אחרי שנים של סכסוכי עבודה: הנהלת אל על צפויה להחזיר לעצמה את השליטה - תעופה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי שנים של סכסוכי עבודה: הנהלת אל על צפויה להחזיר לעצמה את השליטה

ההבנות בין ההנהלה לטייסים יסייעו בייעול הפעילות של אל על ויגבירו את התחרותיות שלה ■ הנוסעים ייהנו מטיסות קצרות יותר ומהיצע טיסות המשך משופר ■ תקנות בינלאומיות שייכנסו לתוקף ב2018 ועשויות להשפיע על שכר הטייסים לא הובאו בחשבון

21תגובות
מטוס אל על בנתב"ג
דודו בכר

בתום שבועות של שיבושים קשים בטיסות, הגיעה אמש חברת אל על לקראת סיום הסכסוך הממושך עם ועד הטייסים, לאחר שאתמול בבוקר היה שוב פיצוץ בדיונים בין ההנהלה לוועד הטייסים.

ביום ראשון נערך דיון בין הצדדים, בהשתתפות המנכ"ל דוד מימון, בתיווכו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ובסיוע יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, איתן כבל. הדיון הוביל להבנות מהותיות לגבי הסכם, שעל ניסוחו ופרטיו הצדדים עדיין מידיינים. עד למועד סגירת הגיליון לא עוגנו ההבנות בהסכם שכר שמקובל על שני הצדדים, והמשא ומתן נמשך בהשתתפות יו"ר הסתדרות עובדי התחבורה, אבי אדרי.

לפי המסתמן, אל על תשלם ל–600 הטייסים תוספת שכר של 7.35% מיידית כבר במשכורת נובמבר. שכר הבסיס של טייסי החברה ב–2015 הסתכם ב–210 מיליון שקל, כך שהתוספת מוערכת ב–15 מיליון שקל בשנה. התוספת תינתן לטייסים בתמורה להתייעלות הפעילות, שעליה מתחייבים הטייסים וההנהלה כאחד.

הנהלת אל על התחייבה להפסיק את חכירת המטוסים עם צוותי אוויר מחברות אחרות. אל על חכרה שמונה מטוסים בשנה האחרונה, שהם 20% מצי המטוסים שלה, בעלות של כ–3,000 דולר לשעת טיסה, לעומת עלות מוערכת של 900 דולר למטוס וצוות ישראליים. החברה חכרה מטוסים על בסיס קבוע מחברת פריוויליג' סטייל (Privilege Style) הספרדית, חברת היי פליי (Hi Fly) הפורטוגלית ומחברת ישראייר.

הבטחת ההנהלה להפסיק להשתמש במטוסים החכורים, פרט לימי פעילות השיא באוגוסט ובתקופת חגי תשרי, צפויה להבטיח גם לדיילים ולטכנאים ודאות תעסוקתית. מלבד הפרת הבטחה צרכנית בסיסית של טיסה באל על, השימוש במטוסים החכורים פגע בשעות הפעילות של הדיילים והטכנאים, שכן הצוותים הזרים הפעילו את המטוסים.

הטייסים מצדם התחייבו להפסיק את פיצולי הטיסות השיטתיים שהפעילו מתחילת השנה, שהובילו לביטולי הטיסות בשבועיים האחרונים. בשנה האחרונה התנו הטייסים את הסכמתם להתייצב לטיסה שמחוץ ללוח הטיסות באמצעות פיצולה: שני טייסים היו במטוס הלוך וחזור, אך רק אחד מהם היה פעיל בכל כיוון. במצב זה, הטייס שנח נסע כאיש צוות לא פעיל (Dead Head) זכה לשבת במחלקת העסקים ולקבל שכר והחזרי הוצאות. בעקבות סעיף זה, מספר שעות הצוות שבהן הטייסים נחים במחלקת העסקים על חשבון החברה גדל פי שלושה בשנה האחרונה, ולפי הערכות, צמח ל–32 אלף שעות ברבעון.

כך, בתוך שנתיים זינק מספר הטייסים שטסים לכיוון אחד ונחים בכיוון השני ב–2,500%. מספר השעות הממוצע שטייס נח במחלקת העסקים הגיע ל–16 בינואר־ספטמבר 2016, לעומת שש שעות בלבד בתקופה המקבילה ב–2015, קפיצה של 160%.

דוד מימון
סיון פרג'

מרכיב חשוב נוסף שגבה מהחברה עלויות רבות של דלק, תוספות שכר ופגיעה במוניטין נוגע להתחייבות הטייסים להפסיק את ההארכה המלאכותית של הטיסות. כעת, לפי אחד הסעיפים בהסכם המסתמן, החברה תגדיר זמנים לטיסות, וחריגה של צי הטייסים מזמן מוגדר תפגע בפיצוי ההתייעלות שהם אמורים לקבל.

משמעות הדבר היא שטיסה לארה"ב, למשל, שהוארכה בעשור האחרון מ–11 שעות וחצי ל–12 שעות ו–20 דקות, במטרה לסחוט מהחברה את הזכות לקבלת מושב נוסף במחלקת העסקים ותשלומי שכר עודפים, תתקצר לאורכה המקורי. הקיצור יחסוך בדלק, יבטל פחת מוגבר על שעות מנוע ויצמצם את הוצאות התחזוקה.

קיצור הטיסות יאפשר גם את הרחבת טיסות ההמשך (קונקשנים) לנוסעי אל על באופן שלא היה קיים קודם לכן. לפי כללי חברות התעופה והטיס, לא ניתן למכור טיסת המשך אלא אם הפער בין שתי הטיסות הוא שעה ורבע לפחות. כעת, פערי הזמנים המוגדלים יאפשרו התקשרות עם מספר רב יותר של חברות אמריקאיות ואירופיות, כמו טורקיש איירליינס ואיירופלוט, וכן גישה ליעדי קונקשנים נוספים בזמני המתנה קצרים.

דיווחים שקריים וטכניקות הארכת הטיסה היו מנת חלקם של יחסי העבודה בין הטייסים להנהלה מזה שנים, והתקווה היא שהסכם העבודה שייחתם יביא לסיום ושיקום היחסים הרעועים, בעוד ההנהלה מנסה להבטיח בסיס ליחסים המושתתים על אתיקה מקצועית והגינות בין הצדדים.

העובדים שאינם טייסים גם יושפעו

ניר צוק, יו"ר ועד טייסי אל על
אייל טואג

סכסוך העובדים חשף את הכישלון ארוך השנים של ההנהלה והטייסים להגיע להסכמות על תנאי ההעסקה. כחלק מהסכסוך, כל אחד מהצדדים ניסה לגייס לצדו את שאר העובדים — הדיילים, אנשי שירות הלקוחות ועובדי התחזוקה. הטייסים אמרו בשבועיים האחרונים כי בזכותם הצטרפו למאבק "השקופים האמיתיים", וההנהלה טענה כי מיהרה לטפל ולהגיע להבנות עם עובדים אלה.

ההבנות החדשות אינן כוללות שיפור ישיר בשכרם של העובדים שאינם טייסים. עם זאת, מלבד ההבנות שהושגו כבר בשבוע שעבר בנוגע לאפשרות לקבלת קביעות של העובדים הזמניים גם לאחר חמש השנים החתומות בחוזה ההעסקה, השתתפות בתשלומי ביטוח הבריאות והבטחה כי לא יפוטרו טכנאים בעקבות כניסת צי מטוסי 787, יושפעו תנאי העבודה של העובדים שאינם טייסים מהסכמת החברה שלא להפעיל טיסות חכורות. עתה, צוותי הדיילים ואנשי התחזוקה ישובו לעבוד על מטוסי החברה ומספר שעות הפעילות שלהם יחזור לקודמו.

מהלך חשוב נוסף שצפוי לשפר את תנאי העסקתם של העובדים נוגע ליצירת הסכמי התייעלות לא רק עם הטייסים, אלא עם שאר מגזרי העובדים. בעקבות ההסכם עם ועד הטייסים צפויה ההנהלה לשאת ולתת גם עם הטכנאים, עובדי התחזוקה, הדיילים, אנשי שירות הלקוחות ועוד.

החברה העבירה הצעות ייעול לכל מגזר, ונציגיו בוועד יצטרכו לשאת ולתת על הדרישות והפיצויים בעבור ההתייעלות. כך למשל, באשר למשמרות תחזוקה בליל שישי: משמרת זו מזכה את עובדי התחזוקה בשכר שבת, בלי שתהיה להם עבודה באופן קבוע, הרי החברה אינה פעילה בשבת. ההנהלה תבקש מהטכנאים לוותר על המשמרת, ובתמורה יוצעו להם פיצויים.

המרוויחים והמפסידים מההסכם המסתמן

אצל הדיילים, החברה תציע למשל להפחית את עבודתם של שני מנהלי שירות (פרסרים) במטוס למנהל אחד, כפי שנוסה לתקופה מוגבלת בשנה האחרונה. הפרסרים הסכימו להפחית איש צוות אחד ותוגמלו על כך בשכרם.

למה אף אחד לא מדבר על 2018?

הטייסים לא יוצאים מהמשא ומתן מרוצים עד כה, אלא בעיקר מתוסכלים — גם מהישגיהם וגם מחיצי הביקורת שחטפו מהציבור. לתפישתם, ההבנות עם ההסתדרות הן לא יותר מפלסטר זמני, שנותן מענה לביטולי הטיסות הנוכחיים מצד ההנהלה ומוריד את אש הלהבות מחילופי ההאשמות, אך לא די בכך כדי ליצור עבורם את הביטחון התעסוקתי ואת תנאי ההעסקה שהם מייחלים להם, במיוחד לקראת 2018.

במאי 2018 צפויות להיכנס לפועל תקנות טיסה (FTL — Flight Time Limitations) שהתקבלו בחקיקה אירופית ואמריקאית, ואומצו על ידי רשות התעופה האזרחית (רת"א). התקנות מגדירות מחדש את כללי המנוחה של צוותי האוויר, במטרה להבטיח את בטיחות הטיסות.

התקנות קובעות בין השאר כי טייס לא יעבוד יותר מ–85 שעות חודשיות. הן אמנם צפויות לשפר את בטיחות הטיסה לנוסעים, אבל מבחינת טייסי אל על מדובר באסון לשכר, שכן שכרם לא עודכן משנת 2000 ונשחק ריאלית. הטייסים דאגו לפצות את עצמם על השחיקה הן בהגדלה ניכרת של מספר שעות הטיסה — מעבר לתקן הבסיסי, שכיום הוא 75 שעות. עבור השעות הנוספות הם קיבלו תוספות שכר בשיעורים גבוהים, ולכן השתמשו בדרכים יצירתיות להוסיף שעות עבודה, כמו הארכת הטיסות ופיצול עבודתם.

מעבר לכך, יש לטייסים סיבה טובה לדאוג לשכרם בעתיד: המשא ומתן המתנהל על מיזוג חברת סאן דור, החברה הבת של אל על, עם ישראייר, עשוי לאפשר לאל על להעביר את הפעלת מותג הטיסות הזולות UP לישראייר ולייתר ארבעה מטוסים בצי של אל על.

ההבנות הנוכחיות אינן מסדירות באמת את מערכת יחסי העבודה ותכנון זמני הטיסות לזמן ארוך, כפי שביקשו הטייסים. האחרונים חשים צורך בתוכנית רחבה יותר, שתטפל באופן עמוק בשכר הבסיס ובשעות הפעילות. כרגע ההנהלה לא מציעה לטייסים שינוי מהותי בהסדרת תוכניות הטיסה ובגיוס כוח האדם למען תוכניות הגידול של החברה.

הטייסים כנראה מבינים שכדי שההנהלה תסכים לדון עמם בתנאים העתידיים, צריך להתפשר על פתרון מיידי לנוסעים ולתפעול החברה לאור השיבושים הנוכחיים. ההנהלה מצדה מרמזת שרק אחרי שהטייסים יעשו צעדים ראשונים בוני אמון יהיה ניתן להגיע לשלבים מתקדמים בדיונים. בינתיים, בחברה שבה מתנהלים מאבקים בין ההנהלה לבין המשאב החשוב ביותר שלה — שעליו נשענת התדמית והפעילות בפועל — לא נעים להתהלך במסדרונות.

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם