ישראל - מהמתקדמות בטיפול בקשישים - זירת הדעות - TheMarker

ישראל - מהמתקדמות בטיפול בקשישים

חוק הסיעוד שנחקק לפני יותר מ-25 שנה הוא ייחודי לחמש מדינות בלבד, וישראל היא אחת מהן

קשה לפעמים להאמין, אבל ישראל היא מהמדינות המתקדמות בעולם בכל הקשור לטיפול בקשישים. חוק הסיעוד שנחקק לפני יותר מ-25 שנה הוא ייחודי לחמש מדינות בלבד, וישראל היא אחת מהן. החוק מקנה לקשישים עזרה חיונית בבישול, רחצה, קניית תרופות וניהול חיים בכלל. חוק הסיעוד משרת כ-150 אלף קשישים, המטופלים בידי 90 אלף מטפלים ומטפלות, רובם ישראלים.

צילום: אלון רון

במשך השנים חוק הסיעוד תרם רבות לקידום מצבם של הקשישים, הצליח בכל קנה מידה ואף הביא להתפתחותו של התחום באוניברסיטאות ובמערכות אחרות. פקולטות לעבודה סוציאלית נפתחו, עובדים חדשים רבים נקלטו לתחום הסיעוד ורבים מצאו את ייעודם בתחום הטיפול הסיעודי, כפי שלא היה קודם לכן. החוק תרם גם להתפתחותם של שירותים נוספים, כמו מרכזי יום לקשישים, המעניקים מסגרת יומית בהיקף שעות נרחב ומאפשרת להם להיות פעילים ולנצל כראוי את שעות הפנאי הרבות שלהם.

מעבר לכך שחוק הסיעוד מיטיב עם 150 אלף קשישים שיכולים להמשיך ולחיות בביתם ובסביבה הטבעית שלהם, הוא גם חוסך למדינה סכומים אדירים. מטפלת שנכנסת מדי יום לבית הקשיש ודואגת להיגיינה האישית שלו ולכך שייקח את תרופותיו בזמן, מביאה לכך שפחות ופחות קשישים מגיעים לאשפוז בבתי החולים.

אבל לא רק המדינה מרוויחה מכך, גם הקשישים. הנתונים מצביעים כי כ-95% מהקשישים מעדיפים להזדקן בביתם ולא בבית אבות. חוק הסיעוד מאפשר להם להישאר בביתם ולהזדקן בכבוד בסביבה הטבעית והמוכרת שלהם.

הצרה היא שמאז ומעולם, בכל מהלך של קיצוץ תקציבי שהובילה הממשלה ניסו לקצץ גם בזכויות הקשישים המקבלים קצבת סיעוד. במשך השנים גופים רבים שילבו ידיים ונאבקו בקיצוצים האלה. חברות סיעוד, עמותות, הסתדרות הגמלאים, השלטון המקומי וגופים אחרים - כל אלה עמדו על המשמר כדי שהקשישים לא ייפגעו.

המקום היחיד שבו ארגונים אלה לא נאלצו להיאבק, משום שכמעט ולא נעשו בו קיצוצים, הוא חוק הסיעוד. הסיבה לכך היא ששעות הסיעוד ניתנות על פי חוק הסיעוד בעין ולא בכסף - החוק קובע את מספר השעות שלו זכאי המטופל בשבוע, ולא סכום מסוים. לכן, קשה לאוצר לקצץ במקום זה.

עוד לא נמצא - ואני מקווה שגם לא יימצא - חבר הכנסת שיהיה לו המצפון להרים את ידו בעד קיצוץ במספר השעות שקשיש סיעודי מקבל בהן עזרה חיונית. כשהממשלה מבצעת קיצוץ רוחבי בתקציב, הרבה פעמים לא מבינים את משמעות הקיצוץ ועל מה למעשה מוותרים כשמורידים תקציב של גוף מסוים. לעומת זאת, במקרה הייחודי של שעות סיעוד, ברור לחלוטין על מה מוותרים, ואני בטוח כי אין אחד בישראל שיסכים לוויתור משמעותי שכזה.

על הפרק עומדת תוכנית לשינוי חוק הסיעוד, כך שהקשישים יקבלו שעות סיעוד בכסף - כלומר, יקבלו סכום מסוים שווה ערך לשעות הסיעוד. אם המדינה אכן תממש את התוכנית הזו, סכנת הקיצוץ תרחף באופן קבוע מעל ראשם של הקשישים. מדוע לתקן את מה שאינו שבור? מדוע להרע את מצבם של הקשישים?

אני מצפה מחברי הכנסת החדשים שיצהירו כי בארבע השנים הקרובות הם ישמרו על מסגרת השירותים הקיימת לקשישים וימנעו שינויים שיפגעו בהם. תוחלת החיים בישראל עולה וטוב שכך, אבל יחד עמה גם שיעור הקשישים במדינה גדל כל הזמן. על נבחרי הציבור הטריים מוטלת החובה לאפשר להם להזדקן בכבוד.

הכותב הוא יו"ר איגוד נותני שירותי הסיעוד בישראל

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
05
דפנה
  • 00:51
  • 07.02.13

אכן חוק הסיעוד מסייע המון להורינו הזקנים אם הצליחו לקבל מטפל. לדעתי צריך לאפשר לכל קשיש מעבר לגיל 80 לקבל מטפל אם הוא רוצה בכל ללא מבחן של בטוח לאומי. כדאי גם לתת את הדעת לגבי שינוי השיטה ומטפל זר שהגיע לארץ לא יוכל להחליף יותר משלושה מקומות עבודה במשך השהות שלו ,לא יתכן שכשקשיש שמצב בריאותו הורע המטפל עוזב אותו לטובת עבודה קלה יותר ואין לו שום מחוייבות על פי חוק . דאגנו לזכויות המטפלים הזרים ופחות לטובת הזקנים שנעזרים בהם

04
באמת???
  • 14:55
  • 06.02.13

הוא יכול להתלבש לבד, לשטוף פנים ולהתקלח לבד אז אין צורך מבחינתם בשעות סיעוד. אי לכך, אני ומשפחתי עזבנו את ביתנו ועברנו לגור קרוב אליו כדי שאוכל לנקות את ביתו, לבשל לו, לסדר כדורים, לכבס, להיות בביתו בזמן המקלחת, לערוך לו קניות ולקחת אותו לבדיקות ואשפוזים. זאת מדינה שבגדה באזרחיה ואתה מדבר על הקידמה הנפלאה? שקר ענק!

תוכן מקודם
הפופולריות בזירת הדעות
הצעות מיוחדות