יו"ר ועדת החינוך הבטיח לפעול להפחתת מספר התלמידים בכיתות - עיצומי ההורים הוקפאו - חינוך - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יו"ר ועדת החינוך הבטיח לפעול להפחתת מספר התלמידים בכיתות - עיצומי ההורים הוקפאו

ח"כ יעקב מרגי דורש ממשרד החינוך לפרסם את החלטות הוועדה שעסקה בנושא

4תגובות

פורום ועדי ההורים הישוביים שיזם את מחאת ההורים נגד הצפיפות בכיתות בשבועות האחרונים הודיע היום (ב') על הקפאת העיצומים נגד משרד החינוך - שכללו שיבושים בבתי הספר ברחבי הארץ וכן את האיום לפתוח בשביתה כללית בשבוע הבא. זאת, בעקבות סיכום בין מובילי המחאה לבין יו"ר ועדת החינוך של הכנסת יעקב מרגי (ש"ס) בתום דיון שנרך בנושא.

מרגי הבטיח למובילי המחאה כי יפעל לקידום הנושא ולהפחתת הרף העליון של מספר התלמידים בכיתה ל-32 בכל הארץ, במקום 40 תלמידים בכיתה כיום.

גם בשנת הלימודים הקודמת שיבשה קבוצה אחרת של הורים את הלימודים עד שלבסוף הוקמה ועדה לבחינת הנושא, אך לבסוף מסקנותיה לא יושמו ומשרד החינוך סירב אפילו לפרסם את מסקנות הוועדה.

הפגנת "מחאת הסרדינים" בחולון, ביולי השנה
תומר אפלבאום

בסיום הישיבה פנה מרגי למשרד החינוך ודרש ממנו לפרסם את מסקנות הוועדה ולהתחיל לקיים את החלטת הממשלה מ-2008 שקבעה כי יש להפחית את מספר התלמידים בכיתות לרף של עד 32 תלמידים, שאינה מיושמת בשנים האחרונות. כמו כן, ההורים יתחילו בהידברות מול משרד החינוך.

פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים וממובילי המחאה אמר למרגי "עשינו התייעצות בין 120 הישובים השותפים במחאה ואנחנו תולים הרבה תקוות ומכבדים את בקשתך ומשעים את העיצומים. מקווים שההליך יוביל פתרון כי אנחנו לטובת הילדים".

השבוע החריפה מחאת ההורים נגד הצפיפות בכיתות הלימוד, בעקבות החלטת משרד החינוך להורות על סגירת כיתות לימוד לא תקניות. מדובר בכיתות שרשויות מקומיות הסובלות מצפיפות גבוהה במיוחד בבתי הספר פותחות על דעת עצמן, כדי להקל על העומס. המשרד דורש מהרשויות המקומיות לשבץ את התלמידים לכיתות הלימוד לפי התקן שקבע המשרד - כלומר, עד 40 תלמידים בכיתה, לפי מרחב אישי של עד 1.32–1.42 מ"ר לכל תלמיד, פרט למורה וציוד בכיתה.

כיתות הלימוד בישראל הן הצפופות ביותר מבין מדינות המערב. בבדיקת TheMarker שפורסמה היום עלה כי בתי הספר בהם הצפיפות היא הגבוהה במיוחד במרכז הארץ ובחינוך הממלכתי. לפי הבדיקה, ברשימת עשרת בתי הספר שבהם כיתות הלימוד הצפופות ביותר מופיעים רק בתי ספר ממלכתיים יהודיים. לעומת זאת, ברשימת עשרת בתי הספר שבהם הכיתות המרווחות ביותר מופיעים רק בתי ספר ממלכתיים־דתיים וחרדיים, פרט לבית ספר ממלכתי אחד בהתנחלות קרית ארבע.

גל יוסף, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית אמרה במהלך הדיון "קשה להיות בכיתה של 40 תלמידים אין יחס אישי ותלמידים נעלמים בקלות. שנים מדברים על הנושא ומבטיחים הבטחות, אני עצמי הייתי בעשרות דיונים וישיבות בנושא. אנחנו תולים תקווות בממשלה החדשה לא לעשות שינויים קוסמטים של 38 תלמידים במקום 40. המינימום הוא 32 תלמידים בכיתה. צריך להשקיע במקביל גם באיכות המורה, גם בפריפריה וגם בתכני הלימודים".

ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), אמר בדיון "לאורך שנים נוצרו פערים תקציביים ואחרים בחינוך והמדינה צריכה לקחת אחריות בכדי לסגור את הפערים האלה. אסור שבמדינת ישראל נמשיך בתקצוב לפי מגזר ולא לפי צרכים. כל ילד במדינת ישראל שווה לכל ילד אחר". טרכטנברג פנה להורים שנכחו בדיון ואמר "לצערי הרב כמו בתחומים אחרים אם ההורים לא לוקחים אחריות כמו במחאת 2011 שהובילה לרפורמה בגילי 3-4 הדברים לא קורים. תמשיכו במאבק כי אם לא שום דבר לא יקרה".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמרה בדיון "אנחנו לא נלחמים רק נגד הצפיפות בכיתות, אנחנו נאבקים למען הישרדותו של החינוך הציבורי הממלכתי. אם לא ימצא פתרון לאלתר לבעיות הצפיפות הרשויות המקומיות ייאלצו לשאת בנטל וההורים יפסיקו לשלוח את ילדיהם למערכת החינוך הציבורית ויפתחו מסגרות פרטיות".

רוזין התייחסה לכך שכדי להפחית את בעיית הצפיפות, רשויות מקומיות מממנות כיתות לא תקניות (אותן משרד החינוך הורה לסגור) ומעסיקות כך מורות על ידי חברות קבלן או החברות הבת של העירייה. לדבריה "השארת הפתרון לשלטון המקומי משמעותו גם העסקת יותר מורות קבלן. האחריות לכך שכיתות הלימוד בישראל הן הצפופות ביותר במערכת מונחת על כתפי משרד החינוך. אני קוראת לשר החינוך ליישם לאלתר את החלטת הממשלה מ-2008 לתקן מירבי של 32 תלמידים בכתה. אני סמוכה ובטוחה שיש לבנט את היכולת והמשאבים למצוא את התקציבים. אסור להמשיך להפקיר את תלמידינו כך"

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין אמר "צריך לקחת בחשבון כי התשתיות הקיימות אינן מאפשרות פתרון מידי וכי בלמעלה ממחצית בתי הספרל א ניתן להרחיב את התשתיות כדי לבנות כיתות נוספות. עלות הטיפול בבעיה יסתכם בעלות של מיליארדי שקלים, סכום שהרשויות בוודאי לא יוכלו לממן. צריך ליישם פתרון מעשי ומקיף בתוכנית רב שנתית שיחל מכיתות א' ויהיה מודל צומח לשנים הבאות".

ח"כ חנין ציין כי "מערכת החינוך נמצאת בסדר עדיפויות נמוך במדינה. החינוך הממלכתי נפגע יותר מהחינוך הממלכתי-דתי. ערים גדולות נפגעות יותר לעומת התנחלויות. בישובים בדואים קטנים וערבים יש המן תלמידים בכיתות. יש כאן תמונה של סדר עדיפויות פוליטי. אם לא תשמע זעקה גדולה לא יהיה שינוי".

מרגי אמר: "התחושה היא שבתחום החינוך אנחנו מקובעים. אולי הגיע הזמן שלא יצהירו לנו על רפורמות במהירות הבזק ושיחשבו איך מוציאים פה מודל שמתאים ל-2015. אנחנו עושים טלאי על טלאי וככה זה נראה".


דרישות ההורים - 32 תלמידים בכיתות א' כבר משנת הלימודים הקרובה

פורום ההורים הישוביים, שיזם את המחאה נגד הצפיפות בכיתות הלימוד צפוי לדרוש במו"מ מול משרד החינוך הקטנה מיידית של מספר התלמידים בכיתות א' ל-32 תלמידים בכיתה כבר בשנת הלימודים הקרובה כצעד ראשון ביישום מלא של החלטת הממשלה מ-2008 להפחית את הצפיפות בכיתות הלימוד לעד 32 תלמידים בכיתה. כך, בתוך שש שנים, תוכל מערכת החינוך לעמוד ביעדי הממשלה, שטרם יושמו.

עדיין לא ברור מהי עלות של המתווה שההורים יציעו למשרד. נוסף על כך, ההורים מציעים למשרד לתגבר את כיתות ב-ו הצפופות במורה נוספת במקצועות שייבחרו מראש. כך, מורה תוכל לפצל את הכיתה לקבוצות לימוד ומורה נוספת תסייע בלימודים.

בנוסף, ההורים דורשים ממנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, לחזור בה מההנחיה לסגור את כיתות הלימוד הלא תקניות, המתוקצבות על ידי הרשויות המקומיות בשנת הלימודים הקודמת – צעד שיביא להגדלה משמעותית של הצפיפות בכיתות הלימוד הנותרות.

 

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם