הגיע הזמן למהפכה בתקשורת בישראל - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגיע הזמן למהפכה בתקשורת בישראל

חמישה מהלכים השלובים זה בזה יכולים להקנות לשר התקשורת את מקומו כמי שהטביע חותם של ממש

תגובות

לשר התקשורת החדש נקרתה הזדמנות פז לבצע מהפיכה תקשורתית של ממש בישראל. החקיקה מפוצלת בין חוקים לטלוויזיה הרב-ערוצית, לטלוויזיה המסחרית ולטלוויזיה הציבורית, היא מיושנת, ובעיקר - אינה מתייחסת כלל לעולם הדיגיטלי שהשתלט על חיינו.

גלעד ארדן הוכיח בתפקידיו הקודמים נחישות, חריצות ותעוזה. תכונות אלה, והעובדה שלראשונה שר התקשורת אחראי גם על רשות השידור, הם פוטנציאל נדיר לא רק לתקן עיוותים היסטוריים, אלא גם להביט על מפת התקשורת כולה כדי לעצב חזון עם מבט לעתיד. חמישה מהלכים השלובים זה בזה יכולים להקנות לשר התקשורת את מקומו כמי שהטביע חותם של ממש:

1. הפיכת רשות השידור לשידור הציבורי. יותר מ-20 שנה שהמונח המזוהה ביותר עם רשות השידור הוא "רפורמה". ועדות קמו ונפלו, הנהלות התחלפו, וב-2013 אין עדיין שום תמורה בעד האגרה. כולנו משלמים מס רק מכיוון שברשותנו טלוויזיה או רדיו. עם תקציב שנתי של כמעט מיליארד שקל אנחנו מגלים את הספרה 11 על השלט רק כדי לצפות במשחק כדורגל שערוץ הספורט החליט לא לרכוש את זכויותיו.

עמ' 3 גלעד ארדן
עופר וקנין

הדרך היחידה לתקן זאת אינה עוד רפורמה, אלא מהלך דרמטי: סגירת רשות השידור והקמת גוף חדש במקומה במתכונת של BBC, או בזו של ערוץ 4 הבריטי. באחרון, פרט למחלקת החדשות, כל ההפקות מתבצעת בידי היוצרים בשוק המקומי, כך ש-70% מתקציב הערוץ מוקדשים להפקות וליוצרים עצמאיים.

2. הערוצים המסחריים. כולנו זוכרים כי אך לפני כשלושה חדשים נאבקו עובדי ערוץ 10 כנגד סגירת הערוץ. הרקע למאבק היה כשל שוק. הזכייניות רשת, קשת וערוץ 10 הפסידו בשנה האחרונה ובזו שקדמה לה כ-150 מיליון שקל. שר התקשורת הקודם, משה כחלון, שלו זכויות רבות, לא הצליח לשכנע אף לא אחד משלושת הגופים לעבור משיטת הזכיינות, שאבד עליה הכלח, לרישיונות.

כעת, ארדן יכול לנצל את הרפורמה ברשות השידור כדי לשחרר את הרגולציה המלאכותית והמיושנת של הערוצים 2 ו-10, ולזמן לזכייניות אתגר של רגולציה עצמית מתקדמת. במקום מפקחים הפועלים על פי תקנות אנכרוניסטיות, תיעשה דה-רגולציה שבה הערוצים עצמם קובעים את הכללים על פי דרישות השוק, פרט למקרים שהם עבירה על החוק - כמו גזענות, אלימות ותוכן מיני. הגיע הזמן ליצור שוק תחרותי ומרוויח של ערוצים מסחריים ברישיון.

3. טלוויזיה אינטרנטית. כחלון נרשם כשר מצליח בזכות מהפיכה צרכנית אחת - קיצוץ דרמטי של חשבונות הסלולר של הצרכנים. לארדן יש הזדמנות לעשות מהפכה צרכנית בטלוויזיה הרב-ערוצית. הצרכן משלם כיום ל-HOT או ל-yes עבור מנוי חודשי יותר מכפליים המחיר המקובל במרבית המדינות במערב אירופה.

האינטרנט, חדירת הווידיאו לרשת והרחבת הפס שמאפשרת איכויות וידיאו טובות הן הזדמנות לפתיחת שוק הטלוויזיה הרב-ערוצית לתחרות, שצריכה להיות הוגנת ומבוקרת. חברות הסלולר, זכייניות הטלוויזיה ומפעילים עצמאיים ממתינים לאור ירוק שיאפשר טלוויזיה אינטרנטית, כזו שתגביר את ההיצע ותוריד לצרכנים את ההוצאה על תקשורת.

4. חקיקת חוק התקשורת. המהפכה ברשות השידור, הסדרת הרישיונות בערוצים המסחריים ופתיחת השוק הרב-ערוצי יאפשרו לראשונה בישראל חקיקת חוק תקשורת אחד ואחיד. מועצת הכבלים והלוויין ומועצת הרשות השנייה נלחמות זו בזו: ראו שידור התוכנית "אייל גולן קורא לך" בערוץ 2, או העובדה שהדרישה לדרמה בערוץ 2 יותר מכפולה מזו של ערוץ 1, או האיסור על בעל עיתון יומי לא להחזיק בזכיינית טלוויזיה בעוד שאין כל מגבלה כזו על אתר אינטרנט - אלה הן רק דוגמאות לפארסה של השטעטל התקשורתי של ישראל במאה ה-21. הגיע הזמן שהכנסת תחוקק חוק אחד, מתוך ראייה רחבה של תפקידו הייחודי של כל כלי תקשורת ובהתייחס למהפכה התקשורתית שאנו מצויים בעיצומה.

5. סגירת משרד התקשורת. אחרי ששר התקשורת ישלים את משימותיו החשובות, כל שנותר הוא להקים רשות תקשורת לאומית ולסגור את משרדו. לרשות התקשורת לאומית יש מודלים למכביר בעולם, והעיקרון המשותף לכולם הוא גוף עצמאי המסדיר ומפקח על כל גופי התקשורת האלקטרונית. הקמת רשות זו תביא לסופו של עידן שפס מן העולם שבו הממשלה מחזיקה בגופי תקשורת. המהלך יוביל את ישראל לעידן של תקשורת פלורליסטית, פתוחה ודמוקרטית, שנותנת לנו הצרכנים מידע, בידור ותרבות במיטבם.

הכותב היה מנכ"ל ונשיא זכיינית ערוץ 2 קשת, וכיום הוא יזם בתחום המדיה הדיגיטלית ודירקטור ויועץ לרשתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם