המאבק החילוני על חריש יצא לדרך: "השקעת הנדל"ן הכי אטרקטיבית" - נדל"ן - TheMarker

המאבק החילוני על חריש יצא לדרך: "השקעת הנדל"ן הכי אטרקטיבית"

המכרזים לשיווק יחידות דיור בחריש יצאו לדרך, ועמם מגיע לשיא המאבק בין חילונים לחרדים ביישוב הקטן ■ חמי בר-אור, מראשי המאבק ליישוב חילוני, מספר על מתעניינים רבים מכל רחבי המדינה ולא חושש שיהיה בעיר רוב חרדי

שעת ערב קרירה השבוע במושב פורת, בגוש תל מונד שבשרון. חמי בר-אור ונעם הלל הגיעו לחוג בית במקום לאחר שהוזמנו על ידי משקיעים. השניים הם מראשי המאבק נגד העיר החרדית המתוכננת ביישוב חריש שבוואדי ערה, ומנסים לגייס רוכשים לדירות במסגרת המכרז שפורסם לפני החגים. אף אחד מהם אינו מוגדר איש נדל"ן. בר-אור צייר והלל הוא איש היי-טק, אבל ניכר שהשנים האחרונות הפכו אותם למשווקי נדל"ן מהשורה הראשונה. אחרי מאות שיחות עם מתעניינים בדירות בחריש, הם יודעים בדיוק מה מניע את הרוכשים: המחיר.

"בעפולה הדירות יקרות יותר והיא צפונית יותר. אין סיבה שהמחירים בחריש לא יגיעו לפחות מאלה של עפולה", מסביר בר-אור. "הנגלה הבאה של הבנייה תמשוך את הערכים למעלה כי יהיה כבר גוש עירוני בנוי".

השר אטיאס ותוכנית העיר חריש
השר אטיאס ותוכנית העיר חריש
צילום: ששון תירם

הלל ובר-אור יודעים להשוות את חריש למודיעין - העיר האחרונה שקמה יש מאין - ולכל הזדמנויות הנדל"ן שהיו בישראל והתפספסו. הם מדברים על אנשים שלא קנו בזמן בשוהם או בקיסריה, והקהל יודע לספר על כאלה שכן השכילו לקנות דונמים בצורן "בימים שעוד ייבשו בה ביצות".

משיחות עם המשקיעים שהגיעו, ניכר שכולם כבר עשו את שיעורי הבית, והם באו מוכנים וגם משוכנעים. משיחות עמם נראה שבר-אור והלל יכולים לרשום שנמכרו באותו הערב עוד עשר דירות בחריש.

"דירה כזו - כשעלות הבנייה כיום ל-1,000 מ"ר בלי קרקע מגיעה ל-450 אלף שקל ודמי פיתוח של 70 אלף שקל - נמכרת במחיר אטרקטיבי מאוד", מנתח משה, שיזם את חוג הבית בפורת. "השאלה היא איזה צביון יהיה לשכונה. אם תהיה מחצית חרדית ומחצית חילונית זה בסדר גמור, אבל אם הרוב החרדי זה פחות טוב בגלל סטנדרט הבנייה הנמוך שבו הם בונים".

בונים הרבה - ובזול

לאחר מכן מספר בר-אור: "אני צייר, לא איש נדל"ן. 150 איש חותמים אצלי בחודש ואני בעצמי לא מאמין. הם באים אלינו כי הם יודעים שאנחנו לא מאכערים. הם מבינים שהם נכנסים לשותפות. אני לא כאן כדי לעשות עליך קופה, אלא כדי להיות שכן שלך, וביחד נבנה בית ספר לילדים ביישוב".

מה רמת ההתעניינות במגזר החילוני?

בר-אור: "אם בשלוש שנים אספנו 1,000 מתעניינים, בחודש האחרון רשמנו 1,500 נוספים. בכל יום נרשמים 60-100 מתעניינים חדשים. יש לנו מרכז שיווק בקיבוץ ברקאי שהיום התקנתי בו שלושה קווי טלפון נוספים, כי אי אפשר כבר לעבוד רק עם קו אחד. אנשים מתקשרים יום-יום ונרשמים באתר. כל שבוע אנחנו עושים כנס.

"לפני שלושה שבועות ערכנו כנס בקיבוץ מענית ונפל לי האסימון. היו שם קרוב ל-150 אנשים מתל אביב, אנשים מהרצליה, שניים מבאר שבע, ואתה קולט שהגיעו אנשים מכל המדינה ב-20:00 למענית - קיבוץ שלפני כן כלל לא ידעו על קיומו. בעבר חשבנו שהמכשול הכי גדול יהיה החרדים, אבל גילינו שהמחיר מדבר. אנשים לא רוצים ולא יכולים להשתעבד למיליון שקל משכנתא, וכדי להגיע להון עצמי הדרוש הם צריכים לבזוז את החשבונות של ההורים".

לפני כשש שנים הוא עבר להתגורר בחריש, ומאז הוא מוצא את עצמו בסערת מאבקים שנועדה להפיח רוח חיים ביישוב המוזנח. המאבקים הוחרפו כשהתגלתה הכוונה לבנות במקום עיר בת 25 אלף יחידות דיור, שמיועדת לחרדים בלבד. ואולם בעקבות עתירה שהגיש, פסק בית המשפט שחריש תיפתח גם לציבור החילוני. לפני החגים, אחרי יותר מעשור של חוסר פיתוח, פירסם מינהל מקרקעי ישראל מכרזים לשיווק קרקעות בחריש, ומאז בר-אור במרוץ לגיוס רוכשים חילונים כדי ליצור גוש לא חרדי משמעותי בחריש.

"אלה ארבע שנים מעניינות מאוד בחיי. אם היית אומרת לי שהחיים שלי ייהפכו לרוויי מאבקים פוליטיים ויזמות נדל"ן, זה היה נשמע לי הזוי מאוד. הגעתי לחריש בגלל השקט, היער והמחיר הנמוך".

סל ההטבות של המדינה

איך הגעת לחריש?

"הגעתי ב-2006 כי אשתי רצתה לעבור לאזור פרדס חנה-כרכור בעקבות אחותה, שגרה בהרחבה של קיבוץ להבות חביבה. הייתי סקפטי לגבי אפשרויות הפרנסה שם. חשבנו שלתקופת בדיקה נשכור בית באזור והציעו לנו בית בחריש ב-1,000 שקל בחודש. החלטנו בשלב ראשון לשכור שם כדי לבדוק אם זה מתאים לנו.

"היישוב נראה מוזר, כי יש שם תשתית שלמה לעיר שלא הוקמה ואין בתים. מצד שני המקום היה זול ומדהים ויש יער ליד הבית. בשכירות לא היה אכפת לנו בדיוק עד כמה היישוב מפותח. אחרי כמה חודשים בעל הבית הציע למכור לנו את הבית ב-400 אלף שקל. חשבנו שבטח יקרה משהו עם כל התשתיות והיישוב יתפתח. המחיר גם היה כל כך נמוך שגם הסיכון היה נמוך".

משווקים לרוכבי אופניים

בעקבות ההשתקעות שלהם בחריש, הגיעו אחריהם כמה זוגות חברים וגם אחותה של אשתו, והגרעין הזה של משפחות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר מהקיים ביישוב, מהווה כיום את הפעילים למען חריש. בחריש יש כ-300 יחידות דיור, שמתוכן 50 בתים צמודי קרקע, והתושבים הם בעיקר יוצאי מדינות בריה"מ לשעבר.

"ב-2007 התחלנו לפנות למינהל מקרקעי ישראל ולמשרד השיכון כדי לפתח את היישוב, וקיבלנו תשובות משונות שלאורך שנים ניסו לשווק את חריש, וארבעה מכרזים לא צלחו. אנחנו גילינו שהפעם האחרונה שניסו לשווק את חריש היתה ב-1999".

מתי ולמה הקמתם את עמותת חריש הירוקה?

"הסיפור של חריש הירוקה התחיל אז. הקמנו אגודה התיישבותית כדי לעודד זוגות צעירים לבוא לחריש, וזה עוד לפני ששר השיכון, אריאל אטיאס, סימן אותה כעיר חרדית. המטרה היתה להביא 100 זוגות לשכונת צמודי הקרקע. אני והשותף שלי, נעם הלל, הלכנו בכל שבת בבוקר עם עוגיות ומיץ לצומת מרכזית של רוכבי אופניים וניסינו לעניין אותם. רצינו להוכיח למשרד השיכון שהצלחנו לעניין 100 אנשים, להראות שיש פוטנציאל פיתוח. אחרי כמה חודשים היו לנו 300 מתעניינים, ואחרי שנה-שנתיים כבר היו לנו 1,000 מתעניינים".

מתי התחלתם להבין שרוצים להקים שם עיר חרדית?

"ב-2007-2008 התחלנו להבין שיש תכנון לעיר גדולה, כי התחילו לצאת מסמכים למחוז חיפה לגבי תיאום סלילת כבישים, שהעידו שעומדת לקום עיר גדולה - תכנון ל-25 אלף יחידות דיור ושמועות שזו תהיה עיר חרדית. התחילו לצאת עוד ועוד מסמכים, ויצאה מצגת באתר משרד השיכון להקמת עיר חרדית. כתוב במסמכים שהייעוד הוא עיר חרדית. גם אם קוראים בתב"ע מה כתוב לגבי מוסדות הציבור, רואים בתי ספר מופרדים לבנים ובנות, ישיבות ומקוואות. כיום מדובר ב-10,500 יחידות דיור בגלל הלחץ של כל יישובי מועצה אזורית מנשה, שהצליחו לצמצם את התוכנית".

חמי בר-אור
צילום: חריש הירוקה

מה היתה תוכנית הפעולה שגיבשתם?

"הקמנו מטה מאבק משותף ביחד עם המועצה האזורית מנשה. התחלנו להבין את גודל העניין וכמה תושבים החליטו כי כל אחד יתרום יום עבודה למען המאבק, והיום הזה נהפך אצלי למשרה מלאה - ואולי אפילו שתיים. כיום אני כבר מקבל משכורת מטעם המטה. התרומות הגיעו ממושבים ומקיבוצים, ומקרנות סביבתיות.

"ידענו לאורך כל הדרך שמההתנגדויות שלנו לתוכנית בוועדות לא ייצא כלום, אבל רצינו למצות את כל ההליכים כדי להגיע לבית המשפט. אחרי שלוש שנים, כשסיימנו את כל ההליכים, הגענו לבית משפט. הגשנו עתירה מינהלית על ידי חריש הירוקה בשם תושבי חריש לבית משפט המחוזי בחיפה. לפני כמה חודשים התקבלה הפסיקה של השופטת יעל וילנר. היא דחתה את העתירה כי משרד השיכון התחייב לשני תנאי יסוד: שהשיווק יהיה פתוח לכלל הציבור, ושהתב"ע לא מחייבת - כלומר שאפשר יהיה להתאים את מבני הציבור לכל סוג אוכלוסיה. זה פתח את המשחק לכל גוף שרוצה להתמודד בחריש. לפני החגים פירסם המינהל את המכרז הראשון, שייסגר באמצע נובמבר, ל-4,670 יחידות דיור. מאז המטה במרוץ לגייס כמה שיותר חילונים לקנות דירות בחריש".

"30-40 משפחות רוצות לקנות ביחד שניים-שלושה בניינים"

מה המחירים שאתם מציעים לרוכשים?

"600 אלף שקל לדירת 3 חדרים בשטח 90 מ"ר, ותוספת של 100 אלף שקל לכל חדר נוסף".

איך יכול להיות שהמחירים נמוכים כל כך?

"המכרז נתפר לאוכלוסיה חרדית ולכן התנאים אטרקטיביים מאוד. למשל, חריש הוכרזה אזור עדיפות לאומית א'. אין מחיר מינימום לקרקע, ומחיר הפיתוח מסובסד ונמוך מאוד - 70 אלף שקל ליחידת דיור. יש פטור גורף מאגרות ומהיטלים של הרשות המקומית ויש אפשרות לקבל מענק בסך 50 אלף שקל עבור התשתיות לזכאים של משרד השיכון".

הפגנה של תנועת חריש הירוקה
הפגנה של תנועת חריש הירוקה
צילום: נמרוד גליקמן ואיציק בן מלכי

מי האנשים שחתמו על חוזים?

"יש לנו קבוצה של קיבוצניקים שהבתים שלהם הופרטו והם לא יכולים לגור שם. אוכלוסייה טיפוסית נוספת היא משפרי דיור. הגיע אלי אדם מנתניה עם שלושה ילדים בדירת 3 חדרים, שהמשכנתא הורגת אותו. הוא אומר לי שבחריש הוא יגור בדירת 4 חדרים ויסגור את המשכנתא. ויש אוכלוסיה של משקיעים אבל כל אחד יכול לקנות רק דירה אחת. יש משקיעים משפחתיים, כמו בחור מכפר סבא שקנה שתי דירות לילדיו, כי בכפר סבא הוא לא יכול לקנות. הוא קנה להם בסיס ראשוני.

"יש קבוצות שהגיעו אלינו ביחד. קבוצה אחת מאזור פרדס חנה, עם אידיאולוגיה ירוקה. הם גרים בצמודי קרקע ורוצים לעבור לבנייה רוויה מטעמים אקולוגיים, והתנאי שלהם הוא שהם רוצים לגור ביחד בבניין. הם מדברים על 30-40 משפחות ורוצים שניים-שלושה בניינים. יש לנו קבוצה של 30-40 אקדמאים מהטכניון שרוצים חטיבה של בניינים".

החרדים מבחינתך הם גורם סיכון בעסקה?

"אני כמעט לא רואה סיכון בעסקה. במקרה הכי גרוע, הדירה לא תעלה את הערך שלה. כלומר היא לא תקבל תשואה. אבל אני חושב שמי שניגש עכשיו בשלב הראשוני - בשלב הבא כבר ישלמו עוד 100 אלף שקל לדירה. אני מאמין שבעוד שלוש שנים דירה תעלה 1-1.1 מיליון שקל. הכל יהיה חדש: בתי הספר, התשתיות. בחדרה עולה דירה כזו 1.1 מיליון שקל, ויש בה שכונות ישנות מאוד".

אין סיכוי שחריש לא תיבנה ולא יהיה ביקוש לכל המגרשים?

"יבנו את כל ה-4,600 יחידות דיור. בישראל יש רק ביקוש לקרקע. אני לא רואה כאן שום השקעה אטרקטיבית יותר. ביקנעם דירה עולה 900 אלף שקל והיא צפונית יותר. בפרדס חנה-כרכור דירה עולה 1.3 מיליון שקל ומשם הנגישות לתל אביב טובה פחות. חריש נמצאת על כביש 6".

אז חריש תהיה עיר של משקיעים?

"הבאתי הנה גם בחור מכפר סבא שגר עם ההורים שלו ויש לו שלושה ילדים. האפשרות שלו לרכוש דירה באזור המרכז שואפת לאפס - בעיקר כשצריך הון עצמי של 35%-40%. הוא יקנה בחריש כדי לגור. זו הזדמנות. הוא עובד בכפר סבא, אז מקסימום הוא ייסע 20 דקות".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
38
והמחירים עלו
 • 22:43
 • 11.11.12

37
גיא
 • 07:34
 • 30.10.12

זה שעה פלוס אם אתה צריך להגיע לת"א או למרכז בכלל (בדקתי) ואם אתה עובד באיזור חיפה זה עוד יותר רחוק. הוצאות הדלק והרכב (על הזמן בדרכים אני לא מדבר) כבר יגרמו לכך שזה לא משתלם.

זה לא כמו מודיעין, המרחק בין מודיעין למרכז עם מערכת הכבישים החדשה זה כבר לא כ"כ נורא

36
מכיר אותם
 • 00:17
 • 29.10.12

אני מכיר את הקבוצה הזו הם לא מאורגנים בכלל לשים את הכסף אצלם זה פחות בטוח מקרן הצבי יש שתי קבוצות אחרות שנשמעות לי יותר אמינות הקבוצה של ״באמונה״ חריש שלנו ועוד קבוצה של אורתם מליבו אני ביררתי אצל כל השלושה ואלה נראים לי ליצנים גמורים מכיוון שאני לא משתייך לאף אחד מהם לא אומר מי לדעתי עדיף מבין השתיים

35
המקור
 • 14:19
 • 28.10.12

האם יש הבדל בין דם לדם או שמא אלה יותר חכמים ... או מה ??

34
גיא
 • 12:52
 • 28.10.12

בוא נגיד שיחסית לארץ המחיר לא יקר אבל נראה לי שעיר כמו ברלין למשל קצת יותר אטקטיבית מחריש....

32
שי
 • 10:44
 • 28.10.12

כנראה החרדים לחוצים מכך ההחילוניים עלו על הפטנט שלהם איך לחלוב דיור מוזל מהמדינה

30
משקיעה חילונית
 • 07:58
 • 28.10.12

במקום להתבכיין, קחו החלטה. הזדמנות כזו במרכז הארץ, לא תחזור. אחרכך תבכו שנותנים רק לחרדים... הם רוכשים, לא מייללים . זה למה.

29
יהודה
 • 04:42
 • 28.10.12

ורק אחרי שלא הצליחו למכור שם,ואפילו ישבו שם את חמולת קראגה מגואריש רמלה -הסבו את זה לחרדים שאיתם אפשר במהירות למלא את הישוב
אז מה הטענות

28
עמנואל קרובה יותר
 • 02:32
 • 28.10.12

27
חיים בסרט
 • 22:41
 • 27.10.12

במקום להלחם על חלב שנשפך כבר, אכשיו ההזדמנות לפני הבחירות לסכם עם הפוליטיקאים שיבנו ויתנו פתרון הגון גם לציבור שאינו חרדי. ואולי כדאי להצביע למפלגות החרדיות שהם ורק הם דואגות באמת למצביעים שלהם.

23
ג'ובראן
 • 22:29
 • 27.10.12

במקום להטעות את הציבור כמה עובדות: בעבר שיווקו לציבור החילוני 3 פעמים ונכשלו כל הקבלנים החזירו את הקרקעות למינהל. ואז ורק אז החליטה הממשלה לשלוח לשם את החרדים. כיום גרים בחריש 250 משפחות שרובם דתיות חסידי ברסלב וגרעין תורני דתי לאומי, וגם קבוצה של חברי כת הריכרישנא ( שהוגדרה על ידי הממשלה ככת מסוכנת ) שחמי בר אור נמנה על שורותיה. חברי הכת בראשות חמי ניסו לעכב את הבניה במקום בטענה של פגיעה ביער, ולאחר מכן בטענה של פגיעה במרקם התושבים! ובאענות שונות ומשונות ( שגם בית המשפט והשבוע גם הבגץ דחה אותם מכל וכול ) , וכשראו שהעיר יוצאת לדרך הצטרפו לחגיגה ופתאום היער לא קיים הערבים לא מענינים אותם אלא רק איך גם לעשות כסף...... חריש תהיה עיר חרדית. נקודה. ואם רוצים לגור שם גם מעט חילונים בבקשה.....

21
אבי
 • 19:24
 • 27.10.12

חריש תהיה עוד עיר ערבית שנבנית על גבי הציבור החילוני, החרדים מכשירים את הקרקע לעצמם, והערבים נהנים!

19
חוכמת הבייגלה
 • 17:41
 • 27.10.12

ראיתי ילדים דתיים משחקים בשלולית מימיני ראיתי מסגד עם כפר ערבי שבונים וילות ענק לא חוקיות. בקיצור זה חור שא אפשר לתאר וזה לא מספיק גבוה שיהיה אפילו נוף. להגיע מרעננה לשם זה 45 דק ומתל אביב שעה וכל זה ביום שבת. 500 אלף לדירת 3 חדרים זה מחיר אסטרונומי. בקיצור ולעניין הכל פרסומת ותו לא

18
שי המקורי
 • 17:36
 • 27.10.12

תמשיכו לקנות דירות יד שניה במיליון שקל במרחק 15 דק' מחריש
תתלוננו על הממשלה.
תלוננו על החרדים
ותעבדו 15 שניום יותר ממני כדי להחזיר את המשכנתא
פריירים לא מתחלפים

דייר עתידי בחריש החילונית

17
עבודה בעיניים
 • 16:22
 • 27.10.12

עובדים עליכם בעיניים. מקסימום 300 אלף. וזה בטח מה שהחרדים משלמים.

16
זה כמו לפזר הפגנה בשטחים, קלי קלות
 • 15:38
 • 27.10.12

הגיע הזמן שאלימות חרדית תיתקל באגרוף ברזל

13
נרשמתי
 • 12:41
 • 27.10.12

אני ביררתי אצלם וגם אצל ״חריש שלנו״ יש לי תחושה בעייתית לגבי הניהול של חריש הירוקה נראה לי שהם עדיין מנהלים מאבק ולא הפנימו שמדובר בעסקה עם כסף גדול

12
איתן
 • 12:16
 • 27.10.12

זה ספין תקשורתי שהחילוניים יוצאים למעקב על חריש מה בגלל שדירה תעלה שם 600000 אלף שח אז חילונים ירוצו ??? שאריאל אטיאס יגור שם עם כל העדר שהוא מייצג חיצוניים שעובדים רוצים לגור לייד מקומות תעסוקה

09
עובר לגור בחריש
 • 09:48
 • 27.10.12

יוזמה מבורכת.. בתור אחד שלא האמין שמודיעין תצליח והיום לא יכול לקנות בה דירה.. קניתי בחריש.. הצטרפתי למתחם האחדות וקניתי 4 חדרים ב 629 אלף, אין לי ספק שתוך כלום זמן הדירה תהיה שווה לפחות מיליון, המדינה תכננה לחרדים ולכן המחירים נמוכים.. אז נכון שזאת הנחה שלא תוכננה בשבילי ( חילוני ) אבל גם לי מגיע ( אגב אנחנו קבוצה של 5 משפחות חילוניות כ 25 נפשות ) אז במקום לקשקש בואו ותקחו חלק

08
חובב
 • 08:41
 • 27.10.12

ב600 - 700 אלף ש"ח אפשר היום לקנות אחוזה במקום שכוח אל
ללא גזענות,ללא גועל נפש,ללא קאפיטליזם דוחה,ללא וללא וללא. פריייייירים.

06
יחצ
 • 23:41
 • 26.10.12

תשאירו אותה לחרדים

04
רונן
 • 14:18
 • 26.10.12

דירת 3 חדרים פיצית במחיר של 500 אלף שח ???????
4 חדרים 650 אלף שח ??????????????
זה חריש אין שם כלום חוץ מערבים וחרדים ותוסיפו לזה את מחירי הנסיעה החודשיים שלכם לעבודה ומה קיבלתם ? שקר אחד גדול

03
נועם
 • 13:17
 • 26.10.12

האם העמותות השונות מהציבור החילוני שהודיעו בקול רעש גדול כי יתמודדו במכרזים, צוברות תאוצה או שמא גם הן מתחילות להפנים כי זו עובדה מוגמרת שהציבור החרדי יתגורר בחריש – וכי למרות שהם מפרסמים בכל המדיה על רכישת דירות לציבור החילוני, אין מי שמתלהב מהרעיון.


כתב "פתרונט" שיצר היום קשר עם "מנהל מגורים ישראל", שבונה כיום 700 דירות בישראל וההתמחות שלה היא בארגון של קבוצות רכישה, הציג את עצמו כמי שמתעניין לקנות דירה ב"מתחם האחדות" שמשווקת החברה.

לדברי הנציג, מאות חילונים כבר נרשמו לרכישת דירות בחריש דרך החברה. אולם כשנשאל כמה מתוך המאות כבר הניחו צ'קים של 20 אלף שקל במוזמן, התשובה היתה כי "בסביבות המאה איש".

רק להזכיר לגולשים, לפי הערכות שונות, העמותות החרדיות כבר עברו את סף 4,000 הנרשמים! נתון זה ממחיש יותר מכל כי הציבור החילוני גם הפנים שהעיר חריש מיועדת לציבור החרדי ואין להם מה לחפש שם.

תוכן מקודם
הפופולריות בנדל"ן
הצעות מיוחדות