לפיד החליט לבטל חוק הדיור הציבורי; "הוא לא יודע על איזה מוקש הוא עולה" - נדל"ן - TheMarker

לפיד החליט לבטל חוק הדיור הציבורי; "הוא לא יודע על איזה מוקש הוא עולה"

באחרונה הפעילו בכירים באוצר לחצים על לפיד כדי שיפעל לביטול החוק; שר האוצר, שמכהן גם כראש קבינט הדיור, יעלה את העניין להכרעתו בקרוב

שר האוצר, יאיר לפיד, המשמש גם ראש קבינט הדיור, החליט להביא לאחת הישיבות הקרובות של הקבינט הצעת החלטה לביטול חוק הדיור הציבורי, לאחר שורת דיונים שהתקיימו בצמרת האוצר.

חוק הדיור הציבורי ‏(זכויות רכישה 1998‏), נועד לאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות שבהן הם חיים תקופה ארוכה בשכירות, בהנחה גדולה. החוק הוא פרי יוזמה של הח"כ לשעבר רן כהן ‏(מרצ‏). שותפים מרכזיים ליוזמה היו הארגונים הקשת הדמוקרטית המזרחית וסינגור קהילתי.

כתבות נוספות ב-TheMarker

זהירות, מפולת: שוק ההון צועד לקראת בועה

LivinGreen - דגים במקום דשן, זבל במקום גז

בשבועות האחרונים הפעילו אנשי אגף התקציבים ומנכ"לית האוצר לחצים על לפיד כדי שיפעל לביטול חוק הדיור הציבורי. תחת זאת, לא נערכה התייעצות עם אף גורם מקצועי או ציבורי, כמו משרדי הבינוי והרווחה, בין השאר כדי למנוע לחצים מצדם. בניסיון להסוות את המהלך במידת האפשר, הצעת האוצר לביטול החוק הוסתרה תחת הכותרת "ייעול מערך הדיור הציבורי", ותחתיה תונח גם על שולחן קבינט הדיור.

הפגנה למען דיור ציבורי
הפגנה למען דיור ציבורי
צילום: מוטי מילרוד

בדיונים בביטול החוק שהתקיימו באוצר באחרונה, תמכו בביטול השר לפיד, מנכ"לית משרדו, יעל אנדורן, ואנשי אגף התקציבים. אנדורן התנגדה לחוק עוד בקדנציה הקודמת שלה באוצר, בסוף שנות ה–90 ותחילת שנות ה–2000, אז היתה הממונה על נושאים חברתיים באגף התקציבים. לאחר שהדיון סוכם בצמרת האוצר, הודיע לפיד כי יביא את ההצעה לביטול חוק הדיור הציבורי להחלטת קבינט הדיור.

אם ההחלטה תעבור, יהיה זה ניצחון של פקידי האוצר, שהביעו התנגדות עזה לחוק עוד בשלבי חקיקתו ובכל השנים מאז, אך כל שרי האוצר התנגדו ליוזמות במשרד לבטלו. באגף התקציבים מתנגדים לחוק בטענה כי מי שזכאי לדיור בשכירות המסובסד מטעם המדינה, אינו בהכרח מי שזכאי לקנות את הדירה לאחר שנים גם כן במחיר מסובסד.

מיד לאחר אישור החוק לפני כ–15 שנה, עיכבו פקידי האוצר את היישום בשנתיים תחת חוק ההסדרים. זאת, משום שהחוק כלל שני מרכיבים של הוצאות ממשלתיות: הראשון הוא מתן הנחות על הדירות, והשני הוא כורח לרכוש דירות חדשות במקום הדירות שנמכרו.

בדצמבר 1999 הוחלט כי הכספים ממכירת הדירות הציבוריות יופקדו בקרן וישמשו לרכישת דירות לאוכלוסייה נזקקת. ואולם מרגע שקיבלה הממשלה לידיה את כספי המכירות, היא מצאה לעצמה מסלולים אחרים לנתב אותו.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שבדק את העניין, מצא כי החל ב–1999 ועד אוגוסט 2011 נמכרו כ–37,500 דירות במסגרת החוק, מהן 33,400 במבצעי מכר ועוד 4,100 שלא במבצעים; 2,160 מהדירות נרכשו במחיר שוק מלא. מכירות אלה הכניסו לממשלה 2.75 מיליארד שקל, אך אף לא שקל אחד הועבר לצורכי הקמת דיור ציבורי. 56% מההכנסות הועברו למשרד הבינוי והשיכון ו–40% הועברו לסוכנות היהודית, בעקבות הסכם שנחתם בין האוצר לסוכנות לגבי פיצויה עקב ההנחות שניכפו עליה בעת מכירת דירותיה לזכאים; 4% מההכנסות היו עמלות ושומות.

ההתנהלות הממשלתית, שסתרה את החלטתה המקורית, גרמה לכך שערב תחילת המבצע למכירת הדירות ב–1999 היו כ–108 אלף דירות בדיור ציבורי, ואילו כיום נותרו בידיה כ–74 אלף בלבד.

במקביל, דעכו גם מבצעי המכירות. בדו"ח משרד השיכון ל–2012 צוין כי מבצעי המכר הסתיימו בסוף 2010, ומה שנמכר לאחר מכן הוא השלמת עסקות שבוצעו עד למועד זה. זאת, בעקבות החלטת ממשלה שלפיה יש לשמור על המלאי הקיים של הדיור בציבורי, ולא לחדש את מבצעי המכר. הדעה השלטת כיום בממשלה, שבאה לידי ביטוי בדו"ח של ועדת טרכטנברג, היא שאין לרכוש או לבנות דירות חדשות לדיור הציבורי, ובמקום זאת יש לסייע לזכאים בתשלום שכר דירה.

בכיר באוצר אמר כי "נכון שהחוק מיטיב עם השכבות החלשות, אבל אין שום סיבה שאנשים שחיים בשכירות מסובסדת ויכולים להמשיך לחיות בה עוד שנים רבות יהנו מהטבה של קניית הדירה בתנאי סבסוד כבד". לדברי בכיר אחר בשירות המדינה, "אין זה מתפקידו של שר האוצר לבטל חוקים שנחקקו על רקע חברתי. יש לי חשש שלפיד אינו יודע על איזה מוקש הוא עולה".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
113
בתיה
 • 14:45
 • 03.06.13

איך לא הבנתם עם, שאוהב ליסבול הממשלה רוצה שתישארו עניים עוני שומר על החזירון העליון למעלה . כדי שהם יחיו חיים טובים ומהנים העם צריך להיות העבדים שלהם

112
ערן
 • 19:50
 • 02.06.13

הבעיה היא לא שהוא קפיטליסט, אז זה אפשר לדעת על פי החברים שלו. הבעיה היא שהוא עושה כל מה שפקידי האוצר אומרים לו.

111
משה
 • 16:28
 • 01.06.13

ושולחים אותם לשכור בשוק חנוק עם מחירים גבוהים.

108
טוויג
 • 11:15
 • 31.05.13

אתה נולדתה עם כפית זהב בפה.. אינך יודע מה ההחלטה המגעילה
שלך.לגבי הדיור הצבוריץ מגעיל אותנו. אולי תזתקק פעם לדיור הצבורי
וככה יעשו לך. מי שיש לו מה יכפת מחלשים אווי לנו שיש כמוך?

107
צפוני ג
 • 11:07
 • 31.05.13

ברמה הכללית, לא צריך לקחת דברים קשה מדי. יום אסל יום בסל. לא ככה? על כל גל בסופת השמדת החקיקה החברתית, יבוא תיקון.
כל יום שעובד, עוד מצביע "מרכז" הופך להיות שסניק.
כשהסקרים יגידו שבחירות היום יביאו לשס 20 מנדטים, נתניהו יפרד מיאיר לשלום - ונוני מוזס יעשה ליאיר כתבה ממש יפה על איך עצרו אותו בדיוק רגע לפני שהחזון הושלם.
אני לא חברתי/ סוציאליסט - אבל "הפוליטיקה החדשה" הזאת - נראית לי כמו משהו שצריך להפטר ממנו מהר - לפני שהרדידות והבינוניות תדבוק גם בטובים.

106
אריק שיינר
 • 11:03
 • 31.05.13

מר לפיד היקר! אני מאחל לך בכל ליבי שהכסף ילך לך לתרופות!

105
אנשים יקרים, הנושא מורכב יותר ממה שמספרים לכם. כמו הציבור, גם היהיר לא מודע לעומק התסבוכת הנכלולית. אין לו מושג לאן זרמו השלושה מיליארד. ___לא סיפרו לו שהכסף הגיע מזמן לסוכנות היהודית המיותרת – בתמורה לקומבינה אחרת של הסוכנות – שמהווה כבר שנים העסק הפרטי של שצ'רנסקי, ומשמשת מקור תחזוקה ופרנסה אדיר לפקידים הרבים והמיותרים ולבני משפחותיהם מהעלייה הרוסית. ___לפיד ממודר והוא משמש כלי בידי אחרים. זה מתאים להם בגלל השקפת עולמו הקפיטליסטית וחוסר הידע וחוסר הניסיון שלו. הם, והנוכל הראשי נהנתניהו, מצאו אוצר, תרתי משמע. זה כמובן לא עושה את היהיר קדוש וחף מטיפשות ובורות. ___תבינו, הציבור מולך שולל במשך כל השנים, ואין לו מושג מה מתרחש מאחורי הקלעים במדינה בכל תחום ותחום. אם הייתם יודעים איזה קומבינות מבשלים על חשבונכם הממשלות ונעריהם יחד עם מקורביהם בעלי ההון, ואיך הם מושכים אתכם באף, לא הייתם נרדמים בלילות. רפובליקת בננות זה בובה לעומתם. יקום נא עיתונאי אמיץ יחקור ויפרסם. ז.א. ♫
בובה של רפובליקת בננות!
 • 10:06
 • 31.05.13

104
דן
 • 23:10
 • 30.05.13

כשחוק הדיור הציבורי הוצע ונחקק בזמנו ע"י ח"כ רן כהן כוונתו הייתה טובה, לעזור למשפחות נזקקות שגרו עשרות שנים בדירות של המדינה , להפוך לבעלות של דירותיהם. אבל הכסף שאמור היה להתקבל ממכירת הדירות היה אמור להיכנס לקרן מיוחדת שתבנה דירות חדשות לנזקקים לדיור הציבורי. המדינה באופן ציני פשוט הושיטה יד ארוכה אל הכסף הזה והשתמשה בו לכל מיני עניינים אחרים! הקרן הנ"ל לא הוקמה ומאז גם לא הוקמו דירות חדשות לדיור הציבורי! בכך הורע המצב של מי שנזקק לדיור הציבורי כי חלק גדול מדירות הדיור הציבורי נמכר וכך הצטמצם המאגר של הדירות הללו ומצד שני מכיוון שגם לא נבנו דירות חדשות יצר הדבר קשיים גדולים למי שהיה לו צורך בכך (למשל משפחות "חד- הוריות ועניים מרודים) בכלל לקבל דירה כזו. מצד שני משפחות שחיו עשרות שנים בדירות כאלו ובעצם כלכלית כבר לא היו במעמד של "נזקקות " לדיור כזה בעצם קיבלו מתנה מסובסדת כמעט חינם של דירות שלא היו בכלל שלהן אלא של המדינה. כלומר בסופו של דבר הן קיבלו מתנות שכל אחד מאיתנו שילם עליהם גם כשלא היה מגיע להם דירה כזו... בקיצור - חלם! לדעתי יש צורך אמיתי שהממשלה תבנה כמות גדולה של דירות חדשות של הדיור הציבורי ותאפשר לגור בדירות רק למי שבאמת חסר אמצעים! בכל מדינות המערב וארה"ב נבנים שיכונים כאלה למי שבאמת אין באפשרותו לקנות או לגור בשכר דירה רגיל.

102
אלונה
 • 21:03
 • 30.05.13

כל כך חיכיתי ליישום החוק.

כל כך בניתי על יאיר לפיד.

אבל זהו, נסתם הגולל.

אולי רק טיל של אסד ישים קץ לחיים העלובים האלה

 •  
  צפוני ג
  • 10:49
  • 31.05.13

  מלחמה אמיתית, שנמשכת תקופה ארוכה, וגובה מחיר כבד - כנראה, בסופו של דבר, תעשה טוב.
  המשקיעים יברחו, הריבית תעלה, המחירים ירדו, וישארו רק המשוגעים האמיתיים ואלו שאין להם ברירה.
  מצד שני, כנראה יהיה לפחות הרוג אחד במשפחה המורחבת של כל אחד, ולפחות כמה מפוטרים.
  אם את לא קשורה כל כך למשפחה שלך/ לקהילה - זה יכול להיות עסק טוב

 •  
  פנסיונר
  • 11:55
  • 31.05.13

  אני בן 70 עובד קשה בשמש הלוהטת ובגשם כדי לשלם את המשכנתא שלקחתי עבור רכישת הדירה שאני ומשפחתי גרים בה ונקראת דיור ציבורי הפכת את היוצרות העשירים הם המעמסה הגדולה ביותר על כלכלת המדינה והעניים ממנים אותם
  שכר המינימום שלנו לא גדל הריבית על המשכנתא שורפת אותנו
  מי סיפר לך שהדיור הציבורי הוא של חרדים.
  אני הדור הראשון של העולים משנות החמישים חילוני נשאתי בנטל כל חיי עבדתי שרתתי בצהל שילמתי מיסים גידלתי ילדים ויש לי נכדים באנו ממשפחות ברוכות ילדים וכך הצבא קיבל הרבה חילים

 •  
99
מיכאל דובוב
 • 17:24
 • 30.05.13

חשוב יותר שהפקיד השני יודע. מזל שמצאתם אחד שיודע. אני פשוט שומע כל הזמן שמקללים את הפקידים האלו. פתאום צצ אחד שיודע. תשמרו על הפקיד הזה.

98
שחף דן
 • 16:27
 • 30.05.13

מה קורה פה יהירקה מאין עבר מוציא הודעה שמבטל את הדיור הציבורי כאשר הוא בדרכו לריביירה הצרפתית עם שתחייה <לא עוברת שעה והיפכה מסתברה הוא מבטל ההחלטה <בושה לפרזנטור של בנק מוביל שמזגזג בין טלפרונטר לפייס מצייץ ושוב חוזר בו מי יכול לעצור את ההפקרות הזו

97
עוד אחד
 • 16:16
 • 30.05.13

למה ביבי, סילבן שלום או יאיר לפיד יכולים להסתובב חופשי כשהם מעוללים יום כיפור חברתי.

96
מישו
 • 16:13
 • 30.05.13

כלומניק שגדל עם כפית של כסף בפה, שחייב את כל הצלחתו לאביו שסידר לו עבודה גוזל את כבשת הרש של אלו שאין להם.

מעניין, אבל שוב לוקחים מהאומללים והמסכנים, כאשר דווקא הלובי של בני המושבים ובני הקיבוצים כן מעניק להם קרקעות חינם (שלא שייכות להם).

95
אבי
 • 15:50
 • 30.05.13

כי חלאות האוצר אוכלי החנם יושבי תקן המנכ"ל/חוזה הבכירים שלא בצדק רוצים שאת הדירות האלה יתנו לטייקונים שישכירו אותן למסכנים תמורת דמי שכירות גבוהים.
ארורה אנדורן וראשי האוצר שעושקים העם כדי לשחד הטייקונים, מי יתן ולא יראו טוב מהכסף הזה אלא יבזבזו אותו על הוצאות רפואיות להם ולבני משפחותיהם.

93
תום
 • 14:07
 • 30.05.13

לפיד הופך יותר ויותר לאויב השכבות החלשות ,.בעדוד פקידי האוצר שמצאו הזדמנות בדמות שר אוצר הממוקד במלחמה בחרדים ואינו מבין איזה נזקים הוא מביא. יקח שנות דור לתקן את כל העוולות שהוא מעולל. הוא פוגע שוב ושושב בשכבות החלשות שכולם יודעים איזה צבע הם.
חוק הדיור הציבורי נחקק כחוק חברתי ולא כלכלי,. החוק ניסה לפצות קמעה את דיירי הדיור הציבורי לנוכח שיד הקרקעות הגדול של הקיבוצים והמושבים.
ועתה כהרף עיין הוא מבטלט תמורת כמה מיליונים עלובים.
לכל השרים בממשלה ובמיוחד לנתניהו שרואים ושותקים ומצפים בכיליון עיניים
לנפילתו של לפיד הציבור לא ישכח ולא יסלח .

92
danil
 • 13:45
 • 30.05.13

לפיד מה עשית למדינה ?
אחי לא רוצים אח דפוק שלא למד והשתמט מהצבא (בעיתון מחנה)

88
שרון
 • 12:40
 • 30.05.13

כשלכל עם ישראל היתה אפשרות לרכוש דירות ולעניים לא היתה אפשרות לרכוש דירה, החוק היה צודק. אולם, המצב היום השתנה ו-30% מהאוכלוסיה גרים בשכר דירה לא מסובסד ולכן אין הצדקה לתת ליורשים לקנות את הדירות האלו כמעט בחינם.
כן, אני מכירה 2 משפחות שקיבלו את הדירה תמורת 100 אלף שח'. זה אבסורד. שהרי בסכומים כאלה אי אפשר לרכוש אפילו מגרש לבניה. לכן מי שזקוק לעזרה ישאר לגור בה כל חייו אבל לא יקבל את הדירה כמעט בחינם על מנת להוריש אותה לילדיו. דבר כזה מהווה עוול חברתי.
למה לילדים שלנו אין אפשרות לרכוש דירה והם לא יקבלו? רק בגלל שהוריהם כבר זכו לתמיכה נדיבה כל חייהם מהמדינה?
החוק היום לא צודק לגכמרי ופוגע במעמד הביניים ובעניים שלא קיבלו אפילו דיור בשכר דירה מסובסד, שלא לדבר על רכישת דירה בחינם. דבר שלא יאפשר למשפחה אחרת במצוקה לקבל דירה מסובסדת זאת בעתיד.

87
מ
 • 12:39
 • 30.05.13

גרוע מנתניהו חזק על חלשים.

85
מישהו מודאג
 • 11:43
 • 30.05.13

שוב עבדו עלינו בעיניים , והפעם ממש טוב לפיד אתה יותר גרוע מביבי בסוף תקרה לך תאונה אם תמשיך ככה..

84
מיכאל
 • 11:38
 • 30.05.13

אם חוק הדיור הציבורי יבוטל.שר האוצר מר יאיר לפיד לא יזכה לכהן בבחירות הבאות.לא נשכח!

83
דלת העם
 • 11:31
 • 30.05.13

לא מבינה מי המטומטם שאפשר למכור דירות ציבוריות להשכרה לאלה שגרו בתוכה.
הדיור להשכרה המסובסד של המדינה צריך לשרת את המדינה ולא לעבור לידיים פרטיות!!!!

אזרחים נזקקים שימשיכו לגור בדירות בשכירות נמוכה מאוד - ולא לחשוש שיזרק מהדירה - אבל לא יהיו מורשים לקנות אותה - כך שבסוף ימי חייהם תעבור הדירה לידי המדינה שתשכיר אותה לנזקקים אחרים.
מכירת הדירות מדלדלת את מספר הדירות להשכרה מוזלת - .
מצידי אם המדינה מוכרת - שתמשיך לבנות דירות ממשלתיות ותעשיר את המאגר הקיים- המשך הבניה והגדלת המאגר בנפשנו!!!!!!

לא לשכוח דירות מאפשרות לאזרחי המדינה להמשיך ולחיות כבני אדם ולא ככלבים תחת כיפת שמיים ומאפשרים להמשיך לגדל את דור העתיד שלנו בתנאים אנושיים!!!!!!

80
קובי
 • 11:26
 • 30.05.13

הודעה חשובה לדיירי הדיור הציבורי הגיע הזמן שכולנו ניהיה מאוחדים
זאת אומרת הדיירים הילדים של הדיירים צריכים להפגין ולהקים אוהלים מול הבית של לפיד לצורך ההפגנה אני משאיר את הפלאפן שלי כדי שתתקשרו אליי ותמסרו לי את מספרי הטלפון כדי לתאם הפגנות מול הבית של לפיד עד שיפשיר את חוק הדיור הציבורי

75
גברי
 • 11:17
 • 30.05.13

אתם. מתנכלים לחלשים שבחלשים

73
ליאור
 • 11:14
 • 30.05.13

החוק מקטין את מלאי הדירות לנזקקים .
אין סיבה למדינה למכור דירה ב-100,000 ש"ח ולרכוש במקומה אחרת ב-600,000 כדי לשמר את מלאי הדירות בשכירות סוציאלית, והכל כדי להעשיר את יורשי הדיירים.
האין זה מספיק שהדיירים נהנו עשרות שנים משכירות זולה להפליא ?
צריך גם לתת ליורשיהם את הדירה בשבר מחיר השוק שלה ?

69
אלון
 • 10:59
 • 30.05.13

לא משנה איך יסתיימו ארבע השנים הקרובות ללפיד לא אצביע יותר בחיים

58
ורדינה
 • 10:18
 • 30.05.13

לא רק לגבי תקבולים ממכירת דיור ציבורי אלא - ובעיקר - כספים שהועברו על ידי גרמניה כפיצויים לניצולי שואה. המדינה העבירה לניצולים "בוטנים" בלבד ואת עיקר הכסף בזבזה למטרות אחרות. בקיצור: המדינה גזלה את מרבית הפיצויים השייכים לניצולי השואה. מה חדש? המדינה היהודית כדרכה.

56
צדק
 • 10:09
 • 30.05.13

לפיק הורס מדינה מספיק את הזבל שלך לך הבביתה

55
צדק
 • 10:05
 • 30.05.13

לפיד רוצה לגמור את כל העם הזה לך תז**ן לפיד

54
משה
 • 10:03
 • 30.05.13

שאמר ש"בכיר באוצר" אמר לו: "מצאנו פראייר שיעביר את כל הגזירות שלנו שהוצעו בעבר וההזדמנות הזו לא תחזור על עצמה".

53
אבי
 • 10:00
 • 30.05.13

צריך להעיף לעזאזל את הפישר האשכנזי הזה...

52
רותי,ת"א
 • 09:59
 • 30.05.13

חוק הדיור הציבורי, הוא אחד הדברים הטובים ביותר שנעשה, בזמנו, על ידי רן כוהן ממפלגת מרץ. זה היה חוק שאמור היה לדאוג למסכנים חסרי דיור להגיע לגג מעל ראשם. במהלך השנים האחרונות מנסה הליכוד למסמס את החוק הזה והנה קם להם גואל בדמות יאיר לפיד שעומד לעשות עבורם את העבודה המלוכלכת. האם מפלגת מרץ מתכוונת לשתוק??????? האם אזרחי המדינה שאינם עומדים בתשלומי משכנתא ומושלחים לרחוב, מתכוונים לשתוק???
ואיפה, אתה, שר הרווחה ????????????????

51
משה
 • 09:59
 • 30.05.13

נמתין שנתיים ונראה אם הלפיד הזה שהבטיח הרים וגבעות יוריד את מחירי הדיור. יפרק את הוועדים. יגייס חרדי 1 מעבר למה שמתגייסים היום.ויפרק מונופולים.קל לדבר דרך הטלפרינטר. לבצע קשה עד בילתי אפשרי.

50
רותי,ת"א
 • 09:56
 • 30.05.13

הבושה הגדולה והמפלה הגדולה של הבחירות הוא אדון יאיר לפיד. הוא עושה את כל מה שהתכוון נתניהו לעשות: להחריב כל חלקה טובה שעוד נשארה לאזרחי המדינה, בני המעמד הבינוני ומטה, אבל הוא עושה את זה יותר באכזריות, יותר ברשעות.: להעלות מס ערך מוסף, דבר שמעלה כל מוצרי המזון; להעלות מחיר חשמל, כאשר בקופת חברת חשמל רזרבות ענקיות המיועדות לעובדים; דרישת תשלום מס מעקרות בית; העלאת מחיר הארנונה, ומחיקת הנחות לגימלאים (כן, כאלה שכל שכרם אחרי עבודה של עשרות שנים הוא כ- 5000 ש"ח); מחיקת ההשיג הגדול של רן כוהן ממרץ, שדאג לחוק הדיור הציבורי. ומנגד: תלמידי ישיבות ימשיכו לא לשרת בצבא וכל חוק המופעל כנגד חילוני שאינו רוצה לשרת, לא יופעל נגדם, ימשיכו לקבל שכר למרות שאינם עובדים, ישיבות תמשכנה לקבל תקציבי ענק. האם יש בעוד משהו לפגוע? האם יש דרך טובה מזו לעודד ירידה של חילונים משכילים, בעלי מקצועות נדרשים, שאינם מוצאים עבודה, אינם יכולים לרכוש דירה, אבל משרתים במילואים??? אם המדינה הזו, עדיין , יקרה לנו, אסור לשתוק !!!!!!!!

 •  
  יוסי
  • 10:13
  • 30.05.13

  האם חילונים משכילים (שאני נמנה עליהם) באמת נהנים מהדיור הציבורי או שזו רק דרך להנציח את חוסר העבודה של אותה אוכלוסיה חלשה?
  לגבי חברת החשמל (והנמלים , מקורות , הגובניקים מהקריה שמקבלי בגיל 45 פנסיה תקציבית ומענק עצום) מי שיצר את המפלצת זה השמאל הישראלי ברשות העבודה (כמפא"י) והפנקס האדום - ועדיין שלי שותפתכם הטבעית היא זו שמגבה אותם.
  אז אל תגלגלי עינייך לשמיים.
  בואי נראה אם תתמכי במס ירושה כשטונות מהכסף שלך יחולקו (גם) לעניים.

  גילוי נאות: לפיד הוא לא הלחם והחמאה שלי (וגם לא המרגרינה) - אבל אתם מהשמאל תפסיקו לתלות עיניכם בשמיים. הסוציאלזים החזירי שלכם הוא זה שמונע מהצעירים החילונים המשכילים את הסיכוי. לא איין ראנד וגם לא יאיר לפיד.

 •  
  הנושא לא כל כך פשוט
  • 18:59
  • 30.05.13

  תתפלא, אבל בדיור הציבורי גרים מכל שכבות האוכלוסייה. מזרחיים חילונים ודתיים, אשכנזים חילונים ודתיים, עולים מרוסיה שקיבלו את כל הדיור הציבורי שהיה פנוי בכל הארץ, עולים מאתיופיה, עולים ממערב אירופה. אני מכירה תושבים ותיקים שעלו בזמנו מאנגליה שגרים בדיור הציבורי. הדיור הציבור חולק במשך כל השנים לכל עולה ששהיה נזקק או לא נזקק!, או כל תושב מקושר ומחובר. זכאי או לא זכאי. מורים רבים וקבוצות אחרות, קיבלו במשך שנים דיור ציבורי בשכד או לקנייה. אני מכירה עובדת משרד החינוך שגרה בדירה משלה בהרצליה, ווקיבלה שתי דירות של הדיור הציבורי בקריית שמונה, שקנתה אותם בזיל הזול. את אחת הדירות היא מכרה ברווח יפה. יש בציבור מין הבנה לא נכונה שבדיור הציבורי גרים רק אוכלוסיות חלשות. וזה לא נכון. ברמת אביב לדוגמה, יש רחובות שלמים של הדיור הציבורי, וגרים שם מכל שכבות האוכלוסייה, ולאו דווקא אנשים נזקקים. שחקנית אחת קיבלה דירת עמידר אף שיש לה דירה משלה. כל העסק הזה מנוהל בצורה לא נכונה. אם זה היה מחולק רק למי שבאמת נזקק, ובשכד סביר ו... הדברים היו נראים אחרת. מצד אחד יש נזקקים שחיים במצוקה קשה מאוד, שממתינים שנים לדירה ומאוד מקשים עליהם. זה נסחב ונסחב. ומצד שני יש פרצות ושחיתות... והמבין יבין. היו שנים שהלכה שם שחיתות וחלוקת דירות תמורת כסף מהצד... אולי פעם מישהו יקום ויחקור את הנושא לעומק..... המדינה מכרה דיור ציבורי בכשלושה מיליארד שקלים, כשהכוונה הייתה לבנות דירות חדשות בכסף הזה. אף דירה אחת לא נבנתה. מה האוצר עשה בכמעט 3 מיליארד שקלים? לאן הוזרם הכסף הזה?

 •  
49
אברם מסקו.
 • 09:55
 • 30.05.13

מיופשתו בפאריס, יהיר לפיד דואג שהמעמד הבינוני ישאר דפוק. אגב מה רע בחופשה בישראל? אפילו ביבי ושרה נופשים בארץ.

48
תל אביבית
 • 09:54
 • 30.05.13

החוק הזה מפלה בין. אנשי העשירונים נמוכים לבין עצמם, וכן בין אנשי העשירונים הנמוכים לבין אנשי מעמד הביניים, משלמי מסים, שילדיהם לעולם לא יקבלו סבסוד לרכישת דירה. עדיף הקלות בשכ''ד עפ קריטריונים אחידים. כותב המאמר מפגין חוסר הבנה בנושא.

47
משה
 • 09:52
 • 30.05.13

שאמר ש"בכיר באוצר" אמר לו: "סופסוף מצאנו את הפראייר שיעביר את כל הגזירות שלנו שהוצעו בעבר וההזדמנות הזו לא תחזור על עצמה"

46
יהיר נתניהו
 • 09:45
 • 30.05.13

ואז הכסא התנדנד כמו ערסל
האידיוט התנדנד ונפל
הוא התעורר בערימה של קש וזבל
בבגדים בהם נולד - עירום וטמבל

43
אזרח שעובד מאוד קשה במדינת-כל-ענייה
 • 09:37
 • 30.05.13

מה כבר אפשר לצפות מאסון בורגני-אליטיסט-קפיטליסט כמו לפיד, שמעולם לא ידע בחייו קושי כלכלי מהו??!?

41
אלי
 • 09:28
 • 30.05.13

הוא גאון בשימוש בפייסבוק, לדבר בטלויזיה ולנאום באסיפות בחירות.
הוא גם גאון בלהפר את כל הבטוחתיו.
הוא הופך לנמושה מול פקידי האוצר.
ןלבסוף הוא בורח כשפן פחדן לפריז, במקום להצדיק את תוכניותיו לפני מליאת הכנסת והעם.

40
פנסיונר
 • 09:18
 • 30.05.13

כשכיר בעל הכנסה ממוצעת מינוס מעולם לא קיבלתי מהמדינה אגורה אחת של סיוע. וכך צריך להיות.

39
נתין
 • 09:18
 • 30.05.13

על הכנסת לחוקק חוקים או לבטלם ולא על אנשי משרד האוצר
הם מקסימום יכולים לומר שאין תקציב לחוק ולשלוח את חברי הכנסת להתדיין על תקציבים
חקיקה וביטול חקיקה בסמכות בית המחוקקים - כך נקבע
בחוקים פוגעניים - בית משפט עליון

שורש הבעיה בחוק ההסדרים לדעתי

38
אהוד
 • 09:11
 • 30.05.13

אסור לו לצאת לחופשה? "הארץ" גם חובבים של הימין הגס?

35
פעם הבאה תחשבו לפני שאתם מצביעים
 • 09:05
 • 30.05.13

33
יש עתיד עוד מעט תהיה עבר
 • 08:56
 • 30.05.13

31
יאיר מצא את הכסף
 • 08:52
 • 30.05.13

30
לפיד -אויב העם
 • 08:52
 • 30.05.13

26
אלי
 • 08:36
 • 30.05.13

פקידי האוצר ולפיד חכמים על עולים חדשים, תושבים וותיקים עניים וקשישים, משפחות חד הוריות, אנשים מוכי גורל ואנשים קשיי יום. נדמה לי שבהיסטוריה העולמית היה אחד כזה שסלד מהם מאוד! הקיבוצים והמושבים דווקא מקבלים קרקע בחינם ללא כל בעיה. אני אומר - זה הזמן למהפכה אלימה!

20
מנחם
 • 08:23
 • 30.05.13

מה שנולד מחתול....ירדוף עכברים....

19
מאיה
 • 08:21
 • 30.05.13

למה לא מחלקים דירות לאנשים אחרים?
מה האינטרס של אדם לעבוד קשה ולצאת מעוני אם המדינה תדאג לכל?

16
רית
 • 08:12
 • 30.05.13

11
מי שנשאר קומוניסט בגיל 40...
 • 07:59
 • 30.05.13

כמו הבברית המועצות, ככול שיהיו יותר דירות, התור יתארך.
רק מי שאדיוט, ולא מבין את נפש האדם, יתמוך במתן מאות אלפי שקלים מתנה למשפחה.

10
א
 • 07:56
 • 30.05.13

בעוד שעולים מארצות אירופה קיבלו דירות מסובסדות במרכז הארץ, עולים ממדינות המזרח שוכנו בשיכונים בדיור ציבורי ללא בעלות על הדירות. גם לאחר שנים רבות של תשלום שכ"ד למדינה לא היה לאנשים אלה רכוש להעביר לילדיהם שכן הדירה לא בבעלותם. את חוסר השוויון המבני הזה נועד החוק לתקן.

09
רועי
 • 07:54
 • 30.05.13

זה לא ייאומן.
משפחה שגרה 20 שנה בדיור ציבורי.. דירת 2 חדרים בפריפריה, זכאית היום לרכוש את הבית שבו היא גרה יותר מאשר מישהו חיצוני או משקיע. למה להרוס להם את העתיד שגם ככה הם נזקקים רוב חייהם?
למה הוא כמה חודשים בתפקיד ופשוט הורס לאנשים את החיים? מע"מ? עקרות בית? קשישים? מס הכנסה? רק מהחלשים! ועכשיו דיור ציבורי.
לא שם נמצא הכסף.. תגידו לו!

07
אריאל, חיפה
 • 07:50
 • 30.05.13

מה שצריך הוא לבנות בצורה מאסיבית עבור דיור ציבורי.
כך עשתה אירופה המערבית, וכך גם מפחיתים את אי השיוויון, וחשוב מזה - מאפשרים לעניים חיים סבירים.
חוק הדיור הציבורי נועד לאפשר גם לזכאי דיור זה דירה משלהם, שיהיה להם מה להוריש לילדיהם, ושוב - להפחית את אי השיוויון.
מה מסובך פה?

06
בוב ספוג
 • 07:48
 • 30.05.13

יש לבחון ביתר רגישות את ההגדרה לאוכלוסייה שבאמת נזקקת לדיור הציבורי.עם השנים התפתחו מיני נורמות שבהן אנשים שאילו היו עושים מאמץ אמיתי לצאת מן המצב שבו הם נמצאים,הם היו נמצאים בפוזיציה אחרת בחייהם. כפועל יוצא מכך,ישנם אנשים שמקבלים דיור ציבורי שלא בצורה הוגנת. מנגד,משפחות שבאמת לא שפר עליהן גורלם,אכן זקוקות לסיוע שכזה ואכן רשאיות לרכוש את הנכס במחיר מסובסד. לכן,יש בהחלט מקום לבחון מחדש את יסודות החוקים הללו,שייתכן שלא מעט גורמים בחברה מנצלים זאת ע"י ציור מציאות עגומה סתמית,וע"י כך הורסים למי שבאמת מגיע. עצוב מאד.

הכתבות הנצפות באתר
פרוייקטים מיוחדים
הירשמו עכשיו לניוזלטר נדל"ן
רוצים לקבל את כל חדשות הנדל"ן לתיבת המייל? הירשמו לניוזלטר
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות
נא להזין כתובת מייל חוקית
הפופולריות בנדל"ן
הצעות מיוחדות