תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה הם מסתירים? דיוני הוועדה למלחמה בעוני לא מתועדים

זאת בניגוד להכרזת משרד הרווחה מנובמבר האחרון, לפיה הוועדה תפעל בשקיפות ודיוניה יהיו פתוחים לציבור

4תגובות

דיוני הוועדה למלחמה בעוני, שהמלצותיה צפויות להשפיע במידה ניכרת על מדיניות הרווחה בישראל, אינם מתועדים בפרוטוקולים. הוועדה מסתפקת בתיעוד חלקי של עיקרי הדברים שנאמרים במליאת הוועדה.

הדיונים במליאה הראשית של הוועדה, בה מוצגים עמדות של גופים שונים וניתנים עדכונים מדיוני ועדות המשנה פתוחים לציבור, אך דיוני ועדות המשנה שבהן ינוסחו ההמלצות בתחומים השונים סגורים להשתתפות הציבור או כיסוי תקשורתי, לא נרשמים בהם פרוטוקולים, וסיכומי ישיבות הוועדות מוגדרים כמסמכים פנימיים ואינם מפורסמים לצביור.

זאת בניגוד להכרזת משרד הרווחה מנובמבר האחרון, לפיה הוועדה תפעל בשקיפות ודיונה יהיו פתוחים לציבור. כפי שפורסם ב-TheMarker, עוד לפני פתיחת דיוני הוועדה באופן רשמי, התכנסו חלק מחבריה במפגשים סגורים לציבור שלא תועדו. בתגובה נמסר אז ממשרד הרווחה כי כל דיוני הוועדה "יתועדו ויהיו פתוחים לציבור".

הוועדה עוסקת בסוגיה החברתית הקשה ביותר בישראל - שיעור העוני במדינה שהוא הגבוה מבין מדינות המערב, והמלצותיה צפויים להסתכם בעלות של מיליארדי שקלים. בראש הוועדה מכהן חתן פרס ישראל אלי אלאלוף, לשעבר מנכ"ל קרן רש"י ודיוניה נערכים בכפר הנוער מקווה ישראל.

בחודש שעבר פנתה התנועה לחופש המידע בבקשה לקבל ממשרד הרווחה פרטים מלאים על ישיבות הוועדה כולל פרוטוקולים ונמסר לה כי הוועדה תפרסם רק את סיכומי הישיבות. בעקבות בקשה התנועה, החליטה הוועדה לפרסם את שמות החברים בוועדות המשנה, שעד כה היו חסויים.

הוועדה התקשרה גם עם חברת הייעוץ מיקינזי שמסייעת ליו"ר הוועדה ללא תשלום. אחת מתפקידי החברה היא לסייע באיסוף נתונים. זאת, על אף שהביטוח הלאומי מפרסם נתונים מקיפים על העוני בישראל, והשוואה בינלאומית מפורטת נערכת על ידי ה-OECD. הוועדה קיבלה ממשרד האוצר גם פטור ממכרז להתקשרות בסך 513 אלף שקל עם מכון המחקר ג'וינט ברוקדייל.

עוני, ישראל
ניר כפרי

התנועה לחופש המידע ביקשה ממשרד הרוחה לפרסם את הסכם ההתקשרות של הוועדה עם חברת הייעוץ מקינזי ואת המסמכים שמקינזי הגישה לחברי הוועדה. בתגובה, נמסר לה מהמשרד כי "לא קיים כל הסכם התקשרות בכתב עם החברה (מקינזי, ל"ד) בעניין זה".

מהמשרד נמסר גם כי "חברת מקינזי מלווה את יו"ר הוועדה בשני מרכיבים - ריכוז נתונים והבאת דוגמאות להתמודדות עם העוני מן העולם וליווי התהליך. חברת מקינזי אינה מעורבת בהחלטות מדיניות".

מסתמן כי חברי הוועדה חלוקים בדעתם בנושאי ליבה הקשורים למדיניות הרווחה בישראל. לאחרונה התפטר מהוועדה אריה בר, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים ומשרד השיכון שעמד בראש ועדת המשנה בנושא הדיור, מוקדם יותר פרשו מהוועדה פרופ' חיה שטייר ופרופ' ניסים מזרחי מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

"רק לאחר פנייה של התנועה לחופש המידע פורסמו חברי ועדות המשנה אך על המתרחש בוועדות אלה לא יוכל הציבור לדעת מאחר והפרוטוקולים שלהם הוגדרו 'כמסמכים פנימיים'. ערפול מלא הוטל על חלקה של חברת מקינזי בוועדה ולכן הציבור לא יכול לדעת את מידת מעורבותה והשפעתה", מסרה עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע "המסקנה – שוב שוב הוקמה ועדת ציבורית בנושא בעל חשיבות ציבורית עליונה, ושוב היא אינה מקיימת את חובות השקיפות והדיווחיות להם היינו מצפים".

הרב עדית לב, מנהלת תחום צדק חברתי ברבנים למען זכויות האדם מסרה כי "חוסר הנכונות של ועדה למאבק בעוני לחשוף את הפרוטוקולים של דיוניה מראה שוב את הקשר בין היעדר שקיפות לדחיקה של אנשים החיים בעוני ממוקדי קבלת החלטות הנוגעות לחייהם".

ממשרד הרווחה נמסר כי "ועדת אלאלוף למלחמה בעוני פועלת בשקיפות, ולכן פותחת את דיוני המליאה לתקשורת ומעלה את פרוטוקולי המליאה לאתר האינטרנט. מאחר והוועדה אינה מעסיקה תמלילנים, הפרוטוקולים המצויים באתר ונגישים לכל מביאים את עיקרי הדברים הנאמרים בדיוני המליאה. העשייה של ועדות המשנה מדווחת בישיבות המליאה וניתן להתעדכן בנעשה בהן באמצעות הפרוטוקולים שבאתר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם