אושר יבוא מקביל של חלקי חילוף מקוריים ללא אישור מכון התקנים - חדשות - TheMarker

אושר יבוא מקביל של חלקי חילוף מקוריים ללא אישור מכון התקנים

במסגרת הסדר בבג"ץ אישר משרד הכלכלה את היבוא במקרה שהיבואן המקורי קיבל ממכון התקנים אישור ליבוא אותו מוצר

במסגרת דיון שנערך בבית המשפט העליון חזר בו משרד הכלכלה מסרובו לאשר יבוא מקביל של חלקי חילוף למוצרים אלקטרונים ללא אישור מכון התקנים. האישור ליבוא מקביל חודש לגבי מוצרים שהיבואן המקורי קיבל עליהם אישור עמידה בתקן ממכון התקנים. היבוא המקביל התבצע מצד שלישי, לא ישירות מהיצרנים. משרד הכלכלה נדרש לשלם לעותרת 15 אלף שקל הוצאות משפט.

השופטים חנן מלצר, יצחק עמית ואורי שוהם קבעו כי יבואנים אלה פטורים מהצגת אישור מכון התקנים. לדברי עו"ד גיל נדל, ראש תחום דיני יבוא, יצוא וסחר בינלאומי, במשרד גולדפרב זליגמן שייצג את התובעים, "העתירה ותוצאתה הן בשורה של ממש ליבואני חלפים מקוריים. בית המשפט עיגן את זכותם לקבלת אישורי יבוא על בסיס בדיקות שנעשו למוצרי המוגמר או למוצר מקביל.

"כמו כן, המדינה הסכימה דה-פקטו להכיר בזכותו של יבואן חלפים לקבל מידע מהרשות המוסמכת (במקרה זה מכון התקנים), אודות מוצרים שאושרו על ידי הרשות בעבר, לצורך הגשת בקשה לקבלת אישור יבוא. הנהנה המרכזי מפסיקה זו הינו הצרכן הסופי אשר היה נאלץ לספוג על את עלות הבדיקות המיותרות".

בשנת 2011 סירב משרד הכלכלה לחדש פטור מבדיקות מכון התקנים ליבואנית מוצרי האלקטרוניקה וחלקי החילוף, אלקטרוניקה אוסקר סמי. במשרד הכלכלה דרשו כי החברה, אשר מייבאת חלקי חילוף מקוריים למותגי טלוויזיות רבים הנמכרים בישראל, תציג תעודות בטיחות ביחס לחלקי החילוף.

זאת, אף שבמשך שנים, כחלק ממדיניות שנועדה לעודד יבוא רכיבים אלו לצורך מתן שירות לציבור במעבדות אלקטרוניקה, אישרו לחברה לייבא את החלקים ללא צורך בהצגת אישור מכון התקנים, מאחר ואלו אינם נמכרים לציבור הרחב, אלא כחלקי חילוף לאנשי מקצוע.

בעקבות סירוב משרד הכלכלה לחדש את הפטור, עתרה היבואנית לבג"ץ בדרישה, שיורה למדינה להשיב מדוע שינתה את מדיניותה תוך שהיא מסרבת להעניק את הפטור. היבואנית טענה כי מאחר והיא אינה המשווקת הרשמית של המוצרים, אין באפשרותה להציג את תעודות הבטיחות שמבקש המשרד, וכן בהתחשב בכך שלמוצרים המוגמרים (הטלוויזיות) כבר הונפק אישור מכון התקנים - הרי שמדובר בהערמת קשיים מיותרת.

במהלך הדיונים הורה בג"ץ למשרד הכלכלה לבחון האם, כפי שטענה היבואנית, מצויות בידי מכון התקנים תעודות הבטיחות למוצרים המוגמרים. ואכן, לאחר בדיקה שערך, הודיע משרד הכלכלה כי הוא חוזר בו מסירובו להעניק את הפטור למרבית חלקי החילוף.

ממשרד הכלכלה נמסר כי "בג"ץ קיבל בהחלטה עקרונית את עמדת המדינה לפיה אישור תל"ח (תקן לא חל) ימשיך להינתן אך ורק ע"י מכון התקנים. יחד עם זאת, לא נתקבלה עמדת המדינה לפיה ההוכחות אשר הוגשו ע"י היבואן על כך שהרכיבים והחלקים שייבא הינם בטיחותיים אינן מספיקות להענקת פטור לשם שחרורם מהמכס.

"במילים אחרות, ההליך התייחס, בין היתר, לשאלה - כמה המשרד צריך להשקיע בניהול סיכונים לאחר איתורם. אנחנו מקבלים את הגישה העקרונית, אלא שהיישום, כמו כל תהליך של טיוב רגולציה, הינו הדרגתי, ומחייב משאבים ועבודת מטה ועד השלמת התהליך, טוב עושה הרגולטור שהוא ממאן לקחת סיכון ומגן על אינטרס הציבור. ביקשנו מבית המשפט להתחשב בכך ולא לפסוק הוצאות המשפט, אולם אנו מכבדים את הכרעתו".

עקבו אחרינו בטוויטר
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

שלח סגור להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
תוכן מקודם
הפופולריות בכללי
הצעות מיוחדות