פירון מחזיר את בתי הספר למאה ה-20 - זירת הדעות - TheMarker

פירון מחזיר את בתי הספר למאה ה-20

משרד החינוך חוטא לתפקידו כשהוא מקפיא את התוכנית להתאמת מערכת החינוך למאה ה-21

מפרסומים בתקשורת עולה כי החל בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ד, משרד החינוך מקפיא את הרחבת "תוכנית התקשוב הלאומית להתאמת מערכת החינוך למאה ה–21". תוכנית שעד כה הושקעו בה כחצי מיליארד שקל בתשתית ובהכשרת מורים ב–1,300 בתי ספר יסודיים ותיכוניים.

החלטה אומללה זו מאפיינת את המערכת הפוליטית הישראלית קצרת הרוח, המבקשת לראות תוצאות כאן־ועכשיו, תוך התעלמות מהנכס המרכזי שלה - המורים. וכמובן, גם התעלמות מסכום העתק שיירד לטמיון. במוקד התוכנית הרב־שנתית שהוקפאה נמצא שיפור איכות ההוראה של מורי ישראל והתאמת דרכי הוראתם ותוכנית הלימודים לעידן הדיגיטלי. יתרה מזאת, ביישום התוכנית הושם דגש על מתן עדיפות ליישובי הפריפריה, בדרום ובצפון, המשוועים לסיוע.

התוכנית שהוקפאה שמה דגש על פיתוח מיומנויות התקשוב של המורה מתוך הנחה בסיסית שמורה המכין את תלמידיו להתמודדות עם אתגרי המאה ה–21 חייב לשלוט בעצמו במיומנויות שתלמידיו צריכים לרכוש. המורים זקוקים לליווי והדרכה ממושכים. לא מספיק ללמוד "ללחוץ על הכפתורים הטכנולוגיים המתאימים" בהשתלמות חד־פעמית - נדרש ידע והבנה של המשמעויות הפדגוגיות בשילוב יישומים טכנולוגיים, תכנים וידע הרלוונטיים למציאות המשתנה.

שר החינוך שי פירון, והשר הקודם גדעון סער
שר החינוך שי פירון, והשר הקודם גדעון סער
צילום: מוטי מילרוד

גם מנהלי בתי הספר זקוקים לסיוע בהובלת בית הספר לארגון מתוקשב באמצעות הטמעת טכנולוגיות דיגיטליות עכשוויות ולהוביל באמצעותן לשינוי תרבות בית הספר - לתרבות המתבססת על פדגוגיה חדשנית ומותאמת לעידן החדש. תהליכים אלה מתפתחים לאט ולא בשיטת ה"זבנג־וגמרנו".

נתונים עגומים מצביעים על פער דיגיטלי גובר והולך בין ישראל לבין מדינות OECD. תוכנית התקשוב הלאומית אמורה לפעול לצמצום הפער הזה בסיוע הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך ‏(ראמ"ה‏). רשות זו, שהיא גוף עצמאי פנים־ממשלתי, אמורה לסייע בין היתר בהערכת המימוש של צמצום הפערים על ידי מעקב אחר תפוקות התוכנית. מדו"חות ראשוניים עולים ממצאים מעודדים ומבטיחים לצמצום הפער הדיגיטלי.

הקפאת התוכנית היא בזבוז משווע ועצירת תהליך הנמצא בתחילתו. ניצני פירותיה של תוכנית התקשוב הלאומית, שיצאה לדרך לפני כשנתיים בלבד, ניכרים כבר בשטח. מורים רבים מדווחים על תחושת ביטחון ביכולות הוראתיות חדשות וחדשניות. מורים משתפים מורים בתוצרי הוראתם הדיגיטלית. ראו לדוגמה את פורטל התוכן הדיגיטלי המאגד בתוכו מגוון תכנים שפיתחו מורים מהשטח.

בעצירת התוכנית משרד החינוך חוטא לתפקידו - הכנת ילדינו לקראת הצפוי להם בשוק העבודה העתידי. הקניית מיומנויות הכרחיות כמו שיתופיות, שותפות וניווט באוקיינוס הידע הדיגיטלי ייעלמו מסדר היום החינוכי כתוצאה מסגירת הברז התקציבי של משרד החינוך. מדינת ישראל מחויבת לעתיד ילדינו - והעתיד כבר כאן ומזמן.

על בזבוז חצי מיליארד השקלים מביטול התוכנית מישהו צריך לתת את הדין. על שר החינוך שי פירון, המצהיר בדף הפייסבוק שלו שהוא "מאמין שאפשר וצריך לשנות את החינוך", לבטל את החלטתו האומללה.

הכותבת היא פרופסור באוניברסיטת מרילנד, מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה - מומחית לתקשוב בלמידה

 

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
22
אלי
 • 08:38
 • 22.09.13

במהלכה עוצבו ופותחו כל התשתיות הטכנולוגיות בהם אנו משתמשים היום.המהנדסים והמדענים הגדולים ביותר הם מהמאה העשרים.כיום מפתחים "אפליקציות" לא טכנולוגיה. הבשורה הגדולה של אפל :"סמארטפון" זה בסך הכל עטיפה אם אפשר לקרוא למסך בלבד עטיפה ושימוש בטכנולוגיות שכבר איתנו עשרות שנים.הלוואי והיינו חוזרים למאה העשרים. אז קראו ויצרו משפטים , סיפורים וספרים. כיום מקישים מילת מפתח ומקבלים תשובת מפתח.
בקיצר בדיחה.....סיבים אופטיים הומאו בשנות השישים. טכנולוגיה איננה חזות הכל כי הרי האדם והטבע בנויים מטכנולוגיה הרבה יותר מתקדמת וגמישה.וטכנולוגיה הינה סוג של תפאורה שמסתירה את היעוד האמיתי של האדם והוא לנסות ולהפווך לאנוש וביחד לאנושות.

21
ערגה
 • 17:34
 • 20.09.13

כל מה שמעניין את פירון הוא איך להתחנף להורים שצריכים שמרטפות לילדיהם בחופש. התקשורת וההורים עושים עליהום על המורים ושר החינוך מאפשר את הדבר הבזוי הזה כל פעם מחדש. כאדם שהיה מורה בעברו היינו מצפים שעריך את עבודת הקודש הזו וייתן לשליחיה גיבוי וכבוד ולא יבזבז משאבים יקרים על תוכניות שמרטפות במקום על תוכנית להצעדת המערכת למקום איכותי יותר. בכל העולם מבינים שהן התלמידים והן המורים זקוקים לזמן למילוי מצברים, חוץ מאשר בארצנו הלא מפרגנת.

20
אור
 • 19:56
 • 13.09.13

את עצמם בשדה הפדגוגי התקשובי ושיש להם מה לתרום. להיעזר בתשומות הקיימות ולהשביח באמצעותם את הקיים.

19
מיכל גלבוע
 • 07:33
 • 12.09.13

עצירת תכנית התקשוב היא באמת החלטה אומללה , כשהחליטו על תכנית לאומית חשבו על כך שבמשך כמה שנים רצופות יתנו את המשאבים הנדרשים כדי שהמערכת תוכל להתקדם ולהמשיך לצעוד לבד או כמעט לבד , אחרי שהשקיעו בבתי ספר יסודיים בצפון ובדרום , החלו להשקיע בחטיבות ביניים באזורים אלו ובמקביל ביסודיים במחוזות אחרים , השלמת התכנית וכיסוי כל המורים במחוזות צפון ודרום כולל חטיבות ועל יסודי יכול היה ליצור מצב שיש את התשתיות , המורים אמורים היו לקבל לווי והטמעה לאורך 4-5 שנים כך שהם יכלו להמשיך ולהתקדם לבד. משרד החינוך החליט להקפיא את התכנית כך שילד שמסיים היום יסודי ומגיע לחטיבת ביניים או לתיכון - לא מבין כיצד יכול להיות פער כזה ? מדוע גם בחטיבות לא מלמדים בדרך ובאמצעים שלמד ביסודי ... הוא מעדיף ללמוד בעצמו בבית ולא להגיע לבתי הספר המשעממים ולא מתקדמים האלו ...
המשרד חייב לפחות ביישובים בהם החלה התכנית לסיים אותה עד שכל מערכת החינוך באותו יישוב תהיה מתוקשבת.

17
ראובן
 • 20:34
 • 11.09.13

תוכנית התקשוב היתה בזבוז טוטאלי. אלפי מחשבים מושבתים של מיקרוסופט. העולם עובר לטאבלטים ופירון עוצר בזבוז כספים משווע במחשבים. אני ממש סולד מיאיר לפיד ומפלגתו אבל פירון מתגלה כמישהוא שבאמת מבין בתחום.

16
יפית
 • 13:38
 • 11.09.13

השר פירון לא מחזיר אותנו למאה ה-20 כי מעולם לא הגענו לשם. היינו ועדיין אנו נמצאים בקושי במאה ה-19: רמת מורים נמוכה,ניהול כושל הן מההיבט הפדגוגי והן מההיבט הכלכלי,העדר תשתיות טכנולוגיות מינימאליות, בזבוז משאבי המדינה על שכר ללא כל מדידת תפוקות ועוד ועוד ועוד...קצרה העט מלהציג את כל כשלונות מערכת החינוך. כל זמן שצמרת משרד החינוך תהיה שבויה בידי ארגוני המורים לא תהיה תקומה לחינוך שלנו, ובוודאי שלא נכנס לשום מאה -לא ה-20 ובטח לא ה-21- כי לארגונים הפרופסיונאליים המגנים על חדלותם של המורים, אין שום עניין ורצון לאתגר את פקידי החינוך "המלמדים" בכתות, חוץ מלתת להם משכורות ופנסיות
מערכת החינוך של מדינת ישראל היא אספקלריה טובה לכל התנהלות של "האין שלטון והאין מדינה" איש הישר בעיניו יעשה, והעיקר שיהיו לכולם משכורות ופנסיות מכובדות ואם אפשר גם כמה בונוסים ראויים ובא לציו גואל!!!

 •  
  מוחמד ליפשיץ
  • 18:01
  • 11.09.13

  גברת יאפית, שעינך צרה ב"משכורות המכובדות" (עאלק) של המורות, את מוזמנת להפסיק להתפרנס ממשכורת ההייטק שבעלך מביא הביתה ולחיות תקופת מה ממשכורת של מורה.
  הבעיה של מערכת החינוך היא לא "רמת מורים נמוכה", אלא אזרחיות אידיוטיות.

15
רונית
 • 12:38
 • 11.09.13

ישנם מורים שהובטחו להם ימי/שעות הדרכה במסגרת הטמעת ה121 ולכן לקחו ימי חופש מבית הספר בהם הם מלמדים וכ-שלושה ימים לפני תחילת שנת הלימודים הודיעו להם שהמינוי שלהם מבוטל! פשוט חוצפה! מורים שנשארו עם משרה חלקית בגלל החלטות שגויות!

12
גבי
 • 08:51
 • 11.09.13

הוא מעדיף לתקצב הפרדה מגדרית בבתי ספר מאשר תקשוב. הראשון יהפוך את ילדינו לצרי מוח וקיצוניים והשני ירחיב אופקיהם. המסקנה: פירון אדם חשוך

11
אי צבירן
 • 08:04
 • 11.09.13

הילדים נולדו לתוך עולם סלולארי ודיגיטאלי . אין להם בעיות . המורים שלהם נולדו למערכת חינוך מפגרת לא רק בגלל הטכנולוגיה , אלא בגלל קונספט חינוכי ארכאי מפגר בן 200 שנה שעוד לפני המחשבים אימלל ופגע בכולנו . ההתמקדות במחשב מסיתה את המיקוד משינוי עמוק של הקונספט
אל המסיח הטכנולוגי ובכך מנציחה קונספט חינוכי הרסני , מנציח ומעצים פערים חברתיים וכלכליים .

אנחנו תמיד רצים אל תרופות פלא ושפנים מהכובע במקום אל התיקון הבסיסי שדורש עבודה קשה.

מלכתחילה ההשקעה בתקשוב ללא שינוי קונספט הייתה טעות. המשך השימוש בהערכה מודדת, משווה , מתייגת , ומסלילה , במקום בהערכה תומכת לומד ולמידה הייתה מטורפת ופוגענית .

אלי צבירן

10
נירה
 • 00:38
 • 11.09.13

העולם המודרני כיום דורש תקשוב ומידע כבר בגיל צעיר ומכאן חשיבות ההתמצאות והלמידה.

09
גיא
 • 23:25
 • 10.09.13

עדיף לרכוש את המיומנות בגיל צעיר ולא אחרי שרות צבאי.

08
תומר
 • 23:11
 • 10.09.13

מצד אחד הכנת בתי הספר למאה ה-21 היא אכן דבר קריטי, ובהקשר זה תוכנית התקשוב הלאומית אמורה לתת דחיפה לנושא. העניין הוא שבימים האלו הפער כבר לא כל כך גדול, כי רוב המורים הצעירים (והאמת - שגם לא מעט מאלו הוותיקים יותר) שולטים היטב במדיה השונים. תוכנית התקשוב מניחה שהמורים הם בורים גמורים בטכנולוגיה וביישומיה החינוכיים, מה שבפועל רק נכון בחלקו. מורים רבים בארץ, עם ובלי תוכנית התקשוב הלאומית כבר עמוק בתוך הפדגוגיה החדשנית תוך שימוש בכלים אינטרנטיים להוראה, קבוצות בפייסבוק קמות כמו פטריות אחרי הגשם, מורים בקשר עם תלמידים בוואטסאפ, לומדים לבחינות במפגשי וידאו. כל מה שצריך הוא רק לשחרר קצת את החסמים, לחשוב מה עושים עם הבגרויות ולתת למורים לפעול (ולהתמקד בעיקר בתקצוב ובתשתיות - נקודות אינטרנט, מקרנים, טאבלטים ומחשוב ספרים וכו'). המציאות עצמה מתוקשבת ופשוט צריך לתת לה לעשות את פעולתה, ולספק לה את התנאים לכך.

 •  
  גילה קורץ
  • 14:32
  • 11.09.13

  תומר, אני בטוחה שבסביבתך המורים והמורות הצעירים (וגם הפחות) שולטים היטב במדיה השונים. עם זאת, מניסיוני עדיין יש מורים צעירים ומבוגרים שזקוקיםם לסיוע בהבניית מיומנויות אורייניות ההמתאימות לחברת ידע.

07
a
 • 22:53
 • 10.09.13

זה לא שיא המאה ה18??
הדוברת מחזירה אותנו 300 שנה אחרוה, לזמן בו ראו בילדים רק מבוגרים לא כשירים. כבר עדיף הרב פירון, שמחזיר (?) אותנו "רק" 13 שנה...

במילים אחרות:
נמאס כבר לראות דוברים, ואפילו פרופסורים, שרואים את החינוך רק מהפריזמה הכלכלית. זה עיוות! חינוך הוא כדי ליצור אדם. אדם ישר. אדם טוב. לחשוף את הכוחות שטמונים בו. זה חינוך.
מתוך כך ברור שאדם טוב הוא אדם שתורם לחברה, ואינו נטל עליה. ברור שאדם טוב ינסה לקדם את האנושות. אך לא זה מה שמגדיר את האדם כטוב. אדם יכול להיות מנקה רחובות כל ימיו, ועדיין להיות אדם טוב מאוד!

 •  
  גילה קורץ
  • 14:40
  • 11.09.13

  שלום לך a'
  אחד הדברים שאני מלמדת את הסטודנטים הוא שלבקר זה לגיטמי ואפילו רצוי. עם זאת, כפי שאני עובדת בשקיפות מלאה אני מצפה שגם הצד השני לא יסתתר מאחורי מנגנון אנונימיות של מסך המחשב שזה מבחינתי אח מסימני היושר של אדם..
  ולעניין תפקיד החינוך, אני משערת שלו היית קורא את הספרים שכתבתי ביחד עם פרופ' דוד חן היית יודע את עמדתי כלפי תפקיד החינוך והיית מבין(או אולי מבינה?) שאין אני חולקת על עמדתך. עם זאת להכשיר את התלמידים לשוק העבודה העתידי הכולל עבודה שיתופית, משותפת עמידה בלחצים, הבנה מרחבית ועוד הם חלק מתפקיד החינוך העכשווי כפי שפעם לימוד מיומנויות שהיו רלוונטיות לשוק העבודה דאז.

06
סנדי
 • 22:07
 • 10.09.13

אם מטרת השר החדש היא החזרת עטרה ליושנה...הוא עוד עלול להצליח...

05
ד"ר נדב לרר
 • 20:28
 • 10.09.13

ההחלטה האומללה תגרום למורים ולתלמידים לאת חסרי ידע ונסיון הכרחי בתחום מרכזי וחשוב לחיים המודרניים. כדאי שהשר פירון שהוכיח עד עכשיו חזון והתמצאות יבטל את החלטתו שיסודה בטעות.

04
צבי הס-מורה
 • 19:54
 • 10.09.13

משרד החינוך טעה פעמיים-פעם בביזבוז כסף לריק, פעם בהחלטה חפוזה של מניעת ידע הכרחי לנוער בשלבי חינוכו. חבל ומיותר.

03
אורית וולף
 • 17:41
 • 10.09.13

הנזק מהפסקת התוכנית יגרום בפריפריה לחוסר ידע שיפגע בתלמידים!

02
דקל בנימין-מורה
 • 17:28
 • 10.09.13

חבל שמשרד החינוך מתקשה להבין זאת! התלמידים בכל הארץ היו נהנים מהתקשוב מאוד.

01
ד"ר אמיר דגן
 • 17:25
 • 10.09.13

מזלזלים בכסף ציבורי כאילו אין לו ערך.

תוכן מקודם
הפופולריות בזירת הדעות
הצעות מיוחדות