעה חדרים הוא לפחות 1.6 מיליון שקל, וגם 400 אלף שקל מההורים לא מספיקים. גם אם לזוג יש חיסכון של 200 אלף שקל, הוא יצטרך לקחת מיליון שקל משכנתא".

ואיך זוג שלוקח כיום משכנתא של מיליון שקל יוכל בבוא היום לעזור לילדים שלו?

"אני לא רואה איך זה קורה - אלא אם יהיו תוכניות חיסכון מיוחדות או אם הם יתעשרו באופן פתאומי".

"חסכנו 15 אלף שקל בחודש"

אריק (32) ונועה (32) גנות

מצב משפחתי: נשואים + בת בדרך

עיסוק: היי-טק (שניהם)

הדירה: ארבעה חדרים בגבעתיים

מחיר הדירה: 2.4 מיליון שקל

זה אמנם קשה, אבל מתברר שגם בישראל יש זוגות צעירים שמצליחים לקנות דירה בעצמם - בלי עזרת הלוטו או הימורים בבורסה, אלא באמצעות עבודה מכניסה.

אריק ונועה גנות הם זוג שכירים היי-טקיסטים שהצליחו לרכוש דירה בלי עזרת ההורים ובלי משכנתא מנופחת. לא רק זה, אלא שמדובר בדירה שנקנתה בתחילת 2010, כשהמחירים כבר היו בשיא. פרט נוסף שהופך את הסיפור יוצא הדופן הזה ללא ייאמן ממש - הם רכשו דירה בלב היקר של אזורי הביקוש: גבעתיים.

"התחתנו לפני קצת יותר משנה והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות דירה", מספר אריק (32). "כשחזרנו מירח הדבש קנינו דירת ארבעה חדרים מיד שנייה בגבעתיים ב-2.4 מיליון שקל. רוב התשלום היה מכסף שהצלחנו לחסוך במשך השנים כשכירים, ולקחנו גם משכנתא קטנה. שנינו ממלאים תפקידים בכירים יחסית ויש לנו משכורות טובות. אנחנו עובדים מגיל צעיר יחסית - אני עתודאי ונועה ממר"מניקית - אז היה לנו הרבה זמן להרוויח ולחסוך, עוד לפני שנהפכנו לזוג".

את המלה "חסכנו" לא שומעים הרבה בישראל, הרי התרגלנו כבר לשמוע על זוגות שבקושי סוגרים את החודש. אבל במקרה של אריק ונועה מדובר בחיסכון של יותר ממיליון שקל. "אני חושב שחסכנו בערך 15 אלף שקל בחודש במשך הרבה שנים", אומר אריק. ולא, הם לא מוותרים על הנאות החיים - נוסעים לחו"ל פעם או פעמיים בשנה ("חלק מהפעמים זה בגלל שנועה זכתה בכל מיני דברים מטעם האוניברסיטה, או כעובדת מצטיינת"), אבל לא מוציאים על "שטויות", כדברי אריק: "אף פעם לא הוצאנו יותר מדי כסף על דברים כמו נעליים ובגדים".

למה לא פניתם להורים?

"אם הייתי צריך, הייתי נשאר לגור בשכירות עוד שנתיים-שלוש או לוקח משכנתא קצת יותר גדולה לפני שהייתי פונה להורים".

אבל גם אריק ונועה מבינים שהם זוג חריג. "להורים של חלק גדול מהחברים שלנו יש הרבה כסף, והם קנו להם את הדירה או עזרו להם באופן משמעותי. יש לנו זוג חברים אחד שמתכנן לקנות דירה לבד, אבל הם גרים בחיפה - אז באופן יחסי זה קל. יש עוד זוג שלדעתי לא קיבל כמעט עזרה מההורים וקנה דירה לא גדולה בנתניה עם משכנתא לטווח רחוק מאוד".

עם קצת עזרה מסבא

ניל (36) ועליזה (27) גילמן

מצב משפחתי: נשואים + 2

עיסוק: ניל בסוכנות היהודית ועליזה נותנת שירותי מזכירות ותעסוק בקרוב בתיווך נדל"ן

הדירה: חמישה חדרים בירושלים

מחיר הדירה: 2.25 מיליון שקל

יש זוגות שמצליחים לרכוש דירה לא זולה עם עזרה קטנה מהחוש היזמי שלהם: ניל ועליזה גילמן קנו לפני שלושה חודשים דירת חמישה חדרים עם יחידת דיור נוספת בשכונת ארמון הנציב בירושלים, תמורת 2.25 מיליון שקל. המטרה: להחזיר קצת מההוצאה על הדירה באמצעות שכירות.

"הדירה שקנינו לא היתה בתקציב שלנו", מודה ניל, "אבל הבנו שאנחנו יכולים להחזיר חלק ניכר מהמשכנתא באמצעות השכרת יחידת הדיור, וזה עוזר לנו מאוד. יחידת הדיור היא החלום שלי. בשלב הזה, כשיש לנו רק שני ילדים, אנחנו משכירים אותה. אבל כשהמשפחה תגדל אני אוכל להכניס אותה לתוך הדירה כדי שיהיה מספיק מקום לכל בני המשפחה. בטווח הרחוק יותר יהיה אפשר להפריד שוב את יחידת הדיור משאר הדירה וליהנות מהשכירות".

אלא שניל ועליזה לא היו יכולים לקנות את הדירה הזאת בלי עזרת ההורים ברכישת הדירה הראשונה שבה גרו. ניל (38) הוא יליד בריטניה שעלה לישראל לפני 14 שנה מטעמי ציונות, ועובד במחלקת העלייה בסוכנות היהודית.

אשתו עליזה, בת 27, עלתה לישראל מארה"ב לפני 13 שנה. כדי לממן את הדירה החדשה מכרו בני הזוג דירת 3.5 חדרים בשכונת בקעה בירושלים, שניל רכש עוד כשהיה רווק. "זה היה בעיתוי טוב. ב-2004, לפני שהמחירים התחילו לעלות, רכשנו דירה תמורת 900-850 אלף שקל", הוא אומר.

הדירה הראשונה, שהיא בעצם המנוף לעסקה הנוכחית, נקנתה עם משכנתא קטנה יחסית ועיקר המימון הגיע מירושה שהשאירו סביו של ניל. את הדירה בבקעה הם מכרו ב-1.65 מיליון שקל ואת הפער בין שתי הדירות הם השלימו באמצעות משכנתא.

מה היה קורה אם לא היתה לך הירושה?

ניל נאנח. "זו שאלה ממש טובה". הוא עוצר וחושב, ואז אומר: "זה ממש קשה לחסוך את הכסף הראשוני. אני מניח שהיה לוקח לי הרבה יותר שנים עד שהייתי יכול לחסוך את ההון רק כדי לחשוב על דירה ראשונה".

ומה עושים חברים שלכם?

"בתור בריטי מנומס אני לא שואל. אני מניח שלחלק מהחברים שלי יש עזרה ממקור כזה או אחר".

"אמא נתנה 300 אלף שקל"

שרון לדרברג (43)

מצב משפחתי: רווקה + 1

עיסוק: מנהלת אדמיניסטרטיבית ברשת ש.ל.ה של שירותי בריאות כללית

הדירה: שלושה חדרים בהרצליה

מחיר הדירה: 1.25 מיליון שקל

אחרי שנולד בנה הבכור החליטה שרון לדרברג, אם חד-הורית, שהיא רוצה לעזוב את דירת השיכון בהרצליה הירוקה שבה גרה. "זה היה בקומה שלישית בלי מעלית ורציתי לשדרג", היא מספרת. "ראיתי דירות יד שנייה נוראיות. יום אחד קיבלתי מנשר על פרויקט חדש - פרויקט נוטן של חברת אמריקה ישראל בהרצליה הירוקה. הלכתי והתרשמתי שזה אזור מגורים נחמד ומתפתח, והחלטתי ללכת על זה".

הדירה ששרון קנתה עלתה לה כ-1.25 מיליון שקל. היא מכרה את דירת השיכון בכ-950 אלף שקל, ואת הפער בין שתי הדירות - 300 אלף שקל - השלימה אמה, פנינה לדרברג, כך ששרון לא היתה צריכה לקחת משכנתא. בינתיים, עד שהדירה תהיה מוכנה, היא עברה לגור אצל אמא שלה - וגם זה חיסכון כספי לא מבוטל.

גם את הדירה הראשונה רכשה שרון בעזרת אמה: חלק קטן מהסכום היה מחיסכון שהיה ברשותה, אך עיקר הכסף הגיע מאמא שלה. שוב, ללא משכנתא. ללא העזרה הזו שלה, שרון מודה שלא היתה מסוגלת לקנות דירה, "על אחת כמה וכמה שאני אם חד הורית ומפרנסת יחידה".

לשרון שני אחים צעירים ממנה. גם הם קנו דירה לפני יותר מעשר שנים, האחד ברעננה והשני בראשון לציון. האחים לא קיבלו את אותם הסכומים מאמא. שני האחים אפילו היו צריכים לקחת משכנתא כדי לקנות את הדירה, אבל הם מפרגנים לשרון. "היא אם חד-הורית ומצבה קצת יותר קשה, אז מן הסתם היא צריכה את העזרה שלי יותר", מספרת פנינה.

מאיפה הכסף לכל העזרה הזו?

פנינה: "בעלי נפטר לפני 26 שנה, כשהילדים עוד היו קטנים. היה לנו עסק עצמאי ומצבנו הכלכלי בזמנו היה טוב, וגם קיבלתי ירושה קטנה. בנוסף, כשבעלי נפטר נפתחה קופת גמל שהחלטתי לחלק אותה בין הילדים".

"ההורים שלנו בעצמם לא גומרים את החודש"

מזי (31) ושלומי (31) לוי

מצב משפחתי: נשואים

הדירה: בשכירות, ביפו

דמי שכירות חודשיים: 2,500 שקל

מזי לוי דואגת. היא ובעלה שלומי לא יודעים מה לעשות: בעל הבית שלהם, בדירה ביפו ד', מתכוון להעלות להם את שכר הדירה ב-700 שקל מ-2,500 שקל ל-3,200 והם לא יודעים כיצד להתמודד עם זה. "זוגות צעירים רבים תקועים כמונו. המחירים נהפכו להיות בלתי נורמליים בגלל הביקושים העצבניים", היא אומרת. "אם לא נקים עכשיו קול צעקה, בסופו של דבר יהרגו אותנו. אין לנו דרך להתמודד, והתוצאה תהיה שצעירים רבים ידרדרו לפשע".

בני הזוג לוי, שניהם בני 31, רצו מאוד לרכוש דירה אבל זה בלתי אפשרי מבחינתם. "הצלחנו לחסוך 40 אלף שקל ואנחנו אמורים לקבל עוד 200 אלף מירושה, אבל זה מתעכב", היא מספרת. "הלכנו לבנק לבקש משכנתא, ואישרו לנו משכנתא של 200 אלף שקל. מה אנחנו יכולים לעשות עם סכום כזה? אפילו חדר אי אפשר לקנות בזה, וגם לא דירה בדימונה. אולי חדר בדימונה. בשביל לקבל 800 אלף שקל הבנק דורש הון עצמי של 400 אלף שקל, ומאיפה נביא את זה? איך אנחנו יכולים לחסוך סכום כזה?"

פישר אמנם הצהיר כי ההורים שמממנים את דירות הילדים אשמים בזינוק במחירי הנדל"ן, אבל מזי לא מבינה על מה הוא מדבר. "לרובנו אין הורים שיכולים לתת כסף", היא אומרת. "להמון זוגות שנמצאים במצב שלנו יש הורים שבעצמם בקושי גומרים את החודש, אז איך הם ייתנו לילדים מאות אלפי שקלים?"

לוי מספרת כי בשלב מסוים הם שקלו לעבור לפריפריה: "לא היה לנו אכפת לקנות בית בכל מקום, אבל העבודות שלנו באזור המרכז, ואין לי אופציה ללכת מכאן. אנחנו הדור שמשלם מס הכנסה ומממן את המדינה, אנחנו לא צריכים להיתקל בכאלה חומות".


ללא העזרה - חצי מהזוגות היו מוותרים על הדירה / דפנה לוצקי

>> מחצית מהזוגות הצעירים (51.5%) שרכשו דירה בשנתיים האחרונות או נמצאים בהליכי רכישה, עשו זאת בעזרת הוריהם - כך עולה מסקר שערך מכון פאנלס עבור TheMaker בקרב 305 רוכשי דירות.

יותר משליש מגילאי 25-45 רכשו דירה בשנתיים האחרונות או נמצאים בחיפוש לקראת רכישת דירה. שיעור האקדמאים בתוכם גבוה מאוד, ורוב רוכשי הדירות הם רוכשי דירה ראשונה. גובה ההשקעה בדירה נע בין 800 אלף שקל ל-1.250 מיליון שקל, ו-94% מרוכשי הדירות נטלו משכנתא כדי לממן את העסקה. הסיוע של ההורים בממוצע הוא בגובה כ-30% מערך הדירה; המשכנתא מהווה בממוצע כ-45% מערך הדירה, כך שההון העצמי אליו נדרש הזוג הצעיר הוא רק כרבע מעלות הדירה.

שרית שטרנברג, סמנכ"ל המחקר בפאנלס, מציינת כי קיים יחס הפוך בין ערך הדירה לשיעור המשכנתא. "מי שרוכשים דירות יקרות יותר, נוטלים משכנתא בשיעור נמוך יותר ונעזרים יותר בהון עצמי גבוה - כולל סיוע ההורים". ממצאי הסקר תומכים בהשערה כי המימון של ההורים ממשיך להתניע את שוק הנדל"ן בישראל על אף עליית המחירים המואצת: לולא הסיוע ההורי, היו 53% מהזוגות נוטים לוותר על הרכישה או לכל הפחות לדחות אותה. התמריץ של ההורים לרכישת דירה ברור: יותר מ-60% מהמשיבים ציינו כי הוריהם לא היו נותנים להם את הסכום לשום מטרה אחרת.

שטרנברג מציינת כי העזרה לא מגיעה "בחינם": "כמחצית מהזוגות שמקבלים סיוע מההורים נאלצים לספוג את ההתערבות שלהם במחיר הדירה, מיקומה, גודלה וביתר השיקולים בקנייתה. כששני הצדדים מעורבים - המורכבות גדלה".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
94
נ
 • 14:48
 • 12.12.10

זה ממש מעצבן שאפילו זכאות לא יכולנו לקבל, כי אנחנו לא בבאים ממשפחות גדולות. למה מדינה חושבת שאם יש לך אחד אחות אחת אז ההורים יכולים לעזור? לא לכולם ההורים יכולים לעזור, גם אם זה ילד יחיד....לנו היה מאוד קשה לחסוך סכום מינימלי. זה לקח שנים ארוכות....עם חובות ועם מינוס.

93
אלן
 • 21:28
 • 30.11.10

באמת בדיחה

92
liorman
 • 14:55
 • 01.12.10

מין תסביך העדר הישראלי.דבר נכון מה שההורים עושים:במקום שהכסף יילך לבזבוזים,משקיעים אותו בדירה.לא צריך לכתוב על זה כל כך הרבה.פתאום כל מי שיש לו דירה נהיה מיליונר.תהיו צנועים,תתחילו מלמטה.

91
liorman
 • 15:13
 • 01.12.10

כאילו אין להם הורים והם מתנהלים מגיל 18 לגמרי לבד.

90
נו באמת
 • 04:06
 • 25.11.10

מה רצית, פישר, שיגורו ברחוב?

89
חכם
 • 21:06
 • 23.11.10

איך הזוגות הצעירים של היום יוכלו לעזור לזוגות הצעירים שלח הדור הבא. קטסטרופה. ביבי הביתה. מחכה לבחירות בקוצר רוח...

88
י
 • 16:21
 • 24.11.10

הורים אינם עבדים של הילדים שלהם הם לא חייבים לקנות להם דירה ואפילו לא לתת סכום מסויים לקניית דירה עצם זה שההורים גידלו אתכם זה המון תתנו להם להנות מהכסף שייסעו לחו"ל או כל דבר אחר שבא להם הילדים הפכו את ההורים לעבדים כאילו שההורים חייבים לקנות דירה לכל ילד פשוט זה דבר שהוא בושה!

87
צריך לדעת לקרוא את המפה נכון
 • 15:58
 • 20.11.10

כן כן גם אני עשיתי 1000000ש"ח ממשכורת בהייטק, אבל בניגוד אליהם קניתי דירה לפני שנתיים בערך עם עזרה של אבא של אישתי שהביא שימו לב! 1000000ש"ח, נשאר לנו עודף גם לשתי מכוניות. אני טוען זה הכל עניין של מינוף - בעיקר של עצמך :) ותחשבו על זה - כל הרווקים שוברי הלבבות...

86
אחד מהעמך
 • 18:12
 • 20.11.10

את מי זה מעניין מי מביא כסף מההורים?! אולי את כתבי The Marker ואת הנגיד שיצא בהתבטאות טפשית ואומללה, הגורמת לציבורים שלמים להרגיש קיפוח וניכור, שאין בה שום דבר ענייני שתורם לדיון בבעיה העיקרית. הממשלות שלנו, לדורותיהן מפשלות בפרוייקטים ארוכי טווח ורבי תכנון!!! זה כולל הכל: נדל"ן, תחבורה, אנרגיה ותשתיות מים- הכל!! מזל שיש את הדב המחבק האמריקאי! אבל כמו אפסים- כולכם תמשיכו להצביע עבורם ביום הבחירות!!!!!!!

84
ניר
 • 12:47
 • 20.11.10

אולי בהרצליה ההורים נותנים כסף לבית, בפרפריה הרוב פועלים מי יכול לתת לכל ילד מאה אלף במינימום כמו שמצוין בכתבה . הלו אנשים תתעוררו יש מדינה שלמה מחוץ לתל אביב והרצליה של אנשים פשוטים והורים אוהבים שלא יכולים לעזור כלכלית לילדים..

 •  
  ברוך
  • 12:43
  • 27.11.10

  כתבה שקרנית וצבועה כמו כל החברה הישראלית, לכל ה"כלכלנים" למיניהם יש פה הורים מבוגרים שמתקרבים לגיל פרישה ובקושי גומרים את החודש, אולי אתם על סמים מטיול בהודו??, יש פה פערים חברתיים עצומיים ובלתי נתפסים, נראה לכם הגיוני שכל זוג יכול להרשות לעצמו לחסוך 15.000 ש"ח בחודש , תחזרו למסיבת טבע שלכם בגואה...

83
יבגני
 • 11:55
 • 20.11.10

שלום רב! הכתבה נראית אופטימית מדי ממספר סיבות עקריות: א. שכר ממוצע למשפחה לשיראל הינו כ- 11 אלף שקל ברוטו, נניח 9 נטו..... - כיצד מסכום זה ניתן לקיים רוח חיים סביר למשפחה עם שני ילדים בממוצע? ברור כי לא ניתן לחסוך, אף אלך שקלים. ב. במדינה יש יותר ממיליון עולים חדשים מגל עלייה אחרון שהתחיל לפני עשרים שנה, לאוכלוסייה זו שרובה באה ללא מצבור כלכלי ניכר אין כמעט יכולת להתבסס על חסכונות הורים וכדומה ג. גם אם בהתאם לכתבה הורים מעניקים תמיכה בסך 600 אש"ח, וחסכו בני הזוג נניח עוד 300 אש"ח, בהתחב במחיר ממוצע לדירה סבירה שמגיע ל- 1,800 אש"ח עדיין נדרש מימיון בנקאי בסך של 900 אש"ח - החזר חודשי של כ-5000 ש"ח - מאיפה?:) ד. לסיכום, אנו חיים במדינה, שככל הנראה, מרבית תושביה עושים כסף שחור, אחרת לא ברור מהו פער כה ניכר בין סטטיסטיקה טהורה של משרדים ממשלתיים ולמציאות שבשטח....

82
משקיע ותיק
 • 11:25
 • 20.11.10

אבל את השכל השארתם בעבודה אם הכנסת את הכל + משכנתא על דירה מחורבנת בשיא המחירים. אני מניח שאתם מרוויחים לפחות 30 נטו, למה אתם בטוחים כל כך שתמשיכו להרוויח כל כל כך הרבה גם בעשורים הקרובים? תלמדו להשקיע במקום לרבוץ 70 שעות בעבודה בשבוע ותוכלו לפרוש בגיל 45.

 •  
  מחירים לא הגיונים ושפויים
  • 20:29
  • 20.11.10

  בגל העליות קניתם דירה בגבעתיים ישנה ב2 וחצי מיליון ועוד תצטרכו לשלם משכתנתה וכל ההון העצמי שלכם ילך על הדירה תמשיכו לחסוף ותקנו ליד אהוד ברק עם משכנתה של מיליונים חחחחח עדר מטורף רק בישראל....

81
צינקן
 • 10:25
 • 20.11.10

אחראים על הבועה-מי שאשם אלו ההורים. איזה מזל שיש הורים-תמיד אפשר להאשים אותם בהכל!

80
דניאל
 • 10:39
 • 20.11.10

במקרה אני מכיר את בני הזוג שרכשו בגבעתיים אנשים חמודים ונפלאים - אבל רחוקים שנות אור מלייצג את רוב האנשים בארץ. זוג ילדי שוקולד - במעטפה תומכת...

79
איציק
 • 09:36
 • 20.11.10

את הדירה הראשונה שקנינו אני ואשתי בגבעתיים קנינו מהכסף שלנו. היתה ו לי משכורת מאוד גבוהה. אף אחד לא עזר לנו בגרוש לדירה השניה הגדולה יותר ברעננה לקחנו משכנתא קטנה. כעת לההורים העוזרים לילדים: זה באמת יפה אבל הורים יקרים אתם שוכחים שגם לכם יש חיים. העולם יפה וגדול. כבר שמעתי על מטומטמים שנתנו את הפרוטה האחרונה לילדים וכשנזקקו לכסך דחוף עזרה רפואית למשל-לא יכלו לשלם. הורים יקרים-שימו תמיד כסף בצד-זה כסף לבן ליום שחור

77
גני יער
 • 03:58
 • 20.11.10

שכונה הכי טובה בלוד.90% צברים וגם ילדים של עולים מרוסיה הם גם כבר צברים.תפסיקו עם הגזענות.בן גוריון,גולדה מאיר,לוי אשכול,בן יהודה,הורים של משה דיין,אריאל שרון,יצחק רבין,אהוד ברק ועוד הרבה- הם גם "רוסים".ורשימה עוד ארוכה. העלייה הזאת תרמה לפיתוח אדיר של כללכלת ישראל.הם הצליחו הרבה יותר מאשר ישראלים ילדי הארץ.בעוד 20 שנה ילדיהם יהיו אליטה של המדינה הזאת.

 •  
  רפי
  • 23:32
  • 24.11.10

  כבר עכשיו רואים בהייטק את כל הרוסים. ההורים שלהם שטפו מדרגות וחינכו להשגיות, והילדים כבר מובילים את המשק. מן הסתם כל ההצלחה של ההיטק הישראלי מתודלקת ממליון ילדים חכמים שנחתו עלינו עם חינוך אמיתי ועם רצון להצליח. אבל החברה הישראלית נקרעת בין עשירים לעניים. בקרוב שכר הלימוד יהיה אמריקאי, וילד עני יהפוך למבוגר עני. ילדים לאנשים בלי דירה יהפכו לאנשים בלי דירה, ולכן ההיסטריה של ההורים להכניס את הילדים שלהם לצד הנכון. אם עכשיו היתה מגיעה העלייה מרוסיה לא היינו מצליחים לשחזר את ההצלחה. ואל תעלב שלא באים ללוד. אם אתה מבין למה אני מתכוון, זה ממש לא בגלל הרוסים.

76
 • 02:20
 • 20.11.10

אין ברירה ... מי שלא קונה דירה לילדים דן אותם לחיי עוני מחפיר .. הורים קונים דירות ומשלמים את המשכנתא מדמי השכירות ... בעתיד, שהילדים יגדלו יהיה לנו מה לתת להם

75
מעניין מאוד
 • 14:52
 • 19.11.10

אני מרוויח 9 נטו, שכיר ,רווק בן31 ועובד בשוק ההון- יש לי דירה (2חדרים)שקניתי בד.תא לפני 3 שנים משלם עליה משכנתא 2000 ש"ח נשאר לי עוד 7 שנים. הייתה זולה מאוד. מסיום הלימודים- אני מצליח אחרי הוצאות ומשכנתא לחסוך(בחיסכון נזיל) 1500 ש"ח בחודש= עד היום חסכתי 100א'-לא בפק"מ... מוכר את הדירה שלי היום ב750א' מחזיר משכנתא נשאר עם 600א' . רוצה דירת 3 חדרים שעולה היום בממוצע 1.4מ' ש"ח, חסר לי 800א' שאותם אני אקח כמשכנתא. אני יכול לעמוד ב 3000ש"ח בחודש החזר- המסקנה- לא יכול לקחת משכנתא!

74
123 המקורי
 • 00:06
 • 20.11.10

ההורים שוב אשמים!! בהכלהם אשמים! שלא יתנו כסף לילדים שלהם.. שיראו אוצם עברים מדירה שכורה אחת לשנייה כאשר הכסף שלהם נשאר בבנק!! תגיד לי כותב יקר! מה ההמצאה הזו? תעשה טובה תכתוב כתבת תיקון ותגיד לכל ההורים שעוזרים לילדים שלהם תודה!!! ולפישר שיבין שאין דירות! שישחררו קרקעות ואז יראות איך מחירי הדירות נחתכים!!

73
אילנה
 • 23:53
 • 19.11.10

מה קרה עכשיו? למה עכשיו פתאום ההורים "אחראיים" למשבר הנדל"ן?

72
דודו
 • 21:57
 • 19.11.10

הרבה בכיינים יוכלו לקנות גם 5 דירות.

71
אידו
 • 23:19
 • 19.11.10

ללא עזרת הורים. אין ברירה או זה או שכירות. בחרתי בדירה משלי.

70
עכשיו הם ימשכו לצד השני ויביאו מיתון על הארץ.
 • 22:17
 • 19.11.10
69
גל
 • 08:13
 • 19.11.10

כמה הכתבה נבונה , שאני אומר את הדברים האלה כבר זמן רב ורק עכשיו מישהו הוציא את האמת החוצה. בשורה תחתונה למי שיש מתקדם למי שאין נשאר מאחור. רק אני לא מצליח להבין איך זוג מצליח לחסוך 15000 ש"ח בחודש? נכון אם הם מרויחים 50000ש"ח בחודש נכון אפשר לחסוך, ולא רק זה כל עם ישראל היה חוסך וקונה דירה בישראל בסכומים של 2 מיליון ש"ח וצפונה ולא חושב בכלל איזה משכנתא לקחת ל 20-30 שנה שחונקת. תחשבו קצת שכירות נאה היום במרכז על 4000 ש"ח בחודש ארנונה + מים עוד 1000 ש"ח בחודש חשמל 500 ש"ח איפה אוכל? איפה חיתולים לתינוק, אוכל לתינוק אז במה אפשר לחסוך? בואו נאמר שכבר הוצאנו בלי למצמץ כ 10000 ש"ח בחודש בלי כלום בלי גן חוגים אם צריך(מיותר), בלי בגדים והנעלה, בלי הוצאות רכב. כבר ממש לא דברתי על הצגות או סרט ואפילו טיול? אז איך הזוג הזה חסך 15000 ש"ח בחודש ועוד יצא לטיולים בעולם? וכמה עוד כאלה שיש בארץ? ומה השאר אני כבר 12 שנה נשוי מתהמי חיסכון אניהטיול שאני עושה עם ילדי 3 ימים בים המלח בבית מלון (המקום הכי זול) אז אנשים מדברים על טיולים וחיסכון באיזה עולם חיים האנשים האלה? אך מה שאני יודע טוב שאני ישן טוב בלילה וחוסך אך לא מגיע לסכומים של 15000ש"ח בחודש חיסכון

 •  
  אבא צעיר
  • 10:58
  • 19.11.10

  אין להם ילדים עדיין, מרויחים יפה, לא פזרנים, חסכו במשך 10 שנים (קח בחשבון קרנות השתלמות, פיצויי פיטורין וגכו, רווחי הון על השקעות). גם אני מצליח לחסוך כך כמעט 12 אלף לחודש.

 •  
  עינת
  • 11:01
  • 19.11.10

  משכורות טובות בהייטק של יוצאי ממרם יכולות בכיף להגיע ל35000 ברוטו, תלוי בתחום. משערת שזה 18 או 20 נטו. כתוב בכתבה שאת הכסף הם עשו לפני ילדים וגנים וכו (עדיין אין להם ילדים, אלא אחד בדרך)

 •  
  ענת
  • 11:28
  • 19.11.10

  אם מרוויחים בהייטק 15-16 אלף כל אחד, אז אפשר להוציא 15-17 אלף בחודש ולחסוך 15.

 •  
  דני הרזה
  • 12:14
  • 19.11.10

  אם שניהם גרו אצל ההורים נניח עד גיל 26, הם בעצם חסכו שכירות והוצאות חשמל, מים ואוכל. אז זאת לא כזו בעיה לחסוך ביחד 15 אלף.

 •  
  קוקו מליונר שגר בשכירות
  • 15:41
  • 19.11.10

  כל הזוגות הלבנבנים עובדי היי טק וההורים שלהם היורשים למיניהם,אין להם שום מודעות חברתית ,הם רצים לרפד את הקן של הגוזלים הלבנבנים ומצידם שכולם יתגלגלו ברחובות,כבר מזמן טענתי שהפלצנים אוכלי הסושי יצרו מדינה משלהם עם ארוחות במסעדות עח החברהורכב עח החברה שיוצרים בזבוז ופקקים,פעם נקלעתי לחדר אוכל של חברת היי טק מצליחה,בכמות האוכל שזרקו שם ביום אפשר להאכיל את כל ירוחם צהריים,,,

 •  
  ארון
  • 16:20
  • 19.11.10

  טוב כבר שהיו יושבים במרוקו, טוניס תימן ואירק

 •  
  קונים בשיא?! מוכרים בשיא וקונים בשפל (בשכל...)
  • 17:39
  • 19.11.10
 •  
  גיל
  • 20:18
  • 19.11.10

  זה אתר של פלצנים לבנבנים ואתה הרי מזרחי עסלי. יותר טוב שתשלח סמסים לכוכב נולד או מה שאתם עושים שם בעיירות הפיתוח.

 •  
  קוקו מליונר שגר בשכירות
  • 21:36
  • 19.11.10

  עיראק בע ולא בא ואסלי כותבים בא ולא בע..הבנתם גאונים של אמא לבנבנים......................נ.ב אני גר בפנטהאוס מדהים בשרון.בשכירות.

 •  
  דור שלישי
  • 02:09
  • 20.11.10

  בישראל יש קהלים רבים שמורכבים מאנשים קשיי יום נטולי השכלה ומקצוע המרבים בילדים. כלום אין הם שואלים את עצמם כיצד יכלכלו אותם ? איך ישלחו אותן ללמוד ? איזה עזרה יוכלו לתת להם בבגרותם ? לא הם אינם שואלים עצמם זאת ! הם טוענים כנגד המדינה שלא נושאת אותם על כפיים למרות שהם לא מזיזים אצבע. בזמן שאחרים נסעו להודו ועישנו סמים או רקדו לצלילי ניידת ברסלב בצמתים אני ואשתי ניקינו חדרי מדרגות ומילצרנו כדי לממן שכר לימוד באוניברסיטה. בזמן שאחרים לקחו משכנתא מטורפת ונסעו במכונית חדשה בתשלומים, גרנו אצל ההורים ונסענו באוטובוס לעבודה. ברור לנו שברמת ההשתכרות שלנו לעשות יותר מ2-3 ילדים פרושו להפקירם לעוני. אבל מה אכפת לך, להתלונן הרי יותר קל מלהזיז את התחת והראש.

 •  
  איתי
  • 08:28
  • 20.11.10

  ויש כאלה שמגיל 12 מחלקים פליירים ולא מרכלים כל היום בעבודה על כולם אלה, ראו איזה פלא, באמת עובדים.

 •  
  אחת שמכירה
  • 10:03
  • 20.11.10

  אריק עובד היי-טק משכיל (ובכלל אדם נעים, כנ"ל אשתו), אבל חצי רומני וחצי מזרחי, כך שמנטרת הקיפוח שלך לא רלוונטית. הפער ביניכם קוקו, נעוץ באינטיליגנציה, במשמעת העצמית וברצון להצליח. או שיש לו, או שאין לך, ללא קשר לעדה, למוצא ולקרע הסוציואקונומי.

68
קו סמוי לינג בר
 • 20:54
 • 19.11.10

הם לא ההורים אלה בעלי ההון ומשקיעים זרים שקנו דירות להשקעה. אם להורים יש למה שלא יעזרו?

65
בפריפריה יש כאוס במחירים
 • 19:54
 • 19.11.10

במבנה נתון שמוצעות בו 4 דירות למכירה ההפרשים נעים עד מאות אלפי שקלים. וזה קורה בפריפריה הצפונית הממוצעת. לא בתל אביב.

64
ישראלי
 • 11:58
 • 19.11.10

שמתם לב? בלי להרגיש בימים האחרונים נחצה רף היסטורי ביד2 - 70 אלף דירות מתחננות לקונה. אז מי אמר שאין דירות? עכשיו כל מה שצריך זה מס מוגבר על בעלי מקבצי דירות (נגיד מ 5 דירות ומעלה) - מי שלא מוכר לפחות דירה אחת מהמקבץ עד 2012 משלם 50% מס ועל כל מקבץ הדירות שלו (כן, אני רציני לגמרי) - והנה התחלנו את כדור השלג שיוריד מחירים. בסה`כ להכריח למכור רק דירה מהמקבץ של לפחות 5 דירות. זה הכל. זה באמת שלא אמור להכאיב יותר מדי למשכיר, הלא נשארו לו עוד 4. אבל... הקטע הוא למכור תוך שנה. מי שלא מוכר - משלם. כל מוכר לחוץ כזה יסחוב אחריו למטה עוד 20 מוכרים פנטזיונרים שמחפשים לתפוס פראיירים. אלו לא סתם דירות אלא דירות בול באזורי הביקוש: ת`א, ר`ג, גבעתיים, חולון, פ`ת, הרצליה, רעננה, כ`ס, ראשל`צ, י-ם ועוד ועוד. המשכיר לא יוכל להפיל את המס על השוכר כי מה שיפה בהצעה הוא שלא נגענו בגברת כהן, זו עם הדירה הבודדת להשכרה, והיא חלק גדול בשוק. אתם קולטים בכלל מה הצעה כזו יכולה לעשות לשוק? מדהים.

 •  
  תלאביבי מלידה
  • 14:28
  • 19.11.10

  מס מיוחד על דירות מעל רף מסויים נניח 2 מיליון דולר וקביעת רף למיסוי מוגבר נניח דירות של 10 מיליון דולר ומעלה מי שיש לו 10 מיליון לא תהיה לו בעייה להוסיף מיליון על המיסים בכסף הזה אפשר לסייע להרבה זוגות צעירים

 •  
 •  
  ישראלי
  • 18:24
  • 19.11.10

  מי שקונה דירה יקרה משלם מס רכישה מוגדל גם כיום. הוא גם משלם הרבה ארנונה. 2. דירות אלה הם פלח נישה זעיר מכלל השוק, ואינו רלוונטי לחלוטין לשוק המכירה או ההשכרה. עיני אינה צרה בהם, להבדיל מאלה שקונים דירות כמו פיסטוקים וגורמים למצוקת דיור (בשוק המכירה). ההצעה שלי מדרבנת בעלי מקבצים למכור דירה אחת מהמקבץ שלהם. זה הכל.

 •  
  מיקי
  • 19:59
  • 19.11.10

  הצרה היא שבממשלה כולם מעדיפים שבעלי ההון יחגגו והשאר - אנחנו - נמשיך לחיות כמו עבדים

 •  
  תמורה
  • 00:17
  • 20.11.10

  מיקי אם תמשיכו לשבת פה לא תגרמו לשינוי הצטרפו לתמורה וצאו איתנו לרחובות רק ככה נחזיר את השפיות לפה

 •  
  חשוב לטווח ארוך
  • 00:06
  • 21.11.10

  תגיד, איפה למדת שמיסוי מוריד מחירים? אתה לא היחיד שמציע הצעות "מתחכמות" מהסוג הזה. מה קורה לכם? מסוי תמיד מעלה מחירים. חשוב לטווח רחוק בתסריט שלך - היצע הדירות למכירה יעלה מלאכותית לשנה אחת על חשבון מספר הדירות להשכרה - מחירי השכירות יעלו. שנה לאחר מכן - מחירי הדירות יעלו עקב עליית התשואה. הדרך היחידה להורדת מחירי הדירות היא עלייה בהיצע ואח"כ הורדת מיסוי!

 •  
  ישראלי
  • 16:04
  • 22.11.10

  חשבתי לא מעט על ההצעה הזו - שים לב ליופי שבה: היא קודם כל מביאה לך היצע מוגדל עכשיו!!! בשנת 2011, כשכואב. 2. כל דירה של מוכר לחוץ תגרור אחריה עוד 20 חוכמולוגים, וככה קיבלנו מינוף של ההיצע בטווח הקצר. לדעתי זה יכול להוריד מחירים ב 5-10%. 3. בטווח הארוך יותר הקבלנים כבר יביאו לנו היצע של דירות חדשות. 4. שים לב שהקונים של אותן דירות יד2 למעשה שוכרים היום, כך שמספר השוכרים יפחת במקביל. לדעתי זו הצעה ממש ממש טובה, כשהחלק שעוד צריך לחשוב עליו זה איך למנוע ממשקיע קטן (נגיד עם דירה אחת) לקנות עוד אחת מזה שהיו לו 5. סך הכל הרעיון הוא להכביד על הקונים המשקיעים ולא על הקונים לשימוש עצמי. סתם רעיון - שהפטור ממס של ה 50% יותנה בהצהרה של הקונה שהדירה מיועדת לשימושו העצמי ב 3 השנים הקרובות. לקונה אמיתי לא תהיה בעיה לחתום, שכן הוא באמת מעוניין בדירה לשימושו העצמי, ולקונה משקיע שינסה לרמות אפשר לתת קנס מטורף על רמאות, נגיד חצי מיליון שקל. משקיע שזה לא מתאים לו שפשוט לא יקנה מההיצע החדש הזה של דירות מבעלי מקבצים, שזה בדיוק מה שאני רוצה.

63
לאריק ונועה
 • 19:53
 • 19.11.10

מתי התחלתם לחסוך סכום גבוה כזה? בגיל 22?

62
ליאת
 • 19:32
 • 19.11.10

לא מדיניותה הכושלת של הממשלה, לא ההכבדה של הרשויות על הקבלנים, לא מחסור בעובדים זרים, לא שיטות בניה ששייכות לעת העתיקה. תודה לאל נמצאו האשמים : ההורים. אז עכשיו אחרי שמצאנו את האשמים, גם ברור שאין טעם לטפל בבועת הנדל"ן. צריך לטפל בהורים שיוצרים את בועת הנדל"ן.

61
נחמן
 • 19:39
 • 19.11.10

מה שגורם ל"עליה: ברמת המחירים, כלומר עלייה בסל המצרכים ובעיקר בבועה הנדלני"ת, זאת בעיקר התרבות שטבועה בנו. כל אחד דואג לעצמו ומפחד שהאחר מנסה לגנוב אותו. שנים של גלות ורדיפות, עם מצב ביטחוני נוכחי לא פשוט, הביאו אותו לגילויי חשדנות מידיים ואינסטינקטים. כדי לייצב את השוק ומנוע קריסה בלתי נמנעת (הרי לא הגיוני שהשוק יעלה ויעלה בלי שהמשכורות יעלו בהתאם), יש לפעול בצורה מיידית. האמת שלפי דעתי אי אפשר לפעול. אני חסיד של היד הנעלמה בנושא זה. כל התערבות של הממשלה לא תבריא את ה"חולה" בצורה מלאה. ממשלה מעצם היותה היא פועלת מכוח לחצים שמופעלים עליה. בשוק הנדל"ן יש מרוויחים ומפסידים מעליית המחירים. לכן סביר להניח שהמרוויחים (בין אם זה משרד האוצר או המינהל ובין טם זה גופים אחרים בעלי השפעה) לוחצים על הממשלה, וטבעו של לחץ להשפיע. אני הייתי מייעץ פשוט להמר נגד המצב. זהו מצב קלאסי של "ברבור שחור". אי אפשר להציל את המצב הזה, הבועה אומנם תמשיך להתנפח אך כל מה שיש לחזות זה מתי אי תתנפץ.

60
אלמונית מהרצליה
 • 18:30
 • 19.11.10

כל הכבוד על הכתבה אם יש להורים ויכולים לעזור אז למה לא לעזור שימותו הקנאים

 •  
  נחמן
  • 19:46
  • 19.11.10

  באירופה ובארה"ב גם כנראה יש להרבה הורים אפשרות לתת דירה לילדיהם. אבל שם ישנה תרבות אחרת, נותנים לילדים להסתדר לבד. וראו איזה פלא, השיטה אכן מצליחה הם מסתדרים לבד. שוק, כמו כל שוק הוא עניין של היצע וביקוש, צרכן מוכר ומוצר, כאשר בחלק מהשוק נשמעים הקריאות שהמחירים עלו מכיוון שנכנס מרכיב נוסף שמייקר את העלות, כל השוק מיישר קו ולא נשאר עם המחירים האחרים. זהו מצב בעייתי שכל האחרים (שלא מקנאים) סובלים. הבעיה היא יותר שורשית, היא עניין של חינוך ותרבות. מסורת ארוכת שנים של התבססות. המשברים הפיננסים שהעולם חווה בעבר וגם בהווה, מלמדים אותנו שהעולם הוא דינמי, אי אפשר להישאר מסורתי, אך לעומת זאת לא צריך לזרוק את מורשת העבר. בישראל יש בעיה שעל אף שישנה מסורת רוחנית מפוארת, מורגש חוסר ההבנה הבסיסי של הכלכלה בתכנון לטווח ארוך (דבר המתבטא בהרבה תחומים שאין כאן המקום להיכנס אליהם). לכן, במקביל לנסיונות לייצב את השוק עלינו להשקיע מאמצים לשנות את הגישה ולהחדיר את החשיבות של תכנון לטווח ארוך.

 •  
  של הממשלה\חברה...פה יש גורנישט.. סעי בעולם ולמדי
  • 00:34
  • 20.11.10
 •  
  דני
  • 09:42
  • 20.11.10

  הכל טוב ויפה רק שהמשכורת הממוצעות פי 3 מה שיש בארץ והמחירים נמוכים בחצי. כך לדוגמא חברה עורכת דין שנתיים ניסין מביאה 150000 דולר לשנה. בארץ-אפשר לחלום על זה

59
פרייר מי שהולך לקרבי
 • 18:27
 • 19.11.10

תודה לצהל

 •  
  יצק
  • 18:48
  • 19.11.10

  ברור שמקצוע טוב בצבא זו נקודת פתיחה בגלל זה הביקוש גבוה ורק אם אתה חולני וחכם או ההורים שלך מקושרים אתה נכנס לשם. מי שלא מקושר במדינה הזאת הוא חסר ערך.

 •  
  יהודה מהקריות
  • 19:45
  • 19.11.10

  במקרה הטוב. פירור זעיר מהג'ובניקים מגיעים לממר"מ.

 •  
  נחמן
  • 19:51
  • 19.11.10

  נכי צה"ל הם דוגמה מצויינת (גם אם לא בדיוק פוליטיקלי קורקט). במשך שנים נכי צה"ל מקבלים (ובצדק) זכיות יתר משאר האוכלוסיה. בנשימה אחת יש להזכיר את הגוף החברתי כנראה הכי חזק במשק,"מועדון חבר". המאגד את כל "המקורבים" לצלחת הצהלי"ת. מועדון זה ידוע שמקנה לחבריו הנחות מפליגות בהרבה תחומים אך בצורה בלתי נסבלת בעיקר בתחום המשכנתאות והקרקעות. אך, אכן במידה רבה עולם ההייטק הוא "מועדון חבר" של שנות המאה ה-21. נוצרת כאן אליטה חדשה שגונבת את הבכורה לאנשי הביטחון.

 •  
  היי טקיסטית
  • 11:25
  • 20.11.10

  אז הם קיבלו נקודת פתיחה קצת יותר נוחה, אבל גם נתנו יותר שנים בצבא. אני שירתתי בתפקיד רגיל, הלכתי לאוניברסיטה מיד אחרי הצבא, עבדתי כסטודנטית ומיד אחרי סוף הלימודים התחלתי להרוויח משכורות גבוהות. אם הייתי משרתת בממר"ם הייתי משתחררת שנה אחרי שסיימתי את הלימודים, כך שכשמסכמים את העניין, חוץ מעניין הניסיון, הם לא באמת מרוויחים הרבה מהשירות המיוחד שלהם... כל אחד תורם במקום שצריך ומתאים. לא צריך "לרדת" על ממרמניקים, ולא צריך לקרוא לקרביים "פרייארים"...

58
מעט חצוף והרבה מגוחך להאשים את ההורים
 • 17:51
 • 19.11.10

הפטנט שהורים עוזרים לילדים אינו חדש- גם לפני עשר, עשרים ושלושים שנה הורים בארץ עזרו לילדהם ברכישת דירה ואז לא היתה בועה... הגיע הזמן להטיל מס גבוה הן על רכישה והן על רווחים של בעלי דירות שניות, שלישיות וכיוב' ולהוריד את הלחץ על השקעה בשוק הזה, במקום לפגוע בזוגות צעירים!

57
נעם
 • 18:05
 • 19.11.10

במקום להאשים את מי שבאמת אשם במצב שוק הדירות: אין היצע, המדינה מוכרת קרקעות טיפין טיפין ביוקר, מיסים גבוהים אתם מאשימים את ... ההורים? זו בדיחה! אנחנו חיים במדינה אולטרה קפיטליסטית המרוויחה הון על הגב שלנו: 1. אין היצע דירות ובשוק חופשי כשאין היצע ויש דרישה למוצר בסיס המחירים עולים! בחיי זה באמת עובד גם בלי עזרת ההורים! 2. הקרקעות שייכות למדינה ונמכרות בעבור סכומים אסטרונומיים: מכל דירה חצי מליון שקל בממוצע זה מחיר הקרקע בלבד שהולך למדינה. שוב - ללא עזרת ההורים! 3. הממשלה, ואלו העשירים בעלי נכסים מאושרים: הממשלה מקבלת המון כסף מכל מחירת דירה ובעלי הנכסים מאושרים כי ערך הנכסים שלהם עולים. מי שאוכל אותה זה אנחנו כמובן שלא מעניינים אף אחד כי נצביע אותו הדבר בבחירות הקרובות ונמשיך לשלם מחירי עתק לדיור אז למי זה משנה שאנחנו אוכלים אותה? תאשימו את ההורים :) ומילה אחת טובה לסטנלי פישר, היחיד שעושה משהו לבלום את מחירי הדיור. חבר'ה, כל עוד תמשיכו להצביע לגיבורים שלכם (ביבי/ליברמן/ברק/לבני/מופז וכו') תשארו עניים מסכנים אבל מה שכן תמיד תוכלו להאשים את ההורים שהם אשמים. כתבה שהיא בדיחה

56
ירון
 • 17:24
 • 19.11.10

הם הקונים של יותר מ50 אחוז מהדירות התקנות החדשות לא יבריחו אותם הם נהנים משכר דירה גבוה הזוגות הצעירים יחשארו בחוץ

55
מישה - תמורה
 • 17:20
 • 19.11.10

הכתבה אה להצדיק את מהשפישר אומר, כאשר בפועל פישר לא צודק, יש עשרות אלפי משפחות בהם להורים אין יכוךת לעזור בצורה משמעותית, קחו לדוגמא את העולים משנות ה90 גם רוסים וגם אתיופים, קחו את החרדים שיש להם 8 ילדים, מאפה להורים סכומים כאלה ???, פישר בנושא הזה לא מבין על מה הוא מדבר רוצים תמורה - בעד תרומה!

54
אלכס
 • 12:02
 • 19.11.10

מה לעשות ? בכל מקום יש עשירים,עמידים או עניים.אני ואשתי זוג צעיר עם שני ילדים בן 8 ובת 3.בארץ 20 שנה.אני אח סיעודי ואשתי אחות גם.למדנו,עבדנו ולפני 6 שנים קנינו דירה בלוד(שכונה גני יער)לא רציתי להכנס לחובות ולקחת משכנתה בשמיים..היום דירה הזאת שווה כ900000 ש"ח.יש לי אבא עשיר ברוסיה,אבל גישה שלו שבן אדם חייב לבד להסתדר בחיים.עזר לי עם 10000 בלבד.אז שוב עבדנו ועמלנו ,חסכנו עד כסף ווכעת אני חושב רכישת בית באשדוד ב1500000 ש"ח.שורה תחתונה: לזוג צעיר-לא לקפוץ מעל הפופיק ולסמוך רק על עצמך.לקנות דירה ראשונה ולנסות להתפשר קצת על רמת חיים.לכל המעבירי ביקורת על לוד אני עונה מראש.אנו גרים בגני יער,גנים טובים וזולים(כעת אני משלם 120 ש"ח גן עירייה!!!!).ילדים הולכים לחוגים.שכנים נחמדים.גישה נוחה לכבישים מרכזיים ותאמינו לי לא סבלנו כאן,לא ירדנו לסמים ולא נפגשנו עם עבריינים.היום אני במצב שאנו יכולים להרשות לעצמיינו רמת חיים גבוהה יותר בלי להכנס לחובות .

53
חכם ציון
 • 15:00
 • 19.11.10

הוא אשר אמרתי הצעירים בארץ מפונקים. במקום שיצאו במאבק נגד הממשלה כדי שתפתור את הבעיה הם באים ומתחננים להורים שיקנו להם דירה אין אח ורע כזה בעולם והממשלה יודעת זאת . זה מצוין עבורה . המיסים שהיא מקבלת בשמים והיא מקבלת בחזרה את הכסף הזול שהיא חילקה בזמנו להורים של הצעירים

52
במקום לחסוך היו קונים דירה לפני שנתיים וחצי בזול
 • 15:36
 • 19.11.10

ומשלמים את המשכנתא עם המשכורת שלהם והם היו יוצאים הרבה יותר מורווחים.

51
ארון
 • 14:53
 • 19.11.10

כאשר חצי המדינה תחרב ירכבו מאות אלפי קרבנים, ישחררו הרבה אדמה ויבנו מסיבית. רק אז הדירות ירדו. או, לחלופין מלחמה עם אירן, הפצצת מרכז הארץ, ברחת מאות אלפים לחול - אז גם ירידה דרסתית של נדלן

50
תמורה
 • 14:42
 • 19.11.10

נראה שסטנלי פישר, כמו גם מנהיגי ציבור אחרים מציעים את הפריפריה הרחוקה כאופציה לזוגות צעירים. שם רוב הסיכויים שהם לא יימצאו עבודה, כך שגם לשלם את הבית ה"זול יותר" הם לא יוכלו. אני מרחמת על ההורים שכדי להוציא את ילדיהם ממצוקה, צריכים להוציא את החסכונות שהצליחו לאסוף כל חייהם, וכעת נותרים ללא רשת ביטחון כלשהי (שלא נדבר על התחושה הנוראית של אלה שכלל אינם מסוגלים לסייע). נראה שזה הפך לנורמה נוראית במדינה שלנו, נורמה שבה האנשים שמחזיקים את המדינה (עובדים, משלמי מיסים ומשרתי הצבא) אינם יכולים להתקיים בה.

48
קושי
 • 14:12
 • 19.11.10

אם הדור הזה שיעבד את עצמו ל 30 שנה מי יעזור לדור הבא?

47
לא מבין
 • 13:35
 • 19.11.10

אפילו זוג ההיטקיסטים- שרכשו דירה ב2.4מ'. נניח חסכו 15א בחודש ממתי מגיל 22? 1512=180א בשנה חיסכון- הם לא הלכו ללמוד באוניברסיטה? הם בני 32- היום עובדים בהייטק ומרוויחים כל אחד 15-20 נטו? נניח ביחד 35א' דמיינו מה קורה במשבר הבא-נניח עוד 5 שנים- שמפטרים אחד מהם , זוג בני 37 +2 עם משכנתא "קטנה" של מיליון ש"ח!!

45
שהמדינה תתחיל לדאוג לבניה בפועל ולא על הנייר
 • 13:04
 • 19.11.10
44
כלכלן
 • 13:07
 • 19.11.10

אם בעוד 20 שנה הדירה תעמוד על פי 2 מערכה הנוכחי המשמעות היא עליה של 3.5% בשנה. אבל היי, בעוד 40 שנה הדירה תהיה פי 4. אני ממליץ לך ללכת על קריירה בייעוץ השקעות

43
מוטי
 • 13:27
 • 19.11.10

עלתה באחוזים ניכרים.את הכסף שהם נותנים לכם הם צריכים בשביל עצמם. זה לא כמו פעם שחיו עד גיל 70 היום חיים עד גיל 90 . ההורין יזדקקו לכל שקל. זה פשוט חוסר אחריות. אנשים כמו אריה שאומרים זה גועל נפש לא לתת לילדים לא מבין על מה הוא ידבר. אני מקווה שהילדים שלו מבינים שהם יצטרכו להחזיר לו. אריה יש לך עוד עשר שנים חיים יותר מפעם לממן. תחשוב על זה. הדרך היחידה היא שהזוגות ידחו קצת את הקנייה אפילו יעברו לגור אצלך בבית ויחסכו.

42
41
אני
 • 12:40
 • 19.11.10

ההורים מציעים 200K מכל צד בהתניית קניית דירה, מה לא ניקח? לדעתי אם הורים היו מציעים סכום מסויים, שבני הזוג יעשו עם הכסף מה שבא להם- החכמים יחסכו בשוק ההון, ויחסכו כמה שנים עד שיהיה די הון עצמי לקניית דירה. מה לעשות, היהודי הנודד...

40
איכפתי לי
 • 12:45
 • 19.11.10

וזה קיים בהרבה מדינות במערב,למה לא מיישמים את זה פה?

39
קבלנים חיים כמו מלכים.ועל חשבוננו
 • 12:10
 • 19.11.10
38
זוהר
 • 12:15
 • 19.11.10

התוצאה היא הרסנית הדור הזה לא ידע לשרוד כי היה תלוי בחסדיו של הדור הקודם והמבין יבין

37
35
רואה את הנולד.
 • 12:06
 • 19.11.10
34
היסטוריון.
 • 11:42
 • 19.11.10

אותו "אנחנו לא מקבלים בבנק ריבית...." צחק ה"גאון"ואמר זו הכוונה לכו לקנות..ואכן הגימלאים חכמים הלכו וקנוו !!!!!!

33
איקה
 • 11:55
 • 19.11.10

אסור לקנות את הכי גדול ויקר ויפה שרוצים - כי "בעוד חמש שנים יהיו לנו שלושה ילדים" - אלא הכי קטן וזול שעדיין אפשר להסתדר איתו. כי על המאה-אלף האחרונים של המשכנתא - משלמים למעשה מאתים אלף, כולל הריבית, לשמחתו הרבה של הבנק. לכן, עדיף קטן ולהחליף אחרי כמה שנים, ובינתיים גם לחיות. ועוד משהו: ההורים לא חיים בשבילכם. הם עבדו מספיק, עכשו הזמן שלהם להינות מן החיים ולא לשלם את המשכנתא שלכם.

32
אבא צעיר
 • 11:13
 • 19.11.10

השקעה חודשית קבועה של 650 ש"ח לחודש במשך 30 שנה במדד ת"א עם תשואה ממוצעת של 8.5 אחוז שנתי תניב בסוף התקופה יותר ממליון ש"ח. כך תוכלו לעזור לילדיכם.

31
הספקן
 • 08:15
 • 19.11.10

לחסוך 15 אלף שקל בחודש ?-כמה צריך להרויח בשביל זה? (אין מצב שההורים שלהם לא שמו בכיסים שלהם הרבה מאד כסף,הם סתם מנסים להתפס כמצליחנים גדולים)

 •  
  הכלכלן
  • 10:53
  • 19.11.10

  קנו דירה ב- 2.4M . לקחו משכנתא קטנה - נגיד 400K, נשאר 2M - אם חסכו 15K בחודש צריך 133 חודשים בשביל זה זה יוצא יותר מ- 11 שנה. הם בני 32 - זה אומר שכבר מגיל 21 הם הרוויחו מספיק כסף כדי לשים בצד 15K כל חודש. מעידים שהם חיים טוב - נגיד ההוצאות שלהם 10K בחודש זה אומר שבגיל 21 הם הכניסו 25K נקי שזה בערך 40K ברוטו. כמו שאמרת - לא הגיוני, לא אמיתי, לא מציאותי.

 •  
  מבין בתחום
  • 11:15
  • 19.11.10

  לידיעתך כלמה שאמר הזוג,הוא נכון.אתה יודע כמה משתכר חייל משוחרר ממר"מ או 8200,כ-25000 שח ברוטו לחודש,כן אמת ,ולא רק זאת אלא,חברות גדולות מפתים אותם בעוד ,ועוד הטבות כדי לעבור את הכביש לחברה מתחרה.הבנת ברוך,אז לך וחשב שנית ,כמה כסף יכלו לחסוך מגיל 21-22..(כל מה שנכתב מידע אישי)

 •  
  • 17:38
  • 19.11.10

  אל תשכח שב-12 שנות עבודה לכל אחד מהם השתחררו 2 קרנות השתלמות (בקלות עוד 400K). תוסיף לזה בונוסים ופיצויי פיטורים (על 10 שנות עבודה - 200-300K לכל אחד) והנה נחסך עוד מליון

 •  
  לא ספקן
  • 21:24
  • 19.11.10

  עתודאי וממר"מניקית מסיימים צבא בגיל 23 בקרוב, בתחילת שנות ה 2000, עם משכורת של לא פחות מ 20,000 ש"ח לכל אחד, כלומר 20,000 נטו למשפחה. בלי קושי רב אפשר כמינימום לחסוך 10,000 ועם השנים הרבה יותר. הנה, מסתבר. אגב, מי שאפשר להם את הלוקסוס הזה היה צה"ל שמימן להם תואר והכשרה וכן התמחות על חשבון המדינה. כלומר משלמי המיסים. מצד שני כל השנים האלה הם שילמו 20,000 ש"ח מיסים בחודש. עכשיו הקושיה - מה עשתה הממשלה עם הכסף? התנחלויות, מלחמות ופרוטקציות. יופי טופי חארשו.

29
לא ההורים !!!
 • 10:20
 • 19.11.10

ההורים הם אלה שעוזרים לילדים לשרוד בג'ונגל המשוגע של הנדל"ן שהממשלה והנהל יצרו עבורנו. כמה קל להאשים את ההורים שמנסים לעזור ולא את הממשלה שלא עושה כלום.

28
ישראל. אבא טוב
 • 10:11
 • 19.11.10

אני בן 65 וחסכתי כסף במשך השנים לשלושת ילדי . כל ילד קיבל 150000ש"ח.נכון היהודים דואגים לילדיהר מהגויים .

27
זוג צעיר שפוי
 • 10:18
 • 19.11.10

אנשים משתחררים מהצבא דופקים טיול יקר,חוזרים נוסעים על רכבים מסעדות בתי קפה טיולים בארץ ואח"כ בוכים שהדירות יקרות. המדינה בוודאי שלא צריכה לממן את הגחמות של אלה שהתנהגו כך וזה רוב הצעירים.

25
yossi
 • 09:37
 • 19.11.10

החישוב הזה שההורים מקפיצים הדירות הזוי ממש אולי למי שיש ילד אחד או שתיים יכול לעזור למי שיש יותר איך יעשה ? ואם עוזר זה אומר שיש לו אבל רוב האנשים לא יכולים לעזור בדיור ל 4 ילדים לתת לכל אחד במחירים של היום 200000 או 300000 אלף שקל לילד אני עבדתי כל החים ולא יכול לעשות את זה לתת כ 1000000 שקל עזרה לילדים מאיפה הקביעה הזאת שההורים אשמים אוי למי שחושב ככה אנחנו עם ישראל עוד לא למדנו לחיות במדינתנו אנחנו עם לא חכם שמקבל הכל כמו בגולה רוב העם עוד לא הפנים שהממשלות הן של עם ישראל הנפש שלנו היא עוד גלותית אבל ב "ה הדור החדש יעשה המהפכה ידע להתקומם להפגין להוריד שלטון ולהחליף שלטון מתי נדמה לפועלים בצרפת שלא מקנאים אחד בשני ויודעים להתאחד נגד מי שגוזל את זכויותיהם בענין הדירות אני מאחל לעצמנו שיקרה רק טוב אבל אם חס וחלילה משהו בכלכלה ישתבש אצלנו או באמריקה שאנחנו גרורים שלה כמו עליה גדולה בסחורות כגול ברזל דברי בניה או אינפלציה עולמית גבוה הרבה אנשים עם משכנתאות גדולות יפלו הלוואי שימצא נפט או גז או תרופה חדשה שתכניס כסף למדינה ואז אולי תתחיל לבנות לזוגות צעירים דירות 3 חדרים ורק 3 חדרים ואז למי שיש לו כסף שיקנה דירה עם יותר חדרים אבל למי שמוגבל בכסף 3 חדרים מספיק בהתחלה כמו שעשתה בשנות העליה

24
ץונאמי
 • 09:12
 • 19.11.10

אבא שלי עזר לי לקנות בית ועכשיו אני עוזר לילדים שלי לקנות דירות ואני מניח שבעוד 20-30 שנה הם יעזרו לילדיהם. אני יודע שאני לא אקח איתי שום דבר לעולם הבא ואני לא אשאיר את רכושי טרף לממשלה ולפרזיטים שמוצצים את לשדה - אני מעדיף שילדיי יהנו מהרכוש שצברתי בחיי ולא יצטרכו להשתעבד למשכנתאות

23
אקדמאי עם תואר שני עובד בחינוך
 • 09:39
 • 19.11.10

ראשית, אני מברך את הזוג הצעיר, נועה ואריק גנות, על הצלחתם בפיתוח קריירות מכניסות ובניהול כלכלת המשפחה. אבל מה לעשות -יותר מחצי מהכירים בארץ משתכרים פחות מ- 8000 ש"ח לחודש, כך שהאפשרות שזוג יחסוך 15 אלף ש"ח בחודש נראית לרובנו דמיונית. הבעיה האמיתית שבגללה נדרשים חלק גדול מאתנו לסיוע מההורים או משכנתאות גדולות מן הרצוי היא השכר החציוני הנמוך בישראל ופערי השכר העצומים, שלא קיימים כמותם כמעט באף כלכלה מודרנית.

22
שלומי לוי
 • 09:51
 • 19.11.10

אני ואישתי זה הזוג הרביעי בכתבה וממה שידוע לי אנחנו מייצגים את רוב הזוגות בישראל שקשה להם לרכוש דירה ממשכורת ממוצעת של 10000 ש"ח של שני בני הזוג,אז איך לכל הרוחות הם מצפים שנחסוך עם דירה ממוצעת עולה בסביבות המליון וחצי ש"ח? צריך לצאת לרחובות ולהשמיע את קולנו אנחנו הצעירים זה הכוח הכי חזק במדינה ורק ביחד נוכל לשנות את המצב הקיים במדינה לפרטים נוספים כנסו לפורום תמורה בפייסבוק

 •  
  תמורה
  • 00:23
  • 20.11.10

  צעירם כמונו עוד ישנו את המדינה הזו, חאלס לבורדל לשחיתות להון ושלטון, רק ביחד עם מסר ברור נוכל להעיר את הבטלנים בכנסת הצטרפו אלינו כולם כי: אם חייבים לחיות בה אז עדיף לשנות אותה!

21
ואשמה הממשלה שלא מטילה מס גבוהה על דירות להשקעה
 • 09:12
 • 19.11.10
20
מוטי
 • 08:52
 • 19.11.10

בחיפה בהדר הכרמל ניתן להשיג דירת 3 חדרים עדיין ב300 אלף ש"ח ובנסיעה של כ50 דקות ברכבת אתם בעזריאלי

 •  
  נעה
  • 00:01
  • 20.11.10

  היום טיילתי בהדר הכרמל בצהרים ועברתי בערב ברחובות הראשיים ברכב. שומר נפשו ירחק. זה לא מקום לגדל בו ילדים (אלא אם אין לך בעיה שילדך יהיה היחיד שלא דובר רוסית/ערבית/אידיש, תלוי באיזה חלק של השכונה)

19
שוכר
 • 08:46
 • 19.11.10

את חרוצה ומקסימה. יגעת ומצאת - תאמין

17
יעקב-שמאי מקרקעין
 • 08:48
 • 19.11.10

לדאבוני הרב ולדאבון זוגות צעירים רבים--האגנדה האנטי ציונית של המכונים "שמאלנים" גוברת על האגנדה החברתית. שהזוגות הצעירים יתמוטטו וכרישי הנדלן והקבלנים יתעשרו העיקר "לדפוק" את אוהבי ארץ ישראל. לפעמים אני חושב שקיבוצי הנדל"ן היושבים על קרקעות יקרות שלנו מעונינים בהקפאה כדי להרויח כסף על חשבוננו.

16
 • 08:30
 • 19.11.10

אחרי שאיזה תימני שקנה את הדירה בחינם לפני 60 שנה תפר את היוגורטים במחיר כל השכונה תרצה כזה מחיר. הם ״מתחכמים״ על השוק בכך שהם חוסכים וגורמים בכך נזק לאנשים רבים. טוב היה שהיו גם לומדים להתמקח כמו התימני הזקן וקונים בזול יותר ואת השאר משקיעים.

15
מואיז
 • 08:35
 • 19.11.10

עם כל הכבוד לסטנלי פישר, אם ההורים הם אלה שקונים את הדירה, הרי שמרכיב המשכנתא כל כך נמוך שאין משמעות לעליית ריבית. הוא נותן גז בניוטרל. כמובן, יותר סביר להניח שרוב הכסף לא באמת בא מההורים...

14
ציונית
 • 08:28
 • 19.11.10

רוב חברותיי מסודרות בעזרת הוריהם. אני ובעלי לא נמצאים בתוך העוגה הטעימה הזאת. נולדנו להורים משניי הצדדים שאין להם גרוש על התחת . ב"ה נוכל מתי שהוא להגשים את החלום הזה.

13
חזי
 • 08:08
 • 19.11.10

כאשר הבורסה נפלה הריבית גם נפלה , הדולר נפל , דמי ניהול גבוהים האנשים המבוגרים ראו שהם עומדים לאבד את הפנסה שלהם אז הם קנו דירה או עזרו לילדים לקנות דירה. למרות שמחיר הדירה מוגזם .למעשה הזה יש כמה פלוסים הם חסכו לילדים 5000 שח שכר דירה , וגם הילדים לא גרים עם ההורים .בסוף כולם מרוצים.

12
עולמי וקריסת בנקים ועסקים.
 • 08:24
 • 19.11.10

אולי עם קצת יותר עזרה מההורים - זה לא היה קורה שם?

11
גליה
 • 07:40
 • 19.11.10

מה שמתואר אצל 3 הזוגות הראשונים זו פנטזיה של בודדים. רוב הציבור אינו מסוגל להביא עזרה של 300000 ש"ח מכל צד, זה ספור מצוץ מהאצבע. לעומת זאת אני מכירה הרבה זוגות "מתאבדים" שלוקחים משכנתא של 800,000 עד 1000000 ש"ח שכמובן אינם מסוגלים לעמוד בה, אז מתפוצץ החלום יחד עם הנשואין. הפתרון הוא דיור זול לצעירים לשנים. כמו שיש בכל מדינה נאורה חוץ מישראל.

10
הסתה פרועה
 • 08:21
 • 19.11.10

או במתן האפשרות לגור אצלם ולחסוך כסף - יהיה לחץ עוד יותר גדול על כמות הדירות להשכרה שיש כבר. העיקר להגיד שהתושבים אשמים ולא הממשלה שחונקת כל סיכוי שמישהו ירצה לבנות דירות.

09
 • 08:07
 • 19.11.10
08
07
למות משעמום של בורגנות
 • 07:59
 • 19.11.10

דירה, ילדים וסקס חיוור. תגידו מי הכניס לכם לראש שאלה החיים. חיסכון, משכתנא, בית, קירות גג ונפיחות של שכנים. מה לעשות משהו מועיל עבור העולם כבר פאסה. עזרה לכפרים באפריקה. חיזוק נשים בהודו. תמיכה בבני אדם מוגבלים בדרום ישראל. איזה חבורה של אגוסיאיטים. בטח, כל מה שהעולם צריך זה רק עוד זוג עם ילד. ככה מגיע עוד יותר לפיצוץ אוכלוסין. וכן אל תשכחו לקנות את הדברים הכל כך לא מעילים לבית החדש שלכם - כמו מחזיק מפיות באיקא. תהנו !

06
פנסיונרית
 • 07:58
 • 19.11.10

ההורים נותנים לילדים את כל חסכונותיהם לקנית דירה. כשההורים מזדקנים ואין להם יותר חסכונות (כי נתנו אותם לילדיהם על מנת לקנות דירה) כל המדינה זועקת חמס על מצבם הקשה של ההורים. האם במצב כזה שההורים עצמם גרמו לו, צריכה המדינה לעזור או זה תפקידם של הילדים? מי שעזר לילדיו ובא למצוקה בזקנותו-אל לו להאשים את המדינה ולבקש את עזרתה אלא לבוא לילדיו ולבקש את עזרתם.

05
03
אורן הקטן
 • 08:29
 • 19.11.10

למעשה מי שאשם הם ההורים של כולנו שרוצים לעזור, לא ביבי, לא ממ"י, לא הקבלנים ולא הנגיד פישר ...ההורים.

02
יצחק הורה שמבין
 • 08:17
 • 19.11.10

גם לי יש 3 ילדים ולכולם עזרתי בקנית הדירה הראשונה ולמרבה השמחה יש נכונות ויכולת להרבה מאד הורים לעזור בקנית דירה .60 שנה אני בארץ ואין דבר יותר בטוח מדירה בישראל.הכיוון הוא תמיד למעלה.המחירים תמיד עולים.נכון שבתקופות מיתון ערל הנדלן יורד אך בראיה ארוכת טווח העליות תמיד גוברות על הירידות.הבת הקטנה שלי התחתנה לפני 3 שנים והתחילה מצויין את חייה.קבלה משני הצדדים 250,000 שח כל אחד ובנוסף הזוג הצליח לחסוך עוד 200,000 .הבנק נתן בשמחה מליון שח והחבר'ה יצאו לדרך.היו בתחילה חששות אבל אמרתי להם שבעוד 20 שנה ערך הדירה יהיה יותר מכפול והיא תהיה שלהם.

תוכן מקודם
הפופולריות בנדל"ן
הצעות מיוחדות