גלאון ואלהרר: "הפיקוח על הבנקים אינו פוצה פיו אודות הכשלים במערכת הבנקאית" - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גלאון ואלהרר: "הפיקוח על הבנקים אינו פוצה פיו אודות הכשלים במערכת הבנקאית"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ויו"ר מרצ: "הצעדים שבנק ישראל מתפאר בנוגע לסיכוני אשראי ללווים הגדולים הם חשובים, אך הם טיפה בים ההון-שלטון ובבחינת מעט מדי ומאוחר מדי"

תגובות

"הצעדים שבנק ישראל מתפאר בנוגע לסיכוני אשראי ללווים הגדולים הם חשובים, אך הם טיפה בים ההון-שלטון ובבחינת מעט מדי ומאוחר מדי", כך טוענות יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד).

גלאון ואלהרר הגיבו למכתב ששלח סגן המפקח על הבנקים, אור סופר, לוועדה לביקורת המדינה שבו מנה את הצעדים שנקט בנק ישראל לצמצום סיכוני האשראי ללווים הגדולים.

זהבה גלאון
מיכל פתאל

לדבריהן, "על הרגולטורים להפנים שהציבור דורש מהם פיקוח אמיתי ונושך, כבר יותר מדי זמן שקבוצה קטנה של אנשים עושה עם הכסף שלנו מה שהיא רוצה ולא משלמת מחיר אמיתי, הגיע הזמן לשים לזה סוף"

הן טענו כי "גם היום, לאחר שננקטו כל הצעדים שהפיקוח על הבנקים מתפאר בהם, בנקאות המקורבים משגשגת, וחברים במועדון ההון-שלטון-עיתון מקבלים הלוואות עתק מהבנקים ללא כל בטוחות. לראיה, בימים אלה מתחיל הליך מימוש נכסיו של פישמן, בעיכוב של כמה שנים טובות, והפיקוח על הבנקים אינו פוצה פיו אודות הכשלים במערכת הבנקאית שאיפשרו לו לגלגל חובות של מיליארדים לבנקים במשך כמעט שני עשורים. הפיקוח על הבנקים מסרב להידרש לשאלה איך ומדוע פיטמו הבנקים במשך שנים את פישמן בעוד ועוד אשראי על אף רקורד של כשלונות עסקיים רצופים".

אור סופר
תומר אפלבאום

הן הוסיפו כי "כפי שהרגולטורים נרדמו בשמירה בפרשת אי.די.בי, כך הם נרדמו בשמירה בפרשת פישמן, וגם היום, כספי הציבור ממשיכים להיות הפקר. על הפיקוח על הבנקים, יחד עם הרשות לניירות ערך, הרשות להגבלים עסקיים ואגף שוק ההון להפנים שהציבור דורש מהם פיקוח אמיתי ונושך. כבר יותר מדי זמן שקבוצה קטנה של אנשים עושה עם הכסף שלנו מה שהיא רוצה ולא משלמת מחיר אמיתי. הגיע הזמן לשים לזה סוף".

במכתבו של סופר לוועדה לביקורת המדינה ציין כי בין הצעדים שנקט הבנק המרכזי: דרישה מהבנקים להתייחס לסיכון בו מקור ההחזר מבוסס על נכסים במדינות עם סיכון מוגבר ולקבוע מקדמי ביטחון מתאימים, דרישה מהבנקים להתייחסות מיוחדת לאוכלוסיות לווים רגישות, לרבות חברות בעלות שיעור מינוף גבוה יחסית.

אליעזר פישמן
תומר אפלבאום

בנוסף לכך, גם דרישה מהבנקים להתייחס למימון ממונף, לרבות לווים שקיבלו מימון כנגד שווי של אמצעי שליטה, הישענות על ערבות אישית, סיווג חוב כבעייתי. עוד ציין סופר כי במהלך 2011 החמיר הפיקוח על הבנקים, באופן מהותי, את המגבלות החלות על חשיפת הבנקים, ללווים גדולים במטרה להפחית את  סיכון הריכוזיות, בתיקי האשראי של הבנקים.

סופר הדגיש עוד כי "הפיקוח על הבנקים בוחן באופן שוטף את הסיכון המובנה בתיקי האשראי של הבנקים, ואת תיאבון הסיכון שלהם, את מדיניותם במתן אשראי, את המגבלות על חשיפת האשראי, ואת ההליכים הננקטים, להערכת הסיכון, כאשר חשיפות האשראי שיקפו תיאבון, סיכון גבוה- הפיקוח דרש מתווה לצמצומו".

עם זאת סופר הדגיש כי "הליכי הפיקוח הבנקאיים לא נועדו להסיר אחריות מהנהלות הבנקים, או להחליפם במילוי תפקידם, אלא הם נועדו להצביע על ליקויים וחולשות על מנת שאלה יטופלו על ידם. על פי ועדת "בזל" "הפיקוח הבנקאי אינו יכול ואינו צריך לספק ערובה לכך שתאגידים בנקאיים לא ייכשלו בכלכלת שוק. כשלים הם חלק מנטילת סיכונים".

ח"כ קארין אלהרר, בוועדה לביקורת המדינה
ליאור מזרחי
הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם