לא מחכים לירידות: "עדיף לקנות דירה מאשר לשלם שכירות" - נדל"ן - TheMarker

לא מחכים לירידות: "עדיף לקנות דירה מאשר לשלם שכירות"

"רצינו לשפר את סביבת המגורים והילדים לחצו שנעבור" ■ עם כל הכבוד למשבר, לפעמים נסיבות אישיות ושיקולים לטווח הארוך חזקים יותר מכל ספקולציה לגבי מחירי הדירות ■ למרות הציפייה לירידות מחירים וחששות ממיתון - יש כאלה שמחליטים דווקא עכשיו לרדת מהגדר ולקנות דירה

באתרי הבנייה ובמשרדי התיווך אמנם נרשמה ירידה בתנועת המתעניינים ברכישת בית, אבל יש כאלה שמחליטים לקנות דירה דווקא עכשיו, כשסיומו של המשבר הפיננסי אינו נראה באופק וכמעט כולם מצפים לירידות מחירים. נסיבות אישיות, הנחות מקבלנים, מציאת בית לאחר חיפוש ממושך ואפילו שיקולים כלכליים - כל אלה מביאים אותם לסגור עסקות, גם כאשר המגמה השלטת בשוק היא לחכות.

נלי ואילן קויפמן מתגוררים בדירה שכורה בפתח תקוה, אבל לא דמי השכירות שברו אותם. אילן, בעל תואר בכלכלה ויועץ משכנתאות לשעבר, קיבל את ההחלטה לקנות דירה משיקולים כלכליים טהורים: "אנחנו כל הזמן בודקים כמה עולה דירה בשכירות לעומת רכישת דירה. מהבדיקות שלנו דמי השכירות עלו מאוד והגענו למסקנה, שמבחינה כלכלית עדיף לקנות דירה מאשר להתגורר בשכירות".

משפחת קויפמן קנתה דירת 5 חדרים בפרויקט מרום גנים שמקימה חברת אמריקה ישראל בפתח תקוה - בניגוד להלך הרוח הכללי בשוק: לחכות כמה חודשים מכיוון שכל הסימנים מעידים על ירידת מחירים בשוק הנדל"ן.

"אם שווי הדירה שקנינו יירד בעד 5% הרווחנו בעסקה הזו; אם הירידה תהיה בשיעור גבוה יותר - הפסדנו", אומר קויפמן. "מצד אחד יש את השיקול של דמי השכירות: שנה נוספת של שכירת דירה תעלה לנו 50-60 אלף שקל. כמו כן, בטווח הארוך המחירים כנראה לא יירדו. יכול להיות שיהיה מחזור של ירידות - אבל אחריו יהיו עליות.

"הביקוש לדירות אמנם ירד, אבל לא באופן דרסטי ועדיין יש ביקוש לדיור איכותי. ביקרנו בפרויקט שבו קנינו את הדירה כמה פעמים ובכל פעם מלאי הדירות רק הצטמצם", מספר קויפמן.

את מחיר הדירה קויפמן ביקש לא לחשוף, אבל הוא מספר על משא ומתן מוצלח מבחינתו, שהביא להורדת מחירה ב-6%. לדבריו, תחושת הבטן שלו היא שהמחירים בשוק ירדו, אבל אין עדיין נתונים מדויקים - "מנהלת המכירות באתר אמרה לנו שהמחיר תחרותי, ואני סומך עליה", מוסיף קויפמן.

דרור תורן, סמנכ"ל השיווק של חברת אמריקה ישראל, מתאר את המצב באתרי המכירות: "אני מוכן לחתום על זה, שמספר האנשים שנכנסים לאתרי מכירות כיום גדול בעשרות אחוזים בהשוואה לתקופה שקדמה למשבר - אבל קשה יותר למכור. אם בעבר מכרנו ארבע דירות לעשרה מתעניינים, כיום אנו מוכרים ארבע דירות לכל 100 מתעניינים".

את ציפיות המתעניינים לירידות מחירים מכיר תורן מקרוב: "הלקוחות רוצים לדעת שההזדמנות היא אמיתית - שהמחיר שהם מקבלים טוב, נמוך ממחיר השוק".

דורשים הנחה - ומקבלים

גם קרן ודגן פרנקל, זוג צעיר והורים טריים, לא היססו לקנות באחרונה דירה במרכז תל אביב. עם זאת, גם הם דרשו התגמשות במחיר בשל תנאי השוק. "אני מקווה שירידת המחירים הפוטנציאלית גלומה במחיר שהשגתי. הצלחתי להוריד את מחיר הדירה ב-8% לעומת המחיר המבוקש. להערכתי, המחיר שהשגנו נמוך ממחיר השוק. אני לא מרגיש שקניתי בזול - אבל לדעתי המחיר הוגן ומשקף את הציפייה לירידת מחירים".

החלטתם של בני הזוג פרנקל לקנות דירה דווקא עכשיו לא קשורה לשווקים הפיננסיים, לשיעור האבטלה או למחירי הדירות - נולד להם ילד ראשון והדירה שבה התגוררו בשכירות לא התאימה יותר. "תיכננו לעבור דירה עוד לפני המשבר, ואם השכירות עולה לנו כמו המשכנתא, אני מעדיף לשלם את המשכנתא", מסביר פרנקל.

על השאלה כיצד תשפיע עליו ירידה במחירי הדירות, אם אכן תהיה כזו, משיב פרנקל: "אני מאמין ששוק הדיור במרכז תל אביב יינזק הכי פחות. חוץ מזה, אם ארצה למכור את הדירה ומחיר השוק אכן יהיה נמוך, זה מעיד שכל השוק ירד - כך שגם הדירה שארצה לקנות תהיה זולה יותר".

זויה ריאבינין ובעלה וולדימיר אגרונוב הם זוג נוסף שהחליט לפעול בניגוד למגמה השלטת בשוק הנדל"ן בגלל שיקולים אישיים. הם החליטו לעזוב דירה שבבעלותם, ברחוב ירושלים בבת ים, וקנו דירת 4 חדרים באותה עיר, בפרויקט שיא פארק שמקימה חברת בוני התיכון.

"רצינו לשפר את סביבת המגורים והילדים לחצו שנעבור", אומרת ריאבינין. "אבל המצב כיום הוא כזה, שלא יודעים למה לצפות. היינו צריכים למכור את הבית שלנו ולא ידענו כמה נקבל בעבורו. מצד שני, אנחנו צריכים להתחייב לדירה החדשה".

גם הם לא מרגישים פראיירים מכיוון שקנו דירה רגע לפני צניחת המחירים, בהנחה שאכן תהיה כזו. ריאבינין אמנם מכרה את הדירה שלה ב-100 אלף שקל פחות מהערכת השמאי - אבל הצליחה להוריד את מחיר הדירה החדשה באופן משמעותי.

"התחלנו להתעניין בפרויקט באוקטובר, אבל המחיר היה כל כך גבוה שירדנו מהעניין", מספרת ריאבינין. "הציעו לי אז את הדירה ב-1.7 מיליון שקל ואחרי משא ומתן המחיר ירד ל-1.58 מיליון שקל (הנחה של 7%, ר"ס). לפני חודש קניתי את הדירה ב-1.37 מיליון שקל - 200 אלף שקל פחות.

"בעבר המוכרים היו קשיחים מאוד עם המחיר, עכשיו פחות. גם אני התייחסתי לעסקה בצורה שונה, כי הבניין כמעט גמור ואני אמורה לקבל את הדירה כבר בקיץ. אחרי חיפושים ממושכים, זו הדירה הכי טובה שראיתי במסגרת התקציב שלי", מסכמת ריאבינין.

מי שיכול - מחכה

חיים קקון, מנהל השיווק של חברת בוני התיכון, מאפיין את סוג האנשים שמחליטים לקנות דירה בימים אלה: "מי שקונה כיום דירה באמת צריך אותה מייד".

כדי לשכנע את המתעניינים קקון מעדיף להתמקד בהתאמת העסקה לצורכי הלקוח - ולא להוריד מחירים או להציע מבצעי הנחות. "אנחנו לא יכולים לרדת במחירים. לפעמים יש חברות שעושות מבצעים מקומיים, אבל אנחנו מנסים להיות יותר קשובים לבעיות של הלקוח ולמצוא בעבורו פתרונות.

"לפעמים לקוחות חוששים שלא יצליחו למכור את הבית שלהם במחיר ריאלי. הפתרון שאנו מציעים הוא אפשרות לבטל את חוזה הקנייה של הדירה החדשה תוך כמה חודשים, במקרה שלא יצליחו למכור את הדירה במחיר שהסכמנו עליו מראש", מספר קקון.

נועם קונס, מתווך ברשת אנגלו סכסון ראשון לציון, מחלק את אלה שמבצעים כיום עסקות לשני סוגים: משקיעים שלא רוצים לשמור את הכסף בבנק, ומשפרי דיור. האחרונים, לדבריו, קצת יותר חוששים מירידות מחירים.

ענת ועמית שרפי, בני זוג בשנות השלושים המוקדמות, רכשו באחרונה מגרש לבניית בית פרטי, אותו מצאו בעזרת קונס. אחרי שלוש שנים של חיפושים אחר מגרש בשכונה ספציפית בראשון לציון, אפילו המשבר לא יעצור בעדם מלסגור את העסקה.

"זה מוצר לא שכיח והקרקעות בשכונה מתמעטות - לקח זמן עד שמצאנו מגרש בשטח, במיקום ובמחיר שרצינו", מספר שרפי. "המיתון לא היווה מבחינתי שיקול, כי כל דחייה נוספת ברכישה גורמת לפספס את המגרשים שאנחנו רוצים".

כשהמוצר מבוקש וההיצע נמוך, כוח המיקוח של הצד הרוכש הוא מועט ביותר. כפי שגילה שרפי, הניסיונות להשתמש במיתון כקלף מיקוח לא עזרו לו הרבה כדי לשפר עמדות. "נראה לי שהצלחנו להוריד את המחיר ב-4%. אני לא יודע אם הטיעונים שלי השפיעו על המוכר, כי בשכונה שבה חיפשנו לא ממהרים למכור", הוא מדגיש.

לדברי שרפי, בשלוש השנים האחרונות מחירי המגרשים באזור טיפסו ב-50% והערכתו היא שהמיתון לא יפגע בשווי שלהם. "השיקולים בקניית בית לצרכים אישיים שונים מהשיקול של רכישת דירה להשקעה - אנחנו לא קונים כדי למכור את הבית ברווח".

זו הסיבה ששרפי לא חושש מירידות מחירים, אם אכן יהיו. "אני לא בכובע יזמי. זה בית שאנחנו רוצים לגור בו לטווח הארוך. ירידת מחירים לא תשפיע עלינו - בדיוק כמו שזינוק של 50% במחירו לא ישנה דבר מבחינתנו", מסביר שרפי את החלטתו לרכוש דווקא עכשיו בית.

תצלומים: עופר וקנין, דן קינן, תומר אפלבאום, דודו בכר

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
85
גיא
 • 18:15
 • 12.03.09

אני וחברי גילינו את רחוב שינקין בגבעתיים. מקום קסום , בתי ספר מדהימים ואוכלוסיה מיוחדת. דירת 4 חדרים עדיין במחירים סבירים מאוד

84
גיא
 • 18:17
 • 12.03.09

אני וחברי גילינו את רחוב שינקין בגבעתיים. מקום קסום , בתי ספר מדהימים ואוכלוסיה מיוחדת. דירת 4 חדרים עדיין במחירים סבירים מאוד

83
דן צידרן
 • 20:45
 • 21.03.09

יותר מדי תגובות על יוסף שמיר גבעתיים.

82
מבין עניין
 • 16:48
 • 03.03.09

קוראים יקרים. כל שוק הוא מחזורי. כפי שוק ההון, סחורות נמצא היום בשפל - אין כל ספק שגם נדל"ן יהא חייב להתאים עצמו למציאות כלכלית חדשה. אין מחסור בדירות - מה שיש יותר ויותר זה אנשים שאין ביכולתם לעמוד בתשלומי המשכנתא או השכירות ההזויים במרכז. תופעה זו חייבת בשילוב עם מפוטרים רבים להביא לירידה במחירים - גם בשכירות. מציע לכל המתעניינים - גלו סבלנות והציעו מחיר הוגן וריאלי למוכר (אל תבהלו מהמחיר המבוקש על ידו). סבלנות זו סופה לחסוך לכם מאות אלפי שקלים!

81
!!!!!!!!!!!!!!!
 • 09:55
 • 05.03.09

יש רצון לרכוש דירה בתכלס היום לא רוכשים כי המחירים לא ריאליים וההחזר החודשי גם הוא לא ריאלי , על מנת שזוג צעיר יירכוש דירה ממוצעת של נניח 1.300000 ונניח שבלחץ הצליחו לחסוך 300000 ייקחו משכנתא של 1000000 ש"ח ל 25 שנה שאנשים חושבים משום מה שזה די טריוויאלי וייצטרכו להחזיר בכל חודש לפחות 8000 ש"ח מבלי להזכיר השפעת אינפלציה ואו מכת אבטלה שמתקיימת לפי היסטוריית המדינה לפחות פעם ב 25 שנה . כלומר : 1. לקחת מיליון ולהחזיר 2 מיליון 2. לצמצם משמעותית את איכות החיים ולהכנס לטירוף של החזרת המשכנתא . 3. העלאת הסיכוי לקבל התקף לב ראשון בגיל 40 . 4.להכניס שכר חודשי משותף של לפחות 35k נטו ( אל תשכחו שיגיעו ילדים ויש להאכיל אותם , על פינוקים לכם אני לא מדבר). וכל זה בשביל להגיע ל פאקינג גיל 67 (אם בכלל) ולהגיד ..יש לי 4 קירות והם שלי ! שתי אפשרויות : 1 . או שלא חשבתם מספיק טוב כי אין הגיון ואין למצוא שכל ישר בקניית דירה היום. 2. מתווך מסווה שאגב לא חסר כאן כאלה.

80
יריב
 • 18:47
 • 06.03.09

שוק הדירות נמצא במצב של המתנה אבל המצב הכלכלי הקשה יוריד המחירים הגבוהים לרמה ריאלית לצו השעה.

79
ןיקטור
 • 10:41
 • 03.03.09

השאלה עם יהיה לך עבודה

78
שישלמו הרבה....
 • 08:50
 • 03.03.09
77
כתבות מעודדות
 • 21:12
 • 02.03.09

שהלחץ של הקבלנים ומוכרי הדירות רבה ובצדק כי גם הדימיון לא יגיע לתחתית שעומדים להגיע השאלה אם לקונים יהיה כסף לקנות גם כאשר המחירים ירדו ב 50% (מקווה שכן) . ריבוי כתבות מסוג זה נפוצות כיום בגלל שכולם יודעים שהמחירים עומדים לרדת ולצערי המשבר הזה יהיה בערך 5 שנים!!

76
סבלנות
 • 00:26
 • 02.03.09

עם לא יותר המיתון מחריף והפריירים נגמרו

75
טל
 • 17:29
 • 01.03.09

לא למכור את הנכסים. להשכיר, כי יש תשואה פנטסטית. עוד שנתיים, כמו שכולם יודעים, המחירים יעלו בשל מחסור בהתחלות בניה.

 •  
  עוד שנתיים יירד
  • 22:20
  • 01.03.09

  היום המחירים בשיא. הם לא יירדו עדיין כי הקבלנים לא בונים מספיק, עקב חוסר מימון, וזה גורם למחירים להשאר למעלה. אבל זה הולך להשתנות בחודשים הקרובים. האוצר כבר אישר לקבלנים ערבויות כדי שיבנו דירות, הקבלנים יתחילו לבנות, ועוד כמה חודשים עד שנה, תראה איך התחלות הבנייה מזנקות ואת המחירים יורדים. מי שחושב למכור, עכשיו זה הזמן. עוד שנה המחיר יהיה נמוך יותר.

 •  
  פרוייקטים חדשים
  • 11:42
  • 02.03.09

  שלב ב' נווה גן מצפון לאזורי חן פינוי בינוי רמת אביב גליל ים מזרח רמה"ש עדיין יש מלא דירות ריקות ברמת אביב החדשה ובגוש הגדול חוץ מזה יש פרוייקטים חדשים שהקבלנים נראים נואשים כממו בסוטין וכל זה רק פרוייקטים בצפון ת"א... יש עודף היצע ללא ביקוש וההיצע רק הולך וגדל...

 •  
  שישלמו מחר יותר
  • 08:41
  • 03.03.09
74
סאני
 • 19:15
 • 01.03.09

היום כבר יודעים שהמשבר הנוכחי יותר קשה מ1929 לא רואים את הסוף .שימו לב יש הפוגה לאחר גל של ירידות ואחר כך נוספים נתונים קשים על הכלכלה ושוב יש נפילות וירידות ערך הנכסים וכ"ו יש עוד לאן לרדת. הנדל"ן עדיין לא אמר את מילתו האחרונה.

73
ועכשיו זה יורד
 • 22:23
 • 01.03.09

יכול להיות שעוד שנתיים זה יחזור לעלות, אבל מי שרוצה למכור כדאי לו דווקא לנצל את מחירי השיא שקיימים כיום.

72
בית הלל
 • 15:07
 • 01.03.09

התפתות לרכישת דירה עכשיו כשאנחנו נמצאים על קצה המצוק הכלכלי זו טעות שתעלה לכם ביוקר. הירידה שתבוא עשויה לחסוך לכם תשלומי משכנתא מיותרים. אל תקשיבו לכל האינטרסנטים ולאלו שמדברים מפוזיציה.

71
מיתוניהו
 • 15:02
 • 01.03.09

המחירים במגמת ירידה. כרגע השוק בקיפאון עם זחילה למטה. ברגע שהמיתון יכה בישראל נראה את השוק עשרים-שלושים אחוז למטה. אל תתפתו לקנות!!!

70
אורי לוקלי
 • 23:25
 • 28.02.09

קבלנים ויחצני קבלנים, כתבה כזאת רק גורמת לנו להתבצר בעמדה שאתם בלחץ מהמיתון. תבינו אותנו, גם אם לא מפוטרים, אז בדרך לפיטורין, אי אפשר לחשוב על קנייה של דירה במיליון שקל שאין לנו. אנחנו מחכים בעיקר שיהיה טוב

69
הקשיבו הקשיבו !
 • 13:43
 • 01.03.09

המשק עובד ל - 4 ימי עבודה ועל דירת 4 חדרים רוצים מיליון שקל. פחחחהה...המחירים חייבים לרדת כי אחרי כל עליה יש ירידה. אסור לקנות עכשיו. ס - ב- ל -נ - ו- ת. האמת, שגם אם הייתי רוצה אני לא יכול לקבל משכנתא מהבנק בסכום כזה כי הבנק כבר לא נותן היום יותר מ - 70 % מימון למשכנתא. כך, שתשכחו מדירת 4 חדרים במיליון שקלים!!!

68
ההנחות הם בלוף
 • 22:13
 • 28.02.09

הם חושבים שאם הקבלן נתן להם הנחה של 8-10 אחוז אז הם הרוויחו. טעות. הקבלן לא נתן להם הנחה. הם שילמו את המחיר המקסימאלי שמישהו הציע על הדירה. הקבלן לא פראייר, ואם הוא "הוריד" את המחיר, סימן שהמחיר הראשוני היה לא ריאלי ואף אחד לא היה מוכן לשלם אותו. לעולם המחיר שמישהו משלם לקבלן הוא המחיר המקסימאלי שהוצע עבור הדירה הנרכשת. אם הקבלן היה מקבל הצעה טובה יותר הוא כבר היה מוכר את הדירה. אז שלא יעבדו עליכם עם הנחות מפוברקות, כי האמת היא שאין הנחות.

 •  
  הקבלנים רצינים
  • 11:34
  • 01.03.09

  קונה רציני שנכנס למו"מ אמיתי מול מנהל מכירות בכיר בחברה גדולה או מול קבלן יקבל הנחות משמעותיות ביותר. אל תזלזל בקוונים. כל מי שנמצא בשוק כמה חודשים ומתעניין יודע את כיוון השוק, את מצב המחירים מלפני חצי שנה, מלפני 3 חודשים והיום. הקונים זוכרים אתההצעות שקבלו מקבלנים לאותה דירה מלפני 3 חודשים ואת ההצעות המיוחדות "חד פעמי" שמקבלים היום. הצרה היא שמי שיש לו קצת כסף מפחד לעשות צעד כדי לא להחשף במקרה של פיטורים וכו'. מה גם שעושה רושם שמחירי הדירות בצלילה חופשית שתמשך שנתיים לפחות...

 •  
  הנחות פיקטיביות
  • 12:33
  • 01.03.09

  הקבלנים יודעים שהרוכשים מצפים להנחות ולכן הם מוכרים לו "הנחות". דירה שביקשו עליה לפני כמה חודשים 950 אלף ש"ח, נמכרה לאחרונה בהנחה של 16%!!! ממחיר המחירון של 1,200,000 ש"ח.... צא וחשב שמדובר בעליית מחיר של 6%, אבל כמובן שהרוכשים לא יודעים זאת, והם חושבים שהקבלן מכר להם במחירי סוף עונה.....

 •  
  !ההנחות אמתיות
  • 10:59
  • 03.03.09
67
אורי
 • 18:18
 • 28.02.09

מחירי הדירות הם 13 קרקע ( שנמצאת במחסור אמיתי במרכז הארץ) 13 חומרי בניה ושכר עבודה נטו (חלקם צמודים לדולר) ו 13 מסים. קשה לי לראות נפילה ביותר מעוד 10-15 אחוז במחירים , אלא עם כן תהיה קטסטרופה אמיתית בישראל.

 •  
  נביא הזעם
  • 07:59
  • 01.03.09

  למעשה הקטסטרופה כבר פה. אם לא שמת לב אז בוקר טוב אורי היקר תתעורר. אנחנו במשבר שלא היה כמותו מאז 1930. זה לא נראה לך קטסטרופה????!!! לנדלן יש רק כיוון אחד ללכת אליו. וזה למטה למטה למטה. רק סבלנות אני מאמין שעוד שנה כבר המחירים ישקפו את המשבר.

 •  
  בעתיד=28%
  • 11:38
  • 01.03.09

  15% כבר ירדו ממחירי הדירות עד כה. אם ירד עוד 15% אנחנו מגיעים לכמעט 30% נפילה. זו גם הירידה שאני צופה ל2009. במידה והתחזיות ששנת 2010 תהיה קשה יותר מ 2009 - זה כבר משחק אחר לגמרי.

 •  
  עובד בהתנדבות??
  • 12:40
  • 01.03.09
 •  
  צבא קבע
  • 13:11
  • 01.03.09

  מה זה? לידיעתך יש עשרות אלפי משפחות בישראל, בצבא קבע, הנהנות מבטחון תעסוקתי, שכר גבוה, תנאים טובים + פנסיה בגיל 45. על כל דירה שאתה תוותר יהיו 5 משפחות צבא קבע שישמחו לקנות.

66
280K ב6 חודשים
 • 11:30
 • 01.03.09

ביוני 2008 היינו במו"מ מתקדם ברכישת דירה בפרוייקט בנווה גן. מחיר הדירה היה 2 מליון ש"ח. ממש לפני חתימה נאלצנו מסיבות אישיות לדחות אותה. מאז אנחנו בקשר של פעם בחודש עם הקבלן (שגילה אמפטיה והבין את מצוקתנו). לפני כשבוע התקשר הקבלן והציע לנו דירה דירה דומה אבל בהנחה של כ15%. סה"כ הנחה לעומת המחיר שכמעט שילמו ביוני 08 280000 ש"ח!! העיכוב אצלי ברכישת הדירה לא נובע (בשלב זה) מקשיי מימון, אבל 280 אלף זה הרבה מאוד חודשי שכירות. כמובן שאף אחד לא יכל להיות חכם ולצפות את ירידת המחירים שהחלה מחודש אוקטובר 08 אבל היום שהמיתון מראה סימנים שהוא פה להרבה זמן, ויש כאלה האומרים כי 2010 זה השיא - כל 5% שנופל זה הרבה מאוד כסף. אולי שווה להמשיך בשכירות עוד שנה שנתיים - זה חיסכון משמעותי מאוד של עשרות (אם לא מאות) אלפי שקלים.

 •  
  ?שלב ב בנווה גן
  • 11:58
  • 01.03.09

  המחחירים בנווה גן ברמה"ש ירדו אבל מי שרכש בפרוייקט בתחילת השיווק עשה שם את עסקת חיו. בפרוייקט נשארו מספר דירות בבודדות שגם אנשים פרטיים רוצים למכור. מי שמוכר בפרוייקט עלול בקרוב להכנס ללחץ זאת מאחר ושלב ב' של הפרוייקט אושר לבניה ועירית רמה"ש חתמה על הסכם עם הכפר הירוק לבניית כביש עוקף לצומת (העיכובהאחרון לשלב ב'). עשרות יחידות דיור מפוארות שייצאו בקרוב למכירה בשלב ב' בפרויקט יצרו לחץ מסויים אצל מי שמעונין למכור דירה נווה גן וברמה"ש.

 •  
  תל אביבי
  • 13:15
  • 01.03.09

  במחיר הזה עדיף לך לחפש בגוש הגדול. גם יותר קרוב לים, גם יותר קרוב לת"א.

65
קונה בעוד שנה
 • 08:50
 • 01.03.09

סבירות גבוהה שהמחירים ירדו בעוד 30% מאשר יעלו מעל 5% . למה כי יש משבר כלכלי חמור המחירים בסה"כ יחזרו לרמה שהיתה ב-2006 גם ברמה זאת קבלנים הרויחו . עובדה שאילו המחירים שהם מכרו .

64
הינשוף
 • 09:19
 • 01.03.09

סאב פריים ישראל המשכנתא שווא יותר מהנכס

63
לקנות דירה
 • 22:07
 • 28.02.09

יש הזדמנויות השקעה שיניבו תשואה עודפת על שוק הנדל"ן.

62
עיצה לקונים
 • 21:00
 • 28.02.09

בעולם מפולת במחירי הנדל"ן להמתין עוד מספר חודשים גם פה תהיה נפילת מחירים למה כי אין הגיון במחירים גבוהים כאשר לציבור אין כסף לשלם

61
fanta
 • 19:34
 • 28.02.09

המחירים של הדירות כבר יורדים ואת זה כולם יודעים- בפברואר נמכרו 30% פחות מהשנה שעברה - סביר להניח שיהיה תיקון של 20-40% במחירים במיוחד באזורים שבהם המחירים זינקו לאחרונה - אני לא יודע אם שמתם לב אבל הבורסה בחודשים הקרובים כמעט ולא נפלה - למרות שבחול הבורסות צנחו בבמוצע ב 20%. לדעתי בהתחלה אחוזי הרכישות ימשיכו לצנוח אבל מחירי הדירות ירדו ב5-10% ואז אנשים יהיו חייבים לפרוע חובות והמחירים ירדו עוד- זה בטווח של שנה לדעתי ואז חברות הבניה יוכלו אותה חזק מאוד . אני לא יודע אני חושב שרק מישהו עם ביצי ברזל קונה עכשיו נכסים - - אני לא הייתי קונה - גם אם היה לי כסף- בחצי השנה הקרובה נכס - ואחרי חצי שנה מסתכל עוד פעם ... בקשר לבורסה ואגח קונצרני- הגופים המוסדיים מחזיקים את השוק הוא היה צריך לרדת בכ 10-15% - אבל זה בקטנה כשה המחירים של הדירות ירדו בכ 20% וסביר להניח שהם ירדו- אז באמת יבוא המיתון וביחד עם הפיטורים -אווף - אלוהים גדול יודע מה יהיה אז- בקיצור - יהיה גם פה מיתון חזק בשנה הקרובה אלה אם יהיה איזה משהו חריג - ואז צריך לשקול שוב- אני לא הייתי משקיע באיגרות חוב קונצרניות אפילו - אולי פרט לכמה איגרות שנסחרות גם כחה בתשואות לא משהו . מניות לא נוגע עכשיו אם מקל - שלא יעבדו עליכם כל הכתבות האלה על נדלן ולימוד רכישות דירות ורווח וטאראראם זה ניסיון די טוב של אינטרסנטים להכניס את הציבור לשוק הדיור כדי להנמיח ירידה במחירים.

60
פיקח
 • 19:02
 • 28.02.09

בארבע מילים: אין של אין דאגות ! יש גם אנשים כאלה, מה לעשות...

59
טוי
 • 18:32
 • 28.02.09

במשחק של קונים מוכרים כולם אינטרסנטים 1. הקונה תמיד אומר שהמחיר ירד. 2. המוכר תמיד אומר שהמחיר יעלה. מה שקובע זה העסקאות המתבצאות ואז חלבחון את המגמה.

58
שחקן מעו"ף
 • 14:18
 • 28.02.09

מחירי הדירות מנופחים .אנשים בקושי משתכרים איך יקנו דירות?אני אישית מצמצם צריכה .לחם ומרגרינה זה המוטו שלי .וכשם שהבורסות קרסו .גם מחירי הדירות יקרסו בצורה אדירה -ראו הוזהרתם

57
חיים של תקווה
 • 15:36
 • 28.02.09

רוב שוכרי הדירות אינם מודעים לזכויותיהם, כיום בעקבות חקיקה מהפכנית ופעילות מעשית של הכותב יחד עם אחרים התאפשר המהלך לרכישת זכות השכרה במודל תכנוני ישים ומוכר לרשויות ולחלק מועט מהציבור, זה עתה נצא במהלך המעשי לרישום כלל ארצי על פי החוקים והאמנות וברוח פעילות מוכרת ומאושרת. פרטים יפורסמו בבלוג חיים של תקווה בקפה דמארקר

56
אורי הכלכלן
 • 17:20
 • 28.02.09

הם יצנחו ! צפויים ירידות ראליות של כשלושים עד ארבעים אחוזים ברוב הארץ. כל מי שאומר אחרת הוא קבלן, מתווך או אינטרסנט אחר

55
שקונה בשיא
 • 14:06
 • 28.02.09

שכר הלימוד שלהם יהיה 5 שנות משכנתא מיותרות ויקרות..... אגב, המחירים היום לא ריאליים יחסית למשבר שהולך להיות כאן. צפי ל 280 אלף מובטלים עד סוף השנה, כך שהמחירים לא יעלו בשנתיים-שלוש הקרובות ויותר סביר שהם יירדו ב 20%.

 •  
  ישראלי
  • 13:08
  • 01.03.09

  ה 280 אלף האלה שאתה מדבר עליהם - איפה הם יגורו, ברחוב? אז נכון, 1000 זוגות יחזרו לגור עם ההורים. גם זה בסדר וטבעי ונורמלי - באירופה גרים בכיף עם ההורים עד גיל 30-35, ורק כאן ילדים יוצאים לכבוש את תל אביב בגיל 22. עדיין, רוב מוחלט של הזוגות זקוק לדירה ויקנה אותה גם אם בטווח הקצר המחיר ירד קצת. בטווח הארוך המחיר יעלה, ודירה במיקום טוב בגוש דן תמיד תהיה מוצר נדיר.

54
כלכלן
 • 14:42
 • 28.02.09

בשביל שמחירי הדירות יעלו,צריך שהרבה כסף(ביקוש) ירדוף אחרי הדירות, אם האבטלה גודלת מיום ליום,יצואנים סוגרים חברות,כי הביקושים בכל העולם ירדו,וכתוצאה מכך פחות כסף(ביקוש) רודף אחרי הדירות-אז איך יכולים מחירי הדירות לעלות? ואני לא מדבר שמחירי תשומות הבניה ירדו דרסטית.

53
בעל דירות להשכר
 • 13:58
 • 28.02.09

בשם אלוהים, אל תקנו, המחירים יצנחו, לפחות בעוד 30% תאמינו לי, מי שקונה היום הוא פריאר. רק תשכרו דירות, זה יותר טוב לכם, יותר זול לכם ובזכותכם אני משלם את המשכנתא לדירות שקניתי.

 •  
  נחמן שי
  • 08:02
  • 01.03.09

  הדירה שקנית ושעליה אתה משלם משכנתא איבדה קצת מהערך שלה? לא נורא. אנחנו באמת נמשיך לשכור ולקבל דירה במתנה מפראיירים כמוך שמממנים אותנו.

 •  
  זוג
  • 13:05
  • 01.03.09

  אנא מכור את הדירה להשכרה שלך. שים את הכסף בתיק אגחים קונצרניים, שיעשה לך יותר כסף בשורה תחתונה, לא תסבול מכאב הראש הכרוך בהשכרה, תהנה מנזילות וגם תעשה מעשה טוב לזוג אחד בישראל. שים לב-מכור דירתך אך ורק לזוג הזקוק לה לשימושו העצמי. תודה.

52
לא כלכלן
 • 11:44
 • 27.02.09

כמו אנשים אלו , גמני מחפש לקנות דירה כך שהמשכנתה קרובה לדמי השכירות אך אינני מוצא דירה כזו. כנראה שהטעות בחישובי. עבור דירה של 1.2 מליון אני נדרש לשלם משכנתא של 4% וזה יוצא 8000 ש"ח בחודש. את אותה דירה אני יכול לשכור ב- 5000 ש"ח לחודש. מה טעותי?

 •  
  חוני המעגל
  • 12:06
  • 27.02.09

  הצמדות, שינויים בריבית בנק ישראל, סיכון לטווח ארוך ובעלות על הנכס. הכל מתומחר!

 •  
  ליאור
  • 12:10
  • 27.02.09

  1. חשוב מאוד מה הסכום הזמין שאתה יכול להביא. לקחת משכנתא מטורפת של מעל 100 אלף דולר - בדר"כ לא כדאי. 2. אל תשכח שכאשר אתה משלם משכנתא, בסיום התשלומים הדירה נשארת שלך, מה שלא קורה כמובן כאשר משלמים שכירות.

 •  
  שלום אסייג
  • 12:14
  • 27.02.09

  אח"כ תתחיל ללמוד על דירות.אדיוט.

 •  
  לא פלספן
  • 12:21
  • 27.02.09

  בהנחה שלקחת מימון מעל 90% בריבית סבירה של 4% אתה משלם ריבית חודשית של 4000 ש"ח , תוסיף על זה את תשלום הקרן והגעת ל 8000 או 8000 בקירוב , זה ידוע שמי שלוקח משכנתא במימון גבוה בעצם...משלם כפול מערך הדירה! כלומר ערך הדירה על הנייר 1.200000 ש"ח אתה מחזיר לבנק יותר מ 2 מיליון ש"ח. לכן זוגות שאין להם לפחות 50% מערך הדירה זה לא כלכלי לקנות דירה , ההפסד מובטח , תחשוב פשוט תגיע רחוק.

 •  
  המנוסה
  • 12:16
  • 27.02.09

  היא זאת. א. אתה מחשב עלות של 100% או משהו דומה של משכנתא. בעוד שלרוב האנשים יש בין 20-50 אחוז ביד וכיום בהיעדר תשואה ראויה בשל הריבית הנמוכה עדיף להשקיע בקירות. ב. גם אם אין לך סכום ראשוני , מאחר ולקחתי לאחרונה משנתא על סכום דומה - אם תפרוס ל-30 שנה - חצי בפריים פחות נניח 0.8 וחצי ריבית משתנה +צמוד מדד יצא לך לא יותר מ-5000 שקל. זה נתון בדוק. בקיצור הייתי נותן לך טלפון של מישהו שיסע לך אבל וודאי לא יאשרו כאן את הטוקבק. תעשה שעורי בית ותראה שתסדר. בהצלחה.

 •  
  היודע
  • 14:39
  • 27.02.09

  הטעות שלך היא שאתה צריך להשוות את תשלום הריבית של המשכנתא בלבד מול השכירות . הלא הדירה נשארת בידיך בסוף המשכנתא .

 •  
  זוג צעיר
  • 15:10
  • 27.02.09

  בהנחה ורוב האנשים רוגשים דירה בשנות השלושים לחייהם כם יסימו לשלם את המשכנתא עבור הנכס כעבור 20-25 שנה כלומר גיל 50 - 60. מספר שנים מאוחר יותר הם ימצאו את עצמם לא עובדים. המקרה של רכישת דירה יהיה להם היכן לגור ללא תשלום קבוע (מעיק) של שכירות. כשאתה בן 25 -30 גיל 55-60 נראה רחוק מאוד, כשאתה מגיע לגיל 40 אתה מבין את זה ואם רק אז אתה רוכש דירה אתה כבר בצרות כי בעשור שקדם לו ההוצאות שלך היו נמוכות יותר. הצעה שלי - רכשו עכשיו כל עוד הריבית על המשכנתאות נמוכה מאז ומעולם. גם אם המחירים ירדו עוד מספר אחוזים בטווח של השנה הקרובה זה בטל בשישים .בעוד מספר חודשים כולם ירדו מהגדר ביחד והם בעצמן יגרמו לעליית מחירים בשילוב של מספר התחלות בנייה נמוך (מאז ומעולם) תהיה כאן עליית מחירים אלימה בהצלחה!

 •  
  איתי
  • 14:11
  • 27.02.09

  לא לקחת בחשבון אינפלציה. תשאל אנשים למודי נסיון מה זה לקחת בארץ משכנתא. אתה מתחיל, שים לב מתחיל, ב-8000 שח החזר. תוך כמה שנים ההחזר עלול לגדול ל10000 שקל ויותר (נניח באינפלציה ממוצעת של 4% בשנה). בארץ בניגוד לאמריקה גם כאשר הבנק לוקח את הדירה אתה עדיין ממשיך להיות חייב לו את ההפרש ממחיר המכירה. אתה הבנת את זה ברוך? עכשיו תעשה את החשבון גם אם אתה לא כלכלן.

 •  
  גינה לי גינה לי
  • 15:07
  • 27.02.09

  התחיבות ארוכה כרגע זה סיכון גדול מדי...חוץ מזה מה רע כל כמה שנים לשנות אוירה שלא לדבר על לחיות באזור כפרי במרכז ב4000 שקל לחודש...לך תקנה נחלה במיליונים ..עדיף לחיות "בכאילו"ולהנות מכל רגע לך ולמשפחתך ולדאוג רק חודש קדימה ולא 30 שנה.

 •  
  איציק
  • 17:11
  • 27.02.09

  לקחתי 250000 ש"ח משכנתא בריבית קבועה 2.1 אחוז לחמש שנים, 4100 ש"ח לחודש - כמעט כמו שכ"ד.

 •  
  ashpitz
  • 17:35
  • 27.02.09

  איזה בנק נותן 2.1 אחוז???

 •  
  איציק
  • 20:44
  • 27.02.09

  1. זה היה לפני חצי שנה, אבל הריבית במשק לא ממש עלתה מאז. 2. אם לוקחים סכום לא ענק כמו 250000, אז לוקחים ל 5 שנים ואז הריבית משמעותית יותר נמוכה. 3. נהלתי מו"מ על אחוזים עם לאומי, פועלים ודיסקונט. כשמריחים שאתה רציני ומכיר את החומר נותנים לך מחיר טוב. אז אתה מתקשר לבנק השני ואומר מה קיבלת וככה יש פינג פונג עד שמשהו נשבר. אגב זה היה לריבית קבועה צמודת מדד. במחיר כזה לא היה צורך לפצל לכל מיני תתי שיטות כמו פריים וכל השטות הזאת.

 •  
  באבי
  • 14:02
  • 28.02.09

  זאת הלוואה בריבית נמוכה.

 •  
  באבי
  • 14:29
  • 28.02.09

  אתה לא מציג את זה נכון, זה נכון שאתה צריך להשוות את תשלום הריבית אל מול שכירות ולא את הקרן, העניין הוא שעדיין במשוואה הנוכחית של היום: תשלום קרן + תשלום ריבית אינו שווה לערך הנכס נקודה! במילים אחרות למי שלא הבין מי שלוקח מיליון (נניח לפי 4% ) ומחזיר 2 מיליון מפסיד !!! צאו מהבועה של יש לי נכס אתם מפסידים!!! יש לי הצעה בשבילך ולכל השאר שחושבים כמוך , החלטת לשלם כפול מההוצאה החודשית שלך עבור משכנתא לרכישת נכס? תשאר בשכירות , את הריבית שאתה אמור לשלם למשכנתא שים בצד כל חודש , תחסוך את זה ף תגיע ל 100000 ותתחיל להשקיע את זה תוך כדי המשכיות של ההפרשה החודשית ( פיקדון , מניות, אג"ח, מט"ח) יו ניימ איט!!! הכסף לא נשחק , הכסף שלך לעתיד זה הכוח שלך ולא הפאקינג דירה שאף אחד לא יירצה לקנות אותה בעוד 25 שנה!

 •  
  באבי
  • 14:19
  • 28.02.09

  הכל טוב ויפה מה שרשמתם, ההנחה רק לא נכונה , יש רצון לרכוש דירה בתכלס היום לא רוכשים כי המחירים לא ריאליים וההחזר החודשי גם הוא לא ריאלי , על מנת שזוג צעיר יירכוש דירה ממוצעת של נניח 1.300000 ונניח שבלחץ הצליחו לחסוך 300000 ייקחו משכנתא של 1000000 ש"ח ל 25 שנה שאנשים חושבים משום מה שזה די טריוויאלי וייצטרכו להחזיר בכל חודש לפחות 8000 ש"ח מבלי להזכיר השפעת אינפלציה ואו מכת אבטלה שמתקיימת לפי היסטוריית המדינה לפחות פעם ב 25 שנה . כלומר : 1. לקחת מיליון ולהחזיר 2 מיליון 2. לצמצם משמעותית את איכות החיים ולהכנס לטירוף של החזרת המשכנתא . 3. העלאת הסיכוי לקבל התקף לב ראשון בגיל 40 . 4.להכניס שכר חודשי משותף של לפחות 35k נטו ( אל תשכחו שיגיעו ילדים ויש להאכיל אותם , על פינוקים לכם אני לא מדבר). וכל זה בשביל להגיע ל פאקינג גיל 67 (אם בכלל) ולהגיד ..יש לי 4 קירות והם שלי ! שתי אפשרויות : 1 . או שלא חשבתם מספיק טוב כי אין הגיון ואין למצוא שכל ישר בקניית דירה היום. 2. מתווך מסווה שאגב לא חסר כאן כאלה.

51
שקד
 • 12:09
 • 28.02.09

אין שום סיבה לקנות דירה עכשיו. מצב כלכלי גרוע, הבטלה, חוסר יציבות כלכלית מונעת התחייבות להלוואה לטווח ארוך, הדירות לא במחיר המשקף את המציאות, שוק הנדל"ן יירד בעתיד ואף חד. לא ידוע עד מתי ימשך המשבר בעולם בכלל ובישראל בפרט,

50
מוריס
 • 12:38
 • 28.02.09

עכשיו לפני שיהיה מאוחר .

49
דורבן
 • 12:50
 • 28.02.09

שנת 2009 = קניית נדל"ן .

48
רפי
 • 11:22
 • 28.02.09

גל הפיטורים רק בהתחלתו, אין מצב בו אלפי אנשים ללא פרנסה יחשבו על הוצאת מיליון שקל ויותר על מגורים, כאשר יש אלטרנטיבות תמיד. זוג צעיר, אל תעשו את הטעות, המתינו ותרוויחו את הרווח של חייכם, קצת אי נוחות ואתם על הסוס. כתבות אלה הן כתבות לחץ של יחצנים וקבלנים שהולכים לפשוט רגל בקרוב

47
בלאגן
 • 18:21
 • 27.02.09

בעולם יש כחמים עם כסף וטיפשים עם כסף. מי שלא הבין, מדינות באירופה, אסיה ובאמריקה מתמוטטות כלכלית. אבטלה גואה בכל העולם. המצב הולך ומחריף. אנשי ממשל בעולם כבר מוציאים מהמגרות תוכניות נגד פורעים ומהפכנים. ראשי המדינות והכלכלנים מודיעים לכם בצורה עדינה שהמצב יותר גרוע משנת 1929 ואתם חושבים ששוק הדירות יעלה? בקרוב אירן מאיימת עם פצצות אטום. מליונים של פלסטינאים ללא עבודה ואוכל מפציצים את ישובינו. אין ממשלה. השקל קורס. אין מים. מצב שירותי הבריאות בקריסה. המבא המצרי עסוק בתרגילי מלחמה בסיני. החיזבאלה ממתין בשקט. מפעלי ההיטק מפטרים אלפים ומי שבתחום יודע, שזו רק ההתחלה. מפעלים בפרפריה קורסים, פשיעת הנוער עולה ועולה. אין ביטחון אישי. אז לפני שאתם קונים תחשבו עוד פעם. תגידו את למיליוני אנשים בארה"ב, אנגליה, יפן, רוסיה, איסלנד, ספרד וסין שזרוקים ברחובות כי הםם חשבו שהם קונים את דירת חלומותיהם בזול... כי מחר יהיה יקר יותר. לא להאמין עמה טיפשים יש בישראל? הלו לא למדתם לקרוא את הכתובת שבקיר?

 •  
  דניאל
  • 20:17
  • 27.02.09

  ידידי, לאט לך - זה נכון, המצב לא "להיט" ומאוד לא פשוט, יש סכנות ואתגרים אבל הכל יהיה בסדר. לא מתוך קסם וגם לא מתוך אמונה, אלא כי ככה הם החיים: מלאי עליות וירידות. כעת אנחנו למטה ואולי אף נרד נמוך יותר, אך בהמשך נחזור לעלות ולטפס והמצב יהיה טוב יותר. בוא נרגע ונכין עצמנו לאתגרים ברוגע ושקט - לחץ ופאניקה לא יפתרו דבר. שבת שלום, דניאל

 •  
  • 09:18
  • 28.02.09

  יש דבר אחד שלא כללת בתרחישים שלך. הקרקעות לבניה באזור המרכז הולכות ואוזלות. לעומת זאת האוכלוסיה ממשיכה לגדול..עיניין פשוט של ביקוש והיצע... בכל הסטוריית מדינת ישראל לא היתה אף פעם קריסת מחירים באזור המרכז אלא ירידה מוגבלת בלבד...

 •  
  אשר
  • 09:39
  • 28.02.09

  נכון שהמצב קשה, אבל הדרך היחידה שהשוק יתעורר זה אם יבוצעו עסקאות והכסף יוכל לזרום. אם כולם ימתינו - שום דבר טוב לא יקרה. חוץ מזה, בעשור האחרון המגמה של מחירי הדירות רק בעליה.

 •  
  אבי
  • 10:47
  • 28.02.09

  המחירים הולכים לצנוח כמו שאף פעם לא קרה, אנחנו לא אי של יציבות אלא גרורה מסכנה של ארה"ב, ושם כפי הידוע לכם המצב הולך ומחריף, ואף אחד לא ממש יודע מתי זה יגמר. אם אתם יכולים לחכות, זאת העיצה הטובה ביותר בזמנים כאלה. אולי יהיה טוב יותר השאלה מתי

 •  
  אורי
  • 11:27
  • 28.02.09

  שלא ימכרו לך שטויות, כבר לפני 15 שנה יצאו הקבלנים בקריאות של "נגמרו הקרקעות", בנתיים נבנו מאז מאות אלפי חדרי מגורים (לא על הירח) פתח GOOGLE EARTH ותבין כמה קרקעות יש באמת, לצערי לא ניתן באמת להעריך מתי המשבר יחלוף, אבל עד אז אין סיכוי שמשהו יזוז למעלה

 •  
  נו באמת..
  • 19:15
  • 28.02.09

  אתה נשמע כמו אישתי הפולנייה....

46
איתי
 • 10:03
 • 28.02.09

רצו לשפר, ועברו מפתח-תקווה לפתח-תקווה? זה כמו לעבור מבת-ים לבת-ים חחחח מזעזע

 •  
  תושב
  • 13:03
  • 01.03.09

  אנסה להסביר לך: פתח תקווה היא אחת הערים המועדפות על הקהילה האתיופית. גם רחובות. ישראלים לא מתלהבים לגור לצד קהילה זו (בדומה לארה"ב בהן יש אזורים ללבנים ושחורים) ולכן תושבי פתח תקווה ותיקים מנסים להפטר מהדירות באזורים המועדפים ע"י האתיופים (אזור מרכז העיר הישן והמתפורר) ולעבור לשכונות החדשות. זו המשמעות האמיתית של השדרוג בתוך פתח-תקווה. נסה להבין את התופעה - גם אם אתה ליברלי ולא מתנגד ל 2-3 אתיופים בכיתה של ילדך עד כמה ליברלי תהיה כאשר זה יגיע לכך שחצי מהכיתה של ילדך הוא אתיופי?

45
זהירות
 • 10:53
 • 28.02.09

להחזיר את המשכנתא גם שהריבית עולה!!

44
אבי
 • 10:40
 • 28.02.09
43
חזי
 • 19:59
 • 27.02.09

350 אלף שקל 4 חדרים באשקלון מושכר ב1700 דולר

42
מחכה על הגדר
 • 11:48
 • 27.02.09

מי שקונה עכשיו, קונה כי אין ברירה - תשלום של 4K למשכנתא במקום לשכירות זו שטות, הרי 4K במשכנתא ל 20 שנה = ל8K בתשלום החודשי. מי שיכול עדיין לחסוך שימתין לנפילה. הסאבפריים זה כאן - לווים שלקחו 90% מימון באדיבות הבנקים הנהדרים - לא יוכלו להחזיר את המשכנתא - מספיק פיטורים של אחד מבני הזוג או הורדה בשכר ע"מ למוטט אותם.

41
אבי
 • 09:41
 • 28.02.09

ממש פטאתי עד כמה הקבלנים מיואשים עד כדי כך שהם יוזמים כתבות יח"צניות. לקנות דירה זה דבר מטומטם. עדיף לרכוש השכלה פיננסיות ולהשקיע את הכסף נכון. במידה ובכל זאת אתם מעוניינים לרכוש דירה מטעמים אחרים (בעיקר פסיכולוגיים) עכשיו זה לא הזמן. בימים של אי ודאות, לפני מיתון, לפני סכנות פיטורים, לפני שיש סיכוי שמחירי הדירות הולכים להתרסק - זה בפירוש לא הזמן לקנות דירה. אל תהיו פראיירים!!!

40
ירום
 • 03:05
 • 28.02.09

באמת רק מתחלפים. אנשים מהגגים על דירה "רק במיליון ומשהו" ולא מעלים על דעתם שזה מחיר הזוי בכל קנה מידה בין לאומי. גם אלינו זה יגיע וינפץ את המחירים לרסיסים - כשהאבטלה תעלה וכל הטמבלים שמממנים את הבנקים למשכנתאות , שדואגים שהמחירים רק יעלו ושהקבלנים ירוויחו עוד ועוד - אז אפשר יהיה למצוא הזדמנות. לחכות בשלווה - הירידות הגיעו והן רק יחריפו.

39
א.א.
 • 03:42
 • 28.02.09

המחירים כיום כבר מגלמים ירידה של כ-10% ואף יותר מהמחירים בתקופת השיא לפני כשנה שנתיים.מחירי הדירות הסטנדרטיות להערכתי לא ירדו ביותר מ-20% . ( מחירי דיור היוקרה יכולים לרדת בכ-30% ואף יותר במקרים חריגים). יש להבין כי לעם ישראל המושג בית נכס הוא הרבה מעבר למושג כלכלי. בשעת משבר כלכלי הישראלים ירוצו למכור את תיקי ההשקעות וקופ"ג ויספגו הפסדים כבדים, אך אף אחד לא ימכור את ביתו בהפסד של 50%. תמצאו לי את הפולניה או התימני הזקן שימכרו את הבית בהפסד של 50%.( המשפט הידוע: נכס לא מוכרים, או נחכה לתקופה טובה יותר ובינתיים נשכיר). גם בעלי המשכנתאות, יעשו דיאטות יעזרו בהורים יצטמצמו ולא ימכרו את בתיהם. רוב הנכסים שמגיעים להוצל"פ הם נכסי יוקרה שלרובינו אין שום נגיעה להם (ממש יעזור לי אם מוכרים בהוצל"פ וילה בכפר שמריהו ב-8 מליון במקום ב-13 מליון) ודירות באזורים נכשלים מאוד. לכן תפסיקו לחלום על ירידה של 50% במחירי הדירות הסטנדרטיות. למי שיש כסף פנוי הייתי ממליץ להתחיל לחפש ( לא בלחץ) ובמידה וימצא נכס ראוי למגוריו, לנצל את ההזדמנות ולקנות. בהצלחה.

 •  
  חומר למחשבה
  • 13:45
  • 28.02.09

  המצבמשבר שמתרחש היום הוא בעל מאפיינים שונים. אנשים כבר הפסידו רבע מהפנסיה כמות המפוטרים בגידול מתמיד לאנשים לא תהיה ברירה והם יהיו חייבים למכור ומי שלא ימכור ויש לו ירידה בהכנסה הבנק יעקל לו את הנכס וימכור במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. אם המגמה התחילה בארה"ב וזולגת למקומות אחרים צריך להיות עיוור כדי לא לראות שהיא תגיע גם אלינו. שמרו על כספכם !!

38
אני
 • 22:45
 • 27.02.09

"הילדים לחצו שנעבור"...פחחחח- אהבתי. נו באמת!, מה אתם מנסים לשכנע אנשים לקנות ולייצר לחץ פיקטיבי במקום להוריד מחירים מנופחים והזויים מלכתחילה? תתביישו!

37
אביב
 • 22:01
 • 27.02.09

טימטום לקנות מערך הבזזזזז שעושים בעלי עניין ממש מטריף את הדעת ,מחיר קניה מטורף ומחירי מכירה חסרי כל הגיון הופכים את השוק לרולטה רוסית ,להפסיק מיד פעולות כלכליות חסרות הגיון .ראו הוזהרתם.

36
אביב
 • 22:04
 • 27.02.09

מהמם , מוכר ?????

35
מי שקנה ב 1200
 • 20:57
 • 27.02.09

ועכשיו הוא ב 650...... וגם את הנפט היו כאלה שקנו ב 140 ועכשיו הוא ב 40... וגם את הדולר היו כאלה שמכרו ב 3.2 ועכשיו הוא ב 4.2..... אז לעולם יהיו כאלה שקוניםמוכרים רגע לפני הקריסה.......

34
שמופי
 • 18:47
 • 27.02.09

בדיוק מאותו המקום שהוא מגיע לאשכנזים. איזו שאלה מטומטמת. רוע וצרות עין אינן משוייכות לקבוצה זו או אחרת. זהו משהו שקיים במין האנושי בכלל.

33
יגאל
 • 19:38
 • 27.02.09

אז יש כמה טיפשים עם כסף שאין להם בעיה להפסיד זה אומר שהמחירים לא ירדו? בודאי שירדו ובהרבה אז יש טיפשים עם כסף נו אז מה

32
אריאל
 • 18:43
 • 27.02.09

המשבר רק עכשיו מתחיל לתת את הטעימה הראשונה והמרה ממה שעוד צפוי לנו בעתיד. יהיו ירידות חדות המשבר בעולם ימשיך עוד זמן רב . מה שאומר שהמשק יסבול ממיתון מתמשך ועמוק שיהיו הרבה מובטלים והאזרח הקטן יחשוב רק על הקיום היום יומי

31
יובל
 • 18:10
 • 27.02.09

ברור כשמש שלא כדאי קנות דירה מחירי הדירות הולכים להתרסק בנק בישראל הולך להתמוטט

30
העתק
 • 12:05
 • 27.02.09

בשביל שמחירי הדירות יעלו,צריך שהרבה כסף(ביקוש) ירדוף אחרי הדירות, אם האבטלה גודלת מיום ליום,יצואנים סוגרים חברות,כי הביקושים בכל העולם ירדו,וכתוצאה מכך פחות כסף(ביקוש) רודף אחרי הדירות-אז איך יכולים מחירי הדירות לעלות? ואני לא מדבר שמחירי תשומות הבניה ירדו דרסטית.

 •  
  נועם
  • 13:42
  • 27.02.09

  מה הסיבה שאתה חושב שמדד תשומות הבניה ירד בצורה דרסטית? מחכה לתשובה

 •  
  מודד את המדד
  • 16:12
  • 27.02.09

  ב20 שנה האחרונות לא היה מדד שלילי 4 חודשים ברצף כמו עכשיו וככול הנראה הוא לא הולך להתאושש בתקופה הקרובה - מורכב ממחירי סחורות (צניחה חופשית) עולות שכר עבודה (אבטלה גובר) וכיו"ב בקיצר ממש לא טוב לקבלנים המצב הזה.

 •  
  נועם
  • 17:05
  • 27.02.09

  אני לקחתי את הסכום של הבית שלי צמוד למדד תשומות הבניה עד 12.09 אתה אומר שאני לא צריך לחשוש מעלייה?

 •  
  מצחיק אתה
  • 01:14
  • 28.02.09

  נו באמת. חוששים ממשהו שלא מצפים לו מה שאי אפשר להגיד בנוגע למדד הזה -הוא תמיד בעליה, לאא סיפרו לך את זה בזמן הקניה? כך שכל מה שאתה יכול להתפלל זה שהוא לא יעלה יותר מידי. במצב הנוכחי אתה בהחלט מרוויח (יותר נכון מפסיד פחות) מהמיתון המתקרב. תראה מה היה קורה לקצב ההחזרות שלך שלך בהצמדה למדד במשך השנים 2005-6-7 לאחר שתסכם את העליה השנתית בכל אחד מהשנים האלו תסתכל בבקשה על 4-5 חודשים האחרונים ותסכם את העיניין. בהחלט אם לא היה משבר היית משלם עוד. קרוב לודאי שתהיה עליה עד ל12.09 אבל עם איך שזה נראה עכשיו המצב טוב יחסית - תסיים את השנה הזאת עם 0.5-3 אחוז לעומת 3-5 אחוז בשנים קודמות

 •  
  השמאי
  • 06:41
  • 28.02.09

  באתר של התאחדות הקבלנים יש צפי לגבי מדד שומות הבניה לחודש הבא , תסתכל שם וכך תדע . בהצלחה.

29
משה
 • 13:50
 • 27.02.09

לחכות עוד חצי שנה לפחות

28
אחד
 • 15:54
 • 27.02.09

תקראו מה אומר אחד המוכרים: "לפעמים לקוחות חוששים שלא יצליחו למכור את הבית שלהם במחיר ריאלי. הפתרון שאנו מציעים הוא אפשרות לבטל את חוזה הקנייה של הדירה החדשה תוך כמה חודשים, במקרה שלא יצליחו למכור את הדירה במחיר שהסכמנו עליו מראש" מה זה בעצם אומר? שבעצם המצב הוא בועתי.

27
עכו? נהריה?
 • 16:59
 • 27.02.09

האם הכתבת לא יוצאת קצת מגבולות מדינת תל אביב, האם שוק הדיור נעצר בפתח תקוה ומודיעין? מדוע לא לבדוק עוד מקומות בארץ? אולי שם תופעה הפוכה?

26
לקנות שום דבר
 • 15:49
 • 27.02.09
25
בה"פ
 • 12:37
 • 27.02.09

אני ואשתי, ללא ילדים, מרוויחים בטוח יותר מכל המתוארים בכתבה. מה שמוזר שלא יכולנו לקנות דירות באיזורים המתוארים הכתבה אלא נאלצנו להתרחק מהמרכז. לדעתי הזוגות הנ"ל, כמו רוב הבכיינים, יושבים על טונות של מזומנים שקיבלו מההורים ירושות וכו' ומתבכיינים לעצמם שהריבית על הפקמ ירדה, אמא ואבא לא מרשים יותר להסתכן עם הכסף שלהם כי הילדים חשבו שינצחו את השוק ולשכור יותר זול אבל עכשיו נמאס לאבא ואמא עם המשחקים והם דורשים לקנות דירה כי זה נכס

24
שכירות
 • 14:43
 • 27.02.09

היו הרבה דירות מעוקלות. עכשיו יהיו הרבה יותר! לכן המחירים ירדו וירדו וירדו... כשמישהו מהזוגות הנחמדים יקבל את המכתב מהחברה שבה הוא עובד הוא יאלץ למכור!

23
מאיר
 • 14:52
 • 27.02.09

יעלו בעד שלוש ארבע שנים אחרי שנצא מהשפל הכלכלי.

22
מ.ש כלכלן בכיר
 • 13:14
 • 27.02.09

שהם מצאו את מה שחיפשו,ןמה שחיפששו מתאים למידותיהם,שנת 2009 שנה מצויינת לרכישת נדל"ן 2010 ו-2011 יהיו שנים,ותזכרו טוב מי אמר לכם,של עליות שטרם נראו !!!!

 •  
  א.גורדון
  • 15:32
  • 27.02.09

  אין לך מושג לא מעינייני ולא מקציי

 •  
  משיח
  • 17:42
  • 27.02.09
 •  
  לא "כלכלן מאפן"
  • 16:03
  • 28.02.09

  של ירידת המחירים עוד לא התחילה.. אף אחד עוד לא מפנים את הירידה ברמת החיים שצפויה בשנים הקרובות!! פשוט מאד, לא יהיה כסף !! המיתון שהיכה בארה"ב באכזריות מתחיל עכשיו רק לחלחל לאירופה, וכבר דופק בדלת שלנו. הפיטורים בענפי הייצור וההי טק רק מתחילים, בשנים הקרובות לא יהיה כסף נקודה! מחירי כל הסחורות כולל דירות יעברו התאמה לרמת החיים וירדו, כי פשוט לא יהיה כסף. קפיש?? עובד הי טק מפוטר מפ"ת יצטרך למכור את הדירה ולגור אצל ההורים כדי לקנות אוכל. הדירה שקנה תימכר על הבנק והשוק יוצף בדירות.

21
בן 60
 • 15:17
 • 27.02.09

בהנחה ורוב האנשים רוכשים דירה בשנות השלושים לחייהם הם יסיימו לשלם את המשכנתא עבור הנכס כעבור 20-25 שנה, כלומר בגיל 50 - 60. הצרה היא שמספר שנים מאוחר יותר הם ימצאו את עצמם לא עובדים. במקרה של רכישת דירה יהיה להם היכן לגור ללא תשלום קבוע (מעיק) של שכירות. להזכירכם המשכנתא תהיה מאחוריהם. כשאתה בן 25 -30 גיל 55-60 נראה רחוק מאוד, כשאתה מגיע לגיל 40 אתה מבין את זה ואם רק אז אתה רוכש דירה אתה כבר בצרות כי בעשור שקדם לו ההוצאות שלך היו נמוכות יותר ויכולת להיות בחצי הדרך לדירה. זוגות צעירים ,הצעתי אליכם - רכשו עכשיו כל עוד הריבית על המשכנתאות נמוכה (מאז קום המדינה) ולא נראה שהיא תגיע לשם בשנים הקרובות מסיבה פשוטה - אין לריבית לאן לרדת יותר. גם אם המחירים ירדו בעוד מספר אחוזים בטווח של השנה הקרובה זה בטל בשישים .בעוד מספר חודשים כולם ירדו מהגדר ביחד והם בעצמם יגרמו לעליית מחירים. בשילוב של מספר התחלות בנייה נמוך (מאז ומעולם) תהיה כאן עליית מחירים אלימה בהצלחה!

20
דרדסבא
 • 15:33
 • 27.02.09

בהנחה ורוב האנשים רוכשים דירה בשנות השלושים לחייהם הם יסיימו לשלם את המשכנתא עבור הנכס כעבור 20-25 שנה, כלומר בגיל 50 - 60. הצרה היא שמספר שנים מאוחר יותר הם ימצאו את עצמם לא עובדים. במקרה של רכישת דירה יהיה להם היכן לגור ללא תשלום קבוע (מעיק) של שכירות. להזכירכם המשכנתא תהיה מאחוריהם. כשאתה בן 25 -30 גיל 55-60 נראה רחוק מאוד, כשאתה מגיע לגיל 40 אתה מבין את זה ואם רק אז אתה רוכש דירה אתה כבר בצרות כי בעשור שקדם לו ההוצאות שלך היו נמוכות יותר ויכולת להיות כבר בחצי הדרך לדירה. זוגות צעירים יקרים, אם תמשיכו להמתין אתם תתעוררו עוד שנה שנתיים לריבית קבועה גבוהה בהרבה מהריבית שאפשר להשיג היום וגרוע מכך עם משק שמתחיל להתאושש עם מספר התחלות בנייה הנמוך מעולם -- כלומר עליית מחירים חזקה נוספת. ובנתיים אתם משלמים כ-50 אלף ש"ח בשנה עבור שכירות... הצעתי אליכם - רכשו עכשיו כל עוד הריבית על המשכנתאות נמוכה (מאז קום המדינה) ולא נראה שהיא תגיע לשם בשנים הקרובות מסיבה פשוטה - אין לריבית לאן לרדת יותר. גם אם המחירים ירדו בעוד מספר אחוזים בודדים בטווח של השנה הקרובה זה בטל בשישים .הערכתי היא שבעוד מספר חודשים כולם ירדו מהגדר ביחד והם בעצמם יגרמו לעליית ביקושים בשילוב של מספר התחלות בנייה נמוך (מאז ומעולם) תהיה כאן עליית מחירים אלימה קנו עכשיו אחרת חלום הדירה יהפוך באמת לחלום ויתרחק מכם עוד יותר ממה שהוא רחוק היום. בהצלחה!

 •  
  רונן
  • 13:55
  • 28.02.09

  כל מי שקורא עיתונות כלכלית ועוקב אחר הנעשה יודע שהריבית על המשכנתאות לא ירדה בהתאמה להורדת הריבית של בנק ישראל. מכיוון שלאור המצב אין צפי שבנק ישראל יתחיל להעלות ריבית, נכון יותר להעריך שריבית המשכנתאות תמשיך לרדת עד לנק' האיזון. ולכן כל המלל הארוך והמייגע שלך הוא פשוט לא נכון כלכלית וחבל שאתה מבלבל אנשים שלא בטוח מבינים והולכים להוציא את החסכונות של כל החיים שלהם.

19
 • 14:26
 • 27.02.09

איך שהמתוכים מחפשים אדיוטים אפילו רוני בר און לא מבין את הפגיעה בכלכלה לאחר שאמר שלא פגע כלום במדינה ויש אבטלה חבלז אדיוט מי שקונה כעת דירה אני אומר שיש לנו שלוש שנים מפחידות שהאתאוששות תתחיל רק בעוד שנתים עד אז גם בנקים באמריקה יפלו ובאירופה מה בישראל... .לאחר שהממשלה תצא לדרך אנחנו נדע את מימדי הנזקים. ועד אז המחירים יפלו כמו ההי טק . והאנשים שעשו את השוק במחירים כאלה שהם מחו"ל. יפסיקו לקנות אז התושבים כאן יוכלו להתעמת עים המחירים

18
אשר
 • 15:00
 • 27.02.09

מכיון שחוקי הכלכלה נכתבו מתוך מבט על השטח ועל מה שקורה במציאות ! יש להתייחס לשאלה מתוך מבט כזה , במבט לאחור חמישים שנה כל מי שרכש דירה ניצח את מי ששכר דירה , נקודה כמובן יש להתיעץ ספציפית , משום שיש מקרים שאסור לקחת משכנתא !!! אך אין זה אומר שמיעוט מקרים יוכל לכתוב את החוק הכלכלי מה הכי כדאי ,לקנות או לשכור ? רוב אלו שיקחו משכנתא הגיונית של כ50% מערך הנכס ויתמידו בהחזרים עד לסיום המשכנתא זה יהיה כדאי ! המלצתי ללוקחי המשכנתא לקחת לתקופה של 10 שנים כן רק 10 שנים ורק 50% מערך הדירה זאת נוסחא מנצחת ,כמובן שנוסחא זאת גורמת לכך שתוכל לרכוש רק דירה ברמה נמוכה ,לא נורא בהמשך תוכל לשדרג את דירתך ,

 •  
  • 19:17
  • 27.02.09

  ולכן מכיוון שלרוב הכסף שמושקע נותן תשואה גבוהה יותר מדירה, עדיף לשכור דירה ולא לקנות. כל זאת בתנאי שלא מבזבזים

 •  
  לאנונימי
  • 00:36
  • 28.02.09

  אתה שוכח דבר חשוב, לרוב החברה הצעירים שלוקחים משכנתא על דירה אין את הכסף ולכן לא יוכלו להשקיע אותו אז במקום לשלם שכירות הם משלמים קצת יותר זמן אבל באותו כסף רוכשים נכס

17
אחד שמבין טוב
 • 14:05
 • 27.02.09

ל ר ד ת מטה..... הכל ספיין ,הקבלנים בלחץ. וכל אלה שכותבים שצריך עכשיו לקנות,נכתב מאינטרסים אישיים בלבד.

16
hk
 • 13:21
 • 27.02.09

הכתבה עינינית ויש הרבה בעלי נבואה ואינטרסים ולא יודעים מה יוביל מחר אם זאת אני בקשר עם יהודים מבוססים בעלי משפחות ושמרנים שידעו לנווט את השקעותם בצורה מאוד זהירה המתגוררים מזה זמן ממושך בארה"ב וקנדה ובעלי אמצעים ממש לא קטנים . בעקבות המצב הכלכלי הם אינם רואים את עתיד ורוד שם . והחלו בהעברת כספים מסיבית לבנקים בשוויץ בעלי בטחון וניצמדים לאגחים של מדינות שהריבית אפסית . בנוסף הם החליטו לרכוש דירות מיד שניה להשקעה בעיקר בדרום תל אביב בת ים חולון וראשון לציון באיזורים בהם עדיין המחירים לא השתוללו כמו בצפון תל אביב ורמת גן . לפי ראותם המשבר הולך להיות ארוך בעיקר בארה"ב וקנדה ומספר מדינות באירופה והריבית הבנקאית תישאר אפסית לאורך זמן ממושך למספר שנים .לפי שיחותי עימם הם חשים בפחד וחששות וזוהי שיחת היום שלהם אגב הם דואגים להתפטר בכל הדרכים במכירת הנכסים שלהם כמו בנינים שלמים אך אין קונים מה גם ניכרת עליה באלימות ופשע . הם מאמינים שישראל פחות פגיעה בתחום הנדל"ן מאחר ויש איזורים שאינם מנופחים .לדוגמא לאחרונה הם רכשו שלושה דירות בבת ים כל אחת כ 1050000 ש"ח ומקבלים שכר חודשי על כל אחת 3300 ש"ח . לפי דעתם המחירים בישראל בדירות להשקעה לא ירדו יותר מ10% . האנשים בישראל לאחר שנה שיבחינו כי הריבית בבנק אפסית 0.5 ימהרו לרכוש נכסים . קצת למחשבה ?

 •  
  תל אביבי
  • 12:48
  • 01.03.09

  מיליון שקל בשביל דירה בבת-ים זה לא מעט כסף. במחיר הזה אפשר לקנות דירה בזולות מבין השכונות הצפוניות של תל אביב: נווה שרת והדר יוסף. תל אביב, לא בת-ים. גם השכ"ד גבוה יותר ויותר קל להשכיר.

15
רוני
 • 12:46
 • 27.02.09

השיקול היחיד הוא של האישה ולמה .....שים לב גבר, עם אתה או היא תתגרש יש לה מעל חצי דירה אוטומטי בגלל הילדים, ( בשכירות אין לה) עשיתה פוליסת ביטוח בעבודתך ו... ביום שאתה תסגור עיניים אז אישתך תפתח אותם ....

14
ליאור
 • 12:57
 • 27.02.09

כשאין נכס אחר או סכום כסף גדול בבנק, תמיד כדאי לקנות דירה ולא לשכור. אם יש נכס אותו משכירים אז בהחלט שכירה ושכירות הם אופציה כלכלית טובה יותר בחלק מהמקרים, אבל שוב, למה להוציא 5000 שקלים על שכירות שאפשר להוציא אותם על משכנתה ?

 •  
  ?
  ריבית טווח ארוך
  • 16:09
  • 27.02.09

  השאלה היא מה שאר הכסף שלך (ה50%-40 שהכנסת לבית בקניה) יעשה לטווח ארוך ולא כמה יעלה לך ההחזר החודשי של המשכנתא. אני יכול להוות מיליון שקל ולהחזיר כל חודש 2000 כך שזה יותר זול משכירות אבל זה ממש לא אומר שאני חוסך כסף - למעשה אני רק מבזבז אותו.

13
שועל וותיק
 • 13:08
 • 27.02.09

מפתיע . אבל זו המציאות הביקוש כיום גדול שבעתיים מההיצע - ושלא יעבדו עליכם .

12
לירידות מחיר
 • 12:59
 • 27.02.09

ברגע שתבינו שרוב האנשים בארץ הם בעלי נכסים והרוב רוצה לראות את נכסיו עולה אז תבינו שבארץ המחיר של הנדלן לא יורד ואם הוא ירד ב10% הוא יקפוץ אח"כ ב20% .רוב הדירות פה הן למגורים ולא להשקעה ולכן יש תמיד חוסר בדירות ותמיד המחירים עולים.תמיד.

11
מתווך
 • 11:31
 • 27.02.09

מי שמצפה לירידה דרסטית , יואכל את הכובע - פשוט הרבה לא יודעים שהתחלות הבניה בארץ מזמן ירדו לשפל כזה , שבכדי לצמצמו ולענות על דרישות הביקוש יקח משהו כמו 10 שנים של בניה נמרצת . אז ירידה קלה ? אולי ......ותאמינו לי , לא אתפלא אם בכלל המחירים יחלו לעלות .

10
טל
 • 13:24
 • 27.02.09

תוריד את מחירי הדירות לקרשים !

09
ערן
 • 12:38
 • 27.02.09

צריך להפנים שלאור היצע הדירות צפויות רק עליות מחירים בשוק הנדל"ן במרכז הארץ. מי שרוצה לקנות דירה בזול שיעשה זאת בפריפריות. במרכז יקנה רק מי שמסוגל לעמוד בעליית המחירים.

08
דני
 • 12:38
 • 27.02.09
07
מעניין לי את ה
 • 12:29
 • 27.02.09
06
דני
 • 12:40
 • 27.02.09

אם יש לכם כסף לבזבז אנא קנו דירות המשבר בשווקים לא הגיע לשיאו יש להמתין כחצי שנה ואולי אף יותר ירידות החדות של המחירים יגיעו למאות אלפי שקלים וכך ששכירות לשנה נוספת בהחלט משתלמת

05
אלישע
 • 11:59
 • 27.02.09

כתבה מוזמנת ע"י המתווכים והקבלנים וכרישי הנדל"ן ,שנמצאים בפאניקה מהקיפאון במכירות.

04
לא סופר עיתונאי
 • 12:24
 • 27.02.09

כדי שבעתיד תוכלו להציג את הפראיירים שחשבו שהקניה עכשיו אטרקטיבית כדי שתוכלו לצחוק עליהם כשהמחירים יחתכו ותראו אותם רצים לבנקים לבקש פריסה. פראיירים לא מתים רק מתחלפים. כמי שחזר לא מזמן מחול ורק את ערי הרפאיים עם יחידות דיור פי אלף יותר איכותיות מאשר מציעים ה"חבלנים" הישראלים ובעלות של 50 אחוזים נמוך יותר נדמה שהזחוחים בישראל טרם הפנימו את ממדי המשבר הכלכלי והשלכותיו.

 •  
  משה
  • 08:22
  • 28.02.09

  אשגנזים מפוצצים בירושות , לא עובדים וכל היום שותים אספרסו ומי שהצביע ביבי טיפח אותם , כי ביבי ומרידור זה אשכנזים מפוצצי ירושות שעלו לפני מלחמת העולם הנייה , בגלל זה הם כאילו קפיטליסטים , אבל אם היו מזרחיים שעלו בשנות ה 60 לא היו ירושות למעט תימנים שהתיישבו בתל אביב ,

03
חחחחחחחח
 • 12:40
 • 27.02.09

מתים הם רק מתחלפים.

02
הנביא דניאל
 • 11:16
 • 27.02.09

האדון בכתבה דיבר על ירידה של 5% בערך ...הוא כנראה לא מבין מה זה % 5 בחודש....במשך 10 חודשים ...50% הבנתם !!! שלא יעבדו עלייכם .

01
הנביא דניאל
 • 11:16
 • 27.02.09

האדון בכתבה דיבר על ירידה של 5% בערך ...הוא כנראה לא מבין מה זה % 5 בחודש....במשך 10 חודשים ...50% הבנתם !!! שלא יעבדו עלייכם .

תוכן מקודם
הפופולריות בנדל"ן
הצעות מיוחדות