השלטון המקומי: ללא ביטול הקיצוץ בחינוך, לא נחתום על הסכם השכר - חינוך - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השלטון המקומי: ללא ביטול הקיצוץ בחינוך, לא נחתום על הסכם השכר

משרד החינוך מחייב את הרשויות המקומיות לקצץ במשרות ובשכר של אלפי מזכירות ושרתים, כחלק מקיצוץ של 150 מיליון שקל מתקציב השירותים לתלמידים ולהורים ■ משרד החינוך: אנו מתקצבים את הרשויות במיליארדי שקלים בשנה

תגובות

משרד החינוך מחייב את הרשויות המקומיות לקצץ במשרותיהם ובשכרם של אלפי מזכירות ושרתים המועסקים בבתי הספר. כפי שפורסם ב-TheMarker, באחרונה החליט המשרד לקצץ בתקציב 2016 150 מיליון שקל מהתקציב המועבר לרשויות המקומיות למימון שירותים הניתנים לתלמידים ולהורים בבתי הספר. המשרד בחר לבצע את הקיצוץ, שישפיע על עובדים המועסקים בשכר נמוך, כתחליף לתוכנית התייעלות עמוקה שמשרד האוצר דרש לבצע במטה משרד החינוך.

לפני כשבועיים, על אף התנגדות מרכז השלטון המקומי המייצג את הרשויות המקומיות, העביר משרד החינוך הנחיה ישירה לגזברים ברשויות המקומיות לקצץ כ-12% בממוצע מהיקף המשרות של מזכירות ושרתים המועסקים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בכל הרשויות המקומיות בארץ. לפי הערכות במרכז השלטון המקומי, הקיצוץ שווה ערך ל-1,800 משרות של שרתים ומזכירות העלולים לאבד את מקום עבודתם.

בתגובה, הודיע מרכז השלטון המקומי לאוצר כי לא יחתום על הסכמי השכר החדשים שסוכמו במשא ומתן שבין ההסתדרות לאוצר אם הקיצוץ לא יבוטל. במרכז השלטון המקומי טוענים כי הוראת משרד החינוך נשלחה לרשויות המקומיות מאחורי גבו של המרכז, בעת שניהל דיונים בנושא עם המשרד. מנגד, במשרד החינוך טוענים כי המרכז היה מודע למהלך, והמשרד קיבל את חלק מטענותיו.

במכתב ששלח משרד החינוך ישירות לגזברי הרשויות המקומיות, ללא הודעה למרכז השלטון המקומי, נכתב "בעקבות הקיצוץ בתקציבי המדינה ב-2016 נדרש משרד החינוך להפחית בבסיס התקציב השנתי כ-150 מיליון שקל מבסיס התקציב. לאור האמור, ישונה מפתח התקצוב בגין מזכירים ושרתים". ההוראה מתייחסת לבתי הספר היסודיים ולבתי ספר שש־שנתיים שבהם לומדים בכיתות א'־ח'.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי (מימין); משה כחלון, שר האוצר; ונפתלי בנט, שר החינוך
אוליבייה פיטוסי

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין־מכבים־רעות, חיים ביבס, אמר: "לא ייתכן כי בצד אחד משרד האוצר יחתום עם ההסתדרות על הסכם ראוי, המשפר את תנאי השכר של עובדי הרשויות המקומיות ובפרט אלה בדרגים הזוטרים, ומצד שני משרד החינוך ישית קיצוץ הפוגע בדרגים אלה ממש. לא נסכים לפגיעה הזאת בעובדי הרשויות, ולא נחתום על הסכמי השכר החדשים עד שיבוטל הקיצוץ לאלתר".

משרד החינוך בחר לקצץ במקום להתייעל

בנובמבר הודיעה מנכ"לית משרד האוצר, מיכל כהן, לנציגי הרשויות המקומיות על קיצוץ צפוי של 150 מיליון שקל בתקציבם. הצעת התקציב המקורית של משרד האוצר כללה התייעלות עמוקה במטה משרד החינוך, שכללה איחוד מחוזות ופיזור סמכויות אגף החינוך ההתיישבותי.

שר החינוך, נפתלי בנט, התנגד לקיצוץ, ובמשא ומתן בין משרד האוצר לשרי הממשלה הוחלט לאפשר למשרד להחליט איפה לבצע אותו. במשרד הוחלט לקצץ כ–5% מתקציב מטה המשרד, מבלי לבצע את תוכנית ההתייעלות, ולצד זאת קבע קיצוץ בתקציב הרשויות המקומיות.

שלשום פנה ביבס לרשויות המקומיות במכתב שבו הלין על התנהלות משרד החינוך, וכתב כי המהלך בוצע מאחורי גבו של המרכז. "לאורך תקופה ארוכה מופעלים לחצים ואיומים בנוגע לקיצוץ בתקציבי החינוך המועברים מתוקף חוק לרשויות המקומיות. כידוע, משרד החינוך נדרש לקצץ בתקציבו. למצער, בחר משר החינוך להשית את הקיצוץ במוטל עליו על הרשויות המקומיות, תוך שהוא מכניס את ידו לכיסנו ובכך פוגע בתקציבי הרשויות ובשירותי החינוך המוענקים לתושבינו ולילדיהם", כתב ביבס.

לדבריו, "מדובר בהתערבות בוטה בתקציבי הרשויות ופגיעה במערכות החינוך הנגרמת על ידי לא אחר ממשרד החינוך עצמו - הרגולטור שעליו מוטלת חובת חינוך ילדי ישראל. הפגיעה של משרד החינוך במערכות החינוך היא תולדה של חוסר הרצון להתייעלות המשרד יחד עם חוסר היכולת לנצל את תקציבו (ב-2015 משרד החינוך לא ניצל 1.88 מיליארד שקל מתקציבו, ל"ד)".

מנגד, מקור במשרד החינוך אמר כי ההחלטה התקבלה בתיאום עם מרכז השלטון המקומי, וכי בשנים האחרונות תקציבי החינוך המועברים לרשויות המקומיות גדלו באופן משמעותי - מ-8.5 מיליארד שקל ב-2012 ל-13.3 מיליארד שקל ב-2015.

"ההליך כולו נעשה בהידברות מלאה וכמעט כל בקשותיו של השלטון המקומי, כמו לא להגדיל את השתתפות הרשויות המקומיות בתקצוב החינוך - מולאו", אמר המקור. לדבריו, "התקציב שאושר כולל בשורות משמעותיות בתחום החינוך שיועילו לרשויות המקמויות, כמו הקטנת מספר התלמידים בכיתה, סייעת שנייה בגני הילדים, הנגשה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים ובתי הספר של החופש הגדול".

במכתב נוסף שהעביר ביבס למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, טען כי "משמעות הקיצוץ היא פיטוריהם של כ-1,800 מזכירים ומזכירות או הקטנת משרות בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בכל הארץ. מדובר בפגיעה בעובדים בעלי שכר נמוך ופגיעה ישירה בתלמידים, שיסבלו מהורדת רמת השירותים, הניקיון והתחזוקה".

לפני כשבועיים ענה משרד החינוך לטענותיו של ביבס במכתב, שבו נטען כי "משרד החינוך מתקצב את הרשויות המקומיות בכל שנה במיליארדי שקלים, ולמעשה הוא אחד מהמקורות התקציביים הגדולים ביותר של מרבית הרשויות. הרשויות המקומיות נהנות בשנים האחרונות מעלייה מתמדת ועקבית בתקציבי החינוך שמועברים אליהן". במכתב נאמר כי הקיצוץ בתקציבי הרשויות המקומיות נובע גם מהחלטת משרד האוצר להחיל את הקיצוץ גם על תקנות השכר העקיף של המשרד, שכוללות את כל התקציבים המועברים 
לרשויות המקומיות.

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם