מעבר בסיסי צה"ל לנגב מצית מאבק בין היישובים - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעבר בסיסי צה"ל לנגב מצית מאבק בין היישובים

על פי התחזיות האופטימיות, צפויים שני מהלכי הענק - מעבר בסיסי צה"ל לנגב בשנים הקרובות והפיכת באר שבע למרכז היי־טק, להביא עמם גם להגירת אוכלוסייה בקנה מידה של אלפי משפחות ■ היישובים בדרום כבר החלו בתחרות על לבם של המהגרים החדשים

56תגובות

ביום פתוח שנערך לפני כשלושה שבועות לאנשי הקבע, מצאו עצמם שורת נציגי רשויות מקומיות מאזור הדרום בסיטואציה לא שגרתית מבחינתם, אך כזו שצפויה להפוך עבורם למוכרת יותר ויותר בשנים הקרובות. סיטואציה שבה הם נלחמים על פלח אוכלוסייה איכותי המונה כמה אלפי משקי בית, שבעשור הקרוב צפוי לקבוע את ביתו באזור, עם מהלך הענק של הקמת שלושת בסיסי צה"ל בנגב.

חמושים בדוכנים וחומרי הסברה, נענו הנציגים מערד, דימונה, ירוחם, אופקים ורשויות נוספות לאתגר, והציגו את הנעשה בתחומן - החל ממצאי המגרשים הזמינים לבנייה ביישוב, ועד לשיעורי זכאות לבגרות ושיעור הגיוס ליחידות מובחרות - באופן מזמין ככל הניתן, במטרה לשבות את לב הקהל. עד כמה הצליחה כל אחת מהרשויות במשימתה עוד מוקדם לשפוט, אך בקרב אנשי מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, וכן אגף כוח האדם בצה"ל, שאירגנו את היום, סיכמו אותו בסיפוק. זה זמן רב שהם מנסים לרתום כמה שיותר גורמים להרחבת מגוון אפשרויות המגורים בדרום, שישרתו בבוא העת את משפחות אנשי הקבע שיעברו לאזור, וכעת שמחו לראות שם שלפחות ברמת השלטון המקומי, האסימון ירד.

"המטרה שלנו היא הגדלת ההיצע, גם כדי שלמשרתי צבא הקבע יהיו כמה שיותר אופציות וגם כדי לעודד עוד אנשים איכותיים מהמרכז, כמו עובדי תעשיית ההיי־טק שמתפתחת כאן, להגיע", אומרת יונת מרטון, ראש חטיבת המעטפת האזרחית במינהל המעבר דרומה. "בסופו של דבר, זו חתיכת משימה להעביר משפחות מהמרכז דרומה, ואתה רוצה שלאותם אנשים שאתה מעודד לעשות כך, יהיה היצע כמה שיותר רחב ומגוון".

למעשה, מספר משקי הבית שהדרום צפוי לקלוט בשנים הקרובות אינו תלוי רק במהלך של העברת בסיסי צה"ל לנגב, אלא גם - ואף בעיקר - במידת הצלחת הממשלה בהפיכת באר שבע למרכז משמעותי של תעשיית הסייבר. שלוש חברות מובילות בתחום - IBM, לוקהיד מרטין ו–EMC הכריזו על פתיחת מרכזי מחקר ופיתוח (מו"פ) בתחום הסייבר בפארק ההיי־טק של באר שבע, שכיום מונה כבר כ–500 עובדים. בתצורתו הסופית, עשוי הפארק לאכלס כ–10,000 עובדים, ויחד עם עסקים תומכי תעשייה - מראיית חשבון ועד למסעדות - זו עשויה להיות תוספת משמעותית של מקומות תעסוקה לאזור הדרום.

ירוחם
סימה שטרית

דווקא המהלך של מעבר הבסיסים יצריך בשלב הראשון כמות צנועה של יחידות דיור. במינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון מעריכים כי בסיס ההדרכה (עיר הבה"דים) שיוקם בסמוך לצומת הנגב, שיחל להתאכלס כבר בסוף השנה הנוכחית, יצריך מעבר של כ–500 משפחות בלבד של אנשי קבע לאזור, שכן רוב של אלפי המשרתים בו לא יזדקקו למגורי קבע בדרום. את המסה צפויה מערכת הביטחון לספק עם פתיחת בסיס הסייבר בבאר שבע ובסיס המודיעין בצומת שוקת, שפתיחתם תביא, על פי ההערכות, למעבר של כ–6,000 אנשי קבע ומשפחותיהם לאזור הדרום.

"מדובר במעגלים הרבה יותר רחבים מאשר מעבר צה"ל לנגב בלבד", אומרת מרטון. "יש פה הזדמנות חד פעמית למדינה להזניק את הנגב קדימה, ומרבית הקרקע שיוצאת לשיווק אינה משווקת במיוחד לאנשי הקבע - אבל יש כאן מלאי תכנוני עצום וזמין שאפשר להוציא. לכן חשוב לנו שכמה שיותר חברות יקדימו ויעברו לדרום, גם כדי שהיצע הדיור יגדל וגם כדי שעוד אוכלוסייה איכותית תעבור לדרום".

כעת נשאלת השאלה מהן אפשרויות המגורים למי שיבקש להיקלט בחבל הארץ שעד כה סבל מיחסי ציבור גרועים, ולא פעם - אם לומר בכנות – לא במקרה. "לבנות בתים זו לא הבעיה. האתגר הוא שאנשים ירצו לחיות פה", אומר ראש מועצת ירוחם, מיכאל ביטון. "המשמעות היא בראש וראשונה השקעה בחינוך, ודברים רבים נוספים כמו דאגה למקומות תעסוקה לבני הזוג של אנשי הקבע שיבואו לחיות פה".

"בוודאי שמתפתח מאבק 
בין הרשויות"

מבין היישובים הדרומיים, נכון להיום ירוחם היא המקום היחיד שבו החליטה הרשות המקומית להפוך בעצמה למעין יזם של פרויקט מגורים ייעודי לאנשי קבע. לאור העובדה שמדובר ביישוב הקרוב ביותר לבסיס ההדרכה העצום שיחל לפעול השנה - כ–10 דקות נסיעה בלבד ממנו - כנראה שזה לא מקרי. בימים אלה מקדמת החברה הכלכלית של העיר פרויקט צמודי קרקע בשם "צהלה" (כן, כמו זו של צפון תל אביב), שבו ישווקו 108 מגרשים בני חצי דונם לאנשי קבע - 75% למכירה ו–25% להשכרה. לפני כשנה הועברה הקרקע מרשות מקרקעי ישראל לחברה הכלכלית של ירוחם בעסקה משולשת שבה היה מעורב גם משרד הביטחון, ובאחרונה מספר ביטון שאושרו התוכניות המפורטות לשטח והחל שלב השיווק הראשון. "בשלב א' נתחיל בבניית 50 יחידות, ואז נמשיך לפי ההתעניינות. אנחנו נותנים עדיפות לאנשי הקבע של עיר הבה"דים, ובנוסף אנו פונים למי שמשרת בבסיסים קיימים", הוא מספר.

יישוב נוסף שעשוי לגרוף חלק מאנשי הקבע שיעברו לנגב עם הקמת עיר הבה"דים הוא דימונה, המרוחקת מעט יותר (כ–25 ק"מ) מהבסיס המתוכנן. באופן שבוודאי יפתיע לא מעט מהקוראים, העיר ידעה בעשורים האחרונים עליות מחירים יפות, ומחירה הממוצע של דירת 4 חדרים חצה את רף ה–800 אלף שקל. בפרויקט צמרות ביישוב מוצעים כיום קוטג'ים בנויים למכירה ב–1.5–1.6 מיליון שקל. בשכונה הצפונית משווקים מגרשים בהדרגה בטווח מחירים של 350–400 אלף שקל, ואילו בשכונת השחר המגרשים זולים יותר - 270–350 אלף שקל.

בונים למדים

גם כאן לא טומנת הרשות המקומית את ידה בצלחת, ומנסה לפעול באופן אקטיבי כדי לממש את פוטנציאל הגידול. לדברי דובר העירייה, עמוס שריג, לפני כחודש נערכה ישיבה עם שר הביטחון, משה יעלון, שבה סוכם על ביצוע בדיקת כדאיות להקמתה של שכונה צבאית ביישוב. "בסך הכל, הצפי הוא לגידול של כ–5,000 יחידות דיור שישווקו בעיר בשנים הקרובות", העריך שריג.

זה לא קשה למשוך לכאן אוכלוסייה איכותית כשמולכם ניצבים יישובים קהילתיים יוקרתיים כמו עומר או מיתר?

"אלוף משנה בן יותר מ–40 בכל מקרה לא יעשה את המעבר לדרום", אומר שריג. "הוא ימשוך את מעט השנים שיש לו עד הפנסיה באזור המרכז ויעדיף להגיע כל יום דרומה. לעומתו, איש קבע צעיר בשנות ה–20 שלו, לא יוכל לקנות בעומר או מיתר גם אם הוא ירצה. האלטרנטיבה שלו היא דימונה, ואותו אנחנו רוצים. בוודאי שמתפתח פייט בין הרשויות. כשאתה קולט איש קבע עם משפחה, צריך למצוא לבן הזוג פתרון תעסוקה, וכמובן להשקיע בחינוך".

רשות שאמנם רלוונטית פחות לעיר הבה"דים, אך עשויה להפוך למבוקשת עם פתיחת בסיס המודיעין בסמוך לצומת שוקת, היא ערד, שבה משווקים כיום מגרשים לבנייה צמודת קרקע בטווח מחיר של 120–150 אלף שקל. "כרגע יש מהלך לשיווק 60 מגרשים בשכונת רננים, כשמחצית מהמגרשים הם לבני המקום. לאחר תום השיווק, בעוד כשנה, ייצא שלב ג', גם הוא בן 60 מגרשים, שייועדו בעיקר לאנשי הקבע", אומר דובר העירייה, יהושע אשכנזי. עוד הוא מספר כי כיום יש בעיר חמישה פרויקטים של בנייה רוויה חדשה לאחר שנים ארוכות של קיפאון מוחלט, כשמחירי דירות 4 חדרים נעים סביב 700 אלף שקל.

לצד כל אלה, נמצאת כמובן האלטרנטיבה הגדולה מכולן: מגורים בבאר שבע - העיר שעתידה לאכלס את בסיס התקשוב. סקירת כלל ההתרחשויות הנדל"ניות בעיר תצריך כתבה בפני עצמה, אך גם בה מוקמת שכונת צמודי קרקע ייעודית לאנשי קבע, נאות שיבולים שמה (בפועל מדובר בחלק משכונת רמות בצפון־מזרח העיר), כשהפעם אגף כוח האדם של צה"ל הוא היזם. עד כה שווקו 60 מגרשים ראשונים בשכונה מתוך 180 המתוכננים במתחם בסך הכל.

עיר הבה"דים צומת הנגב
אליהו הרשקוביץ

למרות ההתעוררות הנדל"נית הרבה בבאר שבע והאזור, היעדרו של דבר אחד, מספרת מרטון, עדיין מטריד מאוד את מינהל המעבר דרומה: מחסור בקנה מידה נרחב של מגורים בשכירות בבאר שבע או בסביבתה. "למרבית המשפחות קשה מאוד לקבל על ההתחלה החלטה חד משמעית של מעבר לדרום, שכוללת החלטה על רכישת דירה", היא אומרת. "רבים רוצים לעשות את המהלך בהדרגתיות - גם אצלנו, ואני בטוחה שכך גם בקרב עבודי ההיי־טק, ולכן היינו רוצים מאוד לראות פרויקט שכירות של כמה אלפי דירות בבאר שבע, שישרת גם אותנו וגם את עובדי החברות שמגיעות דרומה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם