בכיר באוצר: "התקציב החדש מנע משבר פיננסי מיידי במשק" - תעשייה ומקרו - TheMarker

בכיר באוצר: "התקציב החדש מנע משבר פיננסי מיידי במשק"

הבכיר מסכים כי ביטול הפטורים ממס היה נמוך מהצפוי, אך טוען כי נטל המס הועלה בצורה פרוגרסיבית ומאוזנת; לדבריו, השכבות החזקות ימשיכו לשאת בעיקר הנטל גם בעתיד

"תקציב המדינה החדש טוב, נכון, פרוגרסיבי ומאוזן. הוא מנע משבר פיננסי מיידי במשק, החזיר את האמינות בשווקים הבינלאומיים והמקומיים לקברניטי המשק, יש בו סדרי עדיפויות ברורים ‏(חינוך, תעסוקה, תשתיות‏), והוא מעודד יציאה לעבודה של חרדים, ערבים ומובטלים כרוניים" - כך אמר אתמול בכיר באוצר.

בהכנת התקציב החדש הושם דגש מיוחד על ההתכנסות הפיסקלית ועל החזרת היציבות הפיננסית, אמר הבכיר. לדבריו, אלמלא הקיצוצים והעלאות המסים, ישראל היתה גומרת את 2013 עם גירעון של 5.5%. אחרי התקציב, היא תגמור את השנה עם גירעון של 4.65% ואת 2014 עם גירעון של 3%. "המשק, אלמלא התקציב, הלך לכיוון של משבר פיננסי, ייקור בעלויות המימון, איבוד שווקים ופגיעה בצמיחה. התקציב החזיר את המשק למסלול הנכון. התוצאה: החזרת האמון במשק הישראלי בשווקים הבינלאומיים והמקומיים", הוסיף.

לדבריו, בניגוד לטענות הנשמעות, בתקציב החדש יש סדרי עדיפויות ברורים, כולל הפחתה במקומות שפחות תומכים בצמיחה ובתעסוקה. הקיצוצים נעשו בביטחון, בשכר, בקצבאות הילדים ובהתייעלות במשרדי הממשלה, שהשפעתם על הצמיחה נמוכה. מאידך, יש גידול בסעיפים תומכי צמיחה ותעסוקה, חינוך, תשתיות, תחבורה ציבורית ותעסוקה.

הבכיר מסכים כי ביטול הפטורים ממס היה נמוך מהצפוי, אך טוען כי נטל המס הועלה בצורה פרוגרסיבית ומאוזנת, וכי בעיקר הנטל ימשיכו לשאת גם בעתיד השכבות החזקות. כך, העלאת מס ההכנסה ב–1.5% בכל מדרגות המס תפגע בעיקר בחזקים, שכן 50% מהאוכלוסייה אינם מגיעים לסף המס, וכך העלאת מס החברות ל–26.5% תפגע רק בחזקים.

לדברי הבכיר, תקציב הביטחון ב–2014 יהיה נמוך ב–3 מיליארד שקל מבסיס התקציב ב–2012. ב–2015 יהיה התקציב 52 מיליארד שקל, ורק ב–2016 הוא ישתווה לבסיס התקציב ב–2012 ויסתכם ב–55 מיליארד שקל.

הבכיר אומר כי הכוונה בתקציב החדש היתה לא לעשות קיצוץ רוחבי ‏שווה (פלאט) בכל משרדי הממשלה, אולם לנוכח ויתורים לשורה של מגזרים, לא היתה ברירה אלא לבצע קיצוץ רוחבי של 1 מיליארד שקל בתקציב 2014, ובהתאם גם בתקציב 2013. לדבריו, לנוכח הקיצוץ הכולל בשנה הבאה, 18 מיליארד שקל, זהו קיצוץ פלאט נמוך.

יאיר לפיד בישיבת הסיעה בכנסת
יאיר לפיד בישיבת הסיעה בכנסת
צילום: אמיל סלמן
עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
06
עופר
  • 22:12
  • 20.05.13

אתם עושים עבודה ציבורית מצוינת אבל אנא תפסיקו לתת במה ל"בכירים" בבנקאות באוצר וכו שלא מוכנים לקחת אחריות על דבריהם ולהזדהות.
זה רק מחזק את חוסר האחריות שגם ככה אנשים אלו מצטיינים בה.

05
תמריץ בלוג כלכלי
  • 14:35
  • 16.05.13

אולי יסביר לנו למה יש מדינות כמו יפן ובריטניה שהגרעון שלהן מגיע ל-10% ועלויות המימון שלהן הן עדיין בריבית אפס. אולי עלויות מימון אינן קשורות בכלל לגרעון?

04
חבורת נוכלים
  • 09:57
  • 16.05.13

שסיפרו לנו לוקשים ,שבאים מומחים מחול להיווכח איך המשק שלנו משגשג.בעוד שאנחנו כמוצהר ערב פשית רגל?

03
אבי
  • 09:39
  • 16.05.13

הוא וחבריו אוכלי החנם יושבי תקן המנ"ל/חוזה הבכירים שלא בצדק שכל חתול מהרחוב היה עושה עבודה טובה מהם לא נפגעו כלל
הטייקונים אותם הם משחדים השכם והערב על גב העם והמדינהגם כן כמעט ולא נפגעו ואם כן אז בשוליים.
ומעמד הביניים משלם בצורה צפויה את מירב הנטל,וזאת בניגוד להבטחות השר הבור העומד בראש משרד האוצר.

תוכן מקודם
הפופולריות בתעשייה ומקרו
הצעות מיוחדות