כמה זה עולה לנו? הישראלים מרוויחים פחות - ומשלמים יותר - חדשות - TheMarker

כמה זה עולה לנו? הישראלים מרוויחים פחות - ומשלמים יותר

וזה לא רק החלב שעולה 60% יותר מבבריטניה: משחת שיניים קולגייט נמכרת בישראל ב-50% יותר מבצרפת, מחשב עולה 50% יותר מבארה"ב, ואפילו על ספה של איקאה נשלם בממוצע 30% יותר מהאירופים, האמריקאים והאוסטרלים

לא רק מחירי הדירות והדלק בישראל גבוהים. מדובר בתמונה רחבה ומדאיגה הרבה יותר. מחירה של משחת שיניים של קולגייט גבוה ב-50% ממחירה בצרפת; החלב יקר ב-30%-60% לעומת מדינות באירופה וארה"ב; ובמחיר של מכונית קטנטונת (סוזוקי אלטו ידנית) - אפשר לקנות בארה"ב ג'יפ פטריוט.

>> לפני שלושה חודשים, כשבחרנו להקדיש גיליון שלם של MarkerWeek ליוקר המחיה בישראל, היתה לנו יותר מהרגשה שכמעט בלי לשים לב, מוצרים רבים במדינה התייקרו.

מצד אחד, ישראל עשתה קפיצת מדרגה ענקית בעשור האחרון: מכסי היבוא ירדו, רשתות בינלאומיות פתחו סניפים מקומיים, נפתחו חנויות המתמחות בספורט, בבישול ובצילום, וכמעט בכל דבר שבעבר היו מבקשים מהדוד מאמריקה כבר אפשר לקנות כאן. אך מצד שני, הקניות בסופר התייקרו, והקידמה לא הביאה אתה מחירים זולים דיים.

כשמדברים על המחירים הגבוהים בישראל, החשודים המיידיים הם מחירי הדירות שנסקו בעשרות אחוזים בתוך כמה שנים, ומחירי הדלק - שהצליחו להוציא בפברואר אזרחים לרחובות. אבל מדובר בתמונה רחבה ומדאיגה הרבה יותר.

על דיאורדורנט של ניוואה (Nivea), למשל, משלמים בישראל פי 2.5 מבריטניה; מחיר משחת שיניים של קולגייט בישראל גבוה ב-50% ממחירה בצרפת; החלב יקר בישראל ב-30%-60% לעומת מדינות באירופה וארה"ב; על דגם ספציפי של נעלי ספורט נשלם כמעט כפול מארה"ב, ועל המחשב הנייד - 50% יותר. אפילו על ספה של איקאה אנחנו משלמים הרבה יותר מהאירופים, האמריקאים והאוסטרלים. כמה יותר? 30% בממוצע.

המצב מחמיר כשבוחנים את הרכישות המשמעותיות יותר: כלי רכב בישראל עולה כמעט פי שניים ממחירו מארה"ב, ויקר בעשרות אחוזים יותר ממדינות אירופה. לשם השוואה, במחיר של מכונית קטנטונת חדשה בישראל - כמו סוזוקי אלטו 1.0 ידנית - אפשר לקנות בארה"ב ג'יפ פטריוט מאסיבי חדש.

מרוויחים פחות

מדוע המחירים בישראל גבוהים כל כך? אפשר לתלות את הדבר בשלוש סיבות עיקריות. הראשונה היא יתרון הגודל שיש למדינות אחרות: במדינה ענקית כמו ארה"ב הסוחר יכול להרשות לעצמו רווח נמוך יותר, כי גם הביקוש גדול בהרבה.

הסיבה השנייה היא הריכוזיות הקיימת בהיצע. במלים אחרות, אין בישראל מספיק מותגים או תחרות. בסכיני הגילוח, למשל, אפשר להגדיר את חברת ג'ילט כמונופול. גם אם המותג הפרטי של רשתות השיווק הולך ומתרחב בישראל, הוא עדיין לא מפותח כמו המותגים הפרטיים בבריטניה, שם אפשר למצוא גם חלב, בשר טרי וקפה שמתויגים בשם החנות במחירים זולים יותר.

"פער מחירים שערורייתי"

הסיבה השלישית היא העובדה שיש מדינות שבהן מוצרים מסוימים מגיעים לצרכן ללא התערבות של יבואן או זכיין - ולכן יש גורם אחד פחות שגוזר עמלה על חשבון הצרכן.

השוואת המחירים קשורה באופן ישיר גם להתחזקות השקל בשנים האחרונות. אם ב-2007 נסחר הליש"ט הבריטי מול המטבע הישראלי ברמה של כמעט 9 שקלים, היום שער החליפין הוא סביב 5.6 שקלים - כלומר באופן מיידי, כל מחיר שנקוב בליש"ט הוזל משמעותית במונחים שקליים. הדולר, שכמעט נגע ב-5 שקלים, נסחר כיום סביב 3.5 שקלים, ושער היורו ירד מכמעט 6 שקלים ליורו לפחות מחמישה.

הסיפור נהפך לדרמטי יותר כשבודקים את המחירים ביחס לתוצר לנפש - נתון שמשקף באופן ממוצע את רמת החיים במדינה וההכנסה לנפש. ההשוואה הזאת מראה עד כמה המחירים גבוהים ביחס למה שיש לנו. הישראלי הממוצע מרוויח פחות מהבריטי, מהאמריקאי, מהצרפתי או מהאוסטרלי, ולכן גם אם המחירים היו שווים - הנטל על האזרח הישראלי היה גבוה יותר. על אחת כמה וכמה כשהמחירים גבוהים יותר מבחינה אבסולוטית. סל מוצרי הצריכה שבדקנו מראה כי ביחס לתוצר לנפש, ישראל יקרה ב-60%-80% לעומת ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה, וב-45% לעומת צרפת.

נאמר זאת בפשטות: אנחנו גם משלמים יותר וגם מרוויחים פחות - ולכן העומס על הגב שלנו הולך ונהפך לבלתי נסבל.

שברולט איוואו
שברולט איוואו

הישראלים קונים רכב משפחתי במחיר של מכונית יוקרה

>> ישראל היא אחת המדינות שבהן המיסוי על רכב הוא מהגבוהים בעולם, והדבר הופך את המכוניות כאן ליקרות מאוד בהשוואה למדינות אחרות. קחו לדוגמה משפחתית פופולרית כמו שברולט קרוז. מחירה לצרכן בישראל הוא 120 אלף שקל, אך בגרמניה תשלמו עליה רק 14,990 יורו, שהם 73,860 שקל. בארה"ב המחירים נמוכים אף יותר והקרוז עולה שם 16,525 דולר - כלומר, 57,159 שקל.

במכוניות היוקרה המצב אינו טוב יותר. מרצדס E350, לדוגמה, עולה 532 אלף שקל. בגרמניה יהיה מחירה 266 אלף שקל (54 אלף יורו) ובארה"ב רק 170,874 שקל, או 49,400 דולר. במלים אחרות, מרצדס E350 יוקרתית עולה בארה"ב מחיר דומה לזה של מאזדה 6 בישראל. במחיר של שברולט קרוז חדשה בארה"ב אפשר לרכוש משפחתית בת ארבע דלתות בישראל.

המצב נראה גרוע אף יותר אם מוסיפים לכך את יכולת ההשתכרות הנמוכה בישראל. מחקר שערכה חברת הייעוץ BDO זיו האפט בינואר העלה שמספר המשכורות הנדרשות לרכישת מאזדה 3 חדשה בישראל הוא 14.2, לעומת 5.4 משכורות בגרמניה ו-3.8 משכורות בארה"ב. הסיבה לכך, כאמור, היא המיסוי העצום שמוטל על כל מכונית.

בישראל יש מס קנייה בגובה 83% ממחיר המכונית, וסכום מסוים מופחת ממנו בהתאם לציון הירוק שלה. מהמס על שברולט קרוז, למשל, הופחתו 7,250 שקל. מכוניות מהמזרח הרחוק זוכות למכס של 7%, ולכך יש להוסיף 16% מע"מ. בסך הכל, על כל מכונית מוטל מס של עד 120%.

יש עוד סיבות למחירים הגבוהים, ובהן הסבסוד הצולב להנחות הליסינג. הצרכן הפרטי משלם מחיר גבוה ומנופח, שנועד לאפשר הנחות ענק לחברות הליסינג, שעוברות לעתים את קו ה-30%. שיטת המיסוי בישראל תשתנה בעתיד (הרחוק), אז נעבור למיסוי לפי נסועה ולא לפי בעלות (מס קנייה). בינתיים, הדרך לחסוך היא לרכוש מכוניות משומשות, שכבר ספגו ירידת ערך מסוימת, או לקנות מכונית מיני ידנית ב-60 אלף שקל או מעט יותר. אלה מכוניות שלא נמכרות לחברות ליסינג לכן מחירן לא מנופח, והמיסוי הירוק מסייע להן להימכר במחיר אטרקטיבי.

תקשורת עוינת: מדוע אנו משלמים כל כך הרבה על סלולר וטלוויזיה?

>> עם כל הכבוד לקוטג', סל התקשורת משמעותי למשק הבית של משפחה ישראלית הרבה יותר מכל גביעי הגבינה. השוואה בינלאומית מראה כי מצבנו בתחום זה הוא בכי רע, ובאופן כללי ניכר כי ככל שבענף מסוים פועלים פחות שחקנים - המצב גרוע יותר.

בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית פועלות שתי חברות בלבד - HOT ו-yes - והמחיר שאנו משלמים להן הוא כ-220 שקל בחודש, לעומת ממוצע אירופי של 26 דולר (90 שקל). גם בתשתית האינטרנט פועלות רק שתי חברות - HOT (שוב) ובזק - מה שמייקר את מחיר החיבור לרמה של כ-6.7 דולרים למגה-ביט. מחיר זה מציב את ישראל במקום 16 ביוקר מתוך 20 מדינות באירופה (על פי מדד netindex).

בענף הסלולר פועלות שלוש שחקניות עיקריות, ולכן גם המחירים בענף זה גבוהים יחסית. על פי בדיקה של חברת שלדור, המחירים בישראל נמוכים רק משירותי הסלולר בספרד ובארה"ב, ויקרים יותר משאר המדינות המערביות.

חוסר תחרות מספקת בענפי התקשורת מעניק כוח שוק מוגזם לחברות ותשלומים עודפים לנו הצרכנים. בתחומי הטלפון הקווי, השיחות הבינלאומיות ואספקת האינטרנט פועלות יותר מתחרות - ולכן מצב הצרכן טוב יותר.

השנה הקרובה תזמן בשורות גדולות לתחרות בישראל. לשוק הסלולר ייכנסו מפעילי הסלולר הווירטואליים, ומאוחר יותר גם מפעילות סלולר חדשות במודל מלא, בעקבות מכרז תדרי ה-GSM שקיים משרד התקשורת באפריל. בתחילת 2012 צפויות להצטרף לשוק שתי מפעילות סלולר חדשות ולהגביר את התחרות, אך עד אז אנחנו עשויים להמשיך ולשלם מחיר גבוה.

בתחום תשתיות התקשורת עתידה חברת החשמל להשתלב בתחרות, מה שאמור לשפר את מצב התחרות בשוק האינטרנט, וייתכן שגם בשוק הטלוויזיה. יש לקוות שהתחרות החדשה תייצר גם ירידת מחירים.

בחברות התקשורת טוענים שההפרדות המבניות הקיימות כיום בענף, למשל בין ספק אינטרנט לתשתית אינטרנט, דורשות כפילות במערכים ומכאן שגם ייקור תעריפים. מנכ"ל HOT, הרצל עוזר, העריך באחרונה שההגבלות האלה מייקרות את התעריפים ב-40%. משרד התקשורת ניגש כעת למהלך ארוך של ביטול ההפרדות המבניות. מבחן האמת לחברות יוכרע בהתאם להחלטה אם לגלגל את פירות ההתייעלות והחיסכון רק לכיסיהן - או לשתף גם את הציבור.

קיימות כמה דרכים מומלצות לחסוך בהוצאות התקשורת: בתחום הטלוויזיה כדאי לשקול להתנתק מהכבלים או מהלוויין ולעבור לחלופה של ממיר DTT, שמאפשר בשלב זה צפייה בחמישה ערוצים ללא תשלום. בתחום הסלולר מומלץ כמעט תמיד לבצע שיחות מהטלפון הקווי כשהדבר אפשרי, להתעדכן בתוכניות התעריפים האחרונות ולדרוש מהספקים מסלולים אטרקטיביים יותר אחת לתקופה.

גם במחירי הבשר ניתן לחתוך בשומנים

>> כל מי שטייל בארגנטינה מכיר את אחת החוויות המרכזיות עבור מטיילים ישראלים במדינה: להתיישב במסעדה פשוטה, להזמין מנת סטייק במחיר של 35-40 שקל - וליהנות מטעם זהה (לעתים) וטוב פי כמה (לרוב) מטעמו של סטייק דומה במסעדת יוקרה ישראלית, שמחירו עשוי להיות כפול או יותר מכך.

ניתן למצוא כיום בישראל מוצרי בקר מעובדים במחירים נמוכים, וגם סטייקים קפואים מיובאים ניתן למצוא במחירים שווים לכל נפש. אבל בשר בקר טרי נותר פריווילגיה עבור האזרח הישראלי - לפחות בהשוואה לאזרח הארגנטינאי. הבשר הטרי בישראל יקר יותר גם בהשוואה אינטרנטית למחירים שמציעות רשתות אמריקאיות ובריטיות.

מחירו של קילו בשר בקר טרי בישראל נע סביב 60-70 שקל. מתוך סכום זה מקבל מגדל העגלים או היבואן שלהם כ-25 שקל. 10 שקלים נוספים מממנים את תהליך הפיטום, תהליך השחיטה הכשרה עולה עוד 5 שקלים - ו-20-25 נשארים אצל האטליז שמוכר את הבשר כרווח.

שתי הנקודות בשרשרת עליהן ניתן להשפיע בקלות יחסית הן הרווח הקמעוני ותחום הכשרות. הכשרות מייקרת את המוצר לא רק בשל הכסף המועבר ישירות לשוחט. החלקים הכשרים עצמם הם לרוב יקרים יותר - ומסבסדים את החלקים הלא כשרים, אותם מרבית אזרחי ישראל אינם צורכים.

הזהב הלבן: הכשרות מייקרת את  פעילות המחלבות בישראל

>> התאחדות מגדלי הבקר לחלב מציגה את שוק החלב כענף החקלאות הרווחי ביותר שלה. ההישג הזה עשוי להיות אחד הגורמים לכך שאנו משלמים כיום קרוב ל-6 שקלים לליטר חלב - יותר מהמחיר שמשלמים הצרכן הצרפתי, האמריקאי והבריטי.

גורם אחד שלא ניתן להאשימו בכך הוא הפרה הישראלית - שיאנית העולם בייצור חלב - עם 11.4 אלף ליטרים בשנה. למען האמת, קשה להאשים בכך מישהו בשרשרת החלב עד לקמעונאי, שכן החלב מפוקח. הוא נרכש ב-2.2 שקלים לליטר מהמגדל, נמכר ב-4.63 שקלים לקמעונאי ומועבר הלאה ב-6.2 שקלים לצרכן. הכוח בקביעת המחיר שלו נמצא בידי הממשלה.

גורמים בענף טוענים כי באופן מסורתי יוקר הפעילות במחלבה הישראלית גבוה הרבה יותר משל אחיותיה בעולם. הם מאשימים את הכשרות הישראלית, המייקרת את המערכות הטכנולוגיות וגורמת לכך שהמחלבה הישראלית פעילה במשך חמישה ימים וחצי בשבוע בלבד.

המחלבות מתלוננות על כך שהרווחיות שלהן על החלב הבסיסי היא נמוכה. זו הסיבה לכך שבשנים האחרונות המדפים עמוסים במגוון של מוצרי חלב ממותג ומועשר ברמות שונות במחיר גבוה יותר. ייתכן שבמקרה זה דווקא מדיניות הממשלה של הגנה על החקלאות המקומית היא זו שצריכה להיבדק.

>> תחום סכיני הגילוח מתפתח ומשתכלל כל הזמן, ומה שהיה פעם מוצר בסיסי הוא כיום מוצר מותרות אם נצמדים למותגים. כך ג'ילט מחזיקה ב-95% מהשוק בישראל, וגברים רבים משתמשים למשל בסכיני הגילוח מסדרת מאך 3 טורבו, אף שמארז ארבעה סכינים עולה בישראל 60 שקל. גברים בעולם כמובן משלמים פחות על אותו המוצר: הגבר הבריטי משלם 35% פחות.

בכירים ברשתות המזון והפארם בישראל לא מבינים את הפופולריות של המותג. "לפערי מחירים כאלה אין הצדקה וזה מחיר שערורייתי. הם כוחניים ולוקחים מחירים גבוהים כי הם יכולים", אומר בכיר ברשת מזון גדולה. בכיר באחת מרשתות השיווק סבור כי מקור פער המחירים בשליטה של חברת ג'ילט בשוק: "במקרה של סכיני גילוח, לג'ילט יש נתח שוק של כ-90%. אין פלא שהיא יכולה להרשות לעצמה הכל".

"הצרכן הישראלי הוא פראייר ואסור לו לקנות את המותג ג'ילט", אומר גורם בכיר אחר באחת מרשתות המזון. "פרוקטר אנד גמבל, הבעלים של ג'ילט, מנצלים את חוזק המותג ואת העובדה שהוא פופולרי. הם מוכרים את המוצרים שלהם במחיר לא ריאלי ביחס לעולם ביודעין שזה המצב. הצרכנים צריכים לקנות במקום מוצרים של חברות מקבילות, דוגמת שיק". לדבריו, "עשרות פעמים דיברתי עם החבר'ה של דיפלומט (חברת ההפצה של ג'ילט, עד"מ) והם אומרים שמי שמכתיב את המחירים זה פרוקטר אנד גמבל בחו"ל, ואין להם מה לעשות".

פורקטר אנד גמבל, בעלי המותג, ביקשו לא להגיב לכתבה.

השמלה של זארה עולה 170 שקל יותר מאשר בבריטניה

צילום: מוטי מילרוד

>> רשתות אופנה בינלאומיות רבות הגיעו לישראל בשנים האחרונות כדי להביא לכאן את הבשורה האופנתית שלהן, שאותה הן מפיצות בכל העולם. אלא שבכל העולם משלמים פחות בשביל אותה אופנה בדיוק מאשר בישראל. כך למשל, שמלה מודפסת של רשת זארה שנמכרת בישראל ב-670 שקל עולה בבריטניה 170 שקל פחות, ובארה"ב היא עולה 550 שקל בלבד.

"הזכיין צריך להתקיים", אומר בכיר בענף האופנה. "הוא משלם דמי זיכיון לחברה העולמית וצריך להרוויח כסף. לכן המחיר לצרכן עולה. בעצם הזכיין קונה סחורה ואז צריך לשלם על לוגיסטיקה, מטה, שינוע ולשמור על מרווח גולמי, וזה גורם לסחורה להיות יקרה יותר. בנוסף, שכר המינימום עולה כל הזמן, הארנונה עולה, שכר הדירה בקניונים - כל אלה הביאו לשחיקת רווחיות אדירה בשוק האופנה".

ואולם יש הסבורים כי זארה מנפחת את מחיריה שלא לצורך. "הם מוכרים ביותר כי הם רוצים להרוויח יותר - ואין שום סיבה אחרת, שלא יבלבלו את המוח", אומר בכיר באחת מרשתות האופנה. "אין להם סיבה אמיתית כי המכס בישראל לא שונה מאירופה", אומר בכיר ברשת אופנה אחרת.

מזארה נמסר: "המחירים נקבעים לפי המדינה, השוק המקומי, המיצוב המסחרי שלנו, כוח קנייה, סביבה כלכלית ועלויות המשפיעות על הפעילות שלנו (מכס, עלויות כוח אדם ונדל"ן). כדי להציע קולקציה עדכנית המתחדשת פעמיים בשבוע בכל שבוע, מיתוספות גם עלויות שינוע אווירי".

איקאה: אותה שידה עולה בישראל כמעט פי 2 מבארה"ב

אייפד 2
אייפד 2
צילום: אי פי

>> איקאה הביאה לישראל את הריהוט הנגיש והזול משוודיה, ומאפשרת לנו לרענן את העיצוב הביתי כל כמה שנים. אך גם באיקאה הישראלים משלמים יותר.

שלומי גבאי, מנכ"ל איקאה ישראל, הסביר כי עלויות הלוגיסטיקה, השינוע והביטוח למרחקים אחראיות על פערי המחירים. "בכל המדינות שנבדקו יש עשרות חנויות של הרשת, מה שמאפשר לנהל את המוצרים במחסנים מרכזיים ולהשיג עליהם מחיר טוב יותר. עלויות השינוע לכאן גבוהות יותר ממדינות אחרות". לשאלה אם הפער לא גדול מדי בכדי שאפשר יהיה להסבירו בלוגיסטיקה, ענה גבאי: "בארה"ב המנהל לוחץ על כפתור והסחורה מגיעה בתוך יומיים. אצלנו, כדי להביא סחורה עלי להמתין עד שלושה חודשים, והסחורה עוברת בין שלושה נמלים".

אייפד 2 יקר יותר באירופה, אך זול יותר בארה"ב

>> מדוע נטבוק של אסוס עם 500 ג'יגה עולה בארה"ב 1,660 שקל, בעוד מחירו בישראל 2,500 שקל והכונן הקשיח שלו צומצם ל-320 ג'יג? מדוע מקבוק בישראל עולה כמו מחשב בארה"ב, רק בתוספת סכום השווה לכרטיס טיסה?

בכיר בתחום המחשוב מסביר כי "הכל קם ונופל על גודל. כשאני מקבל מבית החרושת בחו"ל הצעה היא בנויה על עמודות: אם אני מזמין 2,000 יחידות יש לי מחיר טוב יותר מבהזמנה של 1,000 יחידות. האזרח הישראלי הוא צרכן טכנולוגיה טוב, מה שבהחלט מועיל לכמות ההזמנות, אך עדיין המדינה קטנה בהשוואה למתחרים. המסים הגבוהים והרווחיות הנמוכה יחסית מביאים לכך שבסוף היום, השוק הזה עובד על מרווחים צרים, כאשר רווח של 15% הוא רווח גבוה מאוד".

לדברי ערן תור, מנכ"ל אי-דיגיטל, הפערים במחירי המוצרים של אפל בישראל ובשאר העולם נובעים מעלויות נוספות, כשהראשונה שבהם היא הבדלי המסים: "המס בישראל הוא 16% ובניו יורק, שהיא היקרה בארה"ב, רק 9%. יש פה פער ראשוני של 7% שלא ניתן להימנע ממנו". לדבריו, "בסופו של דבר אנחנו לא חיים בשיקאגו ואין לנו 300 מיליון תושבים שיכולים להגדיל את הביקוש, גם המרתו של המכשיר לעברית עולה כסף". תור מציין כי מחירי האייפד בישראל כיום נמוכים מבאירופה: "באייפד 2 אנחנו יושבים על פער מצומצם ביחס לארה"ב, שערי החליפין משתנים ואנחנו מעדכנים מחירים כל רבעון. המטרה היא להביא לפערי מחיר דומים בכל המכשירים. בהמשך גם מחיר המקבוק יירד". הבכיר הוסיף כי "קיים משתנה נוסף שנוגע להסכמי סחר שונים בין החברות בעולם. בישראל פופולרי מאוד למכור מחשב לצד אחריות מהיבואן הרשמי. בארה"ב, וולמרט היא נותנת אחריות למשחב שהיא מוכרת. החברה פרושה כל כך טוב שזה משתלם לצרכן, וזו שיטה טובה להוריד מחיר".

בנוגע למחירי המקבוק הוסיף: "הצרכן הישראלי הוא לא צרכן של אפל. בארה"ב, מי שאין לו אפל לא נחשב. אין מה להשוות בין הכמויות שמגיעות לישראל ולארה"ב".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות
64
עודד המעודד
 • 13:21
 • 24.12.11

אפשר להוזיל כמעט את כל מוצרי הצריכה ב30% --50%

63
שירן
 • 06:05
 • 25.06.11

עם מה אתה רוצה שבעלי יתגלח ביבי עם סכיני הגילוח שאתה זורק לפח?

61
110-220
 • 10:17
 • 23.06.11

Shmuel, on Levinsky Street, is a lot cheaper than my tailor in Manhattan but that is the ONLY cheaper thing here

60
אזרחית ןתיקה
 • 18:11
 • 22.06.11

אכן המחירים הם גבוהים בכל תחום ותחום ומי שאין לו תמיכת הורים או תמיכה אחרת מתקשה ביותר לתת לילדיו את הדברים הבסיסיים. למרות ששני בני בזוג עובדים. חבל!!!

59
דרור
 • 17:45
 • 22.06.11

כל שבוע הפגנה מחוץ לביתו של טייקון אחר. יקום אותו הטייקון עם צעקות של 500 איש בבוקר או לחילופין 500 איש בלילה...לא יקח הרבה זמן ודברים יתחילו להשתנות... וסה"כ להפגין בכפר שמריהו או בסביון או בהרצליה פיתוח - זה לא רע! יש נוף יפה ואוירה נחמדה...

 •  
  אורח
  • 14:59
  • 22.06.11

  הוא לא צריך לחלק מסטיקים, הוא יפברק איום בטחוני ואנשים ישכחו מכל מה שהם עברו מהבחינה האזרחית. בקיצור, כמו שהעוני טוב לש"ס, החיזבאללה והחמאס טובים לליכוד

57
מיי שהוו
 • 17:50
 • 21.06.11

54
חייבים להמשיך במחאה ולבקש ולהסביר להורים למשפחה לא לקנות מוצרים בכפולות ובכמויות לקנות ביחידים.
 • 14:35
 • 21.06.11

53
דן
 • 13:26
 • 21.06.11

ברור שתנובה, איקאה, הבנקים, חברות הביטוח, סופרמרקטים גונבים אותנו אבל כשמדינת ישראל הגובה 120% (חזירות לשמה)מס על רכב קטן ומסריח כדי לממן מיליון חרדים פרזיטים וחברות ממשלתיות וקבע ולא נותנת כל תכליף ראוי אי אפשר לבוא בטענות

52
שחר
 • 13:09
 • 21.06.11

בארץ זה מחיר מגוחך. בחול 900 דולר ומחולק לתשלומים. מחשב מדהים.

51
ש.
 • 13:06
 • 21.06.11

"שתי הנקודות בשרשרת עליהן ניתן להשפיע בקלות יחסית הן הרווח הקמעוני ותחום הכשרות. הכשרות מייקרת את המוצר לא רק בשל הכסף המועבר ישירות לשוחט. החלקים הכשרים עצמם הם לרוב יקרים יותר - ומסבסדים את החלקים הלא כשרים, אותם מרבית אזרחי ישראל אינם צורכים. "

 •  
  אחת עם דעה
  • 13:36
  • 21.06.11

  לידיעתך, את מרבית האוכלוסיה לא ממש מעניין אם יש או אין כשרות. רוצה כשרות? סבבה. אם יהיו חנויות כשרות עם מחירים גבוהים לצד חניות ללא כשרות עם מחירים נמוכים יותר תווכח לגלות שהעם בחר בארנקו... למה להכריח את כל העם לקנות מוצר במחיר יקר בגלל סיבה שאינה מהווה עבורו שיקול?

50
נתין מדינת ישראל
 • 12:56
 • 21.06.11

אלה שירדו מהארץ שואלים אותי איך אני בארץ. בקנדה אמרה לי חברה שהיא סופסוף חיה. בישראל היא לא קיבלה משכורת נורמלית ובנוסף הכל יקר בטירוף. זה תחילה של יציאת מוגלה. תהליך של שנים.

47
יהודי
 • 12:09
 • 21.06.11

משווים את עצמנו למדינות בנות מאות שנים, שמובילות את העולם, ואז מתבכיניים שאנחנו בפערים מהם. העובדה שקיים פער של פחות מ-50 אחוזים בהשוואה של רמת המחירים לרמת התוצר לנפש ביננו לבין המדינות המובילות באירופה - מדהימה! על אף שהכתבה באה לקלל, היא יצאה מברכת. מי היה מאמין שאנחנו רק במרחק של עשרות אחוזים אחדים מהם. עד לא מזמן היינו במרחק של מאות אחוזים. עצם העובדה שאפשר בכלל להשוות בין מה שהולך בישראל הקטנה שצומחת במהירות לבין המדינות המובילות בעולם זה מדהים. עד לא מזמן היינו ראש לשועלים, כעת אנחנו זנב לאריות. בקצב שאנחנו מתקדמים, צריך לשאוף להגיע לראש של האריות תוך פחות מעשור. אבל להתבכיין עד אז שאנחנו עדיין לא בראש לאריות? זה סתם מגוחך. עצם זה שישראל, בתנאים שלה, הינה נכון להיום זנב לאריות, עם קצב הצמיחה המהיר במערב, זה לא נתפס.

45
אי אפשר לחיות ככה
 • 11:47
 • 21.06.11

יורדים מהארץ?

44
חרומפל
 • 11:24
 • 21.06.11

אם נקנה פחות מותגים ונקפיד לבקר רק בחנויות הקשובות לציבור - אולי נוכל להזיז משהו גם ללא עזרתה המסורבלת של הכנסת! אני מקווה שכתבות מסוג זה יפורסמו כל יום על מנת לעודד את השינוי

42
40% רווח ברשתות השיווק ! ! !
 • 10:53
 • 21.06.11

41
arabic guy
 • 10:51
 • 21.06.11

אני בשוק,אני גדול מכדי לפול,אני הקבוע פי,יש לי אקצטיות בתקשורת,מעשן סיגרים עם ביבי והוא חוזר על מה שאני מדברף,אני לבן מאירופה וארה"ב מוכר נשק לאפריקה

39
ממוצעים?
 • 10:45
 • 21.06.11

לא קונים בשר אף פעם ומדי פעם מרשים לעצמנו לצאת לסרט (בלי פופקורן). החיים שלנו לא רעים - בסכ"ה טוב לנו, יש לנו חברים נהדרים ועבודה (בתחום החינוך) שאנחנו נהנים בה מכל רגע - רק שהיינו שמחים אם היינו מתוגמלים באופן סביר על המאמצים וההשקעה ואם רשויות המדינה לא היו מקשות עוד על חיינו בביורוקרטיה אטומה ומטופשת. תודה.

37
סילביו לסנר
 • 10:25
 • 21.06.11

אולי מישהו מהכתבים החרוצים רוצה להשוות גם מחירי עיתונים בארץ ובעולם. עיתון בלתי חשוב - New York Times - מנוי שבועי (7 גליונות) עולה פחות מ-6 דולאר. רוצים להשוות להארץ?

36
ייאי
 • 10:03
 • 21.06.11

החל משרון והמשכו במשמרות של אולמרט ושל ביבי הרקיע יוקר המחיה בישראל לשחקים חדשים..הקרטל המרכזי במדינה הוא הון ושילטון,הוא מולידו של יתר הקרטלים.חברי קרטל זה מבלים זה במחיצת זה.אלה מהשילטון מקדמים את האינטרסים של אלו מההון.אלה מההון מממנים פעילויות שונות של הראשונים ומציעים להם גו`בים אצלם.חובה לפרק את קרטל הון -שילטון.בעלי ההון חוגגים על הישראלי בכל מוצר,החל מהמיוצר בארץ וכלה במיובא מחו"ל.בתירוציהם הם מבטאים טיפשות והתנשאות.מוצר ישראלי המיוצא לחו"ל עולה שם עד 70 אחוז ממחירו בישראל. הדולאר ירד בכ-20 אחוז משיאו,הדלק ירד ממחירי השיא בכ-40 אחוז,מחירי החיטה,התירס,הסוכר - רחוקים מתחת לשיא 3 עד 25 אחוז. ומוצרי המזון -מחיריהם אף הוכפלו. הממשלה שותפה למצב.היכן היו רוה"מ ,שריו וחכי"ם למיניהם ? תחריר מתדפק גם כאן,אוי לנו שנהיה כמצריים. לפתוח הכל ליבוא ולבטל המיסוי על יבוא המזון.אתם תראו איך מחירי המזון מייצור מקומי צונחים. הסיגריות כדוגמא:המעשן לוקה בהתמכרות דו-קוטבית לסם-מנטאלית ופיזית.לפיכך זו מההתמכרויות הקשות ביותר ובהתאמה גם הגמילה.גם ההנהגה שלנו יודעת זאת.אך קל להטיל המס על הטבק:זה מכניס כסף רב והמעשן אינו מסוגל לוותר על כך.הוא ימנע מעצמו אף צרכים קיומיים כמו מזון ותרופות כדי לספק לעצמו סיגריות.באין מוצא אחר אנשים אף מבצעים עבירות לשם כך.אני מכיר זאת הן מעבודתי והן כמי שנגמל מטבק לפני כ-15 שנה.לפיכך זה לא מוסרי מה שמעוללים למכורים לטבק !ההתמודדות עם התופעה רק ע"י חינוך !אנו בעושק הזכות לחיות. רוה"מ,ישי ,חסון ,כל החכים וכל השרים( כל השנה) ומקבלים שכר כל השנה - האין זה מתפקידכם לפעול ולפקח כל השנה? אזרחי המדינה הזו היו חבורת לוזרים.היו ראויים ליוקר המחיה.היו ראויים ליחס בעלי ההון.היו ראויים לממשלות ישראל הכושלות.הם עבדים ושפחות שהסכימו שיעבור בזמנו חוק חברות כח אדם.משם החלה העבדות.לא עוד !כמצוי בתחום התזונה אומר לכם:כל המרכיבים שיש בחלב קיימים במאכלים אחרים ואף יותר ובאיכות הרבה יותר טובה מבחינת הגיוון ,הריכוז והספיגה בגופנו. החלב מהבהמות הוא הרגל צריכה שמקורו בעידנים שהיה קשה יותר לגדל את המגוון של הגידולים שמגדלים היום.בסה"כ הוא מזון ג'יפה ! אבות המזון ,והויטמינים והמינרלים ,מצויים בשפע בכל מוצרי המזון האחרים ובצורה זמינה יותר ומרוכזת יותר לספיגה בגופנו.השומשום לדוגמא-מכיל:סידן יותר מבחלב וברזל ומגנזיום ואשלגן וסיבים ותאית וחלבון ושומן צמחי. הכנסו לאתרי תזונה. בואו נגרום להשבתה כוללת של פסי היצור של תש"ט(תנובה שטראוס טרה)לחודש לפחות .למתקשים לוותר - קנו רק של ממחלבות קטנות ומעט.כך שוברים קרטלי העושק !. 2. בישראל ,באירופה ובארה"ב צורכים פרטי לבוש והנעלה המיוצרים באסיה עלות ההובלה לישראל זהה ולעיתים נמוכה יותר.בישראל משלמים 100 עד 300 אחוז יותר! יש להוריד מהמיסוי הגבוה שעדיין יש על הנעלה והלבשה.3.לאפשר יבוא מקביל.4.יבוא של עד 20 פרטי הלבשה שונים,יחשב ליבוא לשימוש אישי הפטור ממכס.5.כנ"ל עד 5 פרטי הנעלה שונים.6.כנ"ל ל-2 פרטי אלקטרוניקה שונים .המחירים יצנחו.7.חייבים להוריד במיסוי על רכב וחלקי רכב.משום המיסוי הגבוה ישראלים רבים נוסעים במכוניות ישנות ומיושנות.הישראלים מנסים גם לחסוך ע"י דחיית טיפולים ותיקונים.עקב כך צריכת הדלק מוגברת וגם הבטיחות ירודה.גם כאן לפתוח ליבוא אישי עם מיסוי מופחת.די ,לא עוד,הגיע עת הזעם והגאווה. תחריר מתדפק כבר על הקירות הרעועים של בעלי ההון והשילטון הכושל.רק שהם לא שומעים ,מזכיר לכם מדינות אחרות. ?

35
מקבל ממשלה אכזרית וטיפשה
 • 09:56
 • 21.06.11

34
מהנדס
 • 09:49
 • 21.06.11

מספיק להסתובב קצת בערים נרכזיות באירופה בשביל להבין שיקר פה יותר מידי. ברלין זולה ומודרנית יותר בכמעט כל אספקט אפשרי מכל עיר בארץ. פריז יותר יקרה מברלין אבל עדיין אם תכנסו לסופר או תשבו במסעדה טובה (לא בשאנז אליזה) תוציאו 15 יורו לארוחה טובה שבארץ הייתה עולה אותו הדבר וכנראה יותר אבל אין בכלל מה להשוות. אנחנו כלבים.

31
אסף
 • 09:45
 • 21.06.11

אני בעצמי יבואן, קניתי מוצר ב37.5 $=150 ₪ אגב מינימום הזמנה הוא 500 יחידות(תעשו חשבון לבד ) אחרי יבוא (ימי לא אווירי),מכון תקנים (מיד ארחיב) אחסנה ,עמילות מכס,(אגב גם על המשלוח אתה משלם מכס-כלומר מוצר עלה לך 150 ₪ עלות המשלוח 50 ₪ אתה משלם מכס של 12% (בדרך כלל) על 200 ₪ ),אגרת רשומון,אגרת רציף ואגרת מחשב (אני רציני לגמרי) , ביטוח חבות המוצר. הגעתי לעלות במחסן של 340 ₪ לפני מע"מ וזה בלי מס הכנסה,רואה חשבון,חשמל,עובדים,בלאי,רשיון עסק וארנונה לעסק,מימון וכדומה. אני מוכר את המוצר לחנות ב 540 לפני מע"מ והוא מוכר ללקוח הסופי ב730 לפני מע"מ או בעברית 850 ₪ אני רוצה לספר לכם קצת על מכון התקנים הישראלי, יבואן המעוניין לייבא צריך לבדוק האם המוצר חייב באישור מכון תקנים (כל מוצר מסווג אותו דבר בכל העולם ולכל סיווג נקבע באם חייב באישור מכון תקנים או לא) למוצר שלי (לול) חייב אישור מכון תקנים (חיובי ומבורך גם אני לא רוצה שהילד שלי ישן בלול שלא נבדק) עלות הבדיקה (תחזיקו חזק) 6,000 ₪ לא כולל מע"מ כאשר המוצר הנבדק הולך לעולם שכולו טוב בנוסף אחרי שהבאת את המוצר ,מכון התקנים רוצה לוודא שמה שנבדק הוא מה שיובא.. ולכן תתרום עוד 2 מוצרים שגם הם הולכים לעולם שכולו טוב ותוסיף עוד 2,500 ₪ לבדיקת "זיהוי" כל זמן הבדיקה אתה לא יכול לשחרר את הסחורה ולכן עלות האחסון עולה (רוצה לשחרר קודם תנפיק ערבות בנקאית שכמובן עולה כסף ואף אחד לא ייתן לך אותה אם אין לך כסף נוסף-וגם תתחייב שאתה לא מוכר עד לקבלת האישור ) אני אפילו לא רוצה לחשוב מה יקרה ליבואן הגבינות החדש מול משרד הבריאות-זה ממש ממש לא עסק ליבואנים קטנים ולכן שוב פעם המחירים יעלו, הבהרה: אני חושב שמשרד הבריאות ומכון התקנים הם חשובים מאוד, אבל הבירוקרטיה והעלויות הן מטורפות, בארה"ב (מדינה יותר מתקדמת מישראל בכל מובן) זה בוודאי לא המצב ,כך גם באוסטרליה וקנדה בכלל באירופה ישנם עשרות "מכוני תקנים" פרטיים שהוסמכו לכך בדומה למכוני רישוי רק שלהבדיל ממכוני רישוי הם נמצאים בתחרות אמיתית ולא לוקחים את אותו המחיר על אותה הבדיקה . יש לי חבר שמייבא את אותו המוצר לקנדה כאשר סיפרתי לו על מכון התקנים הוא היה בשוק, הוא פשוט הלך למכס ושחרר את הסחורה,ואילו כאן רק לקבל את האישור של מכון תקנים לקח לי יותר משבועיים שבמונחי אחסון בממ"ן היו עוד כ 2,000 ₪ לא כולל כמובן עלות הבדיקה בירוקרטיה כבר אמרתי?

30
תומר
 • 09:40
 • 21.06.11

ביבי - אכזבת אותי, ציפיתי ממך לסדר את המצב הכלכלי וטמנת ראשך בחול

29
די לבכינות
 • 09:30
 • 21.06.11

שימו לב ,בכל כתבה שנייה כמעט יש "יורדים" שמספרים כמה נפלא בגולה. לדעתי יש פה מטקבקים בתשלום מאחת הקרנות האנטי ציוניות שמטרתן הפסק קיומה של מדינת ישראל. ככל שמצבנו הכלכלי משתפר כך הטענות הולכות וגדלות. העובדות הן שיש פה פחות אבטלה ומצב כלכלי טוב יותר מחצי מדינות ארופה. וגם אם לא,זו ארצנו היחידה.איננו גרים במעברות וכולם אוכלים ושותים. אז די לבכות..זה מה שעשו בני ישראל במדבר.כמה טוב במצרים,איזה דגים וקישואים וכו'. וזו הסיבה שלא נכנסו לארץ. האמת היא כי טובה ארצנו מאוד מאוד! עלינו לשמוח ולרקוד שזכינו להיולד בארץ הזו אחרי 2000 שנות גלות. כל הגלויות הכי טובות ונעימות נגמרו במפח נפש גדול, ראה ספרד וגרמניה. עתיד טוב זה רק בארץ ישראל. חוץ מזה,אם כ"כ זול שם והם מרויחים יותר איך יש שם בעיות כלכליות רבות כמו אבטלה גבוהה,אנשים רבים לא מסוגלים לשלם את המשכנתא וכו'? איך זה שלפי ה- OECD ישראלי חוסך בממוצע פי שניים מהממוצע בארצות ה-OECD? כנראה שיש גם שם מוצרים יותר יקרים מכאן כמו ירקות,ביטוח בריאות,חינוך גבוה וכו'. בכתבות תמיד מראים רק מה כאן יותר יקר.

28
ניר
 • 09:29
 • 21.06.11

מסכים איתך. אכן הקפת את הבעיה בפירוט ממצה. אבל נשאלת השאלה -מדוע הציבור החילוני -חופשי ומשכיל מוכן לכך ולא מתלונן ומפגין.

27
רז
 • 09:24
 • 21.06.11

כנסו לאתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ותגלו כי השכר הממוצע במשק בעשור האחרון עלה בקצב אינפלציה בלבד וזאת על אף צמיחה ריאלית נאה שנרשמה בתקופה זו.

26
דניאל
 • 09:21
 • 21.06.11

גן ילדים באנגליה עולה 7000 ש"ח לחודש. נסיעה ברכבת עלובה וצפופה בחום אימים מפרבר לונדוני למרכזה עולה למעלה מ100 ש"ח לנסיעה. המשכורות הגבוהות מכתיבות הוצאות מאד גבוהות על שירותים כגון ספר, גנן, מורה פרטי, שיעורי שחייה, רופא שיניים, חוגים לילדים, תיקון מחשב, אינסטלטור וכן הלאה. כך מושג איזון בהוצאות לעומת הסחורות הזולות... גם הדיור יקר משמעותית יותר. זוגות צעירים באנגליה עם ילד או שניים קורסים תחת נטל ההוצאות. שלא לאמר שברב המקומות לא ניתן לשלוח ילד יהודי לחינוך ציבורי ויש לממן חינוך פרטי לכל אורך השנים, בעלות של כ-6000 ש"ח לחודש, בעוד שבארץ מערכת החינוך הציבורית היא הנורמטיבית. כמה מכוניות משפחתיות ושמלות בזארה ניתן לקנות בסכום הזה כפול 12 שנים?

24
ארז
 • 09:16
 • 21.06.11

כהשקל ירד ל 4.2 ש"ח לדולר ו 5.5 ש"ח לאירו המחירים בארץ לא יהיו יותר גבוהים מחו"ל. לדעתי כלכלית זה אמור לקרות, אבל לא כל הדברים מתנהלים לפי התאוריות הכלכליות שלי. לכן השאלה היחידה היא האם זה באמת יקרה ? ואם כן מתי ?

23
גימל
 • 09:15
 • 21.06.11

העיה היא השכר לא המחירים. מאז שאין עבודה מאוגדת החברות שוחקות עד לרצפה את שכר 90% מהעובדים שלהם. בשלוש השנים האחרונות אין בכלל תוספות שכר במגזר הפרטי, וכל הרווחים הולכים לבעלים ולדיבידנדים. אם השכר הממוצע בארץ היה כפול לא היתה בעיה של ממש במחירים

22
כלכלן בכיר
 • 09:11
 • 21.06.11

1. מעל מחצית מהאוכלוסיה אינה משלמת מיסים,רובה מרמה, ולכן יש מיסים עקיפים גבוהים. 2. סבסוד מלא של המגזר החרדי במיוחד ישובים שלהם :הדיור, משכנתא, חינוך, מועצות דתיות עמותות וכל המועסקים בם מתקבלים על בסיס משפחתי ומפלגתי וחלקם כלל לא עובדים רק רשומים. הערכות של מעל 7 מיליארד לשנה. 3.הביוקורטיה,ריבוי פקידים, טפסים, בכל אורך זמן רב ונדרשים מאכרים. הביוקרטיה מקשה על כניסת יזמים ותחרות יעילה. 4. יש בארץ "מונופוליסטים" סמוים למשל: החובה לכשרות מזו מיובא. יבוא וניהול המזון מתחלק בין מספר מצומצם של גורמים וסיטונאים.

21
זה שאכפת
 • 09:11
 • 21.06.11

המס הישיר + מע"מ+ביטוח לאומי ומס בריאות +מיסים עקיפים מגיע היום קרוב ל 70% ומה אנחנו מקבלים בתמורה - משרדי ממשלה שמזלזלים באזרח - תשתיות כבישים עם כמות כבישים אדומים הגדולה בעולם - בריאות ....על הפנים - חינוך ...רמה אפס - משטרה......אין אכיפה על כלום - מחירי מוצרים בשמיים - דירות.......נו מה להגיד - שירותי עיריה.......ככה ככה אני חושב שמזמן שכחו שהמדינה זה אנחנו האזרחים השינוי צריך לבא מהאזרחים כי שום ממשלה במדינת ישראל לא תשתין לכיוון שלנו צריך לארגן הפגנה רצינית עם דרישות ברורות לשינוי מהותי

19
כבר לא פראייר
 • 09:08
 • 21.06.11

את מה שכתוב בכתבה אני אומר כבר שנים! אבל אם כולנו נתעשת ולכולם יהיה איכפת אחד מהשני אז יבינו שהצרכן הישראלי כבר לא פראייר. אני אתן דוגמא: אם נעשה חרם על קניית מכונית חדשה מחברה, אז כולם ירוויחו (גם מי שלא מתכוון לקנות מכונית חדשה) מכיוון שהמחירים ירדו במכוניות יד-שנייה, מחירי הביטוחים, החלפים והשירות במוסך. לכן כאשר יש חרם, גם אם זה לא נוגע אליכם באופן אישי תכבדו אותו וכולנו נרוויח! המשך יבוא!

18
יוסי
 • 09:04
 • 21.06.11

תוצרת הארץ עולה כאן יותר מבירה מיובאת לארה"ב או לאירופה - פער שערורייתי!!!! הבירה יקרה מאוד בארץ - תתעוררו

17
פרדוכס
 • 08:59
 • 21.06.11

במיוחד אני מציין את מחירם של שרותים ומוצרים שמשקלם בסל מדד יוקר המחיה הוא גבוה. עשרות אחוזים בדיור, דלק ,מוצרי מזון ועוד.

15
שאולי פאר
 • 08:54
 • 21.06.11

מה נגיד חברים כמו שהמדינה שלנו נראית איך מצפים מאיתנו להיות נאמנים אליה? איך מצפים ממני ללכת למילואים פעמיים בשנה? איך מצפים ממני לשלם ארנונה של 700 שקלים מידי חודש? איך מבקשים ממני לשלם מע"מ של 16% על כל דבר שאני קונה? איך מצפים ממני לשלם על ליטר דלק 7.46 ש,ח? לשלם לגן 2200 ש"ח בחודש? ועוד ועוד. ומה המשכורת שלנו? הכי נמוכה בעולם המערבי. מדינה מפגרת שפשוט בא לבכות. חייבים לעשות משהו עם מה שקורה פה כי זה פשוט בלתי אפשרי

14
yu
 • 08:54
 • 21.06.11

לאן שלא תפנה במדינה

13
ארז
 • 08:47
 • 21.06.11

70% מתקציב המדינה מוקדש לביטחון, מביאים את הכסף ממסים ישירים ועקיפים סמויים וגלויים, קשה לעסקים ולחברות להרוויח והצרכן הסופי משלם על הכל!

12
מהפכת הצרכנים
 • 08:36
 • 21.06.11

מהפכת הצרכנים הגדולה בישראל יוצאת לדרך, אנחנו נגרום להם לקריסה כלכלית! לא מיבצעים ולא הנחות, תנו לקוטג' להרקב על המדפים! אנחנו הקובעים, לא ביבי ולא זיבי, לפי החלטה שלנו יפול ויקום דבר, בינהם הם יכולים להחליט מה שבא להם, אם אנחנו לא ניקנה כל ההחלטות שלהם לא שוות! וזה לא רק הקוטג', תושבי מדינת ישראל סובלים שנים מאלימות כלכלית, הגיע הזמן לשנות את זה! תעתיקו את התגובה הזאת ותריצו אותה במייל, תעשו תגובות נוספות, תכתבו בקהילות ותגרמו לזה לקרות.

11
בן גוריון
 • 08:36
 • 21.06.11

אין מה להשוות אותנו למדינות מתקדמות שכן אנחנו פשוט לא שם. רמת החיים היחסית צונחת לשפלים חדשים והעול רק מטפס. שחצי מדינה חיה על הגב של החצי השני (שהוא לא במילואים) ו-10 משפחות מחליטות ל-90% ויש לנו רוה"מ ושר אוצר שהם צנצנת מה אנחנו מצפים. עד שלא נלמד לצאת לרחובות לא ישתנה דבר. יום טוב לכולם.

10
ירון
 • 08:31
 • 21.06.11

המשכורת עלתה - אבל רמת החיים שלי ירדה משמעותית ! תודה לליכוד תודה ליבואנים תודה לקרטלים (בנקים, רשתות מזון, טייקוני הסלולר והתקשורת) בשנה האחרונה EBAY הפך לחבר הטוב שלי !

08
מייק
 • 08:29
 • 21.06.11

רק מעצבנים אותי יותר ויותר והמחשבה על ירידה מהארץ רק מתחזקת.

06
05
מהפכת הצרכנים
 • 08:14
 • 21.06.11

מהפכת הצרכנים הגדולה בישראל יוצאת לדרך, אנחנו נגרום להם לקריסה כלכלית! לא מיבצעים ולא הנחות, תנו לקוטג' להרקב על המדפים! אנחנו הקובעים, לא ביבי ולא זיבי, לפי החלטה שלנו יפול ויקום דבר, בינהם הם יכולים להחליט מה שבא להם, אם אנחנו לא ניקנה כל ההחלטות שלהם לא שוות! וזה לא רק הקוטג', תושבי מדינת ישראל סובלים שנים מאלימות כלכלית, הגיע הזמן לשנות את זה! תעתיקו את התגובה הזאת ותריצו אותה במייל, תעשו תגובות נוספות, תכתבו בקהילות ותגרמו לזה לקרות.

03
המחירים ירדו.
 • 08:01
 • 21.06.11

איך זה ששטראוס עלתה במסחר אתמול? האם המוסדים משתפים פעולה עם הטיקונים?

02
יהודי
 • 07:50
 • 21.06.11

אולי צודקים במה שאומרים עלינו

01
שירן
 • 07:39
 • 21.06.11

דרושה חקירה לגבי איכות האוכל שאנו אוכלים מוצרים ספוגים במים,

תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות