הרפורמה במינהל: הימין, השמאל והירוקים ניצחו בקרב - המלחמה עוד לא הסתיימה - נדל"ן - TheMarker

הרפורמה במינהל: הימין, השמאל והירוקים ניצחו בקרב - המלחמה עוד לא הסתיימה

דחיית ההצבעות על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל לשבוע הבא מהווה ניצחון למאבק של אלפי פעילים של תנועות נוער וגופים חברתיים - מארגוני שמאל ותנועות ירוקות ועד הציונות הדתית ■ פעילים במאבק: נפעיל את כל הציבור

>> מי שהגיע לכנסת שלשום, היום שבו החלו ההצבעות על החוק להנהגת רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, לא יכול היה לפספס את חניכי תנועות הנוער שהפגינו עם שלטים בכניסה למשכן נגד הצעת החוק - אבל הם היו רק חיל החלוץ במחנה ההתנגדות. אליהם חברו 260 נציגי ארגונים חברתיים שעצרו את חברי הכנסת, ולחצו עליהם להתנגד. וכולם קיבלו הנחיות והוראות מהחמ"ל, "חדר המלחמה" של מטה המאבק נגד החוק, שפעל בלשכתה של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אשר נלחמה בחירוף נגד החוק.

כבר עכשיו ניתן להכתיר את המאבק ברפורמת הקרקעות, כמאבק החברתי-ערכי הגדול ביותר שנערך בישראל בשנים האחרונות, מאבק שחצה גבולות פוליטיים וערכיים ואיחד לתוכו אלפי פעילים של ארגונים חברתיים, תנועות נוער, תנועות לאיכות סביבה וח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה: יחימוביץ (עבודה), אורי אורבך, דניאל הרשקוביץ וזבולון אורלב (הבית היהודי) שבקואליציה וכן עתניאל שנלר ונחמן שי (קדימה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ניצן הורביץ (מרצ) ודב חנין (חד"ש). למרות שלא מדובר בלוביסטים מקצועיים, ואולי בגלל שההתרשמות היתה שמדובר בתנועת מחאה אותנטית, הרושם שעשו המתנגדים היה כביר. פעילי מטה המאבק שלחו מאות מיילים אישיים אל חברי הכנסת, פנו אליהם בשיחות טלפון למכשיר הסלולר שלהם, הגיעו ללשכתם, הציפו אותם במכתבים ואפילו שלחו אליהם שקיות עם חול. משמרות מחאה מיוחדות הוצבו מול בתיהם של שרי מפלגת העבודה - על מנת שיזכרו לפני שהם נכנסים לאאודי הממשלתית שאין לגזול את קרקעות ישראל.

תוצאת המאבק ניכרה היטב שלשום במליאת הכנסת. חמישה שרים ושני סגני שרים ממפלגת העבודה נעלמו מהמליאה כאילו בלעה אותם האדמה. מי שנותר מטעם מפלגת העבודה היו ארבעת המורדים (איתן כבל, עמיר פרץ, יולי תמיר ואופיר פינס) וכן הח"כים המתנגדים: שלי יחימוביץ ויו"ר הסיעה דניאל בן סימון. זאת, למרות שלפי ההסכמים הקואליציוניים מחויבים חברי הכנסת האלה לתמוך ברפורמת הקרקעות.

גם המשנה לרה"מ, השר משה יעלון, שהודיע לנתניהו על התנגדותו לחוק עזב את המליאה. בקרב המתנגדים נמנו גם ח"כ ציפי חוטבלי (ליכוד), ח"כ דני דנון (ליכוד) וסגן השר איוב קרא.

כתוצאה מהיעדר רוב על סעיפי החוק, נאלץ נתניהו לדחות את המשך ההצבעות על החוק. ההצבעות על הרפורמה יתקיימו ככל הנראה ביום רביעי הבא (ראו מסגרת). נתניהו לא העריך את עוצמת המאבק העממי נגד החוק ואת השפעתו על חברי הכנסת - וספג מפלה בכך שדחה את ההצבעות.

"למכור אדמות זה צורם"

אחד ממארגני המאבק הוא פעיל תנועת דרור ישראל (גוף העל של בוגרי תנועת הנוער העובד והלומד) אורי מתוקי. בשגרה הוא עוסק בפעילות התיישבותית של בוגרי צבא בפריפריות ובנושאי חינוך מטעם התנועה. לפני חודשים מספר נחשף לרעיון מכירת הקרקעות כחלק מהרפורמה במינהל, וחש שמדובר במשהו המנוגד לציונות ולכל הערכים עליהם הוא מחנך.

"מאז שהקווים הכלליים של ראש הממשלה בנימין נתניהו התפרסמו, נדלקו אצלנו נורות אדומות. כל הנושא של מכירת קרקעות נראה לנו מאוד בעייתי", אומר מתוקי. "ב-4 במאי השנה יצאנו להפגין בפעם הראשונה נגד התוכנית. היינו חבורה של בערך עשרה פעילי תנועות נוער מהשומר הצעיר, מחנות העולים ודרור ישראל, וקיימנו הפגנה קטנה נגד מכירת קרקעות מול משרד ראש הממשלה. לצערנו, ועדת השרים החליטה לאשר את הרפורמה המוצעת והנושא תפס תאוצה".

כך קרה שבמקביל להתקדמות ניסוח הצעת חוק הרפורמה, פעילותם של מתוקי וחבריו התעצמה אף היא. "לפני כמה חודשים ראיתי מייל ששלח לי חבר. ברגע הראשון זה נראה כמו משהו שאתה מעיף הצידה, אבל משהו משך אותי לקרוא הלאה. לא עבר זמן רב והבנתי שאין שום אופציה אחרת מאשר לקחת חלק פעיל נגד מכירת הקרקעות", מספרת ניבה לכטמן (24) מחיפה.

לכטמן החלה להגיע להפגנות ולפעול במישור הסברתי. "דיברתי עם המון אנשים על מנת שיבינו במה מדובר, בהם חברי כנסת ועוזרים פרלמנטריים. שלחתי גם כמה שיותר טוקבקים על כתבות בנושא שהתפרסמו באינטרנט. לטעמי הבעיה היתה ועודנה שאנשים לא מספיק מודעים לנושא".

גם הפרופ' לכימיה ג'ררדו ביק מאוניברסיטת בר אילן הצטרף למאבק: "לפני 30 שנה עליתי מארגנטינה, אבל אני עדיין זוכר שבבר מצווה תרמתי לקרן הקיימת לישראל על ידי רכישת אדמות בישראל. נכון, זה היה משהו סמלי, אבל זה דבר שלא אשכח, וכשהיום מחליטים למכור אדמות זה צורם לי".

ביק לא מתנגד לרפורמה אלא לעצם מכירת קרקעות. "אני בטוח שגם מצביעי ליכוד רבים לא ידעו שזה מה שנתניהו רוצה, יש חוסר מודעות של הרבה אנשים שאם היו יודעים היו מרימים קול צעקה - שכן זה ציפור הנפש של הרבה מאוד אנשים".

הח"כים אינם בקיאים בפרטים

יומיים לפני ההצבעה בכנסת, ביום שני, הקימו ארגונים חברתיים וסביבתיים "חדר מצב" שמטרתו לפנות לכמה שיותר חברי כנסת ושרים ולהניאם מלהצביע בעד הרפרומה. בין המצטופפים במשרדי ארגון אדם טבע ודין בתל אביב היו נציגי הארגונים אדם טבע ודין, חיים וסביבה, האגודה לזכויות האזרח, מגמה ירוקה, ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי, מרכז השל ופרויקט שתי"ל.

"הקואליציה שנוצרה מיוחדת מאוד כי היא משלבת ארגונים חברתיים וסביבתיים. לא כל יום קורה שיש מטה אחד של כל הארגונים המובילים. היה קל מאוד להקים את המטה ולפעול יחד, וזה נבע מההבנה שזה נושא קריטי ובלתי הפיך", אומר גיל יעקב, מנכ"ל הארגון הסביבתי מגמה ירוקה.

לדבריו, כעת משנדחתה ההצבעה, מתארגנת פעילות המשכית: "בשבוע הבא אנחנו נפעיל את כל הציבור שהצטרך למאבק כדי להשפיע על מקבלי החלטות, נמשיך לעבוד מול כל חברי הכנסת והמטרה היא שהרפורמה תיפתח לדיון מעמיק ולא תאושר עכשיו".

"המערכה הבאה תהיה יותר קשה"

נדיה מוגילבסקי, עו"ד באגודה לצדק חלוקתי, פעלה ישירות מול חברי הכנסת והשתמוממה להיווכח עד כמה אינם בקיאים בדברים. "דיברתי עם העוזר של ח"כ יעקב ליצמן והוא שאל אותי מה דעת הקואליציה. חשבתי שהוא מתכוון לקואליציה של הארגונים, אבל הוא התכוון לקואליציה בכנסת. סיימתי את השיחה עם תחושה שהוא בכלל לא ידע על מה החוק והוא רק רצה לדעת את עמדת קואליציה. זה היה מדהים בעיניי. היו כמה חברי ליכוד שתפסו את עצמם והודיעו שהם יתנגדו לחוק. אני חושבת שהם הבינו את המשמעות האמיתית של הרפורמה - העברת שטחים בנויים ופתוחים לבעלות פרטית".

למרות ריבוי הארגונים, חלוקת התפקידים ביניהם היתה מסודרת. בין היתר תנועות הנוער נשלחו להשפיע על הח"כים מהמחנה הפוליטי שאליו הן משתייכות. כך, חניכי גרעיני נחשון של בני עקיבא פנו לחברי כנסת מהבית היהודי. גורמים שמזוהים עם הימין דיברו עם חברי כנסת מהליכוד.

ואכן, הם עשו את שלהם. בכנסת לא זוכרים מאבק דומה שבו לתנועת ההתנגדות מהשטח היתה השפעה גדולה כל כך על חברי הכנסת והשרים, אפילו מהקואליציה. "במאבק נגד חוק הקרקעות מדובר במקרה נדיר שבו הערכים פשוט ניצחו את הפוליטיקה. היה כוח מאורגן של חבר'ה מתנדבים שהזכיר את הכוח בשטח כפי שהיה לברק אובמה. המדובר במאבק של אנשים שאכפת להם מהמדינה, היודעים לגשר על מחלוקות בינם לבין עצמם. ראינו כאן עבודת שטח טובה ומאוד יסודית שהשפיעה באופן ישיר על השרים וגרמה לדלדול בשורות הקואליציה", אמרה יחימוביץ. "המאבק נגד הפרטת הקרקעות הוא מאבק עממי, נקי מאינטרסים כלכליים".

ואולם איומו משלשום של נתניהו לפטר שרים וסגני שרים שיצביעו נגד החוק ובכלל זה איומו שלא לחוקק את "חוק סלומיאנסקי" שיגרום לניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) לחזור לכנסת במקומו של השר דניאל הרשקוביץ עלול לגרום לח"כים מורדים בקואליציה ליישר קו.

יחימוביץ מודה כי "המערכה הבאה תהיה קשה יותר כיוון שהקואליציה מאיימת על חברי הכנסת המתנגדים. גם אם הסיכויים שלנו לנצח במאבק הם אפסיים, אנו נלחמים עד הרגע האחרון כי זה המאבק החברתי הכי צודק".

נתניהו לוחץ לקיים את ההצבעות על הרפורמה במינהל ביום רביעי

>> רה"מ בנימין נתניהו לוחץ לקיים את ההצבעות על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ביום ד' הקרוב. נתניהו מבקש להתחיל את ההצבעות ביום ד', ולהמשיכן במקרה הצורך ביום ב' שלאחר מכן.

באופוזיציה טוענים כי לפי התקנון לא ניתן לקיים את ההצבעות ביום רביעי אלא לכל המוקדם ביום חמישי שבו חל צום ט' באב והכנסת סגורה. יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) בוחן חוות דעת משפטיות שלפיהן כן ניתן לקיים את ההצבעות כבר ביום ד'.

בניסיון לגייס רוב בעד הצעת החוק מגבש המשנה לרה"מ משה יעלון פשרה שתאפשר את תמיכתו שלו כמו גם ח"כים מהימין כמו ציפי חוטבלי ודני דנון (ליכוד) ואחרים.

יעלון קיים שיחות עם ח"כים בקואליציה מהבית היהודי ומהליכוד והוא מציע לשנות את ההצעה לאפשר את מכירת הקרקעות בחוק לפיו חכירת הקרקעות תהיה לדורות או תיקבע "מכירה ליובל" כלומר ל-50 שנה בלבד. במקביל לכך, יו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק הודיע שלשום לנתניהו כי חברי מפלגתו יתמכו בהצעת החוק.

צבי זרחיה

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
44
כך הלכה הדמוקרטיה וגם המדינה
 • 13:00
 • 26.07.09
43
כל אחד חופשי להצביע, ובטח נגד החלטה פוגעת
 • 12:45
 • 26.07.09
42
מיכל
 • 10:12
 • 26.07.09

סוף סוף העם מרים ראש, לא ניתן לביבי למכור את המדינה שלנו לחברים המושחתים שלו!!!

41
יאיר
 • 09:09
 • 26.07.09

אני לא מבין את זה, מדוע שהבעלות לא תעבור לידיים פרטיות? מה? האנשים הפרטיים אינם יהודים? אינם ציונים? מדוע כל כך הרבה אזרחים חושבים שבעלות המדינה עדיפה? כל הטענות לגבי מה שאנשים פרטיים יכולים לעשות עם הקרקע נכונות גם לגבי המדינה, גם המדינה יכולה לאשר הקמת מפעלים מזהמים על הקרקעות שלה, והיא עושה זאת לא מעט.

 •  
  אורי....
  • 09:52
  • 26.07.09

  כיצד זה שבפריפריה מחיר דירה של 4 חדרים הוא מעל ל 200 אלף דולר. כאשר בארה"ב אתה יכול להשיג וילה של שלוש קומות ( בסמאן + 2) 200 מטר עולה פחות מ 150 אלך דולר. מוכן לקבל כל התנגדות לשינוי החוק. בתנאי אחד. כל דירה 4 עד 5 חדרים לא תעלה יותר מ 130 אלף דולר בהתאמה. כל עוד זה לא קיים אתה מעשיר את הטייקונים ומרושש יותר את העניים. השאר בבלאט

 •  
  בארצות הברית זה לא כך
  • 12:44
  • 26.07.09

  עקרון כלכלי פשוט: אם הביקוש לדירות במרכז עולה על ההיצע, המחיר יעלה. בשביל להוריד מחירים צריכים: או להגדיל את ההיצע, ופה יש בעיה, כי כל אזור מדינת ת"א בנוי, ואין קרקעות פנויות, והדרך היחידה היא לפזר את הביקוש, כלומר לכוון את האזרחים לרכוש במקומות בהם יש היצע של דירות וקרקעות, המקומות היחידים הם בצפון ובדרום, ולשם כך המדינה צריכה לעודד אזרחים להתיישב שם ע"י יצירת מקומות עבודה, תשתיות ציבוריות טובות בחינוך, כבישים ומינהל. ואז המחירים לא יעלו דוקא באזור המרכז.

 •  
  ערן
  • 13:28
  • 26.07.09

  מהסיבה הפשוטה - למדינה אתה יכול להתנגד. מול רעיון הקמת מפעל במקום כלשהו יש לך אפשרות לקום ולעשות מעשה. מול רעיון כזה שיבוא מהאחים עופר או נוחי דנקנר או כל אחד אחר בעל אמצעים... מה תעשה? תתחנן?

40
קוראת למודת אכזבות
 • 08:24
 • 26.07.09

"מאבק ציבורי גדול"? אנחנו לא שמענו כלום לא על זה ולא על הרפורמה עד עכשיו

39
נחש צמא
 • 07:39
 • 26.07.09

הרפורמה ההזויה שלביבי מאימת לפגוע אנושות בשטחים הפתוחים, שכן הוא מתכוון להעביר את גורלם לידי ראשי המועצות האזוריות. מה לעשות שחלק גדול מראש אשויות אלה מושחתים או לפחות לא יודעים לנהל נכון את הנכסים שהופקדו בידיהם.

38
די לאם כל ההפרטות
 • 23:31
 • 25.07.09

ממ"י החל להעביר בעלויות על דירות בבניה גבוהה בלי כל הטררם של ביבי. מישהו רוצה לגזור קופון בהפרטה הנוכחית, מספיק רק לגלות מי יקבל את מנכל רשות המקרקעין ולהבין...

37
אורי
 • 04:49
 • 26.07.09

ברק הפק להיות משרת נילעג של נתניהו במכירת כל נכסי וערכי המדינה למען שילטון וטיקוני ההון ברק בוגד בערכי תנועת העבודה ובערכי המדינה וכדי שיעלם מהמפה הפוליטית יחד עם חברו ביבי עד היום גרמו רק נזק

36
יעל ראשל"צ
 • 23:28
 • 25.07.09

ביבי פופוליסט זול. כל ההפרטות בעבר לא הטיבו עם האזרח הקטן, אלא היה מישהו שגזר קופון, וכך יהיה גם הפעם. אף גוף פרטי לא ידאג לאינטרסים הציבוריים כמו משרד ממשלתי, אז צריך לייעל את המערכת אבל לא להפריט!

35
אזרח מופרט למשפחות ההון
 • 23:23
 • 25.07.09

שעיתונאים יתחילו לרחרח למי ביבי מכר אותנו, מישהו הרי יגזור קופון על חשבון העובדים ועל חשבון הציבור.

34
ביבי שכח מהי דמוקרטיה!
 • 23:25
 • 25.07.09
33
דותן
 • 22:40
 • 25.07.09

המחאה הזאת מוכיחה שעוד נשארו כמה ציונים במדינת ישראל. הפרטת הקרקעות היא סוף הציונות, והיא הרסנית לחברה הישראלית. בלי תכנון ובלי אחריות המדינה על הקרקעות - תהיה דיקטוטרה של בעלי הון, שיספסרו בקרקע לפי אינטרסים כלכליים צרים. חייבים להמשיך במאבק על עתידנו ועל הציונות!

32
אמיר האס
 • 21:37
 • 25.07.09

ביזיון בעיני איך ברק מתעלם לחלוטין מהשטח במפלגת העבודה שמעוניין בביטול הרפורמה, או הורדת נושא מכירת הקרקע לידים פרטיות מתוכה. בתור מי שהצביע לו, אני בהחלט אשקול את הצבעתי הבאה מחדש. אהוד, תחשוב טוב... השטח נגדך!

31
עמית
 • 22:29
 • 25.07.09

חלאס כבר עם מנהיג שאוהב עשירים - בשביל זה יש לנו את ביבי והוא עושה את העבודה כמו שעון שווצרי מתוקתק - ברק אולי למען השם ולען המפלגה שלך שאמורה להיות סוציאל דמוקרטית תפגין קצת מוסר והגיון ותדרוש להתנגד לחוק העשירים הזה... הבניין שלך באיקירוב כנראה השפיע עלייך יותר מידי תהיה בנאדם - תוביל את המפלגה לכיוונים טובים יותר...

30
י
 • 20:02
 • 25.07.09

הנוכל קושר שני דברים יחד וכך מנסה להסוות את מטרתו האמיתית. מצד אחד יש את ההפרטה שאני תומך בה (כמו כנראה רוב העם) העברת חלקות האדמה הקטנות הצמודות לבתים לבעלות הדירים. ומצד שני מדובר במתנה של מלירדים לחברות כמו האחים עופר, לבתי הזיקוק לחברות הגז ועוד שזוהי המטרה האמיתית.

 •  
  אורי....
  • 09:55
  • 26.07.09

  לא מדובר בהענקת זכויות לאחים עופר. מדובר בשלילת זכויות לאנשים שכמותם. במצב של היום רק הקבלנים הגדולים זוכים , וזוג צעיר נדרש לשלם בין 400 עד 700 אלף יותר על דירה בפריפריה. גזל לאור היום.

29
בילעם
 • 14:41
 • 25.07.09

כנראה שאפשר להוציא את היהודים מהגולה אבל לא את הגלות מהיהודים. החוק הזה הוא ההפך המוחלט מכל מה שבגינו הקמנו כאן מדינה. בשביל להיות רוכלים ונוכלים עדיף ללכת מכאן חזרה לכל המדינות מהן ברחנו. ההצדקה האחת והיחידה שיש ליהודים לחיות כאן היא מדינה ריבונית וצודקת ולא עוד פיסת נדל"ן. ביבי תחזור לארצות הברית יש שם לא פחות יהודים. מקומך ומקום דעותיך וערכיך במפלגה הרפובליקנית האמריקאית ולא במדינה הציונית שנבנתה פה במאמץ מוסרי ובדם.

27
כלכלן, המרכז הבין-תחומי
 • 15:02
 • 25.07.09

אני מכיר את ההתבטאויות מתוך המנהל ואכן יש שם בעיות מהותיות. הפתרון אינו הפרטה, שתיצור בעיה כלכלית- חברתית חמורה, אלא ייעול מנ הל מקרקעי ישראל. השיטה היא ידועה: מכפישים את המנהל, מוקיעים אותו, אומרים שהוא מסורבל ולא יעיל ואז מוציאים אותו להפרטה. זוהי דמות מהפכת ההפרטה בארץ. אני מסכים שצריך להפריט את חלק מהמונופולים בארץ, אך לא שירותים ותחומים שצריכים להיות ממשלתיים.

26
יוסי
 • 11:47
 • 25.07.09

האדמות של קרן הקיימת נקנו עם הפרוטות שכל העם היהודי שילשל לתוך הקופסא המיתולוגית אולי במשך מאה שנה. אסור למכור את האדמות האלה-הן שייכות ל"יהודים" בלבד ולאף אדם אחר שאינו יהודי.

25
אחד מהעם
 • 13:25
 • 25.07.09

ילדכם יבכו על הצעד הזה

24
הכועס
 • 18:32
 • 24.07.09

המחאה שלהם לכם היא אינטרסנטית בלבד!אתם רוצים לעשות הכל כדי שמחירי הדירות ישארו כפי שהם ולא ירדו!!!!!יש לי 3 ילדים ואני חי בשכירות אייך אני אקנה בית במחירים כאלו!!

 •  
  Parilitas Fanaticus
  • 21:57
  • 24.07.09

  ה"רפורמה" הזו היא זו שתגרום לכך שתצטרך לעבוד 50 שנה עבור דירה ולא 20 שנה כמו היום. כוחות השוק ה(לא)-חופשי ידאגו לצבירת קרקעות בידי בעלי ההון ולמיעוט בבנייה. הביקושים הגואים יקפיצו את המחירים. אם ביבי היה באמת רוצה לעזור לך, לי ולשאר הזוגות הצעירים, הוא היה צריך להתנות מכירת קרקעות בבניה מיידית תוך התחייבות למחיר של דירה (עבור זוגות צעירים) במחיר עלות+10% רווח לקבלן. אם העסק ישאר לכוחות השוק רק ידרסו אותנו יותר.

 •  
  • 05:34
  • 25.07.09

  בשוק חופשי אמיתי שבו יש מספר יצרנים כל יצרן מנסה לדחוף את הסחורה שלו ולמכור יותר. אם קבלן מסויים יאגור קרקעות ו"יתאפק" מלבנות קבלן אחר שיבנה מהר יותר ירוויח. כל מה שצריך לעשות הוא לוודא שהמכירה הראשונית של הקרקעות היא במכרז פתוח לכל והוגן.

 •  
  כועס עוד יותר
  • 12:07
  • 25.07.09

  במדינה קטנה עם מרכזי מפלגות גדולים אין חופשי. איפה שאין תכנון יש שליטה של בודדים , אותן משפחות. מתי ירדו מחירי העיתונים? ויש שוק חופשי. מתי ירדו מחירי מזון? ויש שוק חופשי. מתי ירדו מכירי דירות? ויש שוק חופשי. שוק חופשי אתה רוצה? לך לרוסיה. תראה מה עושה שוק חופשי. בדיור צריך פיקוח ועזרה לציבור. במדינה בה כולם מכירים את כולם אין שוק חופשי. עדיף תכנון מראש ולטובת הציבור. תלמד מהסינים.

 •  
  פיני
  • 13:59
  • 25.07.09

  מי הרשה לכם להרים ראש?

 •  
  אודי
  • 20:09
  • 25.07.09

  הקפיטליזם שלכם פשט את הרגל. בלי פיקוח יש בועות. בלי פיקחו אין ציונות. מה לעשות, כלכלית - הציונות היא סטרט אפ גרוע. לא מתאים לך? לך לרוסיה או לאמריקה. תחיה שם בשוק חופשי. מי יצא למילואים בשוק חופשי? מי ילמד ילדים בשכונות מצוקה ובפריפריה? הכוחות שמחזיקים את החברה הישראלית לא ישתקו יותר. הפרטות פרועות - אסון. תכנון מבוקר ואחראי - עתי המדינה והעם. ארבעים שנות הפרטה וראינו לאן הגענו. האוויר יצא מהבלון הנפוח של הקפיטליזם החזירי. לך תלמד מה קרה לאירלנד של נתניהו. כמעט פשיטת רגל בגלל שהלכו אחרי הקולות שלכם על הפרטות וכלכלה בלי תכנון. תראה את איסלנד. זה מה שאתה רוצה? מזל שלא הספקתם להפריט את הכל. ככה ניצלנו מהמשבר הזה. אדיוט.

23
ערן רובין
 • 01:38
 • 25.07.09

וגם הקרקע לא. 2000 שנה חלמנו על מדינה שבה העם היהודי ישלוט על עצמו ולא כמה בעלי הון יכתיבו לנו

 •  
  עמית הירש
  • 14:58
  • 25.07.09

  ביבי מנסה לחזק את הקשר האסור בין הון לשלטון על חשבון המדינה הציונית ומוכר את זה בחזקת "הקלת הבירוקרטיה" ו"סגירת המרפסות".

22
לבירם
 • 00:27
 • 25.07.09

אחד הדברים הקשים שיוצרת מדיניותם העיוולתית של קברניטי המדינה; המשך מכירת הקרקעות לידיים פרטיות ואיכלוס לא מבוקר ומנוהל ברמה לאומית וסביבתית, זאת במדינה בה מכלים כל משאבי הטבע ועל הנותרים צריך לשלם כדי להכנס לתחומם, היא לשכנע נער להתגייס לצה"ל כדי להגן על מדינתו כשבפועל הוא מגו על רכושם של אחרים

21
נגב
 • 19:03
 • 24.07.09

בואו נמשיך את המאבק שהתחיל, תנועות הנוער עשו את הסיפתח על חשבונם, צריך עכשיו מאמץ של אלפים בלכתוב לח"כים להפגין ותרום לחברה של המאבק, בואו לא תשאירו את זה לעניין של כתבה אחת! אני ממליץ להכנס לאתרים בנושא: LAND NEWS ו"הארץ לא תמחר לצמיתות"

18
רועי
 • 16:54
 • 24.07.09

הייתי שמח אם כל המתנגדים יבינו את הרפורמה לפני שהם מתחילים עם ההתלהמות שלהם. מה הבעיה של בעלי הון לרכוש קרקעות כבר כעת, הרי למנהל לא אכפת למי הוא מוכר (ודווקא המאכרים במנהל קרובים לבעלי ההון)? מדוע שימשיך לפעול מנגנון בירוקרטי מסואב ומושחת כמנהל מקרקעי ישראל? מדוע מחירי הקרקעות כיום כה גבוהים ואין אור בקצה המנהרה? שיבינו שהרפורמה טובה לאזרחים הפשוטים.

 •  
  • 17:42
  • 24.07.09

  כלום, לא רוצה להתחיל לשלם כספים למדינה על בית שקניתי במיטב כספי, להחליף סוס תקין בסוס צולע=מיסי מדינה על העברת בעלות כביכול. לא רוצה גם לגלות מה יקרה עם אדמות המדינה שקניתי כול יום שישי בכספי הורי לקק"ל, שביבי ימכור אותן למקורבים. נמאס כבר ממשלות שמתנערות מחובות לאזרח בכול תחומי אחריותן כמו חינוך, בריאות, רווחה ועוד, ומתמקדות ברווחת 20 המשפחות העשירות במדינה ועוד כמה.

 •  
  יוסי
  • 12:07
  • 25.07.09

  לצערי מחיר הדירות נקבע לפי השוק החופשי.הדירות בתל אביב יקרות מפני ששם יש יותר מקומות עבודה. קרן הקיימת שומר על האדמות שהעם היהודי קנה עם הפרוטות ששילשל לתוך הקופסה המיתולוגית. אני מתנגד שהאדמות האלה תמכרנה.שימשיכו עם החכירה.עם זאת, למדינה יש הרבה קרקעות ויש באפשרותה להקל על על האוכלוסיה הנזקקת.

 •  
  אלה
  • 12:05
  • 25.07.09

  בעלי הון חוכרים קרקע. רווחיהם מגיעים ממה שבנוי עליה. אם הקרקע עצמה תהיה שלהם, הרי שיהיה להם מקור נוסף לרווחים. הרפורמה מחזקת את החזקים. אשר למנהל מקרקעי ישראל, הוא אכן מסואב ומושחת. זה לא אומר שצריך להחליפו ברעיון שידוע מראש שיגדיל את הפערים החברתיים, יעודד בניה בשטחים פתוחים ויחסל אותם ובקיצור יעשה נזק רב שלא ניתן יהיה לתקן.

17
הדס
 • 17:05
 • 24.07.09

אני חושבת שההצבעה על מנהל מקרקעי ישראל תעצב ותשנה את החברה הישראלית ואת גורל המדינה. חברי הכנסת שלנו חייבים להבין ולזכור שבמומנטים כאלה- אשר יכריעו על דמות המדינה שלנו, השיקולים היחידים שיכולים לעמוד לרשותם הם שיקולי מוסר וערך, שיקולים אשר הם פרי החזון שלנו לחברה סולידארית ושווה יותר, ולא שיקולים כלכליים,, או פוליטים שאולי יגרמו לפיטורים או לצניחת מעמד. אני קוראת לחברי הקואליציה להתעורר! להצביע ברגע מכריע זה נגד ההפרטה ולא לתת לאף שיקול אחר להכריע אותנו.

15
מתפקד עבודה
 • 09:52
 • 24.07.09

לו יותר, לעולם!

 •  
  דרור הנאור מרמת גן
  • 10:10
  • 24.07.09

  יתבכיין עכשיו.

 •  
  פיני
  • 11:53
  • 24.07.09

  בכל המדינות הסוציאל-דמוקרטיות הנאורות של מערב אירופה הקרקעות נסחרות בין האזרחים בשוק החופשי, למעט איזורים המוגדרים כשמורות טבע. בישראל יש לצערי כאלו הנחשבים שמאלנים שדוגלים בגישה הבולשוויקית החשוכה לפיה הממשלה יודעת יותר טוב מהאזרחים מה טוב להם, ולפיכך כל הסמכויות צריכות להיות שמורות בידה.

 •  
  תמר
  • 15:12
  • 24.07.09
 •  
  ערן
  • 15:19
  • 24.07.09

  אין שום קשר בין גישה בולשביקית למאבק הזה. חייבת להיות רפורמה במנהל - על זה אין חולק. אבל אם תצליח להצביע לי על הקשר בין מכירת הקרקעות לרופרמה במנהל, תבורך. לא, לא נראה לי שמישהו מהמתנגדים חושב שהממשלה יודעת יותר טוב. עובדה, הם לא. גם לא מדובר על שמירת הסמכויות בידי הממשלה או המנהל. העניין המרכזי הוא שהאדמה - חייבת להישאר של העם. לא של הממשלה, של העם. לא של נוחי דנקנר, סמי עופר וחבר מרעיו - אלא של העם. כשהקרקע בחכירה, בשורה התחתונה - תמיד אפשר יהיה לשנות משהו, להתנגד, להיאבק על חלוקה לא שוויונית וכו'. כשהקרקע במכירה לצמיתות (!), בבעלות פרטית - למי אכפת מהאזרח הקטן? למה שבעל הקרקע ידפוק חשבון אם אתה רוצה מפעל ענק ליד הבית שלך או לא? זה עיקר המאבק. לא להפרטת הקרקעות!

 •  
  פיני
  • 15:31
  • 24.07.09

  המדינה היא העם והעם הוא המדינה וכל החרא המאוס והלעוס הזה. לא תודה. מדינה היא מסגרת שקיימת בשביל להשליט חוק וסדר בין האזרחים, לא בשביל להחזיק ברכוש. עובדה היא שנשארו 4 מדינות בכל העולם בהן הממשלה מחזיקה בקרקע: צ.קוריאה, קובה, סינגפור (מדינה מתועשת אך טוטאליטרית) וישראל.

 •  
  פיני
  • 15:42
  • 24.07.09

  ניתן לחוקק חוקים שיגבילו בניית מפעלים בתוך שכונות מגורים (אני די בטוח שכבר יש חוק כזה). ניתן לקבוע מגבלות נוספות לשימוש בקרקע. אבל, בשום מקרה, אין לממשלה זכות להחזיק בקרקע, היא שייכת לאזרחים, וגם אם יום אחד ארצה למכור את הנחלה שלי לאיזה "טייקון" זו זכותי. ה"רפורמה" המדוברת היא בסה"כ יישור קו עם העולם הנאור, וחבל שהיא לא הובלה ע"י מחנה השמאל.

 •  
  פיני
  • 12:41
  • 25.07.09

  במסגרת הרפורמה יוטלו מגבלות על רכישת קרקעות בידי אזרחים זרים, וגם אם שייחים סעודים ייקנו פה קרקע, הממשלה תמיד יכולה להלאים את הקרקע ולמכור אותה מחדש. לצערי השייחים הסעודים לא מפגרים כמו כמה מהמגיבים פה, והם לעולם לא ייקנו קרקעות בשטח מדינת אויב. ד.א לגבי אירלנד, גם בשיאו של משבר מאוד קשה שעוברת המדינה, מצבה טוב לאין שיעור מזה של ישראל. קצת פרופורציות.

 •  
  מה פתאום?
  • 12:14
  • 25.07.09

  הן פרטיות - שם העם היהודי. למה לעביר אותן לידי המדינה ובג"צ עם זכות הקניין והזכות למכור אותם לכל אדם לצמיתות? חצי מנהטן שייכת לשיחים סעודים. זה מה שאתה רוצה גם כאן? מדינת ישראל לאיכולה לשחק בלהיות כל העולם. אין לה ביטחון בקיומה. אם היינו מקשיבים לחלומות ביבי על אירלנד המוצלחת היינו לא רק בפשיטת רגל עכשיו, אלא גם במלחמה על קיומנו. אתה מבין את זה? מה שיכול לעשות צרפתי לא יוכל ציוני יהודי. נכס כמו אדמות לא מוכרים לאדם פרטי. זה מסוכן לקיום שלנו. זהלא אשלג או בית זיקוק. זה המשאב הכי חשוב שיש. למה ביבי לא לתנצל על השטויות שפיזר על אירלנד המתקדמת? כי הוא יודע את האמת. ארבעים שנה מפריטים כאן. יותר טוב לאדם - יותר ויותר מסוכן לישראל. מבין?

 •  
  פחחחחח
  • 20:14
  • 25.07.09

  אתה רוצה שכמות הצעירים שעוזבת את אירלנד כל שנה תעזוב גם כאן? על מה אתה מדבר? אתה לוקח אחריות על הבועה שבנו שם בשם עסקי הבורסה? היית רוצה את זה גם כאן? ניצלנו בזכות השמרנות והאחריות של בנק ישראל. אם היינו תפוחים לשוק הגלובלי כמו שאתם רוצים - היינו באמצע משבר קיומי. אנחנו לא אירלנד. לאירלנד אין עשרות מדינות שלא מכירות בקיומה. אתה מבין? אולי בעוד מאתיים שנה נוכל לשחק בזה. כרגע זה לשחק בחיים של כולנו. אדמות לא מפריטים. בטח לא בשביל לבנות מרפסת. את זה אפשר לעשות בדרכים אחרות.

14
ליאור
 • 14:41
 • 24.07.09

זה לא רפובליקת בננות! לא שמת לב שהעם אמר את דברו???

13
בעזרת ביבי יהיו ברכות אידוי גם בכינרת
 • 15:32
 • 24.07.09
11
הם יגזרו קופון מכל מכירה בזול של אדמות קק'ל
 • 12:59
 • 24.07.09
10
שפתי כהן
 • 11:58
 • 24.07.09

הוא טוען ואין לכך סימוכין בשום מקום שהוא בוגר אוניברסיטה בארכיטקטורה. איש לא ראה את אף מסמך בעניין. איש לא מעיד על כך. פרופסור שלדבריו למד אצלו לא מכיר את השם בנג'מין ניתאי ולא בנימין נתניהו. וההתמחות שלו היא במכירת רהיטים. רוכל נוכל. ופתאום בקסמיו הפך קלקלן. זו אם כל השקשוקות. הצילווווווווווווווווווווווווווווווווו

08
שפתי כהן
 • 11:54
 • 24.07.09

הרוכל הנוכל שכנע את האספסוף ואת הסמרטוטונים, שהוא ימכור לחבריו הטייקונים את אדמות הלאום ביוקר והם יציפו את השוק ויוילו את מחיר הקרקע וכך הם יהיהו גאונים קלקלים כמו השוטה שלכם. הם יקנו בזול ויחנקו אותנו עד שהמחירים ירקיעו לשחקים ואז ימכרו לנו. לא ברור כשמש ? זו אם כל השקשוקות. ביבי וברק הנובורישים המליונרים יהפכו במטה קסם לנובורישים מליארדרים. וחבריהם יחגגו עלינו ועל מכורתנו. אי אי אי מכורתי הלכת לי פאיפן. קרוק ושומר בארים מצאו להם שותף את ברדקיהו הנבזה.

05
כלכלן
 • 10:43
 • 24.07.09

אדם סמית', אבי הכלכלה הקפיטליסטית התנגד נחרצות להורשת קרקע לדורות. תקראו את ספרו עושר העמים ע"מ 68 הפרטת הקרקעות הוא מהלך אנטי כלכלי מובהק שיפגע אנושות בתחרות ובגמישות אחד משלושת המשאבים הבסיסיים של הכלכלה - הקרקע. ביבי לא מבין דבר בכלכלה

04
 • 10:07
 • 24.07.09

לתועבה הקאפיטליסטית של הביבי. ואיזה ח"כים עלובים מהליכוד ירצו להרגיז את הבוס? וש"ס, היא הרי נותנת את ידה לכל נבלה של ראש ממשלה.

03
שג
 • 10:27
 • 24.07.09

המנהל הוא גוף כושל מושחת ומסואב. אינו ממלא את יעודו לשחרר אדמות לבניה. מנוהל על ידי חבורה של אינטרסנטים.

02
ארץ ישראל
 • 09:11
 • 24.07.09
01
יורם מראשון
 • 08:46
 • 24.07.09

הרפורמה במינהל חיונית ... שהביוקרטיה תפסיק להתעלל באזרחים ... על כל שטות צריך לקבל אישור מהמינהל ולשלם אגרות ודמי הייתר ... כל הסיפור הוא ויתור המינהל על 1% מהבעלות על הקרקע של דירות קיימות .. להערכתי, המתנגדים מבקשים להטב את מצב חוכרי הקרקע החקלאית המבקשים בעלות על הקרקע ללא תשלום למדינה

 •  
  למספר 2
  • 09:39
  • 24.07.09

  צריכה להיות רפורמה במנהל. אין ספק על זה. אבל אי אפשר יחד עם זה למכור את כל אדמות המדינה 'ולשפוך את התינוק עם המים'!! זה תהיה בכייה לדורות! אדמות הלאום הם הנכס האחרון שנשאר לנו כעם יהודי. האדמה של הארץ הזאת היא חלום של יהודים אלפי שנים ועכשיו רוצים למכור אותה בבצע כסף!

 •  
  דרור הנאור מרמת גן
  • 10:08
  • 24.07.09

  של ביבי.

 •  
  יותם
  • 10:47
  • 25.07.09

  הרעיון של אדמה שעוברת לידיים פרטיות מאפשרת שימוש בקרקע שהוא משאב מאוד מרכזי לתועלות צרות ופרטיות בלי הסתכלות ארוכת טווח או רחבה על כלל החברה. זה פותח אפשרויות כמו: זיהום אדמה בלי יכולת להגיד על זה דברים חוסר יכולת של המדינה לתכנן בנייה שהיא רלוונטית לחברה שיש בה הרבה שונויות, ריבוד והבדלים. אלא בנייה לאוכלוסיה מסוג מסוים ובכך ליצור "איזורי עשירים" ו"איזורי עניים" בצורה יותר מוקצנת מהיום. זה מכניס עוד כסף לשוק. בחברה שהפערים בה הולכים וגדלים זה רק יאפשר הגדלה מהירה יותר של הפער. קניית הקרקע בידי גורמים עויינים. ועוד... הרעיון של לקחת אדמה שהיא קניין משותף של העם היהודי ולפתוח אותה לשוק החופשי הוא לירוק מהבאר ממנה אנו שותים.

תוכן מקודם
הפופולריות בנדל"ן
הצעות מיוחדות